Νέα

Macbook pro

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα horhitto4
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 59
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

horhitto4

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2014
Μηνύματα
351
Κριτικές
3
Like
813
Πόντοι
361
Καλημέρα στη παρέα το θρεντ το ανοίγω καθότι θεωρώ αρκετά αρχάριο τον εαυτό μου σε θέματα pc όποτε έχουμε και λέμε : πρόσφατα προχώρησα σε αγορά iphone 13 promax και είμαι σούπερ ικανοποιημένος , έχοντας λοιπόν από το 13 laptopi toshiba 17’ i5 στα 2,4 και θέλοντας να το ‘ξεκουρασώ ‘ μιας και το έχω κάνει ήδη καμία 8 φορματ και έχω βάλει ssd και η ram από 4 πήγε στα 8 λεω να πάω σε κάνα macbook pro 2019 i7 16 ram έτσι ώστε έχοντας πάρει revius από φίλους που ήδη χρησιμοποιούν mac ελπίζοντας να είναι περισσότερο ανθεκτικός σε υπερθέρμανση και εναλλαγή καρτελών καθότι έχω το κουσούρι να παίζω σε πολλές καρτέλες (το bourdela είναι μόνιμα ανοιχτό αλίμονο ) .
ΥΓ. Επισήμανση με ενδιαφέρει και το photoshop αλλά και το djing ... οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή !!!
 

The Metalhead

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2019
Μηνύματα
87
Κριτικές
5
Like
480
Πόντοι
300
Καλύτερα κοίτα σε Apple silicon επεξεργαστή, δηλαδή Μ1, Μ2 ή Μ3 που βγήκανε τώρα. Ο Μ1 είναι πρώτης γενιάς, παρόλα αυτά αν βρεις σε καλή προσφορά σε καλύπτει μια χαρά θεωρώ και παιρνεις περισσότερη RAM. Προσοχή ότι δεν αναβαθμίζεται τίποτα, δηλαδή την RAM και τον SSD που θα πάρεις, με αυτά θα πορευτείς. Αν δεν σε νοιάζουν ποιότητα οθόνης, κάμερα κτλ πας καρφί σε M1, γλιτώνεις λεφτά και είσαι τερμα ικανοποιημ΄ενος. Από υπερθέρμανση είναι τούμπανα, δεν νιωθουν καθόλου, όπως και από μπαταρία. Εσύ τι μπατζετ διαθέτεις?
 
OP
OP
horhitto4

horhitto4

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2014
Μηνύματα
351
Κριτικές
3
Like
813
Πόντοι
361
Καλύτερα κοίτα σε Apple silicon επεξεργαστή, δηλαδή Μ1, Μ2 ή Μ3 που βγήκανε τώρα. Ο Μ1 είναι πρώτης γενιάς, παρόλα αυτά αν βρεις σε καλή προσφορά σε καλύπτει μια χαρά θεωρώ και παιρνεις περισσότερη RAM. Προσοχή ότι δεν αναβαθμίζεται τίποτα, δηλαδή την RAM και τον SSD που θα πάρεις, με αυτά θα πορευτείς. Αν δεν σε νοιάζουν ποιότητα οθόνης, κάμερα κτλ πας καρφί σε M1, γλιτώνεις λεφτά και είσαι τερμα ικανοποιημ΄ενος. Από υπερθέρμανση είναι τούμπανα, δεν νιωθουν καθόλου, όπως και από μπαταρία. Εσύ τι μπατζετ διαθέτεις?
Μιλάμε για used του 19-20 μέχρι 800
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
πηγαινε σε MacBook Air m1 βρισκεις στα 650 ευρω,macbook air m2 γυρω στα 800-900,θα εισαι μια χαρα,μην πας σε μακ με ιντελ επεξεργαστη δεν αξιζει και ας εχει περισσοτερη ραμ
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.912
Κριτικές
1
Like
4.436
Πόντοι
456
Μεταχειρισμενο τυπε το 13 pro max ή καινουριο;
 

negroni-spritz

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2023
Μηνύματα
55
Like
1.424
Πόντοι
200
Αν υπάρχει δυνατότητα για τιμολόγιο δες και το Macbook Air 13’ Μ2. Βγαίνει 1040 (χωρίς ΦΠΑ το οποίο δεν το πληρώνεις εξαρχής). Πήρα ένα τέτοιο στις γιορτές και βρήκα την ησυχία μου, έχω κι ένα iMac 27’5K του 2015 το οποίο έχει γίνει σχετικά αργό πλέον και μάλλον θα πάει κι εκείνο προς αντικατάσταση αργότερα.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Mac παιρνεις μονο αν εχεις λεφτα να σου περισσευουν
Αλλιως ειναι μεγαλη βλακεια
Με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για το Mac παιρνεις πολυ πιο τουμπανο laptop
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.695
Κριτικές
15
Like
11.308
Πόντοι
3.846
Mac παιρνεις μονο αν εχεις λεφτα να σου περισσευουν
Αλλιως ειναι μεγαλη βλακεια
Με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για το Mac παιρνεις πολυ πιο τουμπανο laptop
Έχω δουλέψει για 20 χ΄ρόνια με προσωπικά Windows συστήματα και τα τελευταία 6 χρόνια με Mac συστήματα για δουλειά.
Για δουλειά, προτείνω μόνο MAC πλέον. Δεν έχουν καμία σχέση με τα άλλα και πάνε σφα΄΄ίρα για όλες τις δουλειές. Πανάλαφρα τα μηχανάκια και δεν κολλάνε ποτέ.

Από την άλλη πόσο λιωμένο θα είναι ένα μηχανάκι στα 800ευρώ;
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
122
Like
326
Πόντοι
21
Mac παιρνεις μονο αν εχεις λεφτα να σου περισσευουν
Αλλιως ειναι μεγαλη βλακεια
Με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για το Mac παιρνεις πολυ πιο τουμπανο laptop
Η επένδυση στη δουλειά σου δεν είναι ποτέ βλακεία. Ναι είναι σχετικά ακριβά αλλά τα αγοράζεις για το OS και μόνο
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Η επένδυση στη δουλειά σου δεν είναι ποτέ βλακεία. Ναι είναι σχετικά ακριβά αλλά τα αγοράζεις για το OS και μόνο
Ποιο OS ρε φιλε?
Σε εμποδιζει το Windows OS απο κατι?
Αν ειναι για δουλεια και θελει resources οπως CPU, GPU η RAM τοτε μακρια απο MAC γιατι με τα ιδια λεφτα παιρνεις πολυ πιο δυνατο μηχανημα
Και με τα MAC δεν μπορεις να αναβαθμισεις κιολας ενω σε πολλα laptop μπορεις
Δε λεω οτι το OS των MAC δεν ειναι πιο ομορφο και ισως πιο λειτουργικο, αλλα σε καμια περιπτωση τα Windows δε σε εμποδιζουν η δυσκολευουν σε κατι
Αν εχεις να δωσεις πολυ χρημα για καινουργιο MAC τελευταιας τεχνολογιας τοτε ναι ισως αξιζει αλλα ο νηματοθετης μιλαει για μεταχειρισμενα παλια που με τα λεφτα αυτα παιρνεις καινουργιο laptop πολυ πιο δυνατο
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
122
Like
326
Πόντοι
21
Μιλάμε για used του 19-20 μέχρι 800
Με 800 ή και λίγο παραπάνω πέρνεις ένα καινούργιο MacBook Air. Το έχω ένα χρόνο, αλλαγή από παλιό MacBook Pro και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα να πάρεις καινούργιο γιατί η Apple έχει ένα θέμα με τις εγγυήσεις
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.425
Like
4.868
Πόντοι
456
Ποιο OS ρε φιλε?
Σε εμποδιζει το Windows OS απο κατι?
Αν ειναι για δουλεια και θελει resources οπως CPU, GPU η RAM τοτε μακρια απο MAC γιατι με τα ιδια λεφτα παιρνεις πολυ πιο δυνατο μηχανημα
Και με τα MAC δεν μπορεις να αναβαθμισεις κιολας ενω σε πολλα laptop μπορεις
Δε λεω οτι το OS των MAC δεν ειναι πιο ομορφο και ισως πιο λειτουργικο, αλλα σε καμια περιπτωση τα Windows δε σε εμποδιζουν η δυσκολευουν σε κατι
Αν εχεις να δωσεις πολυ χρημα για καινουργιο MAC τελευταιας τεχνολογιας τοτε ναι ισως αξιζει αλλα ο νηματοθετης μιλαει για μεταχειρισμενα παλια που με τα λεφτα αυτα παιρνεις καινουργιο laptop πολυ πιο δυνατο

μάλλον δεν εχεις δουλέψει ποτέ με mac os....
 
Τελευταία τροποποίηση:

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
122
Like
326
Πόντοι
21
Ποιο OS ρε φιλε?
Σε εμποδιζει το Windows OS απο κατι?
Αν ειναι για δουλεια και θελει resources οπως CPU, GPU η RAM τοτε μακρια απο MAC γιατι με τα ιδια λεφτα παιρνεις πολυ πιο δυνατο μηχανημα
Και με τα MAC δεν μπορεις να αναβαθμισεις κιολας ενω σε πολλα laptop μπορεις
Δε λεω οτι το OS των MAC δεν ειναι πιο ομορφο και ισως πιο λειτουργικο, αλλα σε καμια περιπτωση τα Windows δε σε εμποδιζουν η δυσκολευουν σε κατι
Αν εχεις να δωσεις πολυ χρημα για καινουργιο MAC τελευταιας τεχνολογιας τοτε ναι ισως αξιζει
Αυτή είναι η γνώμη μου και δεν αλλάζει ούτε θα κάτσω τώρα να αναφέρω τα προβλήματα των Windows. Απο παλιά χρησιμοποιούσα FreeBSD ή Linux και αναγκαστηκά windows λόγω δουλειάς 2008-2010 . Πλέον μόνο Mac
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.351
Πόντοι
206
βαλε linux και κράτα το. σε μακμπουκ αιρ του 2017 εχω βαλει linux και πάει σφαίρα.
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.425
Like
4.868
Πόντοι
456
Δεν ειμαι κοροιδο οχι

Φίλε αναλόγως την δουλειά που θες να κάνεις, χρησιμοποιείς και το κατάλληλο λειτουργικό!

Αν εχεις τον υπολογιστή μόνο για τσόντες, παιχνίδια και κανένα office.... καλά κάνεις και δουλεύεις windows!

υπάρχουν άνθρωποι όμως που τον έχουν για σοβαρή δουλειά! Δεν γίνονται όλα με windows.
Αν θέλω να σηκώσω εναν server ας πουμε θα επιλεξω Linux.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Φίλε αναλόγως την δουλειά που θες να κάνεις, χρησιμοποιείς και το κατάλληλο λειτουργικό!

Αν εχεις τον υπολογιστή μόνο για τσόντες, παιχνίδια και κανένα office.... καλά κάνεις και δουλεύεις windows!

υπάρχουν άνθρωποι όμως που τον έχουν για σοβαρή δουλειά! Δεν γίνονται όλα με windows.
Αν θέλω να σηκώσω εναν server ας πουμε θα επιλεξω Linux.
Λαθος.
Ολα γινονται με ολα τα OS. Οι περισσοτεροι server στον κοσμο Windows ειναι, ασχετο που Linux θεωρουνται οι καλυτεροι.
Πλεον ολα τα OS ειναι στο ιδιο περιπου σημειο λειτουργικα και ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης τι θα επιλεξει ο καθενας.
Αντιθετα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του υπολογιστη ειναι τελειως αντικειμενικα και κανενα OS δε μπορει να τα αντικαταστησει οσο καλο και να ειναι.
Εγω Linux χρησιμοποιω και ειμαι προγραμματιστης, αλλα στη δουλεια με βαζουν Windows απο το laptop το εταιρικο.
Ε και; Δεν επαθα τιποτα ασχετα που δε γουσταρω. Αν μου βαλουν 16GB RAM ομως αντι για 64 γαμηθηκα.

Μιλα μου με απτα παραδειγματα το Mac κανει το ταδε που δε μπορουν τα windows αλλιως λες μπαρουφες.
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.425
Like
4.868
Πόντοι
456
Λαθος.
Ολα γινονται με ολα τα OS. Οι περισσοτεροι server στον κοσμο Windows ειναι, ασχετο που Linux θεωρουνται οι καλυτεροι.
Πλεον ολα τα OS ειναι στο ιδιο περιπου σημειο λειτουργικα και ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης τι θα επιλεξει ο καθενας.
Αντιθετα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του υπολογιστη ειναι τελειως αντικειμενικα και κανενα OS δε μπορει να τα αντικαταστησει οσο καλο και να ειναι.
Εγω Linux χρησιμοποιω και ειμαι προγραμματιστης, αλλα στη δουλεια με βαζουν Windows απο το laptop το εταιρικο.
Ε και; Δεν επαθα τιποτα ασχετα που δε γουσταρω. Αν μου βαλουν 16GB RAM ομως αντι για 64 γαμηθηκα.

Μιλα μου με απτα παραδειγματα το Mac κανει το ταδε που δε μπορουν τα windows αλλιως λες μπαρουφες.

Μιας που εισαι και προγραμματιστής θα έπρεπε να ξέρεις και το "efficiency".... συνάδελφε!
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
Μιας που εισαι και προγραμματιστής θα έπρεπε να ξέρεις και το "efficiency".... συνάδελφε!
Πως ειναι πιο efficient?
Εξηγησε το μου με λογια οχι μαλακιες και υπονοιες.
Πραγματικα οι χρηστες apple ειστε σαν cult που εχει φαει πλυση εγκεφαλου.
Αν εισαι οντως συναδελφος θα ξερεις ουτως η αλλως οτι το μεγαλυτερο χρονο στον προγραμματισμο παιρνει να σκεφτεις τη λυση οχι να την υλοποιησεις.
Το να γραψεις 10 γραμμες κωδικα παιρνει λιγα δευτερολεπτα σε οποιοδηποτε συστημα και οτι ταχυτητα και να εχεις στο γραψιμο.
Αν οντως θελεις efficiency τοτε βαλε linux με emacs και vim keybindings.
Δεν υπαρχει κατι πιο efficient.
Αλλα για μενα ειναι χασιμο χρονου να τα μαθεις ολα αυτα οπως ειναι και πεταμα λεφτων να παρεις MAC.
Το δεχομαι οτι ειναι καλα τα top end μηχανηματα και με γρηγοροτερο compile σε αλλα αντιστοιχα, αλλα αν παιζει περιορισμος budget οπως στον νηματοθετη τοτε πρεπει να χαλασεις το budget σε τεχνικα χαρακτηριστικα και οχι OS.
Δηλαδη ιδανικα θα επαιρνε LInux που ειναι τσαμπα με οτι πιο τουμπανο μηχανημα αλλιως windows που βρισκεις key με λιγα ευρω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom