Νέα

Ιστορικά τσοντοσινεμά της Αθήνας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 71
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.184
Κριτικές
3
Like
10.338
Πόντοι
3.506
Σιγλα το θέμα ρε παιδιά...Ολα τα τσοντοσινεμά τίγκα στους πούστηδες που ψάχνουν Αλβανούς και Πακιστανούς να τους γαμίσουν....σίχαμα
Μιλαμε για ιστορικα σινεμα....Τοτε δεν υπηρχαν ουτε Αλβανοι ουτε Πακιστανοι......μονο πουστηδες υπηρχαν, αλλα και αυτοι ακομα ειχαν την πλακα τους
 

harriso73

Νέο Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
παιδιά είμαι δημοσιογράφος και ετοιμάζω αφιέρωμα για τα σινεμά πορνό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες;
 

Επισκέπτης
παιδιά είμαι δημοσιογράφος και ετοιμάζω αφιέρωμα για τα σινεμά πορνό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες;
εδω μεσα θα βρεις τα παντα ξεκινα με την αναγνωση εδω ολης της συζητησεις σαν αρχη και βαζοντας ερωτηματα θα παρεις πολες απαντησεις
 

μπεχρας

Νέο Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2007
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Εν έτος 2007 πάντως νομίζω πως μόνο 6 κινηματογράφοι που παίζουν πορνο υπάρχουν πλέον σε Αθήνα και Πειραιά. Έχουμε και λέμε πέριξ της ομόνιας λειτουργούν 4 : Αβέρωφ στη Λυκούργου (ακριβώς απέναντι από το Λαμπρόπουλο), Αθηναϊκόν στην πλατεία Κοτζιά (σε ένα δρομάκι δίπλα στο δημαρχείο, που προβάλει και gay ταινίες μετά της 11), Κοσμοπολίτ στην οδό Κοτοπούλη (ακριβώς δίπλα στο Ηοndos στην Ομόνοια, και φυσικά το Σταρ, που ειναι και το μεγαλύτερο επί της Αγ. Κωνσταντίνου. Απο εκεί και μετά υπάρχει το σινέ Ολυμπίκ στη Φίλωνος στον Πειραιά και ένα συνοικιακό το Ορφέο, κοντά στο σταθμό της Αττικής στη διασταυρωση Ζαχιά και Λιοσίων. Παντως το Σταρ και το Ολυμπικ διαθέτουν και site παρακαλώ :-))
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Επειδή το θέμα είναι ιστορικό και ενδιαφέρει πολύ κόσμο στο link που παραθέτω θα βρείτε πολύ υλικό για τα πορνοσινεμά και όχι μόνο. Εδώ υπάρχει η ιστορία  των περισσοτέρων αν όχι όλων Έλληνικών αιθουσών.


:2funny:
 

pipinomaniac

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
2.807
Like
142
Πόντοι
16
Συναγωνιστες...Ξεχασατε να αναφερετε και το σινε ΑΤΤΙΚΗ,πανω απο τη πλατεια Κολιατσου!
Εκει ειχα δει σε πρωτη προβολη "ΤΟ ΡΕΤΙΡΕ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ"...!!!
Ε ρε κατι εποχες...
Ουτε ιντερνετ,ουτε βιντεοκασσετες..Η μονη περιπτωση να δεις τσοντα ηταν οι τσοντοσινεμαδες..
Ακομα και στα τσοντοπεριοδικα,βαζανε "αστερακια" πανω στις ρογες...
Διαβαζαμε ΖΑΚΟΥΛΑ,ΤΑΡΑΤΑΤΑ...
Βλεπαμε ενα βυζι σε σκιτσο και μας σηκωνοτανε...
Ααααχ..γερασαμε..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Στις Τζιτζιφιες χαμιλα κοντα στις ταβερνες επι της θησεως υπηρχε ενα τσοντοσινεμα, εκει πρωτοπηγα με τον αδελφο μου αρχες ΄80, 15χρονος τοτε. Λιγο αργοτερα στο "Κρισταλ" Θησεως και Χαροκοπου γωνια και λιγο μετα 16χρονων "ΕΛΙΤ" και "Κεραμικο" με τα ποδια, ευτηχος μεγαλοδειχνα και δεν ειχα προβλημα. Στο "Πικολο" θυμαμε την Χειλουδακη πιτσιρικο με τις αλλες φιλεναδες της να περνουν μπουρκουμεδες.
Βεβαια οι πουσταρες υπηρχανε παντα, αλλα αλλοδαποι κανενας μονο κατι επαρχιοτες.
Θυμαμε και τα ντραιβιν εκει γινονταν χαμος. Μια φορα καλοκαιρι στην Κερκυρα στο ντραιβιν καπου προς Κοντοκαλι μερια θυμαμε που αντι για το πανι καναμε ματι στα αυτοκινιτα , χαμος.
Παντρεμενες που τις ειχανε φερει οι κυριοι για οπτικοακουστικα ταχηρυθμα μαθηματα, μετα απο λιγα λεπτα περνουσαν κατευθυαν στην πρακτικη, τσιμπουκια και ξεκολιασματα.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
148
Like
2.718
Πόντοι
6.925
            Ιστορικό σινεμα επίσης ήταν και το ΑΛΑΣΚΑ στην Πατησίων -σήμερα Glou, πάντα γεμάτο από ανώμαλους επαρχιώτες που την πέφταν σε μαθητές και φαντάρους.
       

Ηταν το πρώτο τσοντοσινεμά που πήγα κοπάνα από το γυμνάσιο κατεβήκαμε κέντρο να δούμε. Εκεί όντως επιχειρούσε και μου'πιανε το μπούτι ένας λιγδιάρης ούτε γύρισα να δω του σπρωξα το χέρι μία δυό να σταματήσει και βέβαια "χεσμένος" άλλαξα θέση.
Σοφτ τσόντες τύπου Εμμανουέλας , Καλιγούλα κλπ. έβαζε και το σινεμά στην Πανεπιστημίου στην Στοά, αλλά μου διαφευγει το όνομα.
 

CHEYENNE

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
12.783
Κριτικές
582
Like
577
Πόντοι
8.805
Στο Παγκρατι υπηρχε παλια το "Ολυμπια"...
Καθε Σαββατο απογευμα καναμε κοπανα στην 6η γυμνασιου (τοτε-1979- πηγαιναμε σχολειο πρωι-απογευμα και αρκετες φορες και σαββατο)για τσοντα στο Ολυμπια.
Τωρα εχει γινει Hondos center.......
 

CHEYENNE

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
12.783
Κριτικές
582
Like
577
Πόντοι
8.805
Και στην "Λινα" στους Αμπελοκηπους γινοταν χαμος, εκεινα τα χρονια
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
To Αβεροφ που λειτουργει ακομα νομιζω, ηταν ιδιοκτησια του Πανεπιστημιου Αθηνων. Καπου ΄86 με ΄89 ειχανε κανει καταληψη οι φοιτητες για να το κανουν πολιτιστικο κεντρο, εεεε ρε γελια να βλεπατε τις κοπελες της φιλοσοφικης να κοιμουντε μεσα στο σινεμα.
Για τα λαιβ στο Ελιτ θα πω οτι ξεκινησαν χειμωνα ΄83 και σε πολλα πρωταγωνιστουσε ο Τελη Σταλλονε, ουρες ο κοσμος, και μια μαλον αγγληδουλα η Γκλορια (στηλ Σαμανθα Φοξ).
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
To Αβεροφ που λειτουργει ακομα νομιζω, ηταν ιδιοκτησια του Πανεπιστημιου Αθηνων. Καπου ΄86 με ΄89 ειχανε κανει καταληψη οι φοιτητες για να το κανουν πολιτιστικο κεντρο, εεεε ρε γελια να βλεπατε τις κοπελες της φιλοσοφικης να κοιμουντε μεσα στο σινεμα.
Για τα λαιβ στο Ελιτ θα πω οτι ξεκινησαν χειμωνα ΄83 και σε πολλα πρωταγωνιστουσε ο Τελη Σταλλονε, ουρες ο κοσμος, και μια μαλον αγγληδουλα η Γκλορια (στηλ Σαμανθα Φοξ).

Για το Ριβολί μιλάς και όχι για το Αβέρωφ.
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Ηταν το πρώτο τσοντοσινεμά που πήγα κοπάνα από το γυμνάσιο κατεβήκαμε κέντρο να δούμε. Εκεί όντως επιχειρούσε και μου'πιανε το μπούτι ένας λιγδιάρης ούτε γύρισα να δω του σπρωξα το χέρι μία δυό να σταματήσει και βέβαια "χεσμένος" άλλαξα θέση.
Σοφτ τσόντες τύπου Εμμανουέλας , Καλιγούλα κλπ. έβαζε και το σινεμά στην Πανεπιστημίου στην Στοά, αλλά μου διαφευγει το όνομα.

Το σημερινό Τιτάνια και τότε έτσι λεγόταν.

Το σημερινό Τιτάνια και τότε έτσι λεγόταν.

:cheesy:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
:think:Χμμμμμ λες να κανω λαθος, το Ριβολι ειναι, δεν θυμαμε ειμαι και καποιας ηληκιας. Μπορει να ειναι το Ριβολι, μη μου πει πως εισουνα στην καταληψη, θα γελασω, αν εισουνα θελω ρεπορταζ
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Για το Ριβολί μιλάς και όχι για το Αβέρωφ.


2466qvp.jpg

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Καλα μεστηλες μαγκα  :thumbsup:
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
RIVOLI Οδός Αριστείδου.

11gr5o9.jpg



:cheesy:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
Επειδή το θέμα είναι ιστορικό και ενδιαφέρει πολύ κόσμο στο link που παραθέτω θα βρείτε πολύ υλικό για τα πορνοσινεμά και όχι μόνο. Εδώ υπάρχει η ιστορία  των περισσοτέρων αν όχι όλων Έλληνικών αιθουσών.


:2funny:

Πω, πω, τι θυμήθηκα τώρα.

Κάποια εποχή μου είχε κολλήσει η ιδέα να γυρίσω όλα τα σινεμά της Αθήνας και να δω τουλάχιστον μία ταινία στο καθένα.
Φυσικά δεν το ολοκλήρωσα το project, αλλά πρόλαβα και μπήκα σε πολλές από αυτές τις αίθουσες.

Έχει και ένα απαράδεκτο λάθος το blog. Το ΑΡΙΩΝ στην Αθηνάς δεν έκλεισε το 1974 όπως αναφέρεται.
Και αυτό το λέω μετά πάσης βεβαιότητος διότι εκεί είδα την πρώτη μου τσόντα το 1976. Ή για να ακριβολογούμε το πρώτο σκληρό πορνό. Γιατί, από την μεταπολίτευση και μετά δεν δείχνουν πλέον τσόντες εμβόλιμα σε κανονική ταινία αλλά πλήρεις κόπιες. Ευτύχησα, η μύηση μου να γίνει με δύο κλασσικές ταινίες πορνό:
"Το βαθύ λαρύγγι" και το "The opening of Misty von Beethoven" (δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο). Και οι δύο ταινίες ορόσημα.

Την τελευταία τσόντα σε σινεμά την είδα το 1986 στο Πίκολο.
Δέκα χρόνια κράτησαν λοιπόν οι επισκέψεις μου σε πορνο-σινέμα. Εντάξει, δεν ήμουνα βέβαια και κανένας τακτικός θαμώνας αλλά την μόρφωση μου την πήρα.

Τα καλλίτερα γέλια με την παρέα έχουν πέσει στο Αττική.
Κάποια εποχή έφερνε φρεσκοεισαγόμενα πορνό πριν ακόμη η κόπια να πάει για υπότιτλους. Οπότε ακούστηκε η καταπληκτική αττάκα: "Με το ζόρι Αγγλικά θα μας μάθεις!".

Αξέχαστες εποχές.
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Σωστά είναι λάθος αυτό που αναφέρεται στο blog. Ο Αρίωνας έχω την ετύπωση έκλεισε όταν άνοιξε το Nottos Gallery μετά το 2000 πάντως.

Εκεί μέσα στην υπόγα του Αρίωνα μαζεύονταν κάτι πουστο παπάδες και τσιμπούκωναν-τσιμπουκόνονταν  στα πίσω καθίσματα. Είχε γίνει ντόρος τότε και είχαν γράψει πολλά οι εφημερίδες τέλη δεκαετίας 1970. Είχαν γίνει και συλήψεις τότε. Πολύ πλάκα είχαν τα αστυνομικά δελτία με τον τρόπο που  ανέφεραν τα περιστατικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom