Νέα

Λεφτα δεν υπαρχουν - Ουτε ενα καινουριο ελληνικο σηριαλ στην τηλεοραση φετος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Gun Club 181
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 114
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Gun Club 181

Gun Club 181

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
16.373
Like
103
Πόντοι
166
Μπορείς...αν μάθουμε όλοι να πατάμε κάπου-κάπου το κουμπάκι. :idiot: :uglystupid:

Το αγοραστικό κοινό έχει πάντα την δύναμη στα χέρια του αλλά δεν την εκμεταλλεύεται.

Το να ξυπνησουμε ενα πρωινο "αυθορμητα" και να "αποτιναξουμε" απο πανω μας δεκαετιες ταισμενης μαλακιας θα ηταν ιδεατο αλλα οχι πραγματοποιησιμο...
 

arcans83

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
144
Like
4
Πόντοι
1
καλα να παθουν οι μαλακες οι ελληνες ηθοποιοι.
προχθες διαβαζα μια οτι τις εδιναν 5500 ευρω για 2,5 επεισοδια και τις φανηκαν λιγα.
γαμησου και δουλεψε πωλητρια ρουφιανα τωρα να δεις σε ποσο καιρο θα βγαλεις 5500 ευρω.
και να σε πιανει το κωλο κανενας κοιλαρας και να του λες και ευχαριστω.
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
καλα να παθουν οι μαλακες οι ελληνες ηθοποιοι.
προχθες διαβαζα μια οτι τις εδιναν 5500 ευρω για 2,5 επεισοδια και τις φανηκαν λιγα.
γαμησου και δουλεψε πωλητρια ρουφιανα τωρα να δεις σε ποσο καιρο θα βγαλεις 5500 ευρω.
και να σε πιανει το κωλο κανενας κοιλαρας και να του λες και ευχαριστω.
:2funny: :2funny: :2funny:
Ποσο δικιο εχεις...
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Οι σειρές του εξωτερικού κ ειδικά τα τούρκικα που είναι της μόδας τα σπάνε ε;;; :2funny: :2funny:

Καλύτερα κάτι κάκιστο κ ελληνικό που θα δουλέψουν έλληνες ηθοποιοί παρά ξένο που θα αφήσει έλληνες ηθοποιούς χωρίς δουλειά.
Oχι φυσικα και δεν μιλαω για τα τουρκικα σηριαλ, αλλα μιλαω για ξενες σειρες οπως breaking bad, game of throne και τετοιες.
Γενικα οτι ειδος γουσταρει  ο καθενας.
Η ελληνικη τηλεοραση δεν  δημιουργει, και αναπαραγει ξενες ιδεες και σειρες. Αμα ειναι ετσι ας δω την αυθεντικη καλογυρισμενη σειρα και οχι μια κακη κοπια.
 

taou

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
344
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
merhaba παίδες...!
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Τι θέλω να ζητήσω από το Θεό!
Έκθεση από μαθητή δευτέρας δημοτικού με θέμα:
"Τι θέλω να ζητήσω απο το Θεό".

"Θεέ μου, απόψε σου ζητάω κάτι που το θέλω πάρα πολύ.

Θέλω να με κάνεις τηλεόραση.

Θέλω να πάρω τη θέση της τηλεόρασης που είναι στο σπίτι μου.

Να έχω το δικό μου χώρο.

Να έχω την οικογένειά μου γύρω από εμένα.

Να με παίρνουν στα σοβαρά όταν μιλάω.

Θελω να είμαι το κέντρο της προσοχής
και να με ακούνε οι άλλοι χωρίς διακοπές ή ερωτήσεις.

Θέλω να έχω την ίδια φροντίδα που έχει η τηλεόραση όταν δε λειτουργεί.

Όταν είμαι τηλεόραση, θα 'χω την
Διαβάστε το υπόλοιπο κείμενο
  παρέα του πατέρα μου όταν έρχεται σπίτι από τη δουλειά ακόμα κι αν είναι κουρασμένος.

Και θέλω τη μαμά μου να με θέλει όταν είναι λυπημένη και στενοχωρημένη, αντί να με αγνοεί...

Θέλω τ' αδέλφια μου να μαλώνουν για το ποιος θα περνάει ώρες μαζί μου.

Θελω να νιώθω ότι η οικογένειά μου αφήνει τα πάντα στην άκρη, πότε πότε,
μόνο και μόνο για να περάσει λίγο χρόνο με μένα.

Και τελευταίο, κάνε με έτσι ώστε να τους κάνω όλους ευτυχισμένους και χαρούμενους.

Θεέ μου δε ζητώ πολλά. Θέλω μόνο να γίνω σαν μια τηλεόραση!!"

____________________________________________



Τη δασκάλα (που βαθμολογούσε) την έκανε να κλάψει.
Ο σύζυγός της που μόλις είχε μπει στο σπίτι, τη ρώτησε "τι συμβαίνει;"

Αυτή απάντησε:

"Διάβασε αυτή την έκθεση, την έχει γράψει ένας μαθητής μου."

Ο σύζυγος είπε: "θεέ μου, το καημένο το παιδί. Τι αδιάφοροι γονείς είναι αυτοί!"

Τότε αυτή τον κοίταξε και είπε:

"Αυτή η έκθεση είναι του γιου μας..."


 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
γαμαει το ρετιρε τουμπεκα ολοι μαλακισμενα  :zfuck:

στον υπνο σας θα ερχεται ο φοιβος ο κυρχρηστος η ξινη ο ιασωνας κ η ζαχαροπουλου κ θα σας ξεκωλιαζει τον εγκεφαλο
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.239
Πόντοι
7.045
Τη Χαρούλα Πεπονάκη ξέχασες.




"Kόσμος λέγεται παρακαλώ;"

haroula_peponaki.jpg
 
OP
OP
Gun Club 181

Gun Club 181

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
16.373
Like
103
Πόντοι
166
Ευτυχως το Σταρ διασωζει καπως την "τιμη" της ιδιωτικης τηλεορασης με τη Μελετη και την Σκατιανα στο ιδιο καναλι...Γεια σου ρε Μαλελη με την φετα δωδωνη που εχεις για προγραμμα, που γυρνας και απο καναλι σε καναλι και το παιζεις και "πολιτικος επιστημονας"  :2funny: :2funny: :2funny:
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
493
Like
60.869
Πόντοι
39.662
ουτε ενα σηριαλ στην τηλεοραση φετος?  :2funny:  :2funny:  :2funny:
καλυτερα...ετσι και αλλιως σειρες ειναι αυτες που γυριζουν ? ολο βλακειες σεναρια
με χειροτερα αυτα του παπακαλιατη..ποτε να μην βαλουν.
 
OP
OP
Gun Club 181

Gun Club 181

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
16.373
Like
103
Πόντοι
166

φιλε kosamf ενας απο τους λογους που εκανα το τοπικ ηταν οτι περιμενα ενα μεγαλο ποστ ξεχεσματος της ελληνικης τηλεορασης και των υθινοντων της απο σενα  ;)
 
OP
OP
Gun Club 181

Gun Club 181

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
16.373
Like
103
Πόντοι
166
Ζήτω ο Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής και τα τούρκικα σήριαλ!

Διαβάζουμε πρόσφατα τα παράπονα ανθρώπων της τηλεόρασης για την κυριαρχία των τούρκικων σήριαλ στις ελληνικές συχνότητες. Φυσικά δικαιούνται να γκρινιάζουν γιατί έχασαν το παντεσπάνι τους. Δεν δικαιούνται όμως να επικαλούνται εθνικούς λόγους

Του Πρόδρομου Σεϊτανίδη

Κατ’ αρχάς, τα τούρκικα σήριαλ είναι πολύ καλά! Για σαπουνόπερες, εννοείται. Δεν μπαίνω στον κόπο να παινέσω τη φωτογραφία, τους φωτισμούς, την ηχοληψία, τη σκηνοθεσία, τα σκηνικά, τις τοποθεσίες τους. Ακόμα και το πιο απαίδευτο μάτι κάνει αβίαστα τις συγκρίσεις. Ούτε καν να εκθειάσω τις περγαμηνές των ηθοποιών, που έχουν σπουδάσει σε πραγματικές δραματικές σχολές και συχνά έχουν διεθνή καριέρα. Δεν πρόκειται, βέβαια, για τις αγαπημένες σταρλετίτσες που επειδή γυάλισαν στον εκάστοτε Έλληνα καναλάρχη, κέρδισαν ρόλο στην αντίστοιχη τηλεοπτική σαπουνάδα. Ούτε για μισότριβους εκπεσόντες αγγέλους, που μπαίνοντας στην έκτη δεκαετία της ζωής τους, διεκδικούν ακόμη την πρωτοκαθεδρία του ζεν πρεμιέ. Τα θυμήθηκα όλα τούτα, βλέποντας ξανά τις «Ακυβέρνητες Πολιτείες» στην ΕΤ-1. Θα πείτε, άλλο Ροβήρος Μανθούλης κι άλλο Φώσκολος. Άλλο Τσίρκας κι άλλο τσίρκο. Σωστά.

Η ελληνική τηλεόραση έχει δείξει πολλή σαπουνόπερα. Από τις αμερικάνικες «Τόλμη και Γοητεία» και «Ντάλας» στη δεκαετία του ’80, πάντοτε πουλούσε χάντρες και καθρεφτάκια στο ιθαγενές κοινό. Από τις γυαλιστερές χάντρες και τα αστραφτερά καθρεφτάκια, το πράμα θάμπωσε στις επόμενες δεκαετίες με τις ελληνικές τηλεοπτικές σειρές, γυρισμένες σε ταλαίπωρα στούντιο, με αμήχανους ηθοποιούς, που έπαιζαν το μπακαλόγατο Ζήκο σαν να ήταν ο Άμλετ, και κυρίως με σενάρια που δεν είχαν αρχή, μέση και τέλος. Ανέδειξαν, βέβαια, κάνα-δυό βουλευτές με ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, αν δεν με απατά η μνήμη μου. Φυσικά, στην εποχή της ευμάρειας και των τζάμπα ονείρων, το τάισμα με στερεότυπα επιβεβαίωνε όποιον τηλεθεατή τα κατάπινε, πως αυτός δεν είναι σαν τους εικονιζόμενους, είναι «αλλιώς». Η ιστορία παραστράτησε εντελώς με τις λατινοαμερικάνικες σαπουνάδες, μεταγλωττισμένες ως επί το πλείστον, που μας διαβεβαίωναν πως σε κάθε Σταχτοπούτα κρύβεται μια πριγκήπισσα, μέχρι να έρθει ο πρίγκηπάς της. Το κοινό δεν μπόρεσε να ταυτιστεί με τις διάφορες Πάουλες, Καταρινέτες, Μαρίες Άσκημες κοκ.

Μέχρι που ήλθε η τούρκικη (τηλεοπτική) εισβολή. Με αυτές τις ιστορίες των γειτόνων μας, ναι, μπορούμε να ταυτιστούμε, εμείς οι τηλεΈλληνες. Γιατί έχουμε κοινό κώδικα αξιών. Σ’ αυτές τις ιστορίες, οι άνθρωποι δεν είναι στερεότυπες καρικατούρες, που επαναλαμβάνονται όσο κι αν πατάς το τηλεκοντρόλ: η χαζή ξανθιά, η κουτσομπόλα γειτόνισσα, ο μάτσο υδραυλικός, ο αραχνιασμένος αριστερός με το μούσι, τον μπερέ και το ταγάρι και  –βέβαια– ο καρακραγμένος γκέι. Στις τούρκικες σειρές δεν προβάλλονται στερεότυπα αλλά αρχέτυπα. Γι’ αυτό, μάλλον, δεν θα δείτε ομοφυλόφιλο: γιατί απλούστατα στον κόσμο εκείνον δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλοι. Στον ίδιο υποθετικό κόσμο, όλα τα σπίτια της Πόλης βλέπουν στο Βόσπορο κι όποιος δεν ζει στην Πόλη, ζει σίγουρα στη Σμύρνη. Σ’ αυτό το παράλληλο σύμπαν, όλοι οι άντρες οδηγούν BMW ή Μερσεντές (στα χωράφια Ρέιντζ Ρόβερ) κι έχουν ελαφρό μούσι (ένδειξη ήπιας θρησκευτικότητας), όλες οι γυναίκες είναι καλλονές μελαχρινές με μαλλιά ένα μέτρο και κάτι μάτια πελώρια. Κι όσο για την μαντίλα, αυτή την φοράει μόνο η καλή θεία απ’ το χωριό. Αυτός ο κόσμος δεν υπάρχει, φυσικά. Αλλά είναι καλοφτιαγμένος. Ο πατέρας είναι το αρχέτυπο του πατέρα: λιγόλογος, μουστακαλής, υποφέρει κρυφά, αλλά πάντα αγαπάει τα παιδιά του. Η μάνα μπορεί να είναι πολυλογού κι επιπόλαια, αλλά νοιάζεται. Ο γιός θέλει εκδίκηση για τη χαμένη οικογενειακή τιμή και η κόρη διεκδικεί επάξια την ισονομία της. Συγκρίνετε, τώρα, την οικογένεια της Asi με την οικογένεια Γιάγκου και Βίρνας Δράκου! Τζίφος, κύριε Φώσκολε! Ο κόσμος θέλει να παραμυθιάζεται, αλλά με παραμύθια που τα καταλαβαίνει και που τού  επιβεβαιώνουν τις επιλογές του στη ζωή και την κοινωνία. Πώς να παραμυθιαστεί και να ταυτιστεί όταν μαθαίνει πως ένα χαζό πληρώνεται 8.000 € το επεισόδιο για να υποδυθεί το χαζό;

Κι ας μην σπεύσει κανείς να δικαιολογηθεί ότι τα ελληνικά είναι γλώσσα ανάδελφη και ότι δεν μπορούν να γίνουν ακριβές παραγωγές γιατί δεν θα πουληθούν στο εξωτερικό. Το σήριαλ «Το Νησί», από το βιβλίο της Βικτόρια Χίσλοπ, που ήταν μια εξαιρετικά φροντισμένη παραγωγή, παρά τα γλωσσικά της όρια πουλήθηκε και στο εξωτερικό. Τι θα πουλιόταν; Τα άπαντα του Μάρκου Σεφερλή; Τα σήριαλ δεν είναι παρά καθρέφτης της κοινωνίας. Εκφράζουν, ως ένα βαθμό, την εικόνα που έχει η ίδια για τον εαυτό της και βέβαια αντανακλούν την αυτοπεποίθησή της.

Τα τούρκικα σήριαλ με εύληπτο, σαφή και καλοδιατυπωμένο τρόπο εγχαράσσουν την κυρίαρχη ιδεολογία. Τα ελληνικά γελάνε με τα χάλια του κακομοίρη που διαρκώς ελπίζει να τη γλιτώσει και τελικά σώζεται από έναν από μηχανής Θεό. Οπότε; Ναι, τα τούρκικα σήριαλ είναι ποιοτικώς κλάσεις ανώτερα απ’ τα ελληνικά. Και άρα είναι χρήσιμα για να προβάλλονται ως μαθήματα στα απανταχού ελληνικά ΙΕΚ, αλλά όχι και στην τηλεόραση, γιατί μπορεί να μας κάνουν να πιστέψουμε πως αυτός ο άλλος κόσμος είναι υπαρκτός! Δίκιο έχουν οι μπασκλασαρέοι ηθοποιοί και σκηνοθέτες που οδύρονται για δαύτα.
 

lsh

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2010
Μηνύματα
635
Κριτικές
75
Like
81
Πόντοι
306
Κοντευει να μπει Οκτωβρης και απο εκει που καποτε αυτη την εποχη ξεκιναγε καμια ντουζινα καινουρια ελληνικα σηριαλ, φετος ουτε ενα δεν εχει ανακοινωθει μεχρι στιγμης σε κανενα καναλι, ενω ακομα και τα τρεηλερ των περσυνων για την νεα σεζον αγνοουνται...Μαλλον η στρατηγικη των καναλιων ειναι τουρκικα, ταλεντ σοου, παλια ξενα σηριαλ ειτε αποτυχημενα σηριαλ της μιας και δυο σεζον που αγοραζονται πιο φτηνα και βλεπουμε απο Γεναρη τι γινεται....Καταραμενη φτωχεια..... παει η τηλεοραση της "ισχυρης ελλαδας σε ισχυρη ευρωπη" :2funny: :2funny:

Κανένα πρόβλημα. Όταν υπήρχαν Ελληνικές σειρές μία στις δέκα άξιζε. Αυτήν την στιγμή η Ελληνική tv έχει:

NCIS
NCIS LA
Hawaii 5-0
CSI NY
CSI MIAMI
BORGEN
ΠΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΝΤΑΟΥΤΟΝ

Μπορεί να ξεχνάω και καμία. Όλες γαμώ τις σειρές. Μη σώσουν και ξαναβάλουν Ελληνική σειρά. Όταν βαρεθώ ανοίγω και κάνα βιβλίο!
 

arcans84

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2012
Μηνύματα
87
Like
0
Πόντοι
0
στην ελλαδα και αυριο να αρχιζουν να γυριζοντε ξανα ελληνικα σηριαλ,παλι τα ιδια θα γινουν.οι γνωστοι μαλακες ηθοποιοι θα ζητανε τρελα νουμερα,γιατι και καλα ειναι τα μεγαλα ονοματα,ασχετα που δεν τους εχει γινει προταση απο το εξωτερικο να παιξουν ουτε τον βοηθο σερβιτορου σε καποια ταινια.απο εκει και περα ολα εκεινα τα παιδακια που ειναι στις δραματικες σχολες,το μονο που τα νοιαζει ειναι να παιξουν σε κανα 2-3 επεισοδια σε κανενα σηριαλ,ωστε να γινουν γνωστα,και να τους κερνανε κανενα ποτο στα κλαμπ και στα μπουζουκια.αυτο απο την μια ειναι καλο γιατι ξεβρωμιζει και αυτο το κολοσυναφι,αλλα απο την αλλη ειναι πολυ κοσμος στην ανεργια,καμεραμαν-ηχοληπτες-τηλεοπτικα συνεργεια,που οι ανθρωποι δεν ειχαν καμια σχεση με τα μεγαλα νουμερα,αλλα ειχαν μια δουλεια για να ζουν,γιαυτους ολους ειναι κριμα,και μακαρι να αρχιζουν να γυριζοντε ξανα σηριαλ.επισης ολα εκεινα τα πουσταρια τις κουλτουρας που επαιρναν κατι επιδοτησεις για τις κολοταινιες που γυριζαν,απο κατι υπουργεια πολιτισμου,και κεντρα κινηματαγραφου,μην σωσουν και ξαναγυρισουν ταινια.οσο για τα τουρκικα,ειναι η κινεζικη λυση στο θεμα σηριαλ,φτηνα επεισοδια,και ενας κοσμος να τα παρακουληθει αναγκαστικα διοτι δεν εχει λεφτα να βγει απο το σπιτι του,για να διασκεδασει αλλιως.αλλα αν γυριστει κανεναν σηριαλ ελληνικο αυτην την εποχη,και δειχνει την χλιδα και ολα αυτα που δειχνουν τα τουρκικα,σιγουρα θα βγει κανενας απλυτος τηλεκριτκος να λεει οτι προκαλει σε καιρο κρισης και αλλες τετοιες παπαριες.η πουτανα η AGB κανει το παιχνιδι τις,τα καναλια την βγαζουν φθηνα,και ο τηλεθεατης-ζωο αφραγκος αραχτος στο καναπε του βλεπει τουρκικα,και ονειρευτε φυκια για μεταξωτες κορδελες.και οσοι βριζετε τα τουρκικα,να σας θυμισω και τις αμερικανικες μαλακιες τυπου σεξ ιν δε σιτι-τολμη και γοητεια και αλλες τετοιες αρχιδιες που χαζεψαν τον κοσμο,και ολοι νομιζαν οτι ζουν στην νεα υορκη και στο μαιαμι.ο ελληνας τηλεθεατης ποτε δεν ειχε αισθητικη-κριτηριο-σκεψη,μια ζωη ετρωγε και θα τρωει οτι του δινουν.
οταν ακομα στην ελλαδα εχουν εκπομπες οι στεφανιδου-μελετη-τσιμτσιλη-πρετεντερης-μενεγακη-κανακης-λαζοπουλος και καθε αλλο τετοιο σκουπιδι,τα τουρκικα σηριαλ ειναι πολυτελεια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom