Νέα

Νέος υπολογιστής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Marie-ann
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 332
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Και τα ηχεια να πουλησεις παλι pc παπάρια θα παρεις.  :S :S :S

βρε ουφο, 300 θα πάρω απ'τα ηχεία και θα μπορώ να βάλω κι εγώ άλλα 200-300
με 500-600 μου είπαν οι περισσότεροι ότι παίρνω κάτι πολύ καλό
δε περιμένω να πάρω κάτι μόνο με τα 300 των ηχείων
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • c10108350-1l.jpg
    c10108350-1l.jpg
    41,1 KB · Εμφανίσεις: 38

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.662
Πόντοι
2.606
βρε ουφο, 300 θα πάρω απ'τα ηχεία και θα μπορώ να βάλω κι εγώ άλλα 200-300
με 500-600 μου είπαν οι περισσότεροι ότι παίρνω κάτι πολύ καλό
δε περιμένω να πάρω κάτι μόνο με τα 300 των ηχείων

Τυπισσα παπάρια ειπα οτι θα παρεις υπολογιστη γενικα. :S :S :S
Δες που ειναι ο τονος.

Παπάρια = σιγα να μην
Παπαριά = της πλακας

:birdman:


 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Τυπισσα παπάρια ειπα οτι θα παρεις υπολογιστη γενικα. :S :S :S
Δες που ειναι ο τονος.

Παπάρια = σιγα να μην
Παπαριά = της πλακας


ε αφου ξέρεις εσύ τι θα κάνω και τι δε θα κάνω...
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.662
Πόντοι
2.606
ε αφου ξέρεις εσύ τι θα κάνω και τι δε θα κάνω...
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τυπισσα βλεπω σε διαφορα reviews οθονων που λενε πχ καλο monitor για παιχνιδια , καλο για ταινιες καλο για εκεινο καλο για το αλλο αλλα για φωτογραφια δεν κανει γιατι δεν εχει καλο color accurancy, εσυ σε τι οθονη δουλευεις ?  :think: :S :S :S
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Τυπισσα βλεπω σε διαφορα reviews οθονων που λενε πχ καλο monitor για παιχνιδια , καλο για ταινιες καλο για εκεινο καλο για το αλλο αλλα για φωτογραφια δεν κανει γιατι δεν εχει καλο color accurancy, εσυ σε τι οθονη δουλευεις ?  :think: :S :S :S


την οθόνη του λαπτοπ
στην οποία τα χρώματα όντως είναι λίγο χάλια
δεν είμαι ικανοποιημένη σχεδόν με καμία φωτο που έχω φτιάξει στο λαπτοπ
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.662
Πόντοι
2.606
την οθόνη του λαπτοπ
στην οποία τα χρώματα όντως είναι λίγο χάλια
δεν είμαι ικανοποιημένη σχεδόν με καμία φωτο που έχω φτιάξει στο λαπτοπ

Τυπισσα απο την φωτογραφια βγαζεις φραγκα δεν θα επρεπε ηδη να ειχες επενδύσει σε ενα καλο monitor  :think: :S :S :S
Εκτος κι αν βλεπεις την φωτογραφια ως χόμπι για να βγαινει μεροκάματο μεχρι να αποφασισεις επιτελους να κανεις εναρξη επαγγελματος.   :rockon: :rockon: :rockon:

girl.jpg
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.284
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
ναι παίζει τέλεια στο λαπτοπ!
νεο Pc θα όταν και αν πουλήσω τα ηχεία
δηλαδη ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ που σου λεγανε παρε υπολογιστή καινουριο λέγανε πιπες;μήπως;μήπως ο παππούς ο masonry ειχε δικιο; :grin:
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.284
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
την οθόνη του λαπτοπ
στην οποία τα χρώματα όντως είναι λίγο χάλια
δεν είμαι ικανοποιημένη σχεδόν με καμία φωτο που έχω φτιάξει στο λαπτοπ
Μην κανεις καμμια μαλακια και ασχοληθεις με monitor.Πλέον μονο τηλεοραση 4Κ UHD και καμμια 3D σε πολυ καλη τιμη ομως.
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
δηλαδη ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ που σου λεγανε παρε υπολογιστή καινουριο λέγανε πιπες;μήπως;μήπως ο παππούς ο masonry ειχε δικιο; :grin:


όχι δε λέγανε καθόλου πίπες
τα τεχνικά χαρακτηριστικά που μου πρότειναν εννοείται δε τα κατάλαβα κι αυτό το είπα απ'την αρχή
μου είπαν πως το λαπτοπ δεν είναι για παιχνίδια και μπορεί να τα παίξει
οπότε εννοείται σκοπεύω να πάρω υπολογιστή
δεν είπα ποτέ ότι θα τον πάρω εδώ και τώρα
και ήταν επίσης πολύ χρήσιμο που μου είπαν πως το λαπτοπ παίζει το σιμς και όντως το παίζει μια χαρά
δε κατάλαβα...
είμαι υποχρεωμένη επειδή ρώτησα περίπου πόσο κάνει ένας καλός υπολογιστής, να τον αγοράσω εδώ και τώρα?  :think: :think: :think:
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.284
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
όχι δε λέγανε καθόλου πίπες
τα τεχνικά χαρακτηριστικά που μου πρότειναν εννοείται δε τα κατάλαβα κι αυτό το είπα απ'την αρχή
μου είπαν πως το λαπτοπ δεν είναι για παιχνίδια και μπορεί να τα παίξει
οπότε εννοείται σκοπεύω να πάρω υπολογιστή
δεν είπα ποτέ ότι θα τον πάρω εδώ και τώρα
και ήταν επίσης πολύ χρήσιμο που μου είπαν πως το λαπτοπ παίζει το σιμς και όντως το παίζει μια χαρά
δε κατάλαβα...
είμαι υποχρεωμένη επειδή ρώτησα περίπου πόσο κάνει ένας καλός υπολογιστής, να τον αγοράσω εδώ και τώρα?  :think: :think: :think:
To λαπτοπακι ειναι μια χαρα για να μπαινεις στο ιντερνετ,να παιζεις κανα παιχνιδι και να καυλαντιζεις στα φορουμ.Φυσικα και θα το κρατησεις για δευτερο και με μια βαση για να μην ανεβαζει θερμοκρασιες θα εισαι μια χαρα.Τωρα για την δουλεια δεν κανει,θες υπολογιστη οπως και να το κανουμε,στον οποιο δεν θα παιζεις παιχνιδια ουτε θα μαλακιζεσαι στο ιντερνετ γιατι θα ερθει η ωρα που θα βαρας το κεφαλι σου.Εγω εδωσα τον κωδικο για να μπαινει καποιος και εχασα 4500 φωτογραφιες και μισοτελειωμενη δουλεια και πτυχιακη.Ζημια πανω απο 2 χιλιαρικα εκτος τις χαμενες ωρες δουλειας.Το ποσο κανει "ενας καλος υπολογιστης" δεν υπαρχει...υπαρχει το με τι υπολογιστη μπορω να κανω αυτα που θελω.Οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικες,αλλον υπολογιστη χρειαζεται ο μηχανικος κι ο αρχιτεκτονας,αλλον εσυ και αλλον ενας gamer
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.374
Κριτικές
3
Like
3.189
Πόντοι
786
iMac με Retina 5K είναι καλό πακέτο για photoshop και δεν προβληματίζει με επιλογές στησίματος pc πύργου όσους δεν θέλουν να ασχολούνται. Πιάνει χώρο μόνο για οθόνη, είναι ήσυχο και καλαίσθητο. Λιγότερα θέματα με ιώσεις επίσης. Τα σταθερά Mac γενικά σαν σειρά μάλλον έχουν την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης για τα στάνταρντ προϊόντων της Apple.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Επειδή μπερδεύτικα ψάχνεις τώρα μόνο μηχάνημα για την επεξεργασία φωτογραφιών.
Εαν ναι τότε θα συμφωνήσω με τον obiwan θα κοιτάξεις κάποιο iMac.
Δεν υπάρχει φωτογράφος που να μην δουλευει με mac.
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
To λαπτοπακι ειναι μια χαρα για να μπαινεις στο ιντερνετ,να παιζεις κανα παιχνιδι και να καυλαντιζεις στα φορουμ.Φυσικα και θα το κρατησεις για δευτερο και με μια βαση για να μην ανεβαζει θερμοκρασιες θα εισαι μια χαρα.Τωρα για την δουλεια δεν κανει,θες υπολογιστη οπως και να το κανουμε,στον οποιο δεν θα παιζεις παιχνιδια ουτε θα μαλακιζεσαι στο ιντερνετ γιατι θα ερθει η ωρα που θα βαρας το κεφαλι σου.Εγω εδωσα τον κωδικο για να μπαινει καποιος και εχασα 4500 φωτογραφιες και μισοτελειωμενη δουλεια και πτυχιακη.Ζημια πανω απο 2 χιλιαρικα εκτος τις χαμενες ωρες δουλειας.Το ποσο κανει "ενας καλος υπολογιστης" δεν υπαρχει...υπαρχει το με τι υπολογιστη μπορω να κανω αυτα που θελω.Οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικες,αλλον υπολογιστη χρειαζεται ο μηχανικος κι ο αρχιτεκτονας,αλλον εσυ και αλλον ενας gamer

Βρε άνθρωπέ μου τα ξέρω αυτά
Το φωτοσοπ στο λαπτοπ και παει αργά και δεν είναι η οθόνη καλή
αλλά προς το παρόν συμβιβάζομαι
επίσης ρωτησα πόσο κάνει ένας υπολογιστής για παιχνίδια και για φωτοσοπ , όχι πόσο κάνει γενικά ένας καλός υπολογιστής  :idiot:
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Επειδή μπερδεύτικα ψάχνεις τώρα μόνο μηχάνημα για την επεξεργασία φωτογραφιών.
Εαν ναι τότε θα συμφωνήσω με τον obiwan θα κοιτάξεις κάποιο iMac.
Δεν υπάρχει φωτογράφος που να μην δουλευει με mac.


το γνωρίζω πως όλοι έχουν mac αν και τις προάλλες πήγα σε μια εκδοτική εταιρία και η "αρχι-φωτογράφος" εκεί μέσα, δούλευε ένα τεράστιο εργαλείο με δυο οθονάρες, που δεν ήταν μακ
κι εγώ δε σκοπεύω να παω σε μακ επίσης, είναι άλλη φάση, άλλος χειρισμός και στα γεράματα δε μπορώ να μαθαίνω νέα πράγματα  :woldman:
και επίσης δε ψάχνω μόνο για φωτογραφία αλλά και για παιχνίδια
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
το γνωρίζω πως όλοι έχουν mac αν και τις προάλλες πήγα σε μια εκδοτική εταιρία και η "αρχι-φωτογράφος" εκεί μέσα, δούλευε ένα τεράστιο εργαλείο με δυο οθονάρες, που δεν ήταν μακ
κι εγώ δε σκοπεύω να παω σε μακ επίσης, είναι άλλη φάση, άλλος χειρισμός και στα γεράματα δε μπορώ να μαθαίνω νέα πράγματα  :woldman:
και επίσης δε ψάχνω μόνο για φωτογραφία αλλά και για παιχνίδια
Αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο.
Σου ξαναγράφω τι προτείνω:
CPU --> i7 ή Xeon ( διαλέγη αναλόγως τα λεφτά )
MotherBoard --> Intel ή GigaByte
RAM --> 16GB και πάνω
HDD --> 512GB SSD
Video Card --> Ελεύθερη επιλογή η Adobe δείχνη να προτημά NVIDIA ( κάποια μοντέλα )
OS --> Windows 7 ή 10 αλλά την εκδοση Ultimate ( για να αναγνωρίζει ολόκληρη την μνήμη )

Ενα μικρό NAS με δύο δίσκους για backup.
Στο PC δουλεύεις τις φωτο που θέλεις και έπειτα τις αποθηκεύεις στο NAS.
Ετσι έχεις την ταχύτητα στο Photoshop και στο παιχνίδι που θέλεις.

Από ότι κατάλαβα και διόρθωσε με εαν κάνω λάθος τη σκέφτεσαι ακόμα την αγορά του μηχανήματος.
Εαν θέλεις μπορείς να μου στείλεις κάποιο μήνυμα όταν θα είσαι πιο σίγουρη να κάνεις την αγορά
για να σου προτείνω και ίσως μιλήσουμε για πιο συγκεκριμένους τύπους hardware.
Οτι απορία έχεις μπορείς φυσικά να ρωτήσεις ελεύθερα.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.174
Κριτικές
35
Like
4.497
Πόντοι
2.046
Αρχίζει να ξεκαθαρίζει το τοπίο.
Σου ξαναγράφω τι προτείνω:
CPU --> i7 ή Xeon ( διαλέγη αναλόγως τα λεφτά )
MotherBoard --> Intel ή GigaByte
RAM --> 16GB και πάνω
HDD --> 512GB SSD
Video Card --> Ελεύθερη επιλογή η Adobe δείχνη να προτημά NVIDIA ( κάποια μοντέλα )
OS --> Windows 7 ή 10 αλλά την εκδοση Ultimate ( για να αναγνωρίζει ολόκληρη την μνήμη )

Ενα μικρό NAS με δύο δίσκους για backup.
Στο PC δουλεύεις τις φωτο που θέλεις και έπειτα τις αποθηκεύεις στο NAS.
Ετσι έχεις την ταχύτητα στο Photoshop και στο παιχνίδι που θέλεις.

Από ότι κατάλαβα και διόρθωσε με εαν κάνω λάθος τη σκέφτεσαι ακόμα την αγορά του μηχανήματος.
Εαν θέλεις μπορείς να μου στείλεις κάποιο μήνυμα όταν θα είσαι πιο σίγουρη να κάνεις την αγορά
για να σου προτείνω και ίσως μιλήσουμε για πιο συγκεκριμένους τύπους hardware.
Οτι απορία έχεις μπορείς φυσικά να ρωτήσεις ελεύθερα.
Μαν για photoshop και simw και ενας core 2 duo e8400 h 8500 μια χαρα ειναι οπως και μια r7 250 2gb δεν εχουν τοσο τρελες απαιτησεις δε θελει να της βγει ο κουκος αηδονι η κοπελα δε θα κανει και ΤΑ τρελα πραματα
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Μαν για photoshop και simw και ενας core 2 duo e8400 h 8500 μια χαρα ειναι οπως και μια r7 250 2gb δεν εχουν τοσο τρελες απαιτησεις δε θελει να της βγει ο κουκος αηδονι η κοπελα δε θα κανει και ΤΑ τρελα πραματα
Δεν διαφωνώ ότι το photoshop τρέχει και σε celeron.
Αλλά και μιλάω από πείρα και στην εταιρεία που έιμαι τώρα όταν δουλεύουν οι φωτογράφοι σε φωτο ανοίγουν έως και +50 φώτο ταυτόχρονα.
Οπότε δεν χρειάζεσαι μόνο καλό επεξεργαστή για να διαχειρηστή τις αλλαγές της αλλαγές και τισ εντολές για την επεξεργασία αλλά και αρκετή μνήμη έτσι ώστε να μην περιμένη λεπτά στη αλλαγή από φωτο σε φωτο.
Ακόμα και η απόθηκευση απαιτεί χρόνο.
Για να σου δώσω παράδειγμα τώρα στη εταιρεία τους δίνουμε MacBook Pro Retina i7 16GB RAM ή i7 20GB RAM για Windows Users.
Laptop παίρνουν γιατί πρέπει να αλλάζουν μέρη δεν δουλευουν μόνο σε μια τοποθεσία.
Φυσικά και με δύο οθόνες DELL 23" αρκέτα καλές.
Η κάρτα γραφικών την έβαλα ελευθερη προτημηση γιατί είναι για το παιχνίδι.
Είναι επαγγελαμτίας η κοπέλα οπότε προτείνω και την ανάλογη λύση
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.151
Like
345
Πόντοι
36
Να προσθέσω κιόλας και κάτι ακόμα.
99% των φωτογράφων χρεισημοποιεί πρώτα και το lightroom και μετά τις φορτώνει και στο photoshop.
Δεν κλέινει φυσικά το lightroom ( δεν πρέπει να έχουν μάθει την χρεισημότητα του Χ πάνω δεξιά του παραθύρου ή αριστερά στο Mac )
οπότε καταλαβαίνεις πόσα resources χρειάζονται για όλα αυτά.

Πάντως η δικαιολογία είναι πάντα γιατι να το κλέισω αφού θα το ξαναχρησιμοποιησω.
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Να προσθέσω κιόλας και κάτι ακόμα.
99% των φωτογράφων χρεισημοποιεί πρώτα και το lightroom και μετά τις φορτώνει και στο photoshop.
Δεν κλέινει φυσικά το lightroom ( δεν πρέπει να έχουν μάθει την χρεισημότητα του Χ πάνω δεξιά του παραθύρου ή αριστερά στο Mac )
οπότε καταλαβαίνεις πόσα resources χρειάζονται για όλα αυτά.

Πάντως η δικαιολογία είναι πάντα γιατι να το κλέισω αφού θα το ξαναχρησιμοποιησω.


λυσσάξατε με το λαιτρουμ !  :P
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom