Νέα

Νέα Υόρκη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Μανώλης_Δ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 425
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

niced

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.709
Κριτικές
8
Like
177
Πόντοι
16
καλα πηγαιντε για μονιμα  στη ΝΥ και μετα θα παρακαλατε να γυρισετε
 

gari10

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
4.423
Κριτικές
10
Like
2.292
Πόντοι
1.720
για τουρισμο και ψωνια μια χαρα ειναι το Ν.Υ για μονιμα οχι
 

niced

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.709
Κριτικές
8
Like
177
Πόντοι
16
γιατι οι ρυθμοι ειναι τελειως διαφορετικοι με αποτελεσμα να μην εχεις προσωπικη ζωη ή αυτη να μπλεκεται με την επαγγελματικη
η νοοτροπια επισης περιστρεφεται γυρω απο το χρημα
για καποιον ευρωπαιο και ποσο μαλλον ελληνα η προσαρμογη ειναι δυσκολη εκτος αν εισαι προετοιμασμενος γι αυτο και δεν σ ενοχλει.
απο εκει και περα για τις εργασιακες συνθηκες, ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο.
καθε εταιρια εχει τους δικους τις κανονες οσον αφορα τις μερες αδειας που δικαιουσε και αν και ποση ασφαλιση σου παρεχει - ιατροφαρμακευτικη και συνταξιοδοτικη. οποτε καποιο μερος του μισθου θα πρεπει να παει προς τα εκει.
Επισης μανχαταν ειναι πολυ ακριβα τα σπιτια οποτε η επομενη επιλογη ειναι να μεινεις πιο μακρυα, εχοντας μεσο ορο 1 ωρα πηγαινε και αλλη 1 ελα, οποτε 2 ωρες.
εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα με τιποτα λογω ρυθμου ζωης και μετακινησης.
βεβαια μιλαω παντα μονο για ΝΥ
 

gari10

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
4.423
Κριτικές
10
Like
2.292
Πόντοι
1.720
γιατι οι ρυθμοι ειναι τελειως διαφορετικοι με αποτελεσμα να μην εχεις προσωπικη ζωη ή αυτη να μπλεκεται με την επαγγελματικη
η νοοτροπια επισης περιστρεφεται γυρω απο το χρημα
για καποιον ευρωπαιο και ποσο μαλλον ελληνα η προσαρμογη ειναι δυσκολη εκτος αν εισαι προετοιμασμενος γι αυτο και δεν σ ενοχλει.
απο εκει και περα για τις εργασιακες συνθηκες, ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο.
καθε εταιρια εχει τους δικους τις κανονες οσον αφορα τις μερες αδειας που δικαιουσε και αν και ποση ασφαλιση σου παρεχει - ιατροφαρμακευτικη και συνταξιοδοτικη. οποτε καποιο μερος του μισθου θα πρεπει να παει προς τα εκει.
Επισης μανχαταν ειναι πολυ ακριβα τα σπιτια οποτε η επομενη επιλογη ειναι να μεινεις πιο μακρυα, εχοντας μεσο ορο 1 ωρα πηγαινε και αλλη 1 ελα, οποτε 2 ωρες.
εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα με τιποτα λογω ρυθμου ζωης και μετακινησης.
βεβαια μιλαω παντα μονο για ΝΥ

ετσι ειναι ακριβως !
η νοοτροπια τους ειναι αλλο πραμα
προσωπικα δεν την αντεχω !
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
ολο  τον  ιανουαριο  swiss  air, imperia, alitalia, lufthansa    απο  360-390  ευρω!  της  τρελης  γινετε,  απο  προσφορες!    αν  δεν  ηταν  η  ταλαιπωρια  της  βιζας  θα  πηγαιναμε  για  καφε!  τετοιες  τιμες  για  ταυλανδη  ειδαμε  μονο  για  κανα  2  μηνες  το  2009
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
ετσι ειναι ακριβως !
η νοοτροπια τους ειναι αλλο πραμα
προσωπικα δεν την αντεχω !

Και τι θα θελες να ειναι ρε τυπε?
φραπεδια , λαμογια και να γαμιουνται
μεσα στα νοσοκομεια εν ωρα εφημεριας?  :grin:

Εκει ειναι αμερικη δεν ειναι μπουρδελο.
Τους ενδιαφερει το κρατος και η οικονομια τους.
 

niced

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.709
Κριτικές
8
Like
177
Πόντοι
16
δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο
απο την φραπεδια μεχρι την νοοτροπια που επικρατει εκει υπαρχει και το ενδιαμεσο
να εισαι σιγουρος οτι το κρατος το εχουν γραμμενο στα παπαρια τους και το κρατος επισης τους εχει γραμμενο στα παπαρια του
ολο  τον  ιανουαριο  swiss  air, imperia, alitalia, lufthansa    απο  360-390  ευρω!  της  τρελης  γινετε,  απο  προσφορες!    αν  δεν  ηταν  η  ταλαιπωρια  της  βιζας  θα  πηγαιναμε  για  καφε!  τετοιες  τιμες  για  ταυλανδη  ειδαμε  μονο  για  κανα  2  μηνες  το  2009

δεν χρειαζεσαι βιζα για ΗΠΑ πλεον
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο
απο την φραπεδια μεχρι την νοοτροπια που επικρατει εκει υπαρχει και το ενδιαμεσο
να εισαι σιγουρος οτι το κρατος το εχουν γραμμενο στα παπαρια τους και το κρατος επισης τους εχει γραμμενο στα παπαρια του
δεν χρειαζεσαι βιζα για ΗΠΑ πλεον
  εισαι  σιγουρος  γι  αυτο?  (βιζα)    american  airlines, british, klm, air  france!  ολες  κατω  απο  400  ευρω?  μπας  και  καταργηθηκε  κανας  φορος :think:
 

niced

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.709
Κριτικές
8
Like
177
Πόντοι
16
για ΗΠΑ θες το καινουργιο διαβατηριο απλα
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
ολο  τον  ιανουαριο   swiss  air, imperia, alitalia, lufthansa     απο  360-390  ευρω!   της  τρελης  γινετε,   απο  προσφορες!    αν  δεν  ηταν  η  ταλαιπωρια  της  βιζας  θα  πηγαιναμε  για   καφε!  τετοιες   τιμες   για  ταυλανδη   ειδαμε  μονο   για  κανα  2  μηνες   το  2009
δεν εχει βιζα και τιποτε ειναι χυμα μονο εαν φανε κανα κολημα στον ελεγχο σε στελνουνε πισω θυμαμαι ειχα παει με την πρωην μου και ο μπατσοας εκει ειχε φαει κολημα που εχω μακρυ μαλι και ειμαι γεροδεμενος και μου ελεγε τι και πως μετα εμαθα απο αυτους που μας περιμεναν οτι ηταν πουστης και ηθελε γρασαρισμα  :'(
το θεμα ειναι οτι αμερικα ειναι ωραια να ζεις οταν εχεις δουλεια εκει ετσι και την χασεις ειναι πανω κατω  οπως εδω δεν εχει κοινωνικα ωφελη τοτε χαθηκες δεν εχεις ταμειο και μαλακιες ουτε ιατροφαρμακευτικη ασφαλεια εισαι στο πουθενα οσο δουλευεις εχεις ετσι και σε διωξουνε παει χαθηκες εαν εισαι μονος σου.
Αρε ευρωπη και ξερω ψωμι..

Απο την αλλη εκει εχει παντα δουλεια και πρεπει να εισαι πολλη μαλακς για να μην δουλευεις  βεβαια και εκει θελει τυχη τιποτα δεν  σσου χαριζεται υπαρχουν  κατι ατομα που σε  τρωνε λαχανο και ολοι αυτοι οι μαλακες που υπαρχουν  στην ελλαδα οι δηθεςν bussines man  και τα ρεστα ολοι αυτη οι γιαλαντζι εκει δεν εχουν ελπιδα .

Γιαυτο και αυτοι ειναι εδω και ο ποιο πολλοις κοσμος θελει να φυγει κραταν καλα εδω τα σκηπτρα γιατι αμα καποιος παει να βγει θα τους φαει λαχανο.Ειμαστε δυστηχως συντεχνιες στην ελλαδα ελπιζω να ειναι κατανοητο.

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
:huh:

Ένα λινκ θα ήταν αρκετό, πιστεύω. Και ούτε καν σε πμ.
velvy δεν εχω θεμα αυτο που θελω ειναι παρεα οχι να σου πω πωες θα πας τσαμπα εκει αυτο το κανεις και μονη σου δεν με χρειαζεσαι  capito !!!!
μπορεις ευκολα να ψαξεις στο internet και ολο κατι θα βρεις εγω το ειπα γιατι θελω παρεα .
το θα κανεις ο καθενας μονοσ του ειναι κατι αλλο , αλλα εφοσον θελω παρεα πρεπει να συνενοηθω μαζι του αλλιως δεν εχει νοημα και δεν συνεχιζει το τοπικ
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
velvy δεν εχω θεμα αυτο που θελω ειναι παρεα οχι να σου πω πωες θα πας τσαμπα εκει αυτο το κανεις και μονη σου δεν με χρειαζεσαι  capito !!!!
μπορεις ευκολα να ψαξεις στο internet και ολο κατι θα βρεις εγω το ειπα γιατι θελω παρεα .
το θα κανεις ο καθενας μονοσ του ειναι κατι αλλο , αλλα εφοσον θελω παρεα πρεπει να συνενοηθω μαζι του αλλιως δεν εχει νοημα και δεν συνεχιζει το τοπικ

Οκκ, παρεξήγηση τότε. :)
 

lustforlife

Τιμημένος
Εγγρ.
9 Σεπ 2010
Μηνύματα
19.248
Κριτικές
82
Like
25
Πόντοι
1.246
velvy δεν εχω θεμα αυτο που θελω ειναι παρεα οχι να σου πω πωες θα πας τσαμπα εκει αυτο το κανεις και μονη σου δεν με χρειαζεσαι   capito !!!!
μπορεις ευκολα να ψαξεις στο internet και ολο κατι θα βρεις εγω το ειπα γιατι θελω παρεα .
το θα κανεις ο καθενας μονοσ του ειναι κατι αλλο , αλλα εφοσον θελω παρεα πρεπει να συνενοηθω μαζι του αλλιως δεν εχει νοημα και δεν συνεχιζει το τοπικ
βασικα η βελβυ απλα ηθελε να πει οτι θελει να παει στη νεα υορκη...
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Και τι θα θελες να ειναι ρε τυπε?
φραπεδια , λαμογια και να γαμιουνται
μεσα στα νοσοκομεια εν ωρα εφημεριας?  :grin:

Εκει ειναι αμερικη δεν ειναι μπουρδελο.
Τους ενδιαφερει το κρατος και η οικονομια τους.

Για να πας να δουλεψεις στην Αμερική δεν μπαίνεις σε ένα αεροπλάνο και τσουκ πας. Πρέπει να έχεις πρόσκληση για να σου δώσουν βίζα εργασίας. ΑΝ κάνεις τη μαλακία και πας με τουριστική βίζα για να βρεις δουλειά (κοινώς λαθρομετανάστης να μη ντρεπόμαστε να το λέμε, το έχουμε κάνει σα λαος πολλές φορές στο παρελθόν και με τεράστια επιτυχία) και σε πιάσουν την ΠΟΥΤΣΙΣΕΣ.
Μπορεί οι μισθοί να ακούγονται στο θεό (2500 και 3000 ευρώ) αλλά ένας καλός μισθός (που θα σου επιτρέψει να ζήσεις σχετικά καλά) πρέπει να είναι από 4000 χιλιάρικα και πάνω (αναλόγος της πόλη και την περιοχή της πόλης), αφού θα πρέπει ΕΣΥ να φροντίσεις για το συνταξιοδοτικό σου, για την ιατροφαρμακευτική σου περίλθαψη κτλπ. Απλα πολλοί έλληνες που έχουν πάει τα έχουν καταφέρει, γιατί συνηθισμένοι από την Ελλάδα μπορεί να κάτσουν και υπερωρίες, που δε πληρώνονται βέβαια, αλλά μπορεί να σου αποφέρουν ένα καλό μπόνους ή μια γρήογορη προαγωγή. Βέβαια από το 2008 και μετά πολύ δύσκολα κάποιος Έλληνας μπορεί να βρει δουλεία στις ΗΠΑ. Τώρα για το αν είναι μπουρδέλο ή όχι η χώρα αν δείτε το Daily Report with Jon Stewart και το Colbert Report θα μπορέσετε να βγάλετε τα συμπεράσματα μόνοι σας. Εγώ πάντως από την μικρή μου επίσκεψη και απ αυτά που μου λέει ο γνωστός μου εκεί ο καθένας κοιτάει την πάρτι του. Ψιλοχεσμένο το έχουν το κράτος.
Νέο Άμστερναμ (αν δε κάνω λάθος το αρχικό όνομα της Ν.Υ) έχω πάει μια φορά. Τουριστας κλασσικά. Αλλά να πω την αλήθεια οι ρυθμοί της πόλης είναι τρελλοί. Πιο χαλαρά λίγο στο Νιου Τζέρσει. Αλλά αν βγεις στα περίχωρα της ΝΥ απλά καμία σχέση. Ρυθμοί ανθρώπινοι, άνθρωποι που νοιάζονται για τον γείτονα κτλπ. Οχι ότι ολα είναι αγγελικά πλασμένα, αλλά γενικά είναι καλά. Το μόνο κακό είναι πως πολύ δύσκολα βρίσκεις δουλεία στα περίχωρα της ΝΥ, οπότε αν δουλεύεις στη ΝΥ μπορεί να θέλεις και μιάμιση ώρα για να πας στη δουλεία σου.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Mε ποία εταιρεία αν επιτρέπεται;;;;;;;; βρίκες τετοιες τιμές
URL]]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom