Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 628
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 105 60,3%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 69 39,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    174
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Για να καταλάβω το όλο θέμα είναι ψυχολογικό? Θες απλά να τα έχεις στο χέρι να τα βλέπεις?
Και αυτό ως ένα ποσοστό. Νιώθω ασφαλής με τα μετρητά. Και δεν πληρώνω προμήθεια με το παραμικρό φορτώνοντας τον καθένα. Και το ξοδεύω όπως θέλω χωρίς να ξέρει κανένας τίποτα.
Θα σας πάρει το κινητό η γυναίκα και θα δει -20 FYLIS, Ε ρε παντόφλα που έρχεται.

Όπως και να ζει το σενάριο είναι να υπερισχύσει μεν η κάρτα, αλλά τα μετρητά έστω σε μικρά ποσά δεν θα πάψουν να υπάρχουν. Στο μικρό που πάει πρώτη δημοτικού τι θα του δώσεις κάρτα να παίρνει κουλούρια; με τα Μπαρμπαδια τι θα γίνει που τα περισσότερα έχουν εριξον από το 2002;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.329
Πόντοι
3.846
Και μπορείς να πληρώσεις παντού με revolut; Και αν θες να κάνεις μια μεγάλη αγορά πχ αμάξι, σπίτι κλπ;
Δεν έχει να κάνει με το αντικείμενο.
Έχει να κάνει με το ποσό.
Μέχρι 10χιλ παίζω με Rev.
Για παραπάνω συνήθως μετρητά ή τραπ. μεταφορά.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Μωβ θέλω 500ρικα. Μη μου μιλάτε για κάρτες και ταληρα.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Και αυτό ως ένα ποσοστό. Νιώθω ασφαλής με τα μετρητά. Και δεν πληρώνω προμήθεια με το παραμικρό φορτώνοντας τον καθένα. Και το ξοδεύω όπως θέλω χωρίς να ξέρει κανένας τίποτα.
Θα σας πάρει το κινητό η γυναίκα και θα δει -20 FYLIS, Ε ρε παντόφλα που έρχεται.

Όπως και να ζει το σενάριο είναι να υπερισχύσει μεν η κάρτα, αλλά τα μετρητά έστω σε μικρά ποσά δεν θα πάψουν να υπάρχουν. Στο μικρό που πάει πρώτη δημοτικού τι θα του δώσεις κάρτα να παίρνει κουλούρια; με τα Μπαρμπαδια τι θα γίνει που τα περισσότερα έχουν εριξον από το 2002;
Αν εσύ νιώθεις ασφαλείς με το μετρητό οκ παίξε με μετρητό. Αν εγώ θέλω να πληρώνω με κάρτα όπου πάω θα πληρώνω με κάρτα. Τόσο απλό. Η όλη γκρίνια για το τι και πως είναι ανούσια.
Τώρα αν η γυναίκα πάρει το κινητό για μα δει τα -20 FYLIS την παντόφλα αυτός ο τύπος την τρώει έτσι και αλλιώς. Δε χρειάζεται να πληρώσει με κάρτα το μπουρδέλο.
Και ναι προφανώς σε μικρά παιδιά στο σχολείο και στα γερόντια θα παίζει μετρητό.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και τον βολεύει. Αλλά όλη αυτήν την επίθεση πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Δεν έχει να κάνει με το αντικείμενο.
Έχει να κάνει με το ποσό.
Μέχρι 10χιλ παίζω με Rev.
Για παραπάνω συνήθως μετρητά ή τραπ. μεταφορά.
Τυπε μπλοκάρουν και accounts κάποιες φορές paypal και revolut.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Αν εσύ νιώθεις ασφαλείς με το μετρητό οκ παίξε με μετρητό. Αν εγώ θέλω να πληρώνω με κάρτα όπου πάω θα πληρώνω με κάρτα. Τόσο απλό. Η όλη γκρίνια για το τι και πως είναι ανούσια.
Τώρα αν η γυναίκα πάρει το κινητό για μα δει τα -20 FYLIS την παντόφλα αυτός ο τύπος την τρώει έτσι και αλλιώς. Δε χρειάζεται να πληρώσει με κάρτα το μπουρδέλο.
Και ναι προφανώς σε μικρά παιδιά στο σχολείο και στα γερόντια θα παίζει μετρητό.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και τον βολεύει. Αλλά όλη αυτήν την επίθεση πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω
Τυπε είμαι στα κτελ. Ο οδηγός έχει Καρρά τέρμα και το ερ κοντισιον στους 40 βαθμούς. Πάω να ψηθω. Νιώθω εξατμίζομαι. Οπότε δείξε κατανόηση για τον τόνο. ...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.702
Κριτικές
15
Like
11.329
Πόντοι
3.846
Τυπε μπλοκάρουν και accounts κάποιες φορές paypal και revolut.
Εχω 8χρονια Revolut και καμιά 15 χρόνια PayPal.
Έχω μετακινήσει μέχρι και 80-90χιλ τον χρόνο. Κανένα θέμα με τις συναλλαγές. Βέβαια ανά μήνα τα σπάω, δεν είμαι χαζός να χωσω 10χιλ σε μια συναλλαγή.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Τυπε είμαι στα κτελ. Ο οδηγός έχει Καρρά τέρμα και το ερ κοντισιον στους 40 βαθμούς. Πάω να ψηθω. Νιώθω εξατμίζομαι. Οπότε δείξε κατανόηση για τον τόνο. ...
Εντάξει οκ ουσία 0
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Εχω 8χρονια Revolut και καμιά 15 χρόνια PayPal.
Έχω μετακινήσει μέχρι και 80-90χιλ τον χρόνο. Κανένα θέμα με τις συναλλαγές. Βέβαια ανά μήνα τα σπάω, δεν είμαι χαζός να χωσω 10χιλ σε μια συναλλαγή.
Το ebay σε συνεργασία με το paypal παίζει περίεργα παιχνίδια. Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα. Ωραίος. Θέλει προσοχή γτ δεσμεύουν πόσα επ αοριστου
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Εδώ σε λίγο θα ξέρουν τι έχεις μέσα στο σπίτι σου και θα σου κάνουν ντου για κατασχέσεις.
Αυτό ακριβώς τύπε είναι το περιουσιολόγιο .
Θέλουν καταγραφή και ΤΙΜΑΛΦΩΝ !!!!!!!


Αναβλήθηκε μερικές φορές
αλλά θα ξανάρθει , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ .

Λένε ... ό,τι δεν δηλωθεί δεν θα μπορεί να πωληθεί
και θα ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ....


Μαντεύεις ότι ετοιμάζουν φόρο για λίρες και χρυσά ρολόγια παππούδων , μονόπετρα , ασημικά κτλ ...

Θα σου λένε

αν δεν μπορείς να πληρώσεις το φόρο για τις χρυσές λίρες του παππού , το ρολόϊ ή τα ασημικά ΠΟΥΛΑ ΤΑ !

όπως είπαν ήδη

αν δεν μπορείς ως ελ. επαγγελματίας να πληρώσεις τους φόρους που θέλουμε να γίνεις μισθωτός !!!

φόρο ίσο με μισθωτού που παίρνει καθαρό μισό 2500€ Χ 14 για επαγγελματίες >12 ετών .
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Αυτό ακριβώς τύπε είναι το περιουσιολόγιο .
Θέλουν καταγραφή και ΤΙΜΑΛΦΩΝ !!!!!!!


Αναβλήθηκε μερικές φορές
αλλά θα ξανάρθει , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ .

Λένε ... ό,τι δεν δηλωθεί δεν θα μπορεί να πωληθεί
και θα ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ....


Μαντεύεις ότι ετοιμάζουν φόρο για λίρες και χρυσά ρολόγια παππούδων , μονόπετρα , ασημικά κτλ ...

Θα σου λένε

αν δεν μπορείς να πληρώσεις το φόρο για τις χρυσές λίρες του παππού , το ρολόϊ ή τα ασημικά ΠΟΥΛΑ ΤΑ !

όπως είπαν ήδη

αν δεν μπορείς ως ελ. επαγγελματίας να πληρώσεις τους φόρους που θέλουμε να γίνεις μισθωτός !!!

φόρο ίσο με μισθωτού που παίρνει καθαρό μισό 2500€ Χ 14 για επαγγελματίες >12 ετών .
Τυπε δε θέλω να το πιστέψω ότι θα φτάσει εκεί η κατάσταση. Τι προτείνεις να προλάβουμε τα χειρότερα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Τυπε δε θέλω να το πιστέψω ότι θα φτάσει εκεί η κατάσταση.
Τι δεν πιστεύεις τύπε ;
Το περιουσιολόγιο .... ήταν για φέτος και αναβλήθηκε !

Το συζητάνε συνέχεια !
Σαν το φορολογικό για επαγγελματίες είναι !
Να πάρουν ένα μικρό φόρο από όλους για χρυσαφικά και κοσμήματα .......

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΠΟΘΕΝ ΑΙΣΧΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΣΤΕΛΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ.
 
OP
OP
Dr. Kolompo

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Ο τύπος στο ΚΤΕΛ πήγε το ερ κοντισιον από 40 βαθμούς στους -2 καπάκι. Εβαλα δύο μπουφάν κι ακόμα να πιάσω θερμοκρασία. Ρε τι τρελός είναι αυτός. Οδηγάει με ένα χέρι και κοιτάζει μόνιμα δεξιά μιλώντας με έναν τύπο. Χαχαχα

Α δεν είπαμε κι αυτό. Αύξηση σε όλα τα εισιτήρια και εδώ. Καλά πάμε.

Αυτό με την φορολογία τιμαλφών δεν το κατάλαβα. Σε εξαναγκάζουν δλδ ή να τα κρατήσεις για πάντα ή να τα ανταλλάξεις. Και σε περίπτωση που στα κλέψουν σαφώς δεν μπορείς να τα δηλώσεις γιατί θα είναι παράνομο.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
525
Like
1.523
Πόντοι
206
Για τους λάτρεις των αχρήματων συναλλαγών έχω να πω τα εξής
- Γνωρίζουν ανά πάσα στιγμή που πήγες και τι ποσά ξόδεψες
- Δεν έχεις τον έλεγχο των χρημάτων γιατί φτάνεις σε σημείο να τιγκάρεις/αηδιάσεις πιστωτική κάρτα/τραπεζικό λογαριασμό
- Αν εξαφανιστούν τα μετρήτα χάνετε επί τόπου η ελευθερία του ανθρώπου και τον δένουν χειροπόδαρα και αναγκάζει τον άνθρωπο να γίνεται είλωτας του συστήματος για να πάρει ένα ποσό.

Οι υπερμαχοι της αχρήματης κοινωνίας είναι δολοφόνοι της ελευθερίας.
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
228
Like
517
Πόντοι
81
Σχεδον μονο μετρητα. Καρτα μια δυο φορες το χρονο σε κανα super markt αν εχω ξεχασει να παρω λεφτα ή αν δεν φτανουν. Στις εξοδους μου δεν μπορω να φανταστω να πληρωσω με καρτα δεν βολευει να αφησεις και πουρμπουαρ.
Οι Γερμανοι χρησημοποιουν συχνα καρτες. Οι 7 στους 10 πληρωνουν με καρτα. Πολλα ψιλικατζιδικα ομως
δεν δεχοχντα καρτες.
Σιγουρα οι καρτες θα υπερισχυσουν σε καποιες συναλλαγες αλλα το μετητο παντα θα υπαρχει. Δεν μπορω να φανταστω καποιον να πηγαινει στις πουτανες ή σε trans, να αγοραζει ναρκωτικα, οπλα, παντρεμενο να πηγαινει με την γκομενα, αγροτη να πουλαει, ηλεκτρολογο ή οικοδομο να σου κανουν μερεμετι κι αλλους πολλους και να δεχτουν καρτα. Δεν γινεται.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Αυτό ακριβώς τύπε είναι το περιουσιολόγιο .
Θέλουν καταγραφή και ΤΙΜΑΛΦΩΝ !!!!!!!


Αναβλήθηκε μερικές φορές
αλλά θα ξανάρθει , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ .

Λένε ... ό,τι δεν δηλωθεί δεν θα μπορεί να πωληθεί
και θα ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ....


Μαντεύεις ότι ετοιμάζουν φόρο για λίρες και χρυσά ρολόγια παππούδων , μονόπετρα , ασημικά κτλ ...

Θα σου λένε

αν δεν μπορείς να πληρώσεις το φόρο για τις χρυσές λίρες του παππού , το ρολόϊ ή τα ασημικά ΠΟΥΛΑ ΤΑ !

όπως είπαν ήδη

αν δεν μπορείς ως ελ. επαγγελματίας να πληρώσεις τους φόρους που θέλουμε να γίνεις μισθωτός !!!

φόρο ίσο με μισθωτού που παίρνει καθαρό μισό 2500€ Χ 14 για επαγγελματίες >12 ετών .

Για οποιον νομιζει οτι αυτα ειναι θεωριες συνωμοσιες η φραση
"YOU WILL OWN NOTHING AND BE HAPPY" ειναι επισημη πολιτικη του WEF, εχουν πει ακριβως αυτη τη φραση
Σκοπευουν στην πληρη εξοντωση της μεσαιας ταξης και ιδιοκτησια να εχουν μονο οι ελιτ, και τα παντα να νοικιαζονται απο αυτους
Αλλα επαναλαμβανω τα μετρητα σας μαραναν. Αυτες ειναι πολιτικες παγκοσμιες κινουμενες απο αυτους που ελεγχουν τον κοσμο και μονο μια παγκοσμια επανασταση μας σωζει


E6wvXBOXIAQL5pS.jpg
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.588
Κριτικές
24
Like
9.730
Πόντοι
4.746
Για ρωτηστε ρε τα κοριτσια που εκτονωνεστε αν εχουν pos και μετα να λετε το να κλεισει ο μπακαλης το μαγαζι του αν δεν παρει καρτα .Εκει σε θελω αν εχεις τα αρχιδια να απαιτησεις να πληρωσεις με καρτα την Ζουζανα και να σου κοψει αποδειξη .Αμε αν ειναι να σου δειξει και τα βιβλια .Τι μπρικια κολλαμε .

Επισης εχω δει κοσμο που βλεπουν οτι ο αλλος ειναι βιοπαλαιστης κλπ να του λενε μην μου κοψεις αποδειξη και καλα κανουν δεν μπορει να πουλαει ο γυφτος ο αλλοδαπος χωρις ταμειακεςη επαγγελματα πολιτικοι ,δικηγοροι ,γιατροι κλπ που ειναι μετρ στην φοροδιαφυγη και ο αλλος να ξημεροβραδιαζεται για να πληρωσει την εφορια το ικα εφκα κλπ
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom