Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
49.882
Like
46.927
Πόντοι
6.256
η χωρα παντως που δεν παιρνει χαμπαρι καθολου απο τον ιο ειναι η Σουηδια.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Θεωρητικά 55 εκατομμύρια * 0.7 λόγω ανάπτυξης συλλογικής ανοσίας που θα εμποδίσει την περαιτέρω μετάδοση. Επίσης ο δυτικός κόσμος είναι γερασμένος ενώ ο υπανάπτυκτος όχι, συνεπώς ο αριθμός θανάτων στους υπανάπτυκτους θα είναι μειωμένος.

Από την άλλη οι υπανάπτυκτοι έχουν υποκείμενα νοσήματα και κακές συνθήκες υγιεινής, υγειονομικής φροντίδας και διατροφής ενώ η εποχικότητα του ιού - εάν υπάρχει - καθώς και οι τοπικές μεταλλάξεις είναι επίσης ένα θέμα.

Τελικά όσο διαβάζω για πρώτη φορά στην ζωή μου για τις επιδημίες τόσο καταλαβαίνω ότι η επιδημιολογία μοιάζει πολύ περισσότερο με την σεισμολογία από ότι με τις "καθαρές επιστήμες".

Όπως πάντα η στατιστική είναι μια ευγενική κυρία που είναι πρόθυμη να σου κάνει όλα τα χατίρια αν την χειριστείς σωστά.

Σε παρακαλώ, κάνε μου μία χάρη και μην πετάς και εσύ χαζομάρες.

Το μοντέλο αυτό είναι μέχρι να επιτευχθεί ανοσία αγέλης, δηλαδή να μολυνθεί το 60% του πληθυσμού.

Και ναι, η επιδημιολογία στηρίζεται στην στατιστική, μοντέλα, πιθανότητες, στοχαστικότητα και υποθέσεις.

Όπως όλες οι φυσικές επιστήμες.

Γιατί τελικά υπάρχουν και οι μαύροι κύκνοι.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.158
Κριτικές
3
Like
1.470
Πόντοι
496

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
σεβαλιε ωραια επιχειρηματα λες.
για λεγε τι βρωμα εσκασε που αλλαξες προφιλ?

Επιχειρηματα ανταλλασω με κανονικους ανθρωπους.
Με τη στραπονιασμενη αυτιστικη κασιανη τι επιχειρηματα να ανταλλαξω; :S
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
Κορωνοϊός: Παράταση των περιοριστικών μέτρων «έδειξε» ο Τσιόδρας


Πηρε φορα ο κυριουλης

Ποσο τον πληρωνουμε;;

Απλά ελπίζουν και εύχονται να βρεθεί ή να γίνει "κάτι".

Κινούνται στα τυφλά με την ελπίδα του φανατικού.

Δυστυχώς ο, κατά τα άλλα εξαιρετικός, Τσιόδρας είναι ακατάλληλος για να πάρει σκληρές αποφάσεις και ο Κούλης λίγος για να ηγηθεί πραγματικά - ισορροπώντας μεταξύ βραχυπρόθεσμου αριθμού θανάτων και μελλοντικού βιοτικού επιπέδου των ελλήνων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
σεβαλιε ωραια επιχειρηματα λες.
για λεγε τι βρωμα εσκασε που αλλαξες προφιλ?

Τον ξεσκέπασε ο Δημητράκαρος τότε που τον είχαν επισκεφθεί στην Ρωσία μαζί με τον Πίτσι.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
Το διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ...πετυχημένο θα το λεγα...


"Αν πάτε σε τράπεζα, δεν κολλάει... Αν πάτε όμως σε καφετέρια ή ταβέρνα κολλάει... Αν πάτε σε σούπερ μάρκετ δεν κολλάει... Αν πάτε όμως στο πάρκο κολλάει. Αν πάρετε ταξί δεν κολλάει.... Αν πάτε στη παραλία κολλάει.... Αν πάτε στο φούρνο δεν κολλάει... Αν πάτε όμως σε κατάστημα παπουτσιών κολλάει.... Αν πάτε στις λαϊκές δεν κολλάει... Αν πάρετε όμως τα βουνά κολλάει.... Αν πάρετε λεωφορείο δεν κολλάει... Αν πάρετε όμως το αυτοκίνητο σας χωρίς έντυπο κολλάει... Αν πάτε στο αεροδρόμιο κολλάει και δεν κολλάει ανάλογα τη πτήση... Αν είστε Χριστιανοί και πάτε εκκλησία τελικά κολλάει αλλά αν είσαι μουσουλμάνος πας όπου θες ...δεν κολλάει... Αν είσαι μουσουλμάνος πρόσφυγας ..επειδή είσαι μέσα στην μπίχλα.........δεν κολλάει Αν είσαι μεγάλο δημόσιο πρόσωπο, δε χρειάζεται να φορέσεις μάσκα... Αν όμως είσαι πωλήτρια σε φούρνο, θα πρέπει να φοράς συνέχεια μάσκα... Αν είναι σε χοτ σπότ που τηρούνται άθλιες συνθήκες υγιεινής δεν κολλάει... Αν όμως είσαι σε σχολείο που τηρούνται συνθήκες καθαριότητας κολλάει.... Αν περπατάς στο δρόμο και συναντήσεις άνθρωπο πρέπει να είσαι στα δύο μέτρα... Αν όμως συναντήσεις αστυνομικό δωσ' του το έντυπο και την ταυτότητα σου... όσα έντυπα και ταυτότητες κι αν έχουν πιάσει πριν τα χέρια του, δεν κολλάει...."
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Αυτό που προτείνεις είναι αντι-οικονομικό.

Είναι ο ίδιος λόγος που δεν προσλαμβάνουμε 1.000.000 μπάτσους για να μηδενίσουμε την εγκληματικότητα και δεν έχουμε 300.000 ασθενοφόρα για μεταφέρουμε αρρώστους στα νοσοκομεία.

Η ευτυχία των ανθρώπων σε μεγάλη κλίμακα εξαρτάται πάντα από την συγκριτική αξία που δίνουμε σε "αριθμούς". Στην πραγματικότητα ΟΛΑ είναι οικονομία και πολιτική.
αντιοικονομικο είναι αυτό που γινεται τωρα.
εχουν παγωσει τα παντα και θα εχουμε την μεγαλυτερη υφεση στην ιστορια.
εγω είμαι υπερ της καταργησης της καραντινας και ενισχυσης του συστηματος υγειας όπως αναφερα παραπανω.
με 12 μεθ ανα 100000 με επιστρατευση του υγειονομικου στρατου και αυξηση των κλινων σε διπλασιο αριθμο από τον τωρινο δεν εχουμε να φοβηθούμε τιποτα.
και ο μονος περιορισμος που θα υπαρχει είναι η αποφυγη του συνοστισμου όπως π.χ δεξιώσεις εκδηλωσειε σινεμά αθλητικοι αγωνες μεσα μεταφορας
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
Το διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ...πετυχημένο θα το λεγα...


"Αν πάτε σε τράπεζα, δεν κολλάει... Αν πάτε όμως σε καφετέρια ή ταβέρνα κολλάει... Αν πάτε σε σούπερ μάρκετ δεν κολλάει... Αν πάτε όμως στο πάρκο κολλάει. Αν πάρετε ταξί δεν κολλάει.... Αν πάτε στη παραλία κολλάει.... Αν πάτε στο φούρνο δεν κολλάει... Αν πάτε όμως σε κατάστημα παπουτσιών κολλάει.... Αν πάτε στις λαϊκές δεν κολλάει... Αν πάρετε όμως τα βουνά κολλάει.... Αν πάρετε λεωφορείο δεν κολλάει... Αν πάρετε όμως το αυτοκίνητο σας χωρίς έντυπο κολλάει... Αν πάτε στο αεροδρόμιο κολλάει και δεν κολλάει ανάλογα τη πτήση... Αν είστε Χριστιανοί και πάτε εκκλησία τελικά κολλάει αλλά αν είσαι μουσουλμάνος πας όπου θες ...δεν κολλάει... Αν είσαι μουσουλμάνος πρόσφυγας ..επειδή είσαι μέσα στην μπίχλα.........δεν κολλάει Αν είσαι μεγάλο δημόσιο πρόσωπο, δε χρειάζεται να φορέσεις μάσκα... Αν όμως είσαι πωλήτρια σε φούρνο, θα πρέπει να φοράς συνέχεια μάσκα... Αν είναι σε χοτ σπότ που τηρούνται άθλιες συνθήκες υγιεινής δεν κολλάει... Αν όμως είσαι σε σχολείο που τηρούνται συνθήκες καθαριότητας κολλάει.... Αν περπατάς στο δρόμο και συναντήσεις άνθρωπο πρέπει να είσαι στα δύο μέτρα... Αν όμως συναντήσεις αστυνομικό δωσ' του το έντυπο και την ταυτότητα σου... όσα έντυπα και ταυτότητες κι αν έχουν πιάσει πριν τα χέρια του, δεν κολλάει...."

χαζομαρα επιπεδου 12 χρονου με συνδρομο νταουν
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Επιχειρηματα ανταλλασω με κανονικους ανθρωπους.
Με τη στραπονιασμενη αυτιστικη κασιανη τι επιχειρηματα να ανταλλαξω; :S
εσυ ρε σεβαλιε εισαι κανονικος ανθρωπος?
να δω ο βολταιρος θα σου βγαλει τη βρωμα δημοσια να σε γλεντήσω.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.819
Like
26.726
Πόντοι
5.506
Το διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ...πετυχημένο θα το λεγα...


"Αν πάτε σε τράπεζα, δεν κολλάει... Αν πάτε όμως σε καφετέρια ή ταβέρνα κολλάει... Αν πάτε σε σούπερ μάρκετ δεν κολλάει... Αν πάτε όμως στο πάρκο κολλάει. Αν πάρετε ταξί δεν κολλάει.... Αν πάτε στη παραλία κολλάει.... Αν πάτε στο φούρνο δεν κολλάει... Αν πάτε όμως σε κατάστημα παπουτσιών κολλάει.... Αν πάτε στις λαϊκές δεν κολλάει... Αν πάρετε όμως τα βουνά κολλάει.... Αν πάρετε λεωφορείο δεν κολλάει... Αν πάρετε όμως το αυτοκίνητο σας χωρίς έντυπο κολλάει... Αν πάτε στο αεροδρόμιο κολλάει και δεν κολλάει ανάλογα τη πτήση... Αν είστε Χριστιανοί και πάτε εκκλησία τελικά κολλάει αλλά αν είσαι μουσουλμάνος πας όπου θες ...δεν κολλάει... Αν είσαι μουσουλμάνος πρόσφυγας ..επειδή είσαι μέσα στην μπίχλα.........δεν κολλάει Αν είσαι μεγάλο δημόσιο πρόσωπο, δε χρειάζεται να φορέσεις μάσκα... Αν όμως είσαι πωλήτρια σε φούρνο, θα πρέπει να φοράς συνέχεια μάσκα... Αν είναι σε χοτ σπότ που τηρούνται άθλιες συνθήκες υγιεινής δεν κολλάει... Αν όμως είσαι σε σχολείο που τηρούνται συνθήκες καθαριότητας κολλάει.... Αν περπατάς στο δρόμο και συναντήσεις άνθρωπο πρέπει να είσαι στα δύο μέτρα... Αν όμως συναντήσεις αστυνομικό δωσ' του το έντυπο και την ταυτότητα σου... όσα έντυπα και ταυτότητες κι αν έχουν πιάσει πριν τα χέρια του, δεν κολλάει...."
ποσο μα ποσο λαικιστικο...
 

Antebellum

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
1.089
Like
489
Πόντοι
36
τυπε χαζομάρες εσυ γραφεις.
ο τυπος καλα τα λεει μπας και βαλλουν μυαλο εδώ μεσα καποιοι

ασε μας ρε αποτυχημενο τρολλ ... και στο πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο, αποτυχημενος εισαι
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
αντιοικονομικο είναι αυτό που γινεται τωρα.
εχουν παγωσει τα παντα και θα εχουμε την μεγαλυτερη υφεση στην ιστορια.
εγω είμαι υπερ της καταργησης της καραντινας και ενισχυσης του συστηματος υγειας όπως αναφερα παραπανω.
με 12 μεθ ανα 100000 με επιστρατευση του υγειονομικου στρατου και αυξηση των κλινων σε διπλασιο αριθμο από τον τωρινο δεν εχουμε να φοβηθούμε τιποτα.
και ο μονος περιορισμος που θα υπαρχει είναι η αποφυγη του συνοστισμου όπως π.χ δεξιώσεις εκδηλωσειε σινεμά αθλητικοι αγωνες μεσα μεταφορας

Για το ότι το σημερινό όπως εφαρμόζεται είναι μαζική αυτοκτονία μιας κοινωνίας συμφωνώ - το έχω γράψει και εγώ νωρίτερα.

Βασικά το κομβικό σημείο, πέρα από την λελογισμένη ενίσχυση του ΕΣΥ, είναι ο υποχρεωτικός κατι'οικον περιορισμός των ευπαθών (>65 ετών + χρόνια πάσχοντες) για κανένα 3μηνο και χαλαρότερα περιοριστικά μέτρα στους υπόλοιπους με ευλαβική τήρηση κανόνων υγιεινής και απαγόρευση μη απαραίτητων συγκεντρώσεων μεγαλύτερων των 3-4 ατόμων κατά την γνώμη μου.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
ποσο μα ποσο λαικιστικο...

Σωστός!
Διάβασα και αυτό και μου άρεσε...

Δημόσιος
"Μακάρι να κρατήσει μέχρι και Ιούνη η καραντίνα! Εγώ παίρνω το 1400αρι μου κάθε μήνα βρέξει χιονίσει. Εσείς οι υπόλοιποι (ελεύθεροι επαγγελματίες και ιδιωτικοί υπάλληλοι) πρέπει να βάλετε πλάτη τώρα για να μην καταρρεύσει η χώρα. Και τα επιδόματα με μέτρο γιατί πρέπει να διασφαλισθεί ο μισθός μου. Ιούλη-Αύγουστο θα πάω δικαοπές (πάλι θα πληρώνομαι βέβαια) και απο Σεπτέμβρη με το καλό που θα έρθει το 2ο κύμα έξαρσης του ιού ξανά καραντίνα μέχρι Πάσχα του '21 και βλέπουμε... 2020 η καλύτερή μου χρονιά!!"
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
εσυ ρε σεβαλιε εισαι κανονικος ανθρωπος?
να δω ο βολταιρος θα σου βγαλει τη βρωμα δημοσια να σε γλεντήσω.

Ξεκινα απο ποιο βασικα :να μαθεις να γραφεις και να διαβαζεις, να γραφεις με συντακτικό στα ελληνικα.
Επισης  ξεκαθαρίσε πρωτα στη στραπονιασμενη βοιδοκεφαλα σου ποιος ειμαι και μετα με γλεντας.
Προς το παρον γλενταει ολο το φορουμ με το χαζο του σάϊτ
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.819
Like
26.726
Πόντοι
5.506
Σωστός!
Διάβασα και αυτό και μου άρεσε...

Δημόσιος
"Μακάρι να κρατήσει μέχρι και Ιούνη η καραντίνα! Εγώ παίρνω το 1400αρι μου κάθε μήνα βρέξει χιονίσει. Εσείς οι υπόλοιποι (ελεύθεροι επαγγελματίες και ιδιωτικοί υπάλληλοι) πρέπει να βάλετε πλάτη τώρα για να μην καταρρεύσει η χώρα. Και τα επιδόματα με μέτρο γιατί πρέπει να διασφαλισθεί ο μισθός μου. Ιούλη-Αύγουστο θα πάω δικαοπές (πάλι θα πληρώνομαι βέβαια) και απο Σεπτέμβρη με το καλό που θα έρθει το 2ο κύμα έξαρσης του ιού ξανά καραντίνα μέχρι Πάσχα του '21 και βλέπουμε... 2020 η καλύτερή μου χρονιά!!"
ναι...ζουν μεταξυ μας δυστυχως
βεβαια μην βαζεις στοιχημα οτι το εγραψε δημοσιος....να τα λεμε ολα γιατι εγω βλεπω μια ειρωνεια

εκτος αν ηταν νοσηλευτης οποτε βλεπω τρολια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom