Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 930
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Και θα βγαίνανε μετά φεμινιστριες,Σκορδά,Καινούριου και σια,μαζί με τους 'άντρες' φεμινιστές,και θα λέγανε τι πράγματα είναι αυτά...Η καταπιεσμένη και κακοποιημένη γυναίκα...να πάει και στρατό;
Εγώ τύπε άλλο φοβάμαι με την στράτευση των γυναικών...

Ότι θα γαμιόντουσαν με λοχαγούς για να την περνάνε ζάχαρη χωρίς αγγαρείες (σκοπέτο, Καλλιόπη, γόπινγκ κλπ.)

"My body, my choice"

Σάμπως το ίδιο δεν κάνουν τώρα με το Instagram;

Όταν βλέπεις 20χρονες με πανάκριβες επώνυμες τσάντες στο Dubai κάθε 3 λίγο, πώς νομίζεις ότι βρίσκουν τα λεφτά; Με τον βασικό μισθό της Ελλάδας;
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Να αγοράσεις είναι εύκολο . Το πούλημα είναι μπελάς. Πολλοί ιδιώτες ξεπουλάνε όταν έχουν ανάγκη.
Από εξωτερικό δεν μπλέκεις να αγοράσεις χρυσό . Μεγάλοι μπελάδες.
Απλά να έχεις κατά νου, δεν είναι μετοχές να πουλάς και να αγοράζεις. Είναι για μακροχρόνια αποθήκευση χρημάτων . Και για επόμενες γενιές . Αλλιώς πολύ τρέξιμο.

Αλλά αν είχες αγοράσει πριν 20 χρόνια, έχεις ΕΦΤΑπλασιάσει το κεφάλαιό σου.
Τις πουλάς εύκολα στο σαράφικο της γειτονιάς αν χρειαστεί... και ανώνυμα. ;-)
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.248
Πόντοι
206
Όσοι γεννηθήκαμε και μεγαλωσαμε εδώ ξέρουμε την περιοχή πολύ καλά .

Εγώ π.χ έφυγα σε άλλες περιοχές , πηγα μετά Αμερική, επέστρεψα έκανε κύκλους συμβίωσης, έγγαμου βίου εκτός περιοχής και πριν ελάχιστα χρόνια επέστρεψα.

Σκοπός ήταν να μείνω ελάχιστα και να φύγω αλλού.
Λόγω μοτό έχω μια ευκολία στην μετακίνηση .
Οι περιοχές που ήθελα να πάω γέμισαν Airbnb, τα ενοίκια ανέβηκαν σε όσα ελεύθερα απέμειναν.

Με "γνωστούς" που είχαν σπίτι δεν ήθελα να μπλέξω. Αυτά καταλήγουν δυσάρεστα συνήθως .
Παραμένω λοιπόν στο πατρικό
(μόνος) παγιδευμένος στην γειτονιά που μεγάλωσα και αγάπησα, έχοντας ανδρωθεί ανάμεσα στα μπουρδέλα της Φυλής της (τότε) Λιοσίων αλλά και του Μεταξουργείου, ελάχιστα όμως.

Αυτή η λαίλαπα που μαστίζει όλη την περιοχή, απλά δεν ανακόπτεται πλέον.

Έχουν στηθεί κανονικές μαφιες που ελέγχουν ναρκωτικά μαγαζιά, προμήθειες, ενοίκια κλπ κλπ.
Το μαύρο χρήμα ελεύθερα μεταξύ αυτών.
Έλεγχος κανένας.

.Έχουν δικά τους διαμερίσματα που υπάρχουν μουσουλμάνες μέσα.
Μην ξεχνάμε τον συναγωνιστή που είχε πάει κέντρο για επισκευή κινητού και του "έσπρωξαν" αντί 50€ σε ξενοδοχείο εκεί γύρω ανήλικο κορίτσι.
Προς τιμήν του αποχώρησε ενώ τον είχαν απειλήσει οι καργιοληδες με το μαγαζί βιτρίνα.

Πακιστανοί (το ξέρω εκ των έσω) σταματάνε μπαγλα με τρίκυκλα , τους ξυλοφορτώνουν εκφοβιστικα και ζητάνε 600€ για να επιστρέψουν το τρίκυκλο.


Είναι τόσα που γίνονται τόσα που δεν γνωρίζουμε , ατελείωτες οι ιστορίες.

Δεν γίνεται να κυκλοφορεί αραπακος με Lexus RX 450 στην Αχαρνών, καζανοκέφαλοι με Merc S 600 , πινακίδες "απ' έξω" η κάτι μούρες (καινούργια φρούτα αυτά) αραβόφωνοι με Σουηδικές πινακίδες (!)

Βάλτε και το καρκίνωμα των γύφτων σε όλο αυτό.

Όλα αυτά κορυφώθηκαν τα τελευταία 3.1/2 χρόνια.λ αρχής γενομένης από το 1992 επίσημα .
Σωστος. Ξεχασες τους κυριλε κινεζους ππυ εχουν εμφανιστει, με νοικιασμενα αμαξια να κανουν βολτες τριγυρω, και να κανουν ψαχτικες ν αγορασουν μερικες φορες ολοκληρα κτιρια (airbnb γαρ...)
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
19.226
Κριτικές
8
Like
25.149
Πόντοι
6.336
εγω ξεκιναω απο Αγιο Κωνσταντινο Γλυφαδα , και παω απο παραλία
Και εσυ απο Ελαιων και πας απο Εθνικη
τις ώρες που σου ειπα

Και ο dpg7000 να εισαι και να κατεβαινεις με μπατσικο συνοδευτικο , κατω απο 40 λεπτα δεν προκειται να κάνεις και την Παναγία να εχεις συνοδηγο
Εχω σε 25 λεπτα θα εγω φτασει και θα πινω καφέ :coffee:
:tooth::tooth::tooth:
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.248
Πόντοι
206
απο τη μια εγω ειμαι ετοιμος να αγορασω σπιτι στο κεντρο της αθηνας και εσεις γραφετε οτι η κατασταση ειναι γαματα....
Ως επενδυση την καλυτερη κινηση θα κανεις. Οχι ομως για να μεινεις εκει.
 

Πρυτανης

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
234
Κριτικές
45
Like
3.349
Πόντοι
1.431
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;
Έχουν ήδη αγοραστεί. Τέλος δεκαετίας 90 είχαν ξεκινήσει να επενδύουν κάποιοι "πωλιτικοι" αλλά και απλοί πολίτες που τώρα τρίβουν τα χέρια τους.
Αυτοί όμως που οφελίθηκαν περισσότερο ήταν οι κινεζοι που όταν ήλθαν αρχές δεκαετίας 00 πήραν το 1/2 σχεδόν Μεταξουργείο τσάμπα.
Είχαν την αρωγή του κράτους και αγόραζαν αβέρτα εκεί κάτω
Σωστος. Ξεχασες τους κυριλε κινεζους ππυ εχουν εμφανιστει, με νοικιασμενα αμαξια να κανουν βολτες τριγυρω, και να κανουν ψαχτικες ν αγορασουν μερικες φορες ολοκληρα κτιρια (airbnb γαρ...)
Ισχύει δυστυχώς. Κυκλοφορούν με VW Passat, Mercedes και βαν από την ίδια μάρκα. Τα ποσοστά εγγράφων στο κολέγιο Αθηνών και στο Pierce είναι πολύ υψηλά τα τελευταία 7 χρόνια.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.248
Πόντοι
206
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;
Εχει αρχισει ηδη, το μεγαλο ξεπουλημα εγινε τοτε επι συριζα οπου ειχαν κατακλυστει ολα με μεταναστες, οι γνωστες αγοραζαν αβερτα τοτε για ενα κομματι ψωμι και τωρα πουλανε με κερδη 500%. Η περιοχη της πλατειας Βικτωριας τουριστικοποιηται, φτιαξανε ολα τα πεζοδρομια, καινουργια ασφαλτο στους δρομου παντου, led φωτισμο, ολα αυτα κατι λενε. Τα εχω ζησει/ζω ακομα, η περιοχη γινεται ενας απεραντος ξενωνας κοινως κεντρο διερχομενων, αλλα διερχομενων με πορτοφολι aka tourists.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.412
Like
16.097
Πόντοι
3.656
Εχει αρχισει ηδη, το μεγαλο ξεπουλημα εγινε τοτε επι συριζα οπου ειχαν κατακλυστει ολα με μεταναστες, οι γνωστες αγοραζαν αβερτα τοτε για ενα κομματι ψωμι και τωρα πουλανε με κερδη 500%.
Το μεγάλο ξεπούλημα έγινε με τα πολλά λουκέτα, την περίοδο εθνικής καταστροφής Σαμαρά
2012-2015.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.248
Πόντοι
206
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στη πλατεία βικτορίας. Μάλλον θα γίνεται στα καφέ που είναι μόνο άντρες απ ότι έχω δει και μάλιστα κωλόγεροι.
Ειναι δυο τα στεκια στην πλατεια για γεροαδερφατο, το ενα πολλα χρονια μαγαζι. Ανοιξε εδω και δυο χρονια ενα νεο "trendy" (my ass) οπου μαζευονται νεοτερες ηλικιες "απελευθερωμενων" μυαλλων και σωματων. Εκει να δεις χαλι....
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.248
Πόντοι
206
Όντως,αυτό το ακουμε ποσα χρόνια.

Ή περιμένουν να εξαθλιωθεί κι άλλο ή το μπλοκάρουν κι αυτό οι αναρχοτέτοιοι που τους αρέσει η αισθητική...όπως είναι τώρα
Οι αναρχοτετοιοι ειναι παιδια ολων αυτων που αγοραζουν στην περιοχη, μην το ξεχναμε. Επισης ειτε σκατα (οπως ηταν επι συριζα) η περιοχη ειτε τωρα που "αναπτυσεται" (/ξεπουλιεται) και στις δυο περιπτωσεις βολευονται τα αναρχακια. Στα σκατα για να κανουν τα γνωστα επιδρομικα τους, επι αναπτυξεως για να βρισκουν εισαγωμενα ανωμαλα απο δυτ.ευρωπη κτλ. lgbt κοινως...
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.248
Πόντοι
206
Απορώ πως πάνε και μένουν οι τουριστες εκεί στο βόθρο
Εισαι εσυ πχ ο Χανς απο το Βερολινο και θες να μεινεις Αθηνα για μερικες μερες (για τον οποιοδηποτε λογο). Γκουγκλαρεις για airbnb και σου βγαζει μια περιοχη οπου εχει τρενο, συγκοινωνιες και ειναι πολυ κοντα κεντρο. Λες να εχουν φωτο οι πλατφορμες των airbnb απο την περιοχη; Οχι βεβαια. Εκει λοιπον θα κλεισεις, θα ερθεις και ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙΣ στην περιοχη ξανα. Το εχω δει διοτι εδω εργαζομαι, σιχτιριζουν (ντοιτς, φρανσε, αγγλιστι, κτλ) για το που ηρθαν να μεινουν. ΕΞΑΙΡΩ τους ανωμαλους που ηρθαν για σεξτουρισμο, αυτοι θα ξαναρθουν, εχει απο ολα εδω.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.412
Like
16.097
Πόντοι
3.656
Διαφωνείς κάπου;

Βλέπεις καλό μέλλον για την Γερμανία και το ευρώ με όσα έχουν γίνει εδώ και 2+ χρόνια;
Κάποιες ειδήσεις που περνάνε στα ψιλά γράμματα ... τις διαβάζεις ;

Ότι έστειλε η Γερμανία Στρατό , στην Εσθονία, να αντιμετωπίσει ... πιθανή απειλή από Ρωσία ;

Καλό μέλλον με τον ευρώ και την Ε.Ε. δεν υπάρχει για τον πληθυσμό της Ε.Ε.
Για τους Τραπεζίτες, Ολιγάρχες και αυτούς που ελέγχουν το χρηματοπιστωτικό διεθνές σύστημα όμως
είναι η καλύτερη εποχή της Ιστορίας. Ζουν τα καλύτερα ονειρά τους . Και τον προγόνων τους.

Όσοι φοβάστε μη χάσετε τη δημοκρατία και θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρξει κάτι χειρότερο
από αυτό που ζούμε τώρα, δεν δικαιούστε να παραπονιέστε.
Και να σας ξεκάνουν , πρέπει να ψοφάτε ησύχως.
Έχετε αυτό που επιθυμείτε.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Κάποιες ειδήσεις που περνάνε στα ψιλά γράμματα ... τις διαβάζεις ;

Ότι έστειλε η Γερμανία Στρατό , στην Εσθονία, να αντιμετωπίσει ... πιθανή απειλή από Ρωσία ;

Καλό μέλλον με τον ευρώ και την Ε.Ε. δεν υπάρχει για τον πληθυσμό της Ε.Ε.
Για τους Τραπεζίτες, Ολιγάρχες και αυτούς που ελέγχουν το χρηματοπιστωτικό διεθνές σύστημα όμως
είναι η καλύτερη εποχή της Ιστορίας. Ζουν τα καλύτερα ονειρά τους . Και τον προγόνων τους.

Όσοι φοβάστε μη χάσετε τη δημοκρατία και θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρξει κάτι χειρότερο
από αυτό που ζούμε τώρα, δεν δικαιούστε να παραπονιέστε.
Και να σας ξεκάνουν , πρέπει να ψοφάτε ησύχως.
Έχετε αυτό που επιθυμείτε.
Πας καλά;

Από τα λεγόμενά μου συμπέρανες ότι είμαι ευρωλάγνος; Ή ότι με νοιάζει η κωλοδημοκρατία της Ούρσουλας και του Μακρόν;

Για κούνα το κεφάλι σου... και χτύπα 2-3 δόσεις ακόμα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.412
Like
16.097
Πόντοι
3.656
Πας καλά;

Από τα λεγόμενά μου συμπέρανες ότι είμαι ευρωλάγνος; Ή ότι με νοιάζει η κωλοδημοκρατία της Ούρσουλας και του Μακρόν;

Για κούνα το κεφάλι σου... και χτύπα 2-3 δόσεις ακόμα.
Γενικά μιλάω .... αυτά που γράφω δεν ισχύουν για την πλειοψηφία της πλέμπας ;
Δεν ... φοβούνται ... ότι αν κυβερνήσουν τίποτε ... ακραίοι ... θα χάσουν τον παράδεισο ... να τρώνε σκατά ετικέτας ;
Δεν τους αξίζει ... ΚΑΚΟΣ ΨΟΦΟΣ ;;;;
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Γενικά μιλάω .... αυτά που γράφω δεν ισχύουν για την πλειοψηφία της πλέμπας ;
Δεν ... φοβούνται ... ότι αν κυβερνήσουν τίποτε ... ακραίοι ... θα χάσουν τον παράδεισο ... να τρώνε σκατά ετικέτας ;
Δεν τους αξίζει ... ΚΑΚΟΣ ΨΟΦΟΣ ;;;;
Εμένα γιατί μου επιτίθεσαι δεν κατάλαβα...

Ψόφος θα έρθει με τον υπερπληθωρισμό. Λίγη υπομονή.

Εγώ απλά προτείνω να μην κρατάτε πολλά ευρώ στα χέρια σας. Τι σε πείραξε ακριβώς;

Ο χρυσός είναι σταθερή αξία εδώ και 5000 χρόνια.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.412
Like
16.097
Πόντοι
3.656
Για τις χρυσές ... δεν διαφωνώ ... αρκεί να μη μένει κανείς σε κανά κωλοδιαμέρισμα σουρωτήρι ...
και τον στείλουν στον τάφο .
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.411
Κριτικές
16
Like
13.583
Πόντοι
5.577
Μια σκόπιμη υποβάθμιση να γίνει εσωτερική υποτίμηση μέσα στο ευρώ χωρίς defacto χρεοκοπία ώστε όλη η περιουσία,δημόσια και σύντομα ιδιωτική,να περάσει στα ξένα χερια,cvc blackrock της vanguard και ο Πόλσον είχε φανερώσει προ μνημονίων ότι υπάρχει αυτό το σχέδιο δηλαδή να υποτιμήσουν στοχευμένα ώστε να εξαγοράσουν έναντι πινακιου φακής και μετά να αναπτύξουν ώστε να κάνουν υπεραξία.Παντου αυτό έγινε στον κόσμο όπως σε γκέτο γειτονιες στην Νέα Υόρκη που έγιναν κυριλέ συνοικίες κτλ.
και τη σαρα και τη μαρα απο αφρικη κι ασια που βρισκεται εκει πως θα την εξαφανισουν, που θα την πανε, δεν παυουν να ειναι ανρωπινες ψυχες :zombie:
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.233
Like
15.863
Πόντοι
3.656
Εισαι εσυ πχ ο Χανς απο το Βερολινο και θες να μεινεις Αθηνα για μερικες μερες (για τον οποιοδηποτε λογο). Γκουγκλαρεις για airbnb και σου βγαζει μια περιοχη οπου εχει τρενο, συγκοινωνιες και ειναι πολυ κοντα κεντρο. Λες να εχουν φωτο οι πλατφορμες των airbnb απο την περιοχη; Οχι βεβαια. Εκει λοιπον θα κλεισεις, θα ερθεις και ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙΣ στην περιοχη ξανα. Το εχω δει διοτι εδω εργαζομαι, σιχτιριζουν (ντοιτς, φρανσε, αγγλιστι, κτλ) για το που ηρθαν να μεινουν. ΕΞΑΙΡΩ τους ανωμαλους που ηρθαν για σεξτουρισμο, αυτοι θα ξαναρθουν, εχει απο ολα εδω.

Ε τώρα,υπάρχει τουρίστας που δεν ξέρει ότι Ομόνοια και πέριξ είναι βόθρος;

Αλλά κι αυτοί είναι τόσο τσίπηδες,που για να μη δώσουν κανα ευρώ παραπάνω σε καλύτερες περιοχές,πάνε και μένουν εκει μέσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom