Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 628
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 105 60,3%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 69 39,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    174

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Ότι εγκλήματα γίνονται τώρα με το μετρητό θα γίνονται και με το ηλεκτρονικό χρήμα. Θα βρουν τα τσακάλια τη λύση όπως κάνουν πάντα. Γιατί;;; Γιατί το σύστημα δεν μπορεί να προβλέψει από πριν τι θα σκαρφιστούν. Εδώ δεν μπορεί να σε προστατεύσει από αυτά που ήδη γίνονται, που ξέρουμε και πως γίνονται. Πώς πιστεύεις ότι θα σε προστατεύσει από κόλπο που κανένας απατεώνας δεν έχει σκεφτεί ακόμη.
Θα σου πω τι θα γίνει, θα περικοπούν οι ελευθερίες μας. Η εγκληματικότητα θα συνεχίσει να οργιάζει μέχρι να μπουν κάμερες σε όλους τους δρόμους. Και μετά που ούτε και αυτό θα είναι αρκετό θα περικόψουν και άλλες ελευθερίες και γενικά για όσο καταφέρνουν μέσα από τις ειδήσεις να μας κρατάνε φοβισμένους θα περικόπτουν ελευθερίες. Βασίζονται στο φόβο μας....
Ξεχνάμε όμως το πιο βασικό. Όταν ζεις φοβισμένος, δεν ζεις απλά υπάρχεις...
Κλείστε την tv πείτε όχι στο φόβο και απλά ζήστε ρε γαμώτο, τόσο δύσκολο είναι;;;
Απλά ζήστε....

Δε νομίζω, ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Ισχύει βέβαια, ότι ορισμένοι φοβικοί συμπολίτες μας επηρεάζονται περισσότερο, και κάνουν εμβόλια και ιστορίες ή τρέχουν στους γιατρούς με το παραμικρό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εδώ έχουμε το ζήτημα ότι κάποιοι λόγω επαγγέλματος υπερφορολογούνται,, ενώ άλλοι δεν πληρώνουν ούτε τα μισά από αυτά που τους αναλογούν.

Τώρα, το ότι τα λαμόγια του δρόμου θα τα βρουν σκούρα, άμα καταργηθεί το μετρητό,,είναι βέβαιο. Μαζί κι οι διαρρήκτες , οι ληστές ,οι ναρκέμποροι και οι μικρονταβάδες μαζί.

Σε υψηλά κλιμάκια πάντα θα προκύπτουν μορφές οικονομικού εγκλήματος, δεν το συζητώ. Αλλά οι εποχές για τους διάφορους κοντόφθαλμους απατεώνες και τους όποιους τυχοδιώκτες και μικρομαφιόζους δεν θα είναι πια τόσο εύκολες όσο σήμερα, υποστηρίζω.
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
885
Πόντοι
81
Δε νομίζω, ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Ισχύει βέβαια, ότι ορισμένοι φοβικοί συμπολίτες μας επηρεάζονται περισσότερο, και κάνουν εμβόλια και ιστορίες ή τρέχουν στους γιατρούς με το παραμικρό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εδώ έχουμε το ζήτημα ότι κάποιοι λόγω επαγγέλματος υπερφορολογούνται,, ενώ άλλοι δεν πληρώνουν ούτε τα μισά από αυτά που τους αναλογούν.

Τώρα, το ότι τα λαμόγια του δρόμου θα τα βρουν σκούρα, άμα καταργηθεί το μετρητό,,είναι βέβαιο. Μαζί κι οι διαρρήκτες , οι ληστές ,οι ναρκέμποροι και οι μικρονταβάδες μαζί.

Σε υψηλά κλιμάκια πάντα θα προκύπτουν μορφές οικονομικού εγκλήματος, δεν το συζητώ. Αλλά οι εποχές για τους διάφορους κοντόφθαλμους απατεώνες και τους όποιους τυχοδιώκτες και μικρομαφιόζους δεν θα είναι πια τόσο εύκολες όσο σήμερα, υποστηρίζω.
Η εποχή που οι Ρομά θα κάνουν κυβερνοεπιθέσεις πλησιάζει.
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
71
Like
12.515
Πόντοι
25.036
Δε νομίζω, ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Ισχύει βέβαια, ότι ορισμένοι φοβικοί συμπολίτες μας επηρεάζονται περισσότερο, και κάνουν εμβόλια και ιστορίες ή τρέχουν στους γιατρούς με το παραμικρό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εδώ έχουμε το ζήτημα ότι κάποιοι λόγω επαγγέλματος υπερφορολογούνται,, ενώ άλλοι δεν πληρώνουν ούτε τα μισά από αυτά που τους αναλογούν.

Τώρα, το ότι τα λαμόγια του δρόμου θα τα βρουν σκούρα, άμα καταργηθεί το μετρητό,,είναι βέβαιο. Μαζί κι οι διαρρήκτες , οι ληστές ,οι ναρκέμποροι και οι μικρονταβάδες μαζί.

Σε υψηλά κλιμάκια πάντα θα προκύπτουν μορφές οικονομικού εγκλήματος, δεν το συζητώ. Αλλά οι εποχές για τους διάφορους κοντόφθαλμους απατεώνες και τους όποιους τυχοδιώκτες και μικρομαφιόζους δεν θα είναι πια τόσο εύκολες όσο σήμερα, υποστηρίζω.
Δισφωνούμε πλήρως καθώς "τα λαμόγια του δρόμου... Οι διαρρήκτες , οι ληστές ,οι ναρκέμποροι και οι μικρονταβάδες μαζί" σίγουρα δεν θα τα βρουν σκούρα, άμα καταργηθεί το μετρητό, τους υποτιμάς... Θα πληρώνονται με pay safe και με άλλους τρόπους που θα δημιουργηθούν αμέσως μόλις εφαρμοστεί το μέτρο, γιατί όπου υπάρχει ή δημιουργείται ένα κενό στην αγορά, πάντα βρίσκεται κάποιος να το καλύψει, είτε τον λένε paysafe, revolut κλπ... Πάντα το σύστημα θα κυνηγάει τους απατεώνες και δεν θα τους φτάνει και όχι το αντίστοιχο. Σε ότι αφορά το γεγονός οτί αποστασιοποιείσαι από αυτούς που αποκαλείς φοβισμένους (εμβολια κλπ) προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά, είστε έτοιμοι να κάνετε ότι σας λένε απο το φόβο που σας φυτέυουν και όταν σας ζηταμέ το λόγο, παπαγαλίζετε την προπαγάνδα τους (του σκαι του μεγκα κλπ). Πως να σε διαφοροποιήσω από τους υπόλοιπους, αφού κάνετε το ίδιο. Απλά εσένα σε φοβίσανε με αυτό και όχι με το άλλο...

Υ.Γ. Τροφή για σκέψη. Όταν όλο το χρήμα θα είναι ηλεκτρονικό, αν πέσεις σε "διαρρήκτη" (χάκερ δλδ) θα σου αδειάσει όλους τους λογαριασμούς μέχρι τελευταίο cent με το πάτημα ενός κουμπιού. Δύσκολο να το καταφέρει αυτό ο παραδοσιακός διαρρήκτης του σήμερα...
 
Τελευταία τροποποίηση:

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Δισφωνούμε πλήρως καθώς "τα λαμόγια του δρόμου... Οι διαρρήκτες , οι ληστές ,οι ναρκέμποροι και οι μικρονταβάδες μαζί" σίγουρα δεν θα τα βρουν σκούρα, άμα καταργηθεί το μετρητό, τους υποτιμάς... Θα πληρώνονται με pay safe και με άλλους τρόπους που θα δημιουργηθούν αμέσως μόλις εφαρμοστεί το μέτρο, γιατί όπου υπάρχει ή δημιουργείται ένα κενό στην αγορά, πάντα βρίσκετε κάποιος να το καλύψει, είτε τον λένε paysafe, revolut κλπ... Πάντα το σύστημα θα κυνηγάει τους απατεώνες και δεν θα τους φτάνει και όχι το αντίστοιχο. Σε ότι αφορά το γεγονός οτί αποστασιοποιείσαι από αυτούς που αποκαλείς φοβισμένους (εμβολια κλπ) προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά, είστε έτοιμοι να κάνετε ότι σας λένε απο το φόβο που σας φυτέυουν και όταν σας ζηταμέ το λόγο, παπαγαλίζετε την προπαγάνδα τους (του σκαι του μεγκα κλπ). Πως να σε διαφοροποιήσω από τους υπόλοιπους, αφού κάνετε το ίδιο. Απλά εσένα σε φοβίσανε με αυτό και όχι με το άλλο...

Υ.Γ. Τροφή για σκέψη. Όταν όλο το χρήμα θα είναι ηλεκτρονικό, αν πέσεις σε "διαρρήκτη" (χάκερ δλδ) θα σου αδειάσει όλους τους λογαριασμούς μέχρι τελευταίο cent με το πάτημα ενός κουμπιού. Δύσκολο να το καταφέρει αυτό ο παραδοσιακός διαρρήκτης του σήμερα...

Προσωπικά δε με φοβίζει κάτι από το μέλλον. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις εξελίξεις. Δεν ξέρω, μηππως όμως σε χαλάει εσένα κάτι. ;)

Το μόνο που ίσως να με ενοχλεί λίγο είναι, ότι ο κάθε κλεφτοκοτάς και τα διάφορα ανόητα μικρολαμόγια μαζί, βγάζουν εύκολα φράγκα με εγκληματικούς τρόπους, κλεύοντας, ληστεύοντας και πουλώντας ντρόγκα στους δρόμους.

Οι χάκερ και οι κυβερνοεπιθέσεις δεν είναι για τον καθένα, είναι εντελώς άλλη ιστορία, κι εκτελούνται από άτομα με δεξιότητες.

Μακάρι να επιτευχθεί και κάποιος αποδοτικός συνδυασμός μετρητών και κάρτας, αλλά σίγουρα κάπως πρέπει να ελεγχθεί και η φοροαποφυγή ολόκληρων φυλετικών ομάδων.

Καταρχήν υποχρεωτικά κάρτα /POS σε μάντρες, παλαιοπωλεία και συναφή θα ήταν μια πρώτη μικρή αρχή, για να βάλει μπροστά κανείς να ελέγξει τους απανταχού κλεπταποδόχους.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Κλέβοντας, ληστεύοντας, μαζί και άλλες απάτες φτιάξαν κάποια τυπάκια ολόκληρες περιουσίες. Βάλε ντρόγκες και νταβάδες μαζί.

Μακάρι με τις καρτοπληρωμές και την αναπροσαρμογή του φορολογικού συστήματος να αλλάξει σελίδα η χώρα.

Το κυνήγι για το τεκμαρτό εισόδημα που ακολουθεί, είναι μια πρώτη κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση.

Αρκεί να το εφαρμόσουν για όλους. Και για να το εφαρμόσουν για όλους έχουν να κάνουν βόλτες και στο Μενίδι να τσεκάρουν τα ΑΦΜ.

:—)
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
71
Like
12.515
Πόντοι
25.036
Προσωπικά δε με φοβίζει κάτι από το μέλλον. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις εξελίξεις. Δεν ξέρω, μηππως όμως σε χαλάει εσένα κάτι. ;)

Το μόνο που ίσως να με ενοχλεί λίγο είναι, ότι ο κάθε κλεφτοκοτάς και τα διάφορα ανόητα μικρολαμόγια μαζί, βγάζουν εύκολα φράγκα με εγκληματικούς τρόπους, κλεύοντας, ληστεύοντας και πουλώντας ντρόγκα στους δρόμους.

Οι χάκερ και οι κυβερνοεπιθέσεις δεν είναι για τον καθένα, είναι εντελώς άλλη ιστορία, κι εκτελούνται από άτομα με δεξιότητες.

Μακάρι να επιτευχθεί και κάποιος αποδοτικός συνδυασμός μετρητών και κάρτας, αλλά σίγουρα κάπως πρέπει να ελεγχθεί και η φοροαποφυγή ολόκληρων φυλετικών ομάδων.

Καταρχήν υποχρεωτικά κάρτα /POS σε μάντρες, παλαιοπωλεία και συναφή θα ήταν μια πρώτη μικρή αρχή, για να βάλει μπροστά κανείς να ελέγξει τους απανταχού κλεπταποδόχους.
Σύμφωνούμε στο υποχρεωτικά pos παντού, αλλιώς είναι άδικο για αυτούς που το έχουν σήμερα, αρκεί να είναι στην ευχέρεια του πελάτη το πώς θα πληρώσει. Και όπως δεν υπάρχει υποχρέωση πληρωμής αν ο έμπορος δεν έχει pos, το ίδιο να ισχύει αν δεν έχει ρέστα για τους πελάτες των μετρητών.
Όσο για τους χάκερ πίστεψε με οι περισσότεροι, έχουν όλες τις απαραίτητες δεξιότητες να σου αδειάσουν το λογαριασμό... Απλά γκούγκλαρε να δεις πόσο εύκολο είναι...
Τώρα σε ότι αφορά τον φόβο μου, αυτός είναι αυταπόδεικτα δικαιολογημένος σε αντίθεση με τον δικό σου...
Συγκεκριμένα φοβάμαι ότι θα έχουν πρόσβαση στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα μου, άνθρωποι που δεν το δικαιούνται και που δυνητικά θα το εκμεταλλευτούν εναντίον μου. Εγώ μπορεί να θέλω να χώνω όλη μέρα δονητές στον κώλο μου, να έχω μια τεράστια συλλογή και να είμαι ο καλύτερος πελάτης των sex shop. Γιατί σε αυτό το δεδομένο να έχει πρόσβαση ο κάθε τραπεζικός ή εφοριακός, δεν κατάλαβα με ποιο δικαίωμα. Με το δικαίωμα που του δίνετε εσείς οι φοβισμένοι που είστε έτοιμοι να παρατήσετε τις ελευθερίες σας αρκεί να μην σας τρομάζουν οι ειδήσεις. Αν σας τρομάζουν κλείστε το το χαζοκούτι, σας μειώνει το iq δεν σας το αυξάνει.
Άλλο περιστατικό, για να δεις πόσο βαθειά είναι "η τρύπα του λαγού" σε ότι αφορά τα προσωπικά δεδομένα:
Μια συγκεκριμένη μέρα την εβδομάδα (δεν θα σου πω ποια) οι κολλητοί μου και εγώ βρισκόμαστε στο παλιό μας στέκι και αράζουμε εκεί από τις 20:00-21:00 μέχρι τις 12:00-01:00. Γιατί αυτή η πληροφορία να είναι διαθέσιμη σε ανθρώπους των οποίων η ηθική δεν ελέγχεται από κανέναν. Ποιος μου λέει ότι δεν θα βρω το σπίτι μου ανοιγμένο εκείνη την συγκεκριμένη μέρα και ώρα, γιατί ένας εφοριακός ή τραπεζικός χρησιμοποίησε με δόλο την συγκεκριμένη πληροφορία. Το ίδιο όταν είμαι στην Κρήτη για διακοπές, ο τραπεζικός βλέπει που χρεώνεται η κάρτα...
Θα μπορούσα όλο το απόγευμα να σου δίνω παραδείγματα πως μπορεί να γαμηθεί η ζωή σου στο μέλλον, γιατί σου τη σπάει που σήμερα κάποιοι απατεώνες προσπορίζονται με τον λάθος τρόπο. Δεν έχει όμως νόημα αν δεν αποδεχθείς ότι το ηλεκτρονικό χρήμα θα δημιουργήσει μια νέα γενιά εγκληματιών και εγκλημάτων που μπορεί δυνητικά να είναι πολύ χειρότερα για εμάς, αν και όταν την πάθουμε...
Και όταν το καταλάβεις και θα είναι αργά πια και τι θα κάνεις;;; θα ζητήσεις τις ελευθερίες σου πίσω;;;
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
71
Like
12.515
Πόντοι
25.036
Κλέβοντας, ληστεύοντας, μαζί και άλλες απάτες φτιάξαν κάποια τυπάκια ολόκληρες περιουσίες. Βάλε ντρόγκες και νταβάδες μαζί.

Μακάρι με τις καρτοπληρωμές και την αναπροσαρμογή του φορολογικού συστήματος να αλλάξει σελίδα η χώρα.

Το κυνήγι για το τεκμαρτό εισόδημα που ακολουθεί, είναι μια πρώτη κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση.

Αρκεί να το εφαρμόσουν για όλους. Και για να το εφαρμόσουν για όλους έχουν να κάνουν βόλτες και στο Μενίδι να τσεκάρουν τα ΑΦΜ.

:—)
Πωωω Σκαι to the bone αδελφε... Σαν να ακούω τους εκπροσώπους των τυρράνων μας να μιλάνε...
Σκιάχτηκα με τη εξουσία που έχουν στο μυαλό σου, μα το Θεό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
71
Like
12.515
Πόντοι
25.036
Όσο για τα ναρκωτικά είναι αστείο να πιστεύεις ότι θα σταματήσουν να διακινούνται παράνομα χάρις στο μαύρο χρήμα. Έχεις δοκιμάσει να στερήσεις από τον ναρκομανή τη δόση του;;; Ξέρεις τι μηχανεύεται για να σε ξεγελάσει και να παεί να πιεί. Νομίζεις ότι είσαι έξυπνος μέχρι να δείς τι σκαρφίζεται ένας ναρκομανήγς για να παρει τη δόση του (το κατάλαβα καλά αυτό όταν ήρθα σε επαφή με τέτοια άτομα).
Ο μόνος τροπος να σταματήσει η διακίνηση ουσιών είναι αν νομιποποιηθούν και τις πουλάει νόμιμα το κράτος. Αλλά δεν νομίζω ότι το θέλω αυτό για τα σκληρά, για να πω την αλήθεια...
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
885
Πόντοι
81
Σύμφωνούμε στο υποχρεωτικά pos παντού, αλλιώς είναι άδικο για αυτούς που το έχουν σήμερα, αρκεί να είναι στην ευχέρεια του πελάτη το πώς θα πληρώσει. Και όπως δεν υπάρχει υποχρέωση πληρωμής αν ο έμπορος δεν έχει pos, το ίδιο να ισχύει αν δεν έχει ρέστα για τους πελάτες των μετρητών.
Όσο για τους χάκερ πίστεψε με οι περισσότεροι, έχουν όλες τις απαραίτητες δεξιότητες να σου αδειάσουν το λογαριασμό... Απλά γκούγκλαρε να δεις πόσο εύκολο είναι...
Τώρα σε ότι αφορά τον φόβο μου, αυτός είναι αυταπόδεικτα δικαιολογημένος σε αντίθεση με τον δικό σου...
Συγκεκριμένα φοβάμαι ότι θα έχουν πρόσβαση στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα μου, άνθρωποι που δεν το δικαιούνται και που δυνητικά θα το εκμεταλλευτούν εναντίον μου. Εγώ μπορεί να θέλω να χώνω όλη μέρα δονητές στον κώλο μου, να έχω μια τεράστια συλλογή και να είμαι ο καλύτερος πελάτης των sex shop. Γιατί σε αυτό το δεδομένο να έχει πρόσβαση ο κάθε τραπεζικός ή εφοριακός, δεν κατάλαβα με ποιο δικαίωμα. Με το δικαίωμα που του δίνετε εσείς οι φοβισμένοι που είστε έτοιμοι να παρατήσετε τις ελευθερίες σας αρκεί να μην σας τρομάζουν οι ειδήσεις. Αν σας τρομάζουν κλείστε το το χαζοκούτι, σας μειώνει το iq δεν σας το αυξάνει.
Άλλο περιστατικό, για να δεις πόσο βαθειά είναι "η τρύπα του λαγού" σε ότι αφορά τα προσωπικά δεδομένα:
Μια συγκεκριμένη μέρα την εβδομάδα (δεν θα σου πω ποια) οι κολλητοί μου και εγώ βρισκόμαστε στο παλιό μας στέκι και αράζουμε εκεί από τις 20:00-21:00 μέχρι τις 12:00-01:00. Γιατί αυτή η πληροφορία να είναι διαθέσιμη σε ανθρώπους των οποίων η ηθική δεν ελέγχεται από κανέναν. Ποιος μου λέει ότι δεν θα βρω το σπίτι μου ανοιγμένο εκείνη την συγκεκριμένη μέρα και ώρα, γιατί ένας εφοριακός ή τραπεζικός χρησιμοποίησε με δόλο την συγκεκριμένη πληροφορία. Το ίδιο όταν είμαι στην Κρήτη για διακοπές, ο τραπεζικός βλέπει που χρεώνεται η κάρτα...
Θα μπορούσα όλο το απόγευμα να σου δίνω παραδείγματα πως μπορεί να γαμηθεί η ζωή σου στο μέλλον, γιατί σου τη σπάει που σήμερα κάποιοι απατεώνες προσπορίζονται με τον λάθος τρόπο. Δεν έχει όμως νόημα αν δεν αποδεχθείς ότι το ηλεκτρονικό χρήμα θα δημιουργήσει μια νέα γενιά εγκληματιών και εγκλημάτων που μπορεί δυνητικά να είναι πολύ χειρότερα για εμάς, αν και όταν την πάθουμε...
Και όταν το καταλάβεις και θα είναι αργά πια και τι θα κάνεις;;; θα ζητήσεις τις ελευθερίες σου πίσω;;;
Σκέψου αν και όταν γίνει υποχρεωτική η ηλεκτρονική πληρωμή στον αγοραίο έρωτα τι έχει να γίνει και πώς και από ποιους θα μπορεί να αξιοποιηθεί αυτή η πληροφορία για εκβιασμούς, στοχοποίηση, απόλυση κλπ. Το να πληρώνεις με ονοματεπώνυμο μέσω κάρτας που οδηγεί σε εσένα είναι το απόλυτο φακέλωμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Όσο για τους χάκερ πίστεψε με οι περισσότεροι, έχουν όλες τις απαραίτητες δεξιότητες να σου αδειάσουν το λογαριασμό... Απλά γκούγκλαρε να δεις πόσο εύκολο είναι...

Το εξήγησα και πιο πριν. Οι χάκερ είναι άτομα με δεξιότητες, δεν με ενοχλεί η ιδέα. Είναι τεχνοκράτες, είναι άλλη φάση.

Ότι ο κάθε ανεπρόκοπος έχει εισοδήματα που δεν δηλώνει, και του πληρώνουν οι άλλοι την εφορία με ενοχλεί.

Και οι μικροεγκληματίες που κάνουν μαζικά ζημιά, με διαρρήξεις και ναρκωτικά, επίσης.

Τηλεόραση παρεπιπτόντως δεν έχω και δεν βλέπω εδώ και κάμποσα χρόνια.

Μου αρέσει όμως το μέλλον, δεν με φοβίζει. Μου αρέσει που αλλάζουν οι εποχές, και κάνουμε όλοι μας νέες εμπειρίες. Πολλές από τούτες τις εμπειρίες είναι καλές. Δεν είμαι θιασώτης του «κάθε πέρσι και καλύτερα». Κάθε άλλο.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Σκέψου αν και όταν γίνει υποχρεωτική η ηλεκτρονική πληρωμή στον αγοραίο έρωτα τι έχει να γίνει και πώς και από ποιους θα μπορεί να αξιοποιηθεί αυτή η πληροφορία για εκβιασμούς, στοχοποίηση, απόλυση κλπ. Το να πληρώνεις με ονοματεπώνυμο μέσω κάρτας που οδηγεί σε εσένα είναι το απόλυτο φακέλωμα.


Πολύ σωστά. Είναι ένα ρίσκο. Για εκείνους που θέλουν / που τους αρέσει να κρύβονται, μια περιπέτεια !

Μου αρέσει η ιδέα π.χ. όταν πηγαίνει κάποιος με πουτάνες, να μπορεί να το δει η εφορία.

Άπαξ και έχει τα χρήματα νόμιμα, δεν θα έχει πρόβλημα. Αλλά άπαξ και τα απέκτησε παράνομα, να έχει να καταβάλει τα αντίστοιχα πρόστιμα.

Άλλο δηλαδή αυτός που φυτοζωεί και κλέβει την εφορία για να επιβιώσει, και άλλο αυτός που κάνει έξοδα πολυτελείας και ψάχνεται για τη μεγάλη ζωή, την ώρα που του πληρώνουν την εφορία οι άλλοι.
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
885
Πόντοι
81
Πολύ σωστά. Είναι ένα ρίσκο. Για εκείνους που θέλουν / που τους αρέσει να κρύβονται, μια περιπέτεια !

Μου αρέσει η ιδέα π.χ. όταν πηγαίνει κάποιος με πουτάνες, να μπορεί να το δει η εφορία.

Άπαξ και έχει τα χρήματα νόμιμα, δεν θα έχει πρόβλημα. Αλλά άπαξ και τα απέκτησε παράνομα, να έχει να καταβάλει τα αντίστοιχα πρόστιμα.

Άλλο δηλαδή αυτός που φυτοζωεί και κλέβει την εφορία για να επιβιώσει, και άλλο αυτός που κάνει έξοδα πολυτελείας και ψάχνεται για τη μεγάλη ζωή, την ώρα που του πληρώνουν την εφορία οι άλλοι.
Αν είσαι παντρεμένος και η γυναίκα σου δουλεύει στην εφορία τι γίνεται;
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Αν είσαι παντρεμένος και η γυναίκα σου δουλεύει στην εφορία τι γίνεται;

Θα το μάθει.

Αν ζητήσει μάλιστα διαζύγιο, θα της πω «στο καλό και να μας γράφεις. Έλα κι εσύ στο μπου. Περνάμε καλά».

:—)
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
885
Πόντοι
81
Θα το μάθει.

Αν ζητήσει μάλιστα διαζύγιο, θα της πω «στο καλό και να μας γράφεις. Έλα κι εσύ στο μπου. Περνάμε καλά».

:—)
Η φάση θα είναι να έρθει, να μη σου πει ποια είναι και να κάνετε παιχνίδι.
 

BabisClaras

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2024
Μηνύματα
62
Like
55
Πόντοι
0
Το μαγαζι ειναι υποχρεωτικο να εχεις pos. Ok.

1. Μπορεις ομως και να αρνηθεις τη χρηση του σε πελατη αν δεν σε συμφερει...οποτε αν εχεις καλο και φτηνο πραγμα θα σε πληρωσει με μετρητα ( αν εχει)

2. Επισης ο πελατης δεν εχει λογο να προτιμησει τα μετρητα, διοτι το μαγαζι χρεωνει το ιδιο ειτε καρτα ειτε μετρητα...οποτε μας μενει η ευκολια των μετρητων.

Οντως υπαρχει και για τον πελατη ενα μικρο κοστος χρησης καρτας αλλα ειναι αμελητεο μπροστα στην αξιοπιστια, ελεγχο πληρωμων, καταπολεμηση φοροδιαφυγης και εισφοροδιαφυγης, ασφαλεια, λαδωματα, μιζες, ναρκωτικα, ληστειες, παρανομιες, προστασιες εκβιασμοι..κλπ κλπ Ακομη και οι παρανομες λεσχες θα εξαφανιστουν οπου κλαιει κοσμος., καθημερινα. Η μαυρη ανασφαλιστη εργασια θα εξαφανιστει , που λογω υπιχρεωτικοτητας καρτας σε σμαρκετ βενζιναδικα φαγαδικα ρουχαδικα φαρμακεια , μαστορατζες, γιατραρες, δικηγοραρες, κλπ..

Ακομη και οι πακηδες θα ζητανε καρτα, δηλ τον μισθο στην τραπεζα, αρα δηλωμενη εργασια με κανονικεε εισφορες κσι φορολογια.

Δεν εχω ακουσει να βουτανε καρτες, ενω για πορτοφολια και ληστειες καθε μερα.

Ολα αυτα τα οφελη θα γυρισουν στην κοινωνια με μειωση φορων, αυξηση μισθων συνταξεων, καταπολεμηση διαφθορας και παρανομιων, οεριθαλψη, οαιδεια ασφαλεια αμυνα...κλπ

Τα λαμογια αντιδρουν
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Πέρα από την πλάκα, μιλάω σοβαρά, αλλά δεν θεωρούμαι καθόλου συστημικός από αυτούς που με ξέρουν προσωπικά, και κανένας τηλεοπτικός σταθμός, κανένα ραδιόφωνο, δεν θα ήθελε να με βγάλει έτσι εύκολα στον αέρα.

Επειδή, όπως είπα και πιο πριν, προμήθειες και πανωπροίκια για τους χρηματοοικονομικούς οργανισμούς δεν νοούνται. Το ηλεκτρονικό χρήμα θα πρέπει να έχει τα πλεονεκτήματα του μετρητού. Πληρώνεις 50 € στο περίπτερο, να παίρνει πενήντα Ευρώ ο περιπτεράς. Τα έξοδα για την υποδομή έχει να τα καλύπτει το κράτος, όπως κάνει και με την έκδοση των μετρητών. Θα το καλύπτει από τα φορολογικά έσοδα ανά συναλλαγή.

Και άλλα πολλά θα πρέπει συνάμα να γίνουν, αλλά διευρύνουν πολύ το θέμα αυτού του νήματος.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.553
Πόντοι
2.356
Ελπιζω ηδη την ωρα που μιλαμε να εχεις ηδη κανει μπλοκ, delete, unfollow παντου και αιτηση για ασφαλιστικα μετρα στο τοπικο αστυνομικο τμημα
Μπα, αυτός είναι συνάδερφος και αναγκαστικά κάνω τον μαλάκα. Ο τύπος είναι απίστευτα νάρκισσος. Δεν υπάρχει χειρότερη κατηγορία ανθρώπων από τους νάκρκισσους.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Με την εφαρμογή της τεχνητής νοημοσύνης θα βρουν σίγουρα πάμπολλους τρόπους να αυξήσουν τη φορολογητέα ύλη.

Μπορεί και να ζήσουμε μια εποχή, που ακόμη και οι καταχωρημένες κριτικές escort να αποτελέσουν τεκμήριο για την εφορία, κατόπιν ταυτοποίησης.

Ποτέ δεν ξέρει κανείς, τι κουλές εκπλήξεις επιφυλάσσει το μέλλον.

:—)
 

Theodor73

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
1.349
Κριτικές
49
Like
4.868
Πόντοι
5.646
Μόλις πέρασα διόδια Αττικής οδού και με ρώτησαν για κάρτα
Δεν είχαν από 50€ ρέστα μάλλον τα κρατάνε για κλείσιμο
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι, να μην καταργηθούν τα μετρητά ταυτόχρονα παντού στην Ευρωζώνη.

Αλλά καθόλου απίθανο να εφαρμοστεί πρώτα σε χώρες με πρόβλημα φοροδιαφυγής και χρέους. Δηλαδή στην Ελλάδα και την Ιταλία.

Να μπορείς δηλαδή μόνο να σηκώσεις Ευρώ σε χαρτονόμισμα, ή και άλλα νομίσματα, από το λογαριασμό σου, αλλά μόνο για ταξιδιωτικούς λόγους, αφού δεν θα μπορείς να πληρώσεις τίποτα με αυτά σε όλη την επικράτεια.

Θα είναι η εποχή που θα μας ξενίζει σε ταξίδια να πιάνουμε ξανά Ευρωχαρτονόμισμα στα χέρια μας !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom