Νέα

Κουράστηκα...συμβουλές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Manos 91
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 281
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.874
Like
16.629
Πόντοι
3.656
Για οσους παιζουν με εξωτερικο οι ταριφες θα ελεγα πως ειναι στο επιπεδο των 25-40 ευρω την ωρα, 5000 το μηνα μεικτα, 60000 το χρονο μεικτα. Προφανως οι καλοι δεν εχουν ταβανι
Τα μεικτά ... δεν μου λένε πολλά για ΠΑΜΠΟΛΑ ΠΑΝΕ κουβά ....


Ο μισθός δηλώνεται όλος στην ελλάδα ;;;

Πχ στη ναυτιλία .... κάποιοι παίρνουν από το ελληνικό παράρτημα της εταιρείας .... 2000€ το μήνα ....


και στη Σεούλ .... άλλα 7000€ το μήνα ........ τα 7000€ Σεουλ .... είναι καθαρά ...
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.300
Like
7.142
Πόντοι
1.056
Πάμε να γίνουμε λιφο με όλους τους Τζεν Ζ φλωρουμπεν
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.122
Κριτικές
1
Like
5.661
Πόντοι
2.356
Όλα μπαίνουν σε καλούπι τύπε.
Του τύπου το 20% παίρνει 25Κ το χρόνο .... το 50% παίρνει 40Κ το χρόνο .....

υπάρχουν πολλοί που να παίρνουν πάνω από 70Κ το χρόνο ;; ΚΑΘΑΡΑ ΠΑΝΤΑ .... αφού οι φόροι είναι λεφτά στον κουβά ....
Ρε τύπε, στο IT στην Αμερική βλέπει ο άλλος την αγγελία ξερω γω 70k με το ξεκίνημα και απαντάει αν τον ενδιαφέρει.

Senior IT Consultant με 10 χρόνια εμπειρία υπάρχουν online offers στα 140k ξερω γω, ζητώντας συγκεκριμένες γνώσεις.

Καλούπι υπάρχει μόνο στο κωλο-δημόσιο στην Ελλάδα, όπου πληρώνεται ο άλλος ψίχουλα και παίρνει επίδομα 25% ξέρω γω πάνω στα ψίχουλα, για το πτυχίο ΑΕΙ.

Για επιχειρήσεις στο IT, μιλάμε. Τι καλούπι να υπάρχει; :think:
 

t0nic

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2021
Μηνύματα
57
Like
52
Πόντοι
0
Πως φευγει καποιος απο το πατρικο του σπιτι,οταν ο μισθος του δεν του ρπιτρεπει να κανει και πολλα πραγματα;Πως σταματας να ανεχεσαι συμπεριφορες ελεγχου,τοξικοτητας και διαφορες μαλακιτσες,οι οποιες δεν αρμοζουν σε 27χρονο αντρα;Θα μου πειτε "βαλε ορια"..Στην πραξη πειτε μου πως θα τα κανω αυτα...Εχω πατερα που ανηκει στο τρελαδικο και δεν το ξερει...απιστευτα υπερβολικες αντιδρασεις αρνητικοτητας φυσικα ,σε πραγματα που δεν τον αφορουν..και πολλα πολλα αλλα....και φυσικα στον εξω κοσμο φαινεται καλος...εμεις την πληρωνουμε...Μανα που προσπαθει να βρει αποκουμπι σε εμενα...θελει να με ελεγχει...οταν δει οτι δεν με τουμπαρει,το γυρναει στο συναισθημα...Και αντε τωρα να την αφησω μονη με τον τρελο...Η αδερφη μου εκανε σχεση και εφυγε απο το σπιτι...εγω τι κανω;;;;
κανε υπομονη τυπε.. ακομα 20 χρονια Μητσοτακης ειναι, θα περασουν..
 

ujolk

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2010
Μηνύματα
48
Like
59
Πόντοι
0
Πως φευγει καποιος απο το πατρικο του σπιτι,οταν ο μισθος του δεν του ρπιτρεπει να κανει και πολλα πραγματα;Πως σταματας να ανεχεσαι συμπεριφορες ελεγχου,τοξικοτητας και διαφορες μαλακιτσες,οι οποιες δεν αρμοζουν σε 27χρονο αντρα;Θα μου πειτε "βαλε ορια"..Στην πραξη πειτε μου πως θα τα κανω αυτα...Εχω πατερα που ανηκει στο τρελαδικο και δεν το ξερει...απιστευτα υπερβολικες αντιδρασεις αρνητικοτητας φυσικα ,σε πραγματα που δεν τον αφορουν..και πολλα πολλα αλλα....και φυσικα στον εξω κοσμο φαινεται καλος...εμεις την πληρωνουμε...Μανα που προσπαθει να βρει αποκουμπι σε εμενα...θελει να με ελεγχει...οταν δει οτι δεν με τουμπαρει,το γυρναει στο συναισθημα...Και αντε τωρα να την αφησω μονη με τον τρελο...Η αδερφη μου εκανε σχεση και εφυγε απο το σπιτι...εγω τι κανω;;;;
Υποθέτουμε ότι παίρνεις βασιλό 667 ευρώ. βασικό. Πρώτο βήμα κάνεις συμφωνία με τον εργοδότη να σε δηλώνει 4ωρο εως 6 ωρο και να σου δίνει κατι παραπάνω πχ 700. Έτσι κερδίζεις 33 ευρώ συν 70 που θα πάρεις από επίδομα ενοικίου που έχει όριο 7000 ετησίως. Τα υπόλοιπα στα ανάλυσαν μια χαρά.
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.847
Κριτικές
1
Like
9.661
Πόντοι
2.456
Τότε ας κάνει κατι άλλο.
Δεν ξερω τύπε, οσο μεγαλωνω, τοσο αντιλαμβανομαι οτι αυτα τα "προβληματα" ειναι εντελώς επιλογή. Ζουμε σε μια εποχη που οι ευκαιρίες ειναι παντού. Και αν μπορει ενα κολομπιανακι χωρις ιδιαιτερες σπουδες να βρισκει ενα σωρο ευκαιριες καθε τοσο (εφτιαξε ακομη και ενα καναλι στο τικτοκ και στο youtube και κατι βγαζει και απο εκει), τοτε μπορει ο οποιοσδηποτε.
Αν κάνει κάτι άλλο θα πάρει 800-1000 ευρώ τα έξοδα με δύο παιδιά φτάνουν 2200 η γυναίκα του βγάζει 500-600 το μήνα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Τα μεικτά ... δεν μου λένε πολλά για ΠΑΜΠΟΛΑ ΠΑΝΕ κουβά ....


Ο μισθός δηλώνεται όλος στην ελλάδα ;;;

Πχ στη ναυτιλία .... κάποιοι παίρνουν από το ελληνικό παράρτημα της εταιρείας .... 2000€ το μήνα ....


και στη Σεούλ .... άλλα 7000€ το μήνα ........ τα 7000€ Σεουλ .... είναι καθαρά ...
Οχι. Καθαρα υπολογισε 70-85% των μεικτων, αναλογως το σχημα που ακολουθει ο καθενας. Εδω η ποικιλια ειναι μεγαλη, αλλος με εταιριες Κυπρου, αλλος με ΟΕ, ΕΕ, ΙΚΕ, ατομικη, Μαλτες, Ρουμανιες, Εσθονιες, Umbrella companies, φορολογικοι παραδεισοι, η συνδυασμο των ανωτερω, ενας χαμος. Αλλα οι μεσοι οροι ειναι περιπου εκει
 

Daniel90

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2023
Μηνύματα
69
Κριτικές
5
Like
298
Πόντοι
280
Η πρώτη μου σκέψη ήταν να σου πω να σηκωθείς να φύγεις. Αλλά η Ελλάδα είναι ένας τόπος μικρός, κι όπως έχει αποφανθεί κάποιος με περισσή γλαφυρότητα, υπήρξε ανέκαθεν "ένα στενό μαρκάρισμα –τίποτα άλλο".

Τουτέστιν τα διαπροσωπικά προβλήματα που αντιμετωπίζεις στο σπίτι δεν θα εξαφανιστούν άμα σηκωθείς να φύγεις. Ενδέχεται να εξακολουθήσεις να τα βιώνεις με την ίδια -αν όχι με περισσότερη- ένταση, είτε με μειωμένη.

Βέβαια η ανεξαρτητοποίηση προέχει, αλλά για να ζητάς συμβουλές μέσα στο πλαίσιο που περιέγραψες, υποθέτω ότι θα πρέπει να δοθούν εντός αυτού του πλαισίου.

Γι'αυτό και γω σου λέω βάλε χέρι. Βάλε φρένο. Ούτως ή άλλως η συνθήκη είναι συγκρουσιακή από τη μια και συναισθηματικά πανουκλιασμένη όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα με την αγαπημένη Ελληνίδα μαμά.

Θέσε τα όριά σου μπας και την ακούσουν για λίγο και αρχίσουν να προσαρμόζονται σε μια νέα συνθήκη της οποίας θα 'σαι εσύ πρωτεργάτης και συνδημιουργός.
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.935
Like
6.777
Πόντοι
1.056
Πως φευγει καποιος απο το πατρικο του σπιτι,οταν ο μισθος του δεν του ρπιτρεπει να κανει και πολλα πραγματα;Πως σταματας να ανεχεσαι συμπεριφορες ελεγχου,τοξικοτητας και διαφορες μαλακιτσες,οι οποιες δεν αρμοζουν σε 27χρονο αντρα;Θα μου πειτε "βαλε ορια"..Στην πραξη πειτε μου πως θα τα κανω αυτα...Εχω πατερα που ανηκει στο τρελαδικο και δεν το ξερει...απιστευτα υπερβολικες αντιδρασεις αρνητικοτητας φυσικα ,σε πραγματα που δεν τον αφορουν..και πολλα πολλα αλλα....και φυσικα στον εξω κοσμο φαινεται καλος...εμεις την πληρωνουμε...Μανα που προσπαθει να βρει αποκουμπι σε εμενα...θελει να με ελεγχει...οταν δει οτι δεν με τουμπαρει,το γυρναει στο συναισθημα...Και αντε τωρα να την αφησω μονη με τον τρελο...Η αδερφη μου εκανε σχεση και εφυγε απο το σπιτι...εγω τι κανω;;;;
Καλησπερα Φιλε μου...ειναι απο τις λιγες φορες που θα μιλησω σοβαρα.....
Εισαι σε μια ηλικια να πεταξεις .......τολμα γιατι η ζωη ειναι μικρη........μην το φοβασαι.....ΟΛΑ για ΟΛΑ...!!!!
Αν πετυχεις...Πετυχες....αν αποτυχεις θα το παρεις σαν εμπειρια και θα προχωρησεις....
Αν αποφασισεις να κανεις το βημα θα εισαι αποφασισμενος να δουλεψεις.....εισαι σε μια ηλικια που αντεχεις....μην την φοβηθεις την δουλεια......1.θα σε βοηθησει ωστε να εισαι ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ......και 2...ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ....
Θα ψιλοταλαιπωρηθεις λιγο μεχρι να βρεις τα πατηματα σου.....αλλα μετα θα πας τρεχωντας...!!!!
Θα θυμασαι παντα οτι η ζωη δεν ειναι Κατοσταρι αλλα Μαραθωνιος.....οπλισου με υπομονη...επιμονη...εργατικοτητα.....και ολα θα πανε καλα......
Για την οικογενεια σου δεν θα μιλησω.....
Καλα να περνας και να τολμησεις......η ΤΥΧΗ ειναι ΓΥΝΑΙΚΑ....και ΑΓΑΠΑΕΙ τους ΚΑΥΛΙΑΡΗΔΕΣ......
υσ.αλλη επιλογη ειναι να πας προς το Ζαππειο...η στο Πεδιο του Αρεως...ολο και κανενας γεροντοπουστας θα περασει....πετα την ψωλη εξω να στην αρπαξει...να γλυκαθει....καψουρεψε τον και ξεκινα το Παραμυθι αλα Ξανθοπουλος....δεν θα κουραστεις....θα σε γνωρισει και σε αλλους και θα περνας ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΜΕΛΙ.....!!!!!!!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
υσ.αλλη επιλογη ειναι να πας προς το Ζαππειο...η στο Πεδιο του Αρεως...ολο και κανενας γεροντοπουστας θα περασει....πετα την ψωλη εξω να στην αρπαξει...να γλυκαθει....καψουρεψε τον και ξεκινα το Παραμυθι αλα Ξανθοπουλος....δεν θα κουραστεις....θα σε γνωρισει και σε αλλους και θα περνας ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΜΕΛΙ.....!!!!!!!
:think::think::think:
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.935
Like
6.777
Πόντοι
1.056
Ποιον Ξανθοπουλο εννοεις και τι παιχτηκε τυπε;
Μη μας γκρεμιζεις ειδωλα μιας ζωης πλιζ...:(
Ξανθοπουλο εννοω στο Κλαμα.....ταλαιπωρακι μια ζωη....καταφρονεμενος...για την φουκαρια την μανα μου.....κλπ
Θα το ριξει στο συναισθημα.....δεν του ειπα να παλεψει με αρκουδες.....
μην παει το μυαλο σου πονηρα....
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.122
Κριτικές
1
Like
5.661
Πόντοι
2.356
Ελλαδα ειναι σχετικα χαμηλοι οι μισθοι ακομα και για ΙΤ, κοντα στα 1200-1500 οι χαμηλοτεροι για καποιους σχετικα εμπειρους.
Αλλα προσωπικα θεωρω ταυτοσημο πως καλος ΙΤ = παιζει μπαλα με εξωτερικο
Η και αναποδα ΙΤ που παιζει με Ελλαδα, κατι δεν παει καλα

Για οσους παιζουν με εξωτερικο οι ταριφες θα ελεγα πως ειναι στο επιπεδο των 25-40 ευρω την ωρα, 5000 το μηνα μεικτα, 60000 το χρονο μεικτα. Προφανως οι καλοι δεν εχουν ταβανι
Εννοείται ότι στην Ελλάδα, μιλάμε για ψίχουλα σε σχέση με τα λεφτά στην Αμερική στο IT. Εκεί όλοι έχουν σαν στόχο το FAANG, αλλά ακόμα και εκεί που παίζει το περισσότερο χρήμα, σύντομα βλέπουν ότι το πραγματικά πολύ χρήμα βγαίνει μόνο αν κάνεις την δική σου startup.

Μπορεί να φτάσεις στο 1 εκατομμύριο $ το χρόνο στη Google, αλλά 10 εκατομμύρια δεν παίζει με τίποτα ακόμα και τρελό equity να αρπάξεις. Θα πρέπει να κάνεις δική σου εταιρεία, η οποία θα εξαγορασθεί από καμιά Meta ξερω γω.
 

Daniel90

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2023
Μηνύματα
69
Κριτικές
5
Like
298
Πόντοι
280
Ο άνθρωπος αντιμετωπίζει ενδοοικογενειακά προβλήματα, τα οποία αποτελούν την κανονικότητα της νεοελληνικής εμπειρίας, και οι άλλοι κάνουν λόγο για σταρτάπ και εκατομμύρια δολάρια.
Όσο πιο στενό το μαρκάρισμα, τόσο ανεβαίνει ο τζίρος.

Με το συμπαθειο κύριοι αλλά έρχεται 4ο μνημόνιο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Εννοείται ότι στην Ελλάδα, μιλάμε για ψίχουλα σε σχέση με τα λεφτά στην Αμερική στο IT. Εκεί όλοι έχουν σαν στόχο το FAANG, αλλά ακόμα και εκεί που παίζει το περισσότερο χρήμα, σύντομα βλέπουν ότι το πραγματικά πολύ χρήμα βγαίνει μόνο αν κάνεις την δική σου startup.

Μπορεί να φτάσεις στο 1 εκατομμύριο $ το χρόνο στη Google, αλλά 10 εκατομμύρια δεν παίζει με τίποτα ακόμα και τρελό equity να αρπάξεις. Θα πρέπει να κάνεις δική σου εταιρεία, η οποία θα εξαγορασθεί από καμιά Meta ξερω γω.
Ρωτησα κατι σχετικο σε μεγαλο sub-reddit τις προαλλες σχετιζομενο με ΙΤ επαγγελματιες.
Απο οτι ειπαν οι περισσοτεροι, κανενας δεν γνωριζε κανεναν προσωπικα που να εχτισε κατι δικο του απ το μηδεν και να φτιαχτηκε. Και μιλαμε για sub με εκατονταδες χιλαδες μελη.
Μιλαμε δηλαδη για σπανιες περιπτωσεις. Επομενως η συντριπτικη πλειοψηφια κινειται στους χωρους του employment-contracting-freelancing
Οκ, παντα υπαρχει ο δρομος του indie-hacking αλλα εκει μιλαμε για καθαρο τζογο. Μπορει να φτιαξεις 10 εταιριες και να φας 1 χρονο στην καθε μια συν λεφτα και να σου αποδωσει καρπους μονο η μια απο αυτες και αν...
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.122
Κριτικές
1
Like
5.661
Πόντοι
2.356
Ρωτησα κατι σχετικο σε μεγαλο sub-reddit τις προαλλες σχετιζομενο με ΙΤ επαγγελματιες.
Απο οτι ειπαν οι περισσοτεροι, κανενας δεν γνωριζε κανεναν προσωπικα που να εχτισε κατι δικο του απ το μηδεν και να φτιαχτηκε. Και μιλαμε για sub με εκατονταδες χιλαδες μελη.
Μιλαμε δηλαδη για σπανιες περιπτωσεις. Επομενως η συντριπτικη πλειοψηφια κινειται στους χωρους του employment-contracting-freelancing
Μπορεί να είναι σπάνιο. Δεν ζω εκεί. Υπάρχουν πάντως άτομα στο youtube που δούλεψαν π.χ. στην Google και δηλώνουν τι έβγαλαν την 1η χρονιά, την 2η κ.ο.κ. Ψέματα δεν νομίζω να είναι, διότι βγαίνουν φόρα παρτίδα με ονοματεπώνυμο κανονικά.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Μπορεί να είναι σπάνιο. Δεν ζω εκεί. Υπάρχουν πάντως άτομα στο youtube που δούλεψαν π.χ. στην Google και δηλώνουν τι έβγαλαν την 1η χρονιά, την 2η κ.ο.κ. Ψέματα δεν νομίζω να είναι, διότι βγαίνουν φόρα παρτίδα με ονοματεπώνυμο κανονικά.
Εννοειται ναι, αναφερομουν στους σταρταπερς
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom