Νέα

Κύμα ανατιμήσεων σε βασικά αγαθά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 187K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Σχόλιο Μενέδημου για το θέμα:

(Το θέμα τίθεται προς συζήτηση εδώ για τα μέλη του bou και όχι να γίνει πάλι αρένα αντεγκλήσεων για κομματικούς λόγους και πολιτική.)


Δυστυχώς, για άλλη μια φορά μπαίνουμε σε μια τεράστια οικονομική εσωστρέφεια. Αν λάβουμε υπόψη και ενδεχόμενα μέτρα και ψυχολογική πίεση λόγω συνεπειών πανδημίας τα πράγματα μάλλον δεν θα είναι καθόλου καλά. Μακάρι να αλλάξει αυτό.
Η άθλια οικονομία της χώρας μας δυστυχώς θα έχει μεγάλο πρόβλημα. Οι όποιες παρεμβάσεις της Κυβέρνησης που θα γίνουν από το βήμα της ΔΕΘ τις επόμενες ημέρες δεν νομίζω να αποκρούσουν την φυσική έλευση των αυξήσεων.

Το πρόβλημα δεν είναι οι αυξήσεις αλλά το γεγονός πως έχουμε ανύπαρκτο ιδιωτικό τομέα και ανύπαρκτο τραπεζικό σύστημα. Αμέτρητες πολύ μικρές επιχειρήσεις, τεράστιος αριθμός ανθρώπων που πληρώνονται από το κράτος και ΑΘΛΙΑ ΑΓΟΡΑ εργασίας ως συνέπεια αυτών.
Η 10ετής κρίση και τα 2 έτη πανδημίας σμπαράλιασαν την οικονομία.



Η είδηση έχεις ως εξής (από το euro2day:

"Μπαράζ αυξήσεων τιμών σε πρώτες ύλες, ηλεκτρική ενέργεια και μεταφορικά απειλούν την τσέπη του καταναλωτή. Τα μηνύματα από τον Δείκτη Τιμών Καταναλωτή, το «πάρτι» στη ναυλαγορά που αλλάζει τον χάρτη και οι διεθνείς τάσεις.

Ανατιμήσεις σε πρώτες ύλες, ηλεκτρική ενέργεια, καθώς και «αστρονομικά» μεταφορικά κόστη -σε μια εποχή που οι ημερήσιοι ναύλοι των container ships κινούνται σε εξαψήφια νούμερα- «καίνε» τη ρευστότητα και τα περιθώρια κέρδους των επιχειρήσεων και οδηγούν σε μπαράζ αυξήσεων τιμών.

Παρά τις καθησυχαστικές δηλώσεις αξιωματούχων για προσωρινό φαινόμενο, τα δεδομένα αυτή τη στιγμή δεν είναι ενθαρρυντικά. Τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ για τον Δείκτη Τιμών Καταναλωτή (ΔΤΚ) είναι αποκαλυπτικά. Ο πληθωρισμός διαμορφώθηκε σε 1,4% τον Ιούλιο και η σύγκριση του ΔΤΚ τόσο με τον προηγούμενο μήνα όσο και με τον αντίστοιχο περσινό δείχνουν μια σταθερή επίπτωση από την αύξηση των τιμών σε ηλεκτρισμό, φυσικό αέριο, καύσιμα, στέγαση, δωμάτια ξενοδοχείων και αεροπορικά εισιτήρια, καθώς και είδη διατροφής. Ειδικότερα ξεχωρίζουν οι ανατιμήσεις σε αρνί και κατσίκι, νωπά ψάρια, τυριά, ελαιόλαδο, άλλα βρώσιμα έλαια, νωπά φρούτα, νωπά λαχανικά κ.ά."




Πηγή: https://www.euro2day.gr/news/econom...i-neo-kyma-anatimhseon-se-vasika-agatha-.html
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Δεν μας φτάνει η οικονομική κρίση ετών τώρα, ήρθε ο κορονοιός, τώρα και αυξήσεις τιμών,,, :confused:
Όσοι γνωρίζουν ΒΑΣΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, προφανώς αντιλαμβάνονται πως η μαύρη οικονομία ΘΑ ΟΡΓΙΑΣΕΙ πλέον (και μεταξύ μας καλά θα κάνει, όταν έχεις ένα κράτος συνέταιρό σου σε κάθε εγχείρημα είναι λογικό αυτό.)
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.495
Like
13.284
Πόντοι
3.506
Αρκετοί άνθρωποι βρίσκονται στα ''όρια'' και όχι μόνο από οικονοκικής πλευράς, οι ψυχολόγοι-ψυχίατροι έχουν φουλ ραντεβού πλέον...οκ να δείξω μια κατανόηση σε όλα αυτά αλλά τι να σκεφτώ πραγματικά για το μέλλον...και μετά λένε γιατί οι νέοι δεν κάνουν παιδιά, ε μα πως να κάνουν...δεν βγαίνουν τα νούμερα...εάν δεν υπάρχει σπίτι πχ και ένας καλός μιθός στον έναν από τους δυο ούτε για αστείο
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Αρκετοί άνθρωποι βρίσκονται στα ''όρια'' και όχι μόνο από οικονοκικής πλευράς, οι ψυχολόγοι-ψυχίατροι έχουν φουλ ραντεβού πλέον...οκ να δείξω μια κατανόηση σε όλα αυτά αλλά τι να σκεφτώ πραγματικά για το μέλλον...
Εν τω μεταξύ οι μισθοί που δίνουν είναι για γέλια... Κυριολεκτικά, δεν μπορείς να ζήσεις. Τα δε τοξικά περιβάλλοντα πλέον είναι καθημερινότητα ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΑΓΣΙΑΚΟ ΧΩΡΟ. Σε προσωπικό επίπεδο οι μόνοι χαρούμενοι είναι οι καραβανάδες και οι δημόσιοι υπάλληλοι - άντε και κάποια στελέχη ιδιωτικού τομέα καλοφτιαγμένοι με γνωριμίες.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.495
Like
13.284
Πόντοι
3.506
Εν τω μεταξύ οι μισθοί που δίνουν είναι για γέλια... Κυριολεκτικά, δεν μπορείς να ζήσεις. Τα δε τοξικά περιβάλλοντα πλέον είναι καθημερινότητα ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΡΑΓΣΙΑΚΟ ΧΩΡΟ. Σε προσωπικό επίπεδο οι μόνοι χαρούμενοι είναι οι καραβανάδες και οι δημόσιοι υπάλληλοι - άντε και κάποια στελέχη ιδιωτικού τομέα καλοφτιαγμένοι με γνωριμίες.
Πλέον μόνο security στον ιδιωτικό τομέα δυστυχώς...η κάποια χειρονακτικά επαγγέλματα όπως υδραυλικός,ηλεκτρολόγος κλπ που μπορείς να βγάλεις ενα αξιοπρεπές μεροκάματο
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Πλέον μόνο security στον ιδιωτικό τομέα δυστυχώς...η κάποια χειρονακτικά επαγγέλματα όπως υδραυλικός,ηλεκτρολόγος κλπ που μπορείς να βγάλεις ενα αξιοπρεπές μεροκάματο
Εχεις δίκιο. Καθόλου αξιοπρέπεια δεν υπάρχει στο security φίλε μου. Σκουπίδι είσαι ανάμεσα στα άλλα τα ναυάγια τα άλλα τα σκουπίδια. Σε μένα τα λέω περισσότερο όχι σε σένα, μην παρεξηγείσαι. Με τις επιλογές που έκανα, καλά να πάθω όμως.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.655
Like
11.402
Πόντοι
3.656
Σε χειρωνακτικές εργασίες υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή μεροκάματα αλλά σημαίνουν κούραση την οποία δυστυχώς ακόμα ο Έλληνας δεν είναι έτοιμος να θεωρήσει ότι αξίζει. Προτιμά να βγάζει 600 ευρώ για λίγη κούραση παρά 900 για αρκετή.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
10
Like
1.354
Πόντοι
506
Βασικα καταναλωτικα αγαθα το αρνι και το κατσικι;
Οι αυξησεις δεν ειναι μονο στα βασικα κα. Βιομηχανικα υλικα, μεταλα οι τιμες τους εκτοξευτικαν. Πολλα βιομηχανικα υλικα ερχονται απο ΚΙνα, αυτα ερχονται πλεον με το σταγονομετρο. Οι νεα οικονομια που διαμορφωσαν οι φωστηρες στας Βριξελες στραγγαλιζει την οικονομια.
Ολα αυτα δειχνουν οτι το χρημα χανει την αξια του

Οι συνταξιουχοι ψηφοφροι, οι παρτακιδες και οι οχαδελφιστες θα δουνε τις νεες γενιες να μαραζονουν. Μεξικο θα γινει η Ελλαδα
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.495
Like
13.284
Πόντοι
3.506
Εχεις δίκιο. Καθόλου αξιοπρέπεια δεν υπάρχει στο security φίλε μου. Σκουπίδι είσαι ανάμεσα στα άλλα τα ναυάγια τα άλλα τα σκουπίδια. Σε μένα τα λέω περισσότερο όχι σε σένα, μην παρεξηγείσαι.
Αλίμονο, καταλαβαίνω πως το λες, δεν παρεξηγούμαι ! Κι εγώ εκεί θα στρεφόμουν ,τουλάχιστον έχεις την ησυχία σου και λίγα πάρε δώσε με τους τρελούς !
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.495
Like
13.284
Πόντοι
3.506
Σε χειρωνακτικές εργασίες υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή μεροκάματα αλλά σημαίνουν κούραση την οποία δυστυχώς ακόμα ο Έλληνας δεν είναι έτοιμος να θεωρήσει ότι αξίζει. Προτιμά να βγάζει 600 ευρώ για λίγη κούραση παρά 900 για αρκετή.
Το ξέρω, κι εγώ σε χειρονακτίκο επάγγλεμα βρίσκομαι και δουλεύω 10-11 ώρες την ημέρα !
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Βασικα καταναλωτικα αγαθα το αρνι και το κατσικι;
Οι αυξησεις δεν ειναι μονο στα βασικα κα. Βιομηχανικα υλικα, μεταλα οι τιμες τους εκτοξευτικαν. Πολλα βιομηχανικα υλικα ερχονται απο ΚΙνα, αυτα ερχονται πλεον με το σταγονομετρο. Οι νεα οικονομια που διαμορφωσαν οι φωστηρες στας Βριξελες στραγγαλιζει την οικονομια.
Ολα αυτα δειχνουν οτι το χρημα χανει την αξια του

Οι συνταξιουχοι ψηφοφροι, οι παρτακιδες και οι οχαδελφιστες θα δουνε τις νεες γενιες να μαραζονουν. Μεξικο θα γινει η Ελλαδα

Έχεις δίκιο σε αυτό. Να προσθέσω και κάτι ακόμα.

Πολλαπλάσιο κόστος έχει πλέον, εν μέσω πανδημίας, η μεταφορά ενός κοντέινερ με προϊόντα μεταξύ Ελλάδας και Ασίας, με την τιμή του να έχει φτάσει σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και στα 6500-7000 δολάρια, έναντι 1500 δολαρίων προ της πανδημικής κρίσης. Η έλλειψη άδειων εμπορευματοκιβωτίων, οι μειώσεις και συγχωνεύσεις δρομολογίων ή και η μετατόπισή τους σε άλλα σημεία του χάρτη, αποτελούν -σύμφωνα με τους φορείς της αγοράς- τους βασικούς παράγοντες, εξαιτίας των οποίων η μεταφορά προϊόντων μεταξύ χωρών της Ασίας και της Ελλάδας έχει εξελιχθεί σε πολύ πιο ακριβή υπόθεση. Και αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος αυξήσεων.

Αυξήσεις θα υπάρξουν σε όλες τις χώρες και λόγω bottleneck inflation απλά εμείς εδώ ήδη έχουμε διαλυμένη οικονομία και θα γίνουμε Κούβα...
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
10
Like
1.354
Πόντοι
506
Σε χειρωνακτικές εργασίες υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή μεροκάματα αλλά σημαίνουν κούραση την οποία δυστυχώς ακόμα ο Έλληνας δεν είναι έτοιμος να θεωρήσει ότι αξίζει. Προτιμά να βγάζει 600 ευρώ για λίγη κούραση παρά 900 για αρκετή.
Eν μερη εχεις δικαιο. Νομιζω ενα μερος της ευθυνης εχει το κρατος, δινει επιδοματα σε νεους που μπορουν να εργαστουν. Εδω Γερμανια αφου σου δωσει το επιδομα , θα λαβεις ενα γραμμα οτι σου βρηκαμε εργασια, εαν δεν το δεχτεις ή εαν σε διωξει ο εργοδωτης μετα απο καποιες φορες σου κοβουν και αυτο.
Απο την αλλη καποιος που εχει χρημα απο γονεις γιατι να παει να εργαστει για τα λιγα χρηματα που δινει καποια χειρονακτικη εργασια; Χειρωνακτικη εργασια κανουν κυριως οι μεταναστες επειδη τα ευρω εχουν μεγαλη αξια στη χωρα τους. Στη χωρα μας μετα απο 5 χρονια ποσα μπορεις να βαλεις στην ακρης απο αυτα τα χρηματα τι μπορεις να δημιουργησεις;
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Σε χειρωνακτικές εργασίες υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή μεροκάματα αλλά σημαίνουν κούραση την οποία δυστυχώς ακόμα ο Έλληνας δεν είναι έτοιμος να θεωρήσει ότι αξίζει. Προτιμά να βγάζει 600 ευρώ για λίγη κούραση παρά 900 για αρκετή.
Πάντως εγώ που αναζήτησα χειρωνακτικά επαγγέλματα δεν πληρώνουν σοβαρά... Έχω δεκάδες παραδείγματα, με διευθύνσεις και λίστα excel. Εκτός αν μου λες στα 38 μου να πάω να εκπαιδευτώ φούρναρης ή ηλεκτροσυγκολλητής που ζητάνε το πολύ να είσαι 30. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα @Saul , ή ίσως εγώ τα καταλαβαίνω λάθος.
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Eν μερη εχεις δικαιο. Νομιζω ενα μερος της ευθυνης εχει το κρατος, δινει επιδοματα σε νεους που μπορουν να εργαστουν. Εδω Γερμανια αφου σου δωσει το επιδομα , θα λαβεις ενα γραμμα οτι σου βρηκαμε εργασια, εαν δεν το δεχτεις ή εαν σε διωξει ο εργοδωτης μετα απο καποιες φορες σου κοβουν και αυτο.
Απο την αλλη καποιος που εχει χρημα απο γονεις γιατι να παει να εργαστει για τα λιγα χρηματα που δινει καποια χειρονακτικη εργασια; Χειρωνακτικη εργασια κανουν κυριως οι μεταναστες επειδη τα ευρω εχουν μεγαλη αξια στη χωρα τους. Στη χωρα μας μετα απο 5 χρονια ποσα μπορεις να βαλεις στην ακρης απο αυτα τα χρηματα τι μπορεις να δημιουργησεις;
Στη Γερμανία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ γιατί υπάρχει άλλη στρουκτούρα και άλλο μίγμα επιχειρηματικότητας. Εδώ έχουμε τους μπαμπαγιούς ως επχιειρηματίες.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.495
Like
13.284
Πόντοι
3.506
Πάντως εγώ που αναζήτησα χειρωνακτικά επαγγέλματα δεν πληρώνουν σοβαρά... Έχω δεκάδες παραδείγματα, με διευθύνσεις και λίστα excel. Εκτός αν μου λες στα 38 μου να πάω να εκπαιδευτώ φούρναρης ή ηλεκτροσυγκολλητής που ζητάνε το πολύ να είσαι 30. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα @Saul , ή ίσως εγώ τα καταλαβαίνω λάθος.
Αν πχ ήσουν ηλεκτρολόγος και δούλευες από τα 21, θα μπορούσες τώρα να έχεις κάποιους πελάτες και να δουλεύεις ανεξάρτητα, όχι σε κάποιον άλλο !
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Υπάρχουν ακόμα πολλοί υπάλληλοι στην Ελλάδα που μια χαρά πληρώνονται, στον ιδιωτικό τομέα, ναι κάνουν κουραστικές εργασίες, αλλά κάπως το σβήνει η αμοιβή τους. Αν δεν έχεις όμως βιογραφικό συγκεκριμένο ή καλές γνωριμίες δύσκολα σε παίρνουν.

Εγώ, τις προάλλες για αποθηκάριος πήγα, έχω εμπειρία καλή σε αυτό, σ όλα τα ποστα, και οι τύποι κάνανε συνεντευξεις λες και προσλαμβάνανε στη NASA. Περάσαν δυο βδομάδες ακόμα ψάχνουν. Και μιλάμε για απλά πράγματα έτσι: Picking, Packing κλπ

ΚΑΙ ΈΒΑΛΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ. ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 700ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΆ...
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Οι συνταξιουχοι ψηφοφροι, οι παρτακιδες και οι οχαδελφιστες θα δουνε τις νεες γενιες να μαραζονουν. Μεξικο θα γινει η Ελλαδα
μεξικο ειναι το πιο ανωτατο σεναριο

εγω σου λεω οτι θα γινουμε ονδουρα ισημερινος και αντε μετα απο πολλα χρονια να φτασουμε σε επιπεδα αργεντινης και βραζιλιας
 
OP
OP
ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Αν πχ ήσουν ηλεκτρολόγος και δούλευες από τα 21, θα μπορούσες τώρα να έχεις κάποιους πελάτες και να δουλεύεις ανεξάρτητα, όχι σε κάποιον άλλο !
Έχω σε προσωπικό επίπεδο τέτοιον που παίρνει δουλειές ανά 2μηνο και πλέον αποφάσισε να μπαρκάρει μετά από σωστικά καθώς δεν πήγαινε άλλο... όλα είναι ένα εξαρτάται
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.495
Like
13.284
Πόντοι
3.506
Έχω σε προσωπικό επίπεδο τέτοιον που παίρνει δουλειές ανά 2μηνο και πλέον αποφάσισε να μπαρκάρει μετά από σωστικά καθώς δεν πήγαινε άλλο... όλα είναι ένα εξαρτάται
Είναι αλήθεια ναι, θέλει και λίγη τύχη πλέον !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom