Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 84K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 13 άτομα (3 μέλη και 10 επισκέπτες)

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.068
Like
2.856
Πόντοι
506
Γιατί τύπε?

αν δεν πληρώσουν κάτι παραπάνω αυτοί που εισπράττουν αέρα και προφανώς έχουν την δυνατότητα ποιος θα πληρώσει?

προτιμάς να φτάσει το φπα στα βασικά είδη 50% ή να πάνε τον φόρο των επιχειρήσεων 50%?
Ποιος εισπρατει αερα
Φορολογία έως 45%+ booking 15%. Σε ιδιωτες το 15% booking φορολογείται αρα πραγματική φορολογία εως 65%. Βαλε ΕΝΦΙΑ, ζημιές, ρευμα.
Σε λιγο μας πεις τις γνωστες μαλακιες "ρεκόρ τουριστών" και "γεμάτα τα μαγαζια, καθε βραδυ" που λενε οι εγκεφαλικά βιασμενοι
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.388
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Ποιος εισπρατει αερα
Φορολογία έως 45%+ booking 15%. Σε ιδιωτες το 15% booking φορολογείται αρα πραγματική φορολογία εως 65%. Βαλε ΕΝΦΙΑ, ζημιές, ρευμα.
Σε λιγο μας πεις τις γνωστες μαλακιες "ρεκόρ τουριστών" και "γεμάτα τα μαγαζια, καθε βραδυ" που λενε οι εγκεφαλικά βιασμενοι
Ναι γνωρίζω....

βέβαια για να φτάσεις 45% φορολογία πρέπει να έχεις πάρα πολλά εισοδήματα από το booking. Η πλατφόρμα κρατάει ναι και όχι μόνο κρατάει αλλά φορολογείσαι και για το ποσό που σου κρατάει.

Ο ΕΝΦΙΑ σε αυτά τα σπίτια είναι του κώλου. Οι ζημιές και το ρεύμα είναι μέσα στα λειτουργικά έξοδα...διότι το airbnb είναι σαν μια επιχείρηση. Γιαυτό το νοικιάζεις 100 ευρώ τη μέρα και όχι 600 ευρώ το μήνα.

Δεν σου λέω καμία μαλακία και εγώ έχω τέτοια φάση και πληρώνω ότι πρέπει. Αέρας λεφτά είναι....πουλάς υπεραξία αέρα κοπανιστό με το airbnb και νευριάζεις επειδή έρχεται το κράτος να σε αρμέξει.

Αλλά αν δεν αρμέξει αυτούς που παίρνουν λεφτά από αέρα να αρμέξει αυτούς που παίρνουν λεφτά από τον κόπο τους είναι καλύτερα?

Στην τελική αν έχεις πάνω από 2-3 πρέπει να κάνεις εταιρεία διαχείρισης έτσι και αλλιώς.

Το airbnb είναι σαν μια μικρή εταιρεία και κάποιος που έχει 2-3 μπορεί να κάνει τζίρους 100Κ το χρόνο. να πληρώσει και 2 χιλιάρικα τέλος επιτηδεύματος δεν θα πάθει τίποτα.

Ούτε εμένα με συμφέρει αλλά δεν είμαι και γύφτουλας.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.388
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Ο φόρος θα μετακυλιστεί στο κόστος που πληρώνει ο πελάτης.
Κάποιος που θέλει να έρθει για ένα τριήμερο κάπου νότια με ήλιο θα κοιτάξει το κόστος των εισιτηρίων και της διαμονής.
Αν τους βγαίνουν τα ίδια η ακριβότερα με την Ιταλία, θα πάει Ιταλία. Οποτε και οι ιδιοκτήτες των σπιτιών θα χάσουν λεφτά και τα μαγαζιά όπου οι τουρίστες θα έτρωγαν θα έπιναν και θα ψώνιζαν.
Να κάνουν ότι κάνει όλη η αγορά από τότε που άρχισε να γαμιέται ο δίας στην οικονομία της Ελλάδας....

να το καταπιεί και να απορροφήσει ο ίδιος αν δεν θέλει να χάσει πελάτες.

εκτός αν προτιμά να γυρίσει πίσω στις εποχές που νοίκιαζε την τρύπα του σε πρεζάκιδες που του χρωστούσαν 2μισι χρόνια νοίκια.

Επίσης οι τουρίστες δεν νοιάζονται για μικρές αυξήσεις...τύπου από 70 η βραδιά να το πας 80...δε θα βγάλεις όλα τα σπασμένα από 10 κρατήσεις θα το μοιράσεις.

Σιγά μην δεν έρθει ο άλλος Ελλάδα για 30-40 ευρώ παραπάνω στο σπίτι....

αυτά είναι μαλακίες...απλά οι ίδιοι βλάχοι που ζητάνε 600 ευρώ για ενα μουχλιασμένο 2άρι στα πατήσια θέλουν να μην πληρώσουν παραπάνω φόρο και για το airbnb
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.161
Like
21.134
Πόντοι
5.506
Ακόμα ο μαλακας επιμένει με το ΜΟΥΦΑ βίντεο από την Ελβετία;
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.685
Κριτικές
6
Like
8.798
Πόντοι
1.686

Άδωνις Γεωργιάδης: Ο Πολιτικός που μας Αξίζει​



:2funny:
:2funny::2funny:



Ο Μελισσανίδης δεν φτάνει τον Άδωνι στις κωλοτούμπες !
:2funny:
:2funny::2funny::2funny::2funny:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.388
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Φυσικά και νοιάζονται οι τουρίστες για το κόστος. Όσοι έρχονται για ηλιόλουστα τριήμερα με την Ryan air αγοράζουν 20 ευρώ το εισιτήριο και μένουν σε διαμέρισμα των 50 ευρώ συνήθως.
Θεσσαλονίκη που μένω όλος ο Βαρδάρης έχει γίνει Airbnb, εκεί που ήταν κάποτε τα μπουρδελα
Οι ίδιοι όμως θα φάνε στα λαδάδικα θα πιουν και το ποτό τους στην παραλία.
Αν είναι να πληρώσουν 100 ευρώ την μέρα διαμονή, πάνε και στην Ρώμη
Δηλαδή εσύ για 60 ευρώ το μήνα+ έξοδο θα κάνεις αύξηση 100% στην τιμή σου και από 50 θα το πας 100?
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.884
Κριτικές
1
Like
32.708
Πόντοι
6.256
Με
Είχε παει στην Αμερική να κάνει τον προπονητη, αλλά φαίνεται εδώ είναι η κουταλα

Αλήθεια, την αργομισθία, του ταγματάρχη την λαμβάνει και όταν θα τσεπωνει τα 25κ της ευρωβουλης
Με πασοκ δεν ηταν παλια ο αλβανος;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.388
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Το εν λόγω προϊόν πρέπει να κρατηθεί όσο τον δυνατόν χαμηλότερα σε τιμή γιατι ο ανταγωνισμός έρχεται από το εξωτερικό.
Επίσης τρώει πολύς κόσμος γύρω από αυτούς τους τουρίστες, κυρίως σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που υπάρχουν φτηνές απευθείας πτησεις
δηλαδή μου λες λίγο πολύ το ίδιο με το προηγούμενο ποστ σου με άλλη διατύπωση.

Κράτα το φτηνό ποιος σου είπε να κάνεις μεγάλη αύξηση?

Το τέλος επιτηδεύματος είναι 650 ευρώ δηλαδή περίπου 60 ευρώ το μήνα οπότε αν υποθέσουμε ότι μέσο όρο έχεις 15 μέρες κράτηση το μήνα με 4-5 ευρώ αύξηση την ημέρα το έβγαλες.

Και μιλάμε τώρα για 15 μέρες...αν έχεις κράτηση για περισσότερες αυτό μειώνεται πολύ.

αν θες να κάνεις μεγαλύτερες αυξήσεις φταίει το πλάνο σου.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.068
Like
2.856
Πόντοι
506
Ναι γνωρίζω....

βέβαια για να φτάσεις 45% φορολογία πρέπει να έχεις πάρα πολλά εισοδήματα από το booking. Η πλατφόρμα κρατάει ναι και όχι μόνο κρατάει αλλά φορολογείσαι και για το ποσό που σου κρατάει.

Ο ΕΝΦΙΑ σε αυτά τα σπίτια είναι του κώλου. Οι ζημιές και το ρεύμα είναι μέσα στα λειτουργικά έξοδα...διότι το airbnb είναι σαν μια επιχείρηση. Γιαυτό το νοικιάζεις 100 ευρώ τη μέρα και όχι 600 ευρώ το μήνα.

Δεν σου λέω καμία μαλακία και εγώ έχω τέτοια φάση και πληρώνω ότι πρέπει. Αέρας λεφτά είναι....πουλάς υπεραξία αέρα κοπανιστό με το airbnb και νευριάζεις επειδή έρχεται το κράτος να σε αρμέξει.

Αλλά αν δεν αρμέξει αυτούς που παίρνουν λεφτά από αέρα να αρμέξει αυτούς που παίρνουν λεφτά από τον κόπο τους είναι καλύτερα?

Στην τελική αν έχεις πάνω από 2-3 πρέπει να κάνεις εταιρεία διαχείρισης έτσι και αλλιώς.

Το airbnb είναι σαν μια μικρή εταιρεία και κάποιος που έχει 2-3 μπορεί να κάνει τζίρους 100Κ το χρόνο. να πληρώσει και 2 χιλιάρικα τέλος επιτηδεύματος δεν θα πάθει τίποτα.

Ούτε εμένα με συμφέρει αλλά δεν είμαι και γύφτουλας.
Tυπε σκέψου οτι ενας ιδιώτης που νοικιαζει 3 κρεβατοκαμαρες χωρια το καλοκαίρι πρεπει να αποδιδει φπα, τελος επιτηδευματος κλπ.
Σε 10 χώρες που εχω παει στην Ασια δεν φορολογειται τιποτα διοτι όπως μου ειπε καποιος "δεν ειναι κανονικο εισοδημα απο ενοίκια ουτε εργασια". Εδω εχουν περάσει την ιδέα οτι ολα τα εισοδήματα πρεπει να φορολογούνται. Και μιλανε ποιοι τωρα, αυτοι που οτι ειναι δημοσιο το καταγαμουν, απληρωτη ευδαπ, δεη, ενφια,οτε σε ολους τους γαλαζιους δήμους. Μονο αναθέσεις οτι πάρεις 29.900.
Η ολη ουσια ειναι να τα τσεπωσουν και να αναγκασουν τους ιδιώτες να γυρίσουν στην μακροχρόνια για να πουλήσουν μαγκιά οτι έλυσαν το στεγαστικο. Γιατί ειναι τεμπεληδες και ψευτοπατριώτες αλλιως δε θα κατεβαζανε τον γυφταλβανο υποψηφιο
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.336
Κριτικές
16
Like
13.430
Πόντοι
5.577
όσο για τα δικαιώματα....μπορεί να είναι ευρωβουλευτής κάποιος που έχει καταδικαστεί στο εφετείο και είναι έγκλειστος???

Στην Αλβανία του ραμα μπορεί ο Μπελερη, στην Ελλάδα, του κουλη δεν μπορεί ο κασιδας
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.388
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Tυπε σκέψου οτι ενας ιδιώτης που νοικιαζει 3 κρεβατοκαμαρες χωρια το καλοκαίρι πρεπει να αποδιδει φπα, τελος επιτηδευματος κλπ.
Σε 10 χώρες που εχω παει στην Ασια δεν φορολογειται τιποτα διοτι όπως μου ειπε καποιος "δεν ειναι κανονικο εισοδημα απο ενοίκια ουτε εργασια". Εδω εχουν περάσει την ιδέα οτι ολα τα εισοδήματα πρεπει να φορολογούνται. Και μιλανε ποιοι τωρα, αυτοι που οτι ειναι δημοσιο το καταγαμουν, απληρωτη ευδαπ, δεη, ενφια,οτε σε ολους τους γαλαζιους δήμους. Μονο αναθέσεις οτι πάρεις 29.900.
Η ολη ουσια ειναι να τα τσεπωσουν και να αναγκασουν τους ιδιώτες να γυρίσουν στην μακροχρόνια για να πουλήσουν μαγκιά οτι έλυσαν το στεγαστικο. Γιατί ειναι τεμπεληδες και ψευτοπατριώτες αλλιως δε θα κατεβαζανε τον γυφταλβανο υποψηφιο
Είναι κανονικότατο εισόδημα αλλά φυσικά δεν είναι εργασία. Δεν φορολογείται η εργασία....το κέρδος φορολογείται....από εισοδήματα.

Σε χώρες που είναι καλά οικονομικά μπορεί να μην φορολογούν ούτε τα άλλα εισοδήματα...στην Ελλάδα που έχουμε πτωχεύσει πρέπει προφανώς να φορολογούνται...και πρώτα από όλα πρέπει να φορολογούνται τα εισοδήματα αέρας όπως αυτά των ενοικίων. Άποψη μου πάντα...αλλά η εργασία πρέπει να φορολογείται λιγότερο από το παθητικό εισόδημα.

Εγώ δεν είμαι ούτε δημόσιος υπάλληλος πληρώνω φπα και φόρους ως νομική οντότητα 10 φορές μεγαλύτερη από ότι πληρώνω για το μπούκινγκ και πάλι θεωρώ ότι καλώς φορολογείται το airbnb.

επειδή υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα δεν μπορεί να βρει ο κόσμος σπίτι και η στέγη είναι από τα βασικά για την επιβίωση
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ούτε σεντ επιπλέον δεν θα πρέπει να αυξηθεί. Σου ξαναλέω, το φθηνό διαμέρισμα είναι ο λόγος που ο Σουηδός έρχεται να λιαστεί στην Θεσσαλονίκη αντί στην Φλωρεντια
Μην το αυξήσεις τότε και φάε εσύ την χασούρα 60 ευρώ το μήνα

δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσό....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.388
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Στην Αλβανία του ραμα μπορεί ο Μπελερη, στην Ελλάδα, του κουλη δεν μπορεί ο κασιδας
Στην λογική την δική μου κανένας δε θα έπρεπε να μπορεί.

Είναι δυνατόν να είσαι υπόδικος ή και καταδικασμένος και να είσαι βουλευτής??????
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.884
Κριτικές
1
Like
32.708
Πόντοι
6.256
Κουλομμε, καινουριες λεξεις για τρόμο,
Πολικος Αεροχείμαρος.
Ποσο γελοίοι
Περσυ εβρεχε, κλιματικη αλλαγη
Φετος δε βρεχει, κλιματικη αλλαγη,
Παει η θερμοκρασια σε φυσιολογικα επιπεδα, κλιματικη αλλαγη.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.135
Like
15.766
Πόντοι
3.656
Στην Αλβανία του ραμα μπορεί ο Μπελερη, στην Ελλάδα, του κουλη δεν μπορεί ο κασιδας


Στην Αλβανία του Ράμα .... πρωτόδικη και έφεση ... θα λήξουν σε λιγότερο από 1.5 χρόνο ;;;

Κάπου αλλού ... παίρνει πόσο ;;; 25 χρόνια ;;;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.814
Κριτικές
1
Like
29.482
Πόντοι
8.006
Οι κοπρίτες της δημοσιογραφίας ... και άλλα σιχάματα ...

Λένε ότι το ποσοστό της ΝΔ, δεν συγκρίνεται με το ποσοστό στις εθνικές εκλογές πέρσι ...

Αλλά με το 33% στις προηγούμενες ευρωεκλογές !!!

Σε ... σύγκριση με αυτό ... λένε ... θα έχει ... μικρή πτώση ....


Στο διάολο όλοι και κακό ψόφο .
Eχεις κι εσυ τα θεματα σου τυπε
Περιμενες τρια χρονια να πεσει η ΝΔ και σου ηρθε 41% στο κουτελο

Τωρα περιμενεις παλι να δεις καμια πτωση και θα δεις το 2027 κανενα 42%

Ξερω, δυσκολα αντεχεται αλλά δεν σου φταιει κανενας
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κουλομμε, καινουριες λεξεις για τρόμο,
Πολικος Αεροχείμαρος.
Ποσο γελοίοι
Περσυ εβρεχε, κλιματικη αλλαγη
Φετος δε βρεχει, κλιματικη αλλαγη,
Παει η θερμοκρασια σε φυσιολογικα επιπεδα, κλιματικη αλλαγη.
Σωστα, μονο τα ελληνικα ΜΜΕ χρησιμοποιουν αυτους τους ορους, πουθενα αλλού στον κοσμο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.814
Κριτικές
1
Like
29.482
Πόντοι
8.006
Στην Αλβανία του Ράμα .... πρωτόδικη και έφεση ... θα λήξουν σε λιγότερο από 1.5 χρόνο ;;;

Κάπου αλλού ... παίρνει πόσο ;;; 25 χρόνια ;;;
Να πατε στην Αλβανια τύπε

Κρατος Δικαιου και γρηγορη απονομη δικαιοσυνης

Μην σας κραταμε
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στην λογική την δική μου κανένας δε θα έπρεπε να μπορεί.

Είναι δυνατόν να είσαι υπόδικος ή και καταδικασμένος και να είσαι βουλευτής??????
Και ο Ανδρεας Παπανδρεου ηταν υποδικος και ηταν αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης

Μην λες ο,τι να' ναι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.814
Κριτικές
1
Like
29.482
Πόντοι
8.006
Στην Αλβανία του ραμα μπορεί ο Μπελερη, στην Ελλάδα, του κουλη δεν μπορεί ο κασιδας
Ας κάνει ο Ραμα υποψηφιο ευρωβουλευτη του τον Κασιδα, δεν υπαρχει κανενα προβλημα
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.135
Like
15.766
Πόντοι
3.656
Eχεις κι εσυ τα θεματα σου τυπε
Περιμενες τρια χρονια να πεσει η ΝΔ και σου ηρθε 41% στο κουτελο
Πόσα μέλη λες τύπε θα μείνετε ;
Δεν εννοώ στη λίστα εδώ που είσαι Νο1 , στο σύλλογο λέω .

Θα κλείσουν 5000 αθηνών και 2000 πειραιώς ;
Εύκολα λέω εγώ.

Τι τους προτείνεις ;
Να στοιβιάζουν φακές στα σούπερ μάρκετ ή να γίνουν ντελιβεράδες ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.814
Κριτικές
1
Like
29.482
Πόντοι
8.006
Πόσα μέλη λες τύπε θα μείνετε ;
Δεν εννοώ στη λίστα εδώ που είσαι Νο1 , στο σύλλογο λέω .

Θα κλείσουν 5000 αθηνών και 2000 πειραιώς ;
Εύκολα λέω εγώ.

Τι τους προτείνεις ;
Να στοιβιάζουν φακές στα σούπερ μάρκετ ή να γίνουν ντελιβεράδες ;
Να προτεινω σε ποιον, στους συναδελφους?

Να μην ειναι ασχετοι, φωνακλαδες, αδιάβαστοι και τεμπεληδες.

Αυτο εχω να τους προτεινω.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.135
Like
15.766
Πόντοι
3.656
Να προτεινω σε ποιον, στους συναδελφους?

Να μην ειναι ασχετοι, φωνακλαδες, αδιάβαστοι και τεμπεληδες.

Αυτο εχω να τους προτεινω.
Τεμπέληδες ;
Τυχαίνουν δουλειές και δεν τις αναλαμβάνουν δηλαδή ;;;;;

Για αυτό χρωστάνε εισφορές και δεν έχουν λεφτά για γραφείο ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom