Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

explorer

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2006
Μηνύματα
158
Like
136
Πόντοι
1
Το περιεργο ειναι οτι ολοι αυτοι που προβαλλονται στα μμε δεν μιλανε με ποσοστα. Δηλαδη ηλικιες, φυλη, χωρους κτλπ.. Οπως κανουν και σε τοσα αλλα πραγματα οταν βγαζουν στατιστικες.. Αλλα τα βαζουν ολα στο ιδιο τσουβαλι. Και μιλανε μονο για 2, 3, συγκεκριμενες χωρες που εχουν κρουσματα, οι υπολοιπες χωρες στον κοσμο εχουν ξεχαστει.. :confused:

Υπαρχει και το ιντερνετ. Βρισκεις τα παντα για ολους. Τα καναλια μονο ενημερωση δεν κανουν.
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.193
Like
10.108
Πόντοι
2.606
Που θα κρυφτειτε ρε γαμιωλες....?καποια στιγμη θα βγειτε γαμημενοι να ψαξετε για ψηφους,θα ρθειτε σαν τις πουτανες και θα παρακαλατε....να δω με τι μουτρα θα μας κοιταξετε παλιοπουστες...ΜΟΝΟ ΞΥΛΟ ΜΟΥΝΟΣΚΥΛΑ!ΓΕΜΙΣΑΤΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΚΟΣΜΑΚΗ!

Εσυ εχεις ξεφυγει εντελως πλεον ε?
γραφει ο τυπος που
-εχει μονο το τομαρι του να ταισει
-ζει σε επαρχια που τα πραγματα ειναι πολυ χαλαρα
-δουλευει και μαλιστα βλεπει τοσο πολυ κοσμο που δεν μπορουμε να το φανταστουμε...
-δεν εχει εμπορευμα στοκ....
-δεν εχει επιχειρηση ενα χρονο κλειστη....
-τα παγια εξοδα του ειτε ειναι ανυπαρκτα ειτε πολυ μικρα...
....Και βεβαια θελει και ζηταει ακομα πιο σκληρο λοκνταουν.....
Αυτος ο τυπος εχει μουτρα και μου γραφει πως εχω ξεφυγει....που εχω γραψει ζημιες 6ψηφιες...και ακομα δεν εχω βαλει ευρω σε ρυθμιση....και αν τον μπινελικωσω με λεει για αστικη ευγενεια.....
ΤΟ ΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ!
 
OP
OP
CLOSER822

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.193
Like
10.108
Πόντοι
2.606
Ετσι λειτουργει καπως και φαση ενα χρονο τωρα....τα μουνοπανα που αποφασιζουν τσιμπανε κατι μισθους απιθανους,τριγυρνανε ασκοπα οσο και οπου γουσταρουν,εχουν τις παρεες τους κανονικα,αν γινει μια στις χιλιες στραβη εχουν σταντ μπαι γιατρους και νοσοκομεια και Η ΖΩΗ ΠΕΡΝΑ ΑΝΕΜΕΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΚΟΜΨΑ....ρε αντε γαμιδια....ΑΝΤΕ ΓΑΜΙΔΙΑΑΑ ΛΕΜΕ....
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.394
Πόντοι
2.786
επειδη εχετε κανει τις επιστρεπτεες σημαια......σε καμια περιπτωση δεν αναπληρωνουν τα χρηματα που εχουμε χασει ,δεν φτανουν να εξοφλησεις καν μερος των παγιων και ισα ισα φτανουν να ταισεις μακαρονια το τομαρι σου οσο εισαι κλεισμενος....αυτα για τους περισσοτερους που πηραν,γιατι ακομα περισσοτεροι ΔΕΝ πηραν καν....και βεβαια να τονισω πως η επιστρεπτεα πρεπει να ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ.......Αυτα για οσους πιστευουν οτι μας δινει το κρατος χρημα...
Ρε φιλαράκι, έτσι θα προσπαθήσω να σου πω κάποια πράγματα σοβαρά, όχι κραξίματα και αντιπαραθέσεις.

Είπε κανείς ότι η επιστρεπτέα και γενικά όλα αυτά που έχουν βγάλει για τις πληττόμενες επιχειρήσεις θα φτάνουν στο ακέραιο?
Είπε κανείς ότι όλα αυτά τα επιδόματα και μέτρα θα εξασφαλίσουν ότι δεν θα χάσει κανείς τίποτα?

Δηλαδή, ακόμα και να το έλεγαν,εσύ θα το πίστευες ή θα το περίμενες? Υπάρχει κάποια άλλη χώρα παγκοσμίως όπου του κράτος ρεφάρει για λογαριασμό όλων των πληττόμενων επιχειρήσεων?

Από την άλλη μεριά, θες να δεις τι έχεις κάνει εσύ και πως έχεις αντιδράσει στην κρίση? Δεν ξέρω τι είδους επιχείρηση έχεις, αλλά... έχεις κάνει κάτι? Το οτιδήποτε, έστω μια μικρή αλλαγή, κάτι τέλος πάντων...!!!
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.527
Κριτικές
178
Like
40.413
Πόντοι
21.896
Που θα κρυφτειτε ρε γαμιωλες....?καποια στιγμη θα βγειτε γαμημενοι να ψαξετε για ψηφους,θα ρθειτε σαν τις πουτανες και θα παρακαλατε....να δω με τι μουτρα θα μας κοιταξετε παλιοπουστες...ΜΟΝΟ ΞΥΛΟ ΜΟΥΝΟΣΚΥΛΑ!ΓΕΜΙΣΑΤΕ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΚΟΣΜΑΚΗ!

Εσυ εχεις ξεφυγει εντελως πλεον ε?
γραφει ο τυπος που
-εχει μονο το τομαρι του να ταισει
-ζει σε επαρχια που τα πραγματα ειναι πολυ χαλαρα
-δουλευει και μαλιστα βλεπει τοσο πολυ κοσμο που δεν μπορουμε να το φανταστουμε...
-δεν εχει εμπορευμα στοκ....
-δεν εχει επιχειρηση ενα χρονο κλειστη....
-τα παγια εξοδα του ειτε ειναι ανυπαρκτα ειτε πολυ μικρα...
....Και βεβαια θελει και ζηταει ακομα πιο σκληρο λοκνταουν.....
Αυτος ο τυπος εχει μουτρα και μου γραφει πως εχω ξεφυγει....που εχω γραψει ζημιες 6ψηφιες...και ακομα δεν εχω βαλει ευρω σε ρυθμιση....και αν τον μπινελικωσω με λεει για αστικη ευγενεια.....
ΤΟ ΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ!

Φίλε ο καθένας τον κωλο του κοίτα
Εγώ ξέρω έχω χάσει λεφτά πολλά
Κ ο Κούλης προφυλαττει τους γέρους ογδόντα χρονών κ αυτοί μάλιστα είναι έξω στις πλατείες για καφέ Confused
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.030
Like
21.122
Πόντοι
5.006
ΡΕ ΓΥΦΤΟ ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗ :

μαθε να διαβαζεις ρε γυφτο..και η κομισιον -10% στο ΑΕΠ προεβλεπε για την Ελλαδα....εγινες και οικονομολογος τωρα....:confused:

μας βαζεις και ενα αρθρο του ΟΟΣΑ που ουτε καν το εχεις διαβασει :
%CE%BF%CE%BF%CF%83%CE%B1.jpg

εχεις δει ρε γυφτο τι πινακα εχει αυτο το αρθρο????
εχεις δει οτι στην σουηδια την εχει μειωση -28% στο ΑΕΠ????
εχεις δει οτι στην γερμανια την εχει μειωση -28% στο ΑΕΠ???
εχεις δει οτι στην ισπανια την εχει μειωση -28% στο ΑΕΠ???
εχεις δει οτι στην γαλλια την εχει μειωση -26% στο ΑΕΠ???
εχεις δει οτι στην αμερικη την εχει μειωση -25% στο ΑΕΠ???
οποτε προφανως αφου σε ολες τις χωρες βγαζει τετοια τρομερη μειωση, να βγαζει και στην ελλαδα -35%.....

μαλλον ο ΟΟΣΑ εκανε μια μελετη του στυλ τι μειωση ΑΕΠ θα υπηρχε αν ειχαμε λοκνταουν για ολο το ετος ή κατι τετοιο τελος παντων..δεν το εψαξα, ουτε με νοιαζει...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΓΥΦΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ!!!!
Η ΜΕΛΕΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕΣ ΔΕΙΧΝΕΙ -28% ΑΕΠ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΓΥΦΤΕ!!!!
:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinks

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.395
Κριτικές
6
Like
10.524
Πόντοι
3.936
Εγώ ξέρω έχω χάσει λεφτά πολλά Κ ο Κούλης προφυλαττει τους γέρους ογδόντα χρονών κ αυτοί μάλιστα είναι έξω στις πλατείες για καφέ :confused:
Κάνει θραύση σε αυτές τις ηλικίες των γερόντων σε ψήφους. Και τους κρατά με νύχια και με δόντια στην ζωή μην τυχόν και ταξιδέψουν στον άγιο πέτρο και τους χάσει. :woldman:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
μας βαζεις και ενα αρθρο του ΟΟΣΑ που ουτε καν το εχεις διαβασει :

εχεις δει οτι στην σουηδια την εχει μειωση -28% στο ΑΕΠ????

Η ΜΕΛΕΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕΣ ΔΕΙΧΝΕΙ -28% ΑΕΠ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΓΥΦΤΕ!!!!

Επαναλαμβανεις συνεχεια οτι δε μπορω να διαβασω, δε διαβαζω τι γραφει, κτλ κτλ. Απορεις που βγαζει τη σουηδια στο -28 γιατι ειναι προφανες οτι εσυ ο ιδιος δεν εχεις διαβασει τι γραφει.

--------------------------------------------------
4In8y1R.jpeg

--------------------------------------------------

IMPACT OF PARTIAL OR COMPLETE SHUTDOWNS... το οποιο, ως γνωστον (εκτος απο σενα ισως? ή εκτος αν δε μπορεις να διαβασεις) στη σουηδια ΔΕΝ εγινε και εσυ απορεις. Το -28 ειναι εφοσον ειχαν τετοιες συνθηκες κλεισιματος της οικονομιας. Στην Ελλαδα ειχαμε τετοιες συνθηκες. Στη Σουηδια δεν ειχαν και το ΑΕΠ τους κινηθηκε σε παρομοια επιπεδα.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.322
Κριτικές
1
Like
33.464
Πόντοι
6.256
Δε μπορω να καταλάβω πως συγκρίνουν την ύφεση και την οικονομικη κατασταση της ελλάδας με χωρες οπως η γερμανία γαλλία σουηδία κλπ

Έχετε τρελλαθεί?
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.030
Like
21.122
Πόντοι
5.006
IMPACT OF PARTIAL OR COMPLETE SHUTDOWNS... το οποιο, ως γνωστον (εκτος απο σενα ισως? ή εκτος αν δε μπορεις να διαβασεις) στη σουηδια ΔΕΝ εγινε και εσυ απορεις. Το -28 ειναι εφοσον ειχαν τετοιες συνθηκες κλεισιματος της οικονομιας. Στην Ελλαδα ειχαμε τετοιες συνθηκες. Στη Σουηδια δεν ειχαν και το ΑΕΠ τους κινηθηκε σε παρομοια επιπεδα.

καλο ειναι οταν ξεφτυλιζεσαι, να μην το συνεχιζεις...εβαλες μια μελετη του οοσα που ελεγε για υποθετικες επιπτωσεις σε διαφορες χωρες...και γι αυτο εβγαλε σε ολες κανει μειωσεις του ΑΕΠ -25 και -35%....ειναι προφανες οτι καμια χωρα δεν εχει στην πραγματικοτητα τετοιες μειωσεις...ουτε η σουηδια εχει -28 ουτε η ελλαδα εχει -35...μονο εσυ ο γυφτος στις 7-3-2021 για να αντικρουσει το -8% της ελλαδας, εφερε ως παραδειγμα το -35% της μελετης αυτης!!!!! γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να καταλαβεις ουτε τα βασικα!!!!

το ολικο λοκνταουν που σκατα το ειδες στην ελλαδα, εκτος αν δεν ξερεις τι σημαινει ολικο λοκνταουν!!!!
3 μηνες το καλοκαιρι δεν πηγαιναμε μπουζουκια?στα μπαρ? στα νησια? δεν ερχονταν τουριστες????
οι δικηγοροι, οι λογιστες, οι μηχανικοι και οι λοιποι ελευθεροι επαγγελματιες δεν δουλεουν κανονικα εδω και μηνες????
το δημοσιο δεν λειτουργει εδω και μηνες????
οι βιοτεχνιες - βιομηχανιες δεν λειτουργουν κανονικα????
ο κωστοπουλος δεν πηγε στο ντουμπαι????:confused:

στην ελλαδα εχουμε ΜΟΝΟ λοκνταουν στο λιανεμποριο και στην εστιαση....ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΛΗ, αλλα αυτο ισχυει...ολοι οι αλλοι δουλευουμε κανονικα..
αμα ειχαμε ολικο λοκνταουν, θα ειχαμε -35% ΑΕΠ οπως λεει η ερευνα....και η ισπανια θα ειχε -28%.....
αληθεια γυφτο η ισπανια τι μειωση ΑΕΠ ανακοινωσε???γιατι τα μετρα της ισπανιας ειναι πιο κοντα στα δικα μας παρα στης σουηδιας...δεν πιστευω να ανακοινωσε και αυτη κανενα -5 εως -10%????αφου η μελετη λεει για -28%....μπες στο μπουρδελα της ισπανιας να τους ενημερωσεις τυπε...
:idiot::idiot::idiot::idiot::idiot::idiot::idiot::idiot::idiot::idiot:
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinks

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.590
Πόντοι
4.765
ένα αρθρο που αναφερει αυτα που ολοι λιγο πολυ ξερουμε αλλα και το τι γινεται στις αλλες χωρες

www.antinews.gr/action.read/ellada/katarriptetai-o-muthos-emmoni-se-lathos-metra-pou-den-efarmostikan-pouthena-stin-ee/4.149328]Καταρρίπτεται ο μύθος: Εμμονή σε λάθος μέτρα που δεν εφαρμόστηκαν πουθενά στην ΕΕ[/url]

"Είναι χαρακτηριστικό πως ελληνική… πατέντα, στα όρια της ιδεοληψίας, αποτελεί, για παράδειγμα, το απαράδεκτο μέτρο της αποστολής SMS (με τα ερωτηματικά περί διαρροής προσωπικών δεδομένων να παραμένουν). Κανείς δεν έχει εξηγήσει στους πολίτες, επίσης, γιατί δεν επιτρέπεται το άνοιγμα του λιανεμπορίου με αυστηρότατες προϋποθέσεις και τήρηση των μέτρων, όπως και γιατί η κυβέρνηση επιμένει στα λουκέτα στον κλάδο της εστίασης και του πολιτισμού, που αποτελούν πυλώνες της οικονομίας."
https://[URL unfurl="true"]www.newsbreak.gr/wp-content/uploads/2021/03/pinakas.jpg[/img[/URL]]

ενα καλο σχολιο στο αρθρο λέει οτι μας εχουν μαντρωσει γιατι μας θελουν covid free για το καλοκαιρι ,μονο για αυτο μας θελουν,για τουριστικη αποθηκη της πλεμπας τους ;D

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
εβαλες μια μελετη του οοσα που ελεγε για υποθετικες επιπτωσεις σε διαφορες χωρες...και γι αυτο εβγαλε σε ολες κανει μειωσεις του ΑΕΠ -25 και -35%....ειναι προφανες οτι καμια χωρα δεν εχει στην πραγματικοτητα τετοιες μειωσεις...ουτε η σουηδια εχει -28 ουτε η ελλαδα εχει -35...

Αγορι μου, πηγαινε πιο πανω τη συζητηση να δεις τι γραφτηκε οτι καποιοι ψεκασμενοι λεγανε για -30% ενω εκατσε στο -8% και εγω εγραψα οτι το -30% ειναι συντηρητικο μπροστα στον OECD που εδινε ως και -35%. Αυτο ειναι σα να λεμε εμμεσα "ειναι ψεκασμενος ο OECD?"

Εσυ ουτε καταλαβες αυτο το εμμεσο σχολιο και πηγες να πεις για το -28% της σουηδιας οταν σου λεει ξεκαθαρα (αλλα ουτε καν το διαβασες) οτι μιλαει για μερικο ή ολικο κλεισιμο της δραστηριοτητας, κατι που ολοι γνωριζουν οτι ΔΕ ΣΥΝΕΒΗ στην σουηδια. Επισης αυτοι μετρανε unmitigated impact στην ιδια την οικονομια, οχι τι θα κανει κατοπιν εορτης το καθε κρατος για να ρεφαρει. Δε προβλεπει αν θα γινει ...new deal για να γινουν εργα πχ να αναστραφει το κλιμα. Σου λεει η οικονομια ειναι τοσο, αμα κλεισει η δραστηριοτητα θα παει τοσο. Αυτο και τελος.

Πχ στην Ελλαδα το κρατος δαπανησε 15 δις περισσοτερα για να μη καταρρευσει κιαλλο το ΑΕΠ. Τα 15 δις σε ΑΕΠ 168 δις ειναι παρεμβαση υψους 9%.

"Οι δαπάνες του κρατικού προϋπολογισμού για την περίοδο του Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 2020 παρουσιάζονται αυξημένες σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2019 κατά 14.904 εκατ. ευρώ" (Υπ.Οικ)
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.030
Like
21.122
Πόντοι
5.006
Αγορι μου, πηγαινε πιο πανω τη συζητηση να δεις τι γραφτηκε οτι καποιοι ψεκασμενοι λεγανε για -30% ενω εκατσε στο -8% και εγω εγραψα οτι το -30% ειναι συντηρητικο μπροστα στον OECD που εδινε ως και -35%. Αυτο ειναι σα να λεμε εμμεσα "ειναι ψεκασμενος ο OECD?"

τυπε ποιοι ειναι αυτοι οι ψεκασμενοι που λεγανε για -30%??δεν πιστευω να λες για αυτο τον τυπο???? :2funny:
Παντως 2% για το τριμηνο και 8% για το ετος ειναι αστεια νουμερα. Ειναι σα να λεμε, τι και αν κλεισαμε τα παντα 4 μηνες, τι και αν δεν ηρθαν τουριστες, τι και αν δεν πηγαιναμε στις δουλειες μας αλλα τηλεργαζομασταν, ολα αυτα καναν μονο ...8% διαφορα. Αμα ειναι ετσι τσαμπα δουλευουν τα παντα. Ας τα κλεισουμε ολα. Το ΑΕΠ βγαινει ...στον αυτοματο πιλοτο.

υγ : να ξες παντως οτι ανετα βγαζεις ενα 85% αναπηρια λογω ψυχικης παθησης απο τον ΕΦΚΑ...στο λεω γιατι δικαιουσαι συνταξη...κανε τα χαρτια σου σε κανα ΚΕΠΑ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: kinks

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.527
Κριτικές
178
Like
40.413
Πόντοι
21.896
Γιατί κολλήσατε με την ύφεση
Αφού ειπώθηκε ότι δεν είναι μέτρο για να δεις τι έχασες διότι άνετα πλασματικά τον ρυθμίζεις όπως θέλεις με δανεισμό κ με έργα

Βέβαια θα μου πει κάποιος ότι είναι εργαλείο ώστε να σε δανείζει ο τοκογλύφοε δανειστής αλλά πλέον το κύριο πράγμα που κοιτά ένας δανειστής είναι τα assets μιας χώρας
Η Ελλάδα έχει πολλά τέτοια αναξιοποίητα που πλέον αν κ με υψηλό κόστος για να τα εκμεταλλευτεί λόγω γραφειοκρατίας ή βάθους υδρογονανθράκων ,συμφέρει στους ισχυρούς να στα πάρουν φτηνά με υοερδανεισμο

Υπερδανεισμος δημιουργείται πχ με συρρίκνωση της πραγματικής οικονομίας όπως τώρα

Συρρίκνωση γίνεται πχ διογκώνοντας μια( έκτακτη )κατάσταση πχ ιός,εξωτερικό δανεισμό,αστάθεια κυβερνήσεων, ώστε να σε αποκλείσω από τη δημιουργία κ παραγωγή πλούτου

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
3 μηνες το καλοκαιρι δεν πηγαιναμε μπουζουκια?στα μπαρ? στα νησια? δεν ερχονταν τουριστες????

Τυπε, σε αλλη χωρα ζεις? Χαμπαρι δεν εχεις παρει τι εχει γινει?


Βάσει των στοιχείων της ΤτΕ οι ταξιδιωτικές εισπράξεις υποχώρησαν 76,5% το περασμένο έτος, ενώ τη χώρα μας επισκέφθηκαν μόλις 7,3 εκατ. τουρίστες.
Σε ελεύθερη πτώση βρέθηκαν οι ταξιδιωτικές εισπράξεις κατά τη διάρκεια του προηγούμενου έτους, λόγω των περιοριστικών μέτρων που επιβλήθηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα και παρά το «άνοιγμα» του τουρισμού κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, καθώς η αξία τους υποχώρησε κατά 13.898 εκατ. ευρώ ή 76,5% φθάνοντας στα 4.280 εκατ. ευρώ, βάσει των προσωρινών στοιχείων που έδωσε στη δημοσιότητα η Τράπεζα της Ελλάδος.

13.9 δις / 168 δις ΑΕΠ = 8.2% αμεση απωλεια απ'τα τουριστικα εσοδα. Και επειδη και μεις στειλαμε λιγοτερους τουριστες ελληνες εξω, αυτο πεφτει στο ισοζυγιο στο 7.2%.

Ασε την εμμεση απωλεια, χαμενα εισοδηματα, τουριστικες επενδυσεις στον παγο κτλ.

Οταν μονο απ'τον τουρισμο χανεις 8 δε μπορει να εχεις υφεση 8. Τι δε καταλαβαινεις? Ειναι σα να σου λεει οτι οταν τα μαγαζια ειναι κλειστα 4 μηνες δεν εχει κανενα αντικτυπο. Ή οτι τα +21 δις (12.5% του ΑΕΠ) που βαλαν στις τραπεζες επιχειρησεις και ιδιωτες και δεν εγιναν επενδυσεις+καταναλωση δεν εχει αντικτυπο.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.778
Κριτικές
36
Like
35.645
Πόντοι
18.565
Δεν ξερω ποσο κατω ειναι το ΑΕΠ. Εγω ξερω οτι στο σπιτι μου μπηκαν 60 τοις εκατο λιγοτερα εσοδα το 2020 σε σχεση με το 2019.(και δοξα τω θεω, αν υπαρχει)

Με συγχωρείς φίλε, επιστρεπτέες δεν πήρες;
Πηρα δυο φορες, τις οποιες δεν εχω αγγιξει ακομα. εφοσον ειναι επιστρεπτεες, αν χαριστει καποιο μερος απο αυτες τοτε μαλλιστα. Δεν θελω δανεικα απο το κρατος, εχω καταφερει εδω και χρονια να μην χρωσταω τιποτα σε κανενα.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.305
Κριτικές
7
Like
3.037
Πόντοι
786
οι ταβέρνες, οι κινηματογράφοι, γυμναστήρια και το εμπόριο ρούχων στους ιθαγενείς δεν είναι και το πιο παραγωγικό πράγμα,
πιο πολύ επίδραση είχε η μείωση του τουρισμού και η κακή ψυχολογία - φοβία μας...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Γιατί κολλήσατε με την ύφεση
Αφού ειπώθηκε ότι δεν είναι μέτρο για να δεις τι έχασες διότι άνετα πλασματικά τον ρυθμίζεις όπως θέλεις με δανεισμό κ με έργα

Γιατι παιζουν ρολο τα ακριβη ποσα. Τα 14.9 δις που εβαλε ως εξτρα το κρατος ειναι 9% του ΑΕΠ. Αν πχ ειναι 1 προς 1 η συνεισφορα τους σε ΑΕΠ τοτε η unmitigated πτωση θα ηταν στο 17.2%.

-Ελα ομως που δε βγαινει γιατι ο τουρισμος εχει γνωστη συνεισφορα στο ΑΕΠ και ειναι πολυ μεγαλη (~9-10% αμεση, απο 25-30% η εμμεση). Και απ'αυτη τη συνεισφορα εχεις χασει πανω απ'τα 3/4 (δλδ 7-8% σε αμεση και >19% σε εμμεση).
-Ελα που δε βγαινει γιατι ιδιωτες και επιχειρησεις βαλαν στην ακρη 21 δις ως καταθεσεις (12.5% του ΑΕΠ που δεν ξοδευτηκαν) που ειναι πολυ παραπανω απ'τα 14.9 δις που εριξε το κρατος εξτρα.
-Ελα που δε βγαινει γιατι αν υπολογισεις τα 2 παραπανω τοτε εισαι ηδη πανω απ'το 17.2% της unmitigated υφεσης και μετα πρεπει να εξηγησεις που ειναι ο αντικτυπος των κλειστων καταστηματων και υπηρεσιων επι 4 μηνες ο οποιος φαινεται ως ανυπαρκτος...

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.494
Κριτικές
16
Like
13.726
Πόντοι
6.515
Το περιεργο ειναι οτι ολοι αυτοι που προβαλλονται στα μμε δεν μιλανε με ποσοστα. Δηλαδη ηλικιες, φυλη, χωρους κτλπ.. Οπως κανουν και σε τοσα αλλα πραγματα οταν βγαζουν στατιστικες.. Αλλα τα βαζουν ολα στο ιδιο τσουβαλι. Και μιλανε μονο για 2, 3, συγκεκριμενες χωρες που εχουν κρουσματα, οι υπολοιπες χωρες στον κοσμο εχουν ξεχαστει.. :confused:

Αυτο επικρατει 1 χρονο τωρα, υπερπροβαλουν τις χωρες που εχουν μεγαλυτερο προβλημα απο εμας.

Απο βουλγαρια, ρουμανια, μεχρι αυστρια κανουν σκι στο βουνο, εδω εκοψαν και τη βολτα στην παρνηθα, ετσι θα συσωρευονται ο κοσμος στις πλατειες των τσιμεντενιων πολεων τωρα που φτιαχνει ο καιρος

Δεν μπορει να ειναι ολοι τοσο βλακες, κατι αλλο παιζεται :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom