Νέα

Ηλιακός θερμοσίφωνας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dg67
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
Είναι τόσο καλοί αυτοί ; Τους είχα δει σε κάποια φάση σε ένα φυλλάδιο του κωτσόβολου αλλά μου είχαν φανεί πολύ ακριβοι , θα μου πεις οτι πληρώνεις παίρνεις συνήθως.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
10
Like
1.335
Πόντοι
506
Είναι τόσο καλοί αυτοί ; Τους είχα δει σε κάποια φάση σε ένα φυλλάδιο του κωτσόβολου αλλά μου είχαν φανεί πολύ ακριβοι , θα μου πεις οτι πληρώνεις παίρνεις συνήθως.
τεχνιτης το δικαιολογισε οτι τα μεταλικα μερη παλιοτερα κατασκευαζονταν με καλητερο υλικο αλλα και με μεγαληετρο παχος. Την σημερινη εποχη κοβουν απο παντου, παντος τετοιο θα ξαναπαρουμε, οταν χαλασει.
Α, και κατι ακομα θελει νερο το καλοκαιρι, δεν ξερω γιατι το χανει, ειναι τοποθετιμενο σε προσβασιμο μερος στη σκεπη
 

jim2323

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
2.877
Like
6.650
Πόντοι
1.056
Για το ανοιχτό κύκλωμα πως το ζητάς ; Τους λές οτι το θέλω για τον ηλιακό και σε δίνουν αυτοί το ανάλογο ; Εγω ξέρω τα δοχεία διαστολής που βάζουνε στους λέβητες πετρελαίου , μπορείς να βάλεις και τέτοιο η έχουνε διαφορές ;
Λογικά θα θέλει μεγαλύτερη πίεση αέρα στο δοχείο απο οτι αυτό του καυστήρα :confused:
Να βάλω και εγω στον δικό μου ηλιακό άμα είναι , κάποια στιγμή πρίν το επόμενο καλοκαίρι.
Δοχείο διαστολής για νερό χρήσης γαλάζιο χρώμα σαν τα πιεστικά όχι κόκκινο θέρμανσης
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
τεχνιτης το δικαιολογισε οτι τα μεταλικα μερη παλιοτερα κατασκευαζονταν με καλητερο υλικο αλλα και με μεγαληετρο παχος. Την σημερινη εποχη κοβουν απο παντου, παντος τετοιο θα ξαναπαρουμε, οταν χαλασει.
Α, και κατι ακομα θελει νερο το καλοκαιρι, δεν ξερω γιατι το χανει, ειναι τοποθετιμενο σε προσβασιμο μερος στη σκεπη
cal pac πριν. χρονια. ναι. δες κριτικες για. ταμοντελα τωρα.Ισως
αλλαξεις γνωμη
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.362
Κριτικές
16
Like
13.489
Πόντοι
5.577
ολα τα καινουργια ηλιακα ειναι τουμπανα και πασχουν απο υπερθερμανση με απο τελεσμα συνεχεια να ανοιγουν οι βαλβιδες και στο κλειστο και στο ανοικτο κυκλωμα αν εισαι τυχερος αν εισαι ατυχος τρυπα ο ηλιακος -καλο ειναι να βαζουμε δοχεια διαστολης και στο κλειστο και στο ανοιχτο αφου οταν ζεσταινεται το νερο διαστελεται καποιοι λενε εως 10% αρα και η πιεση - εχω δει καλοκαιρι να σκεπαζουν το ενα απο τους δυο συλλεκτες -σε κενου να βαζουν σωλινες πλαστικους στους μισους και αλλα... κατα 99% ο τυπος στη φωτο πασχει απο υπερθερμανση γιαυτο τον σκεπασε
Στο ανοικτό δεν έχει νόημα το δοχείο διαστολης
 

OMSA20

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2021
Μηνύματα
208
Like
3.185
Πόντοι
441
service χρειάζονται πιό συχνά αν τους συνδέσεις με το ρεύμα , γιατί μαζεύουν άλατα στην αντίσταση. Αλλιώς αν είναι μόνο με τον ήλιο δεν χρειάζονται και τόσο συχνά η μπορεί και καθόλου.
μια φορά στα 3 χρόνια λέει ο Μαλτεζος αλλάζουνε φράντζες άνοδιο και τα εξωτερικά που καλύπτουν τα καλώδια όταν χρειαστει
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.362
Κριτικές
16
Like
13.489
Πόντοι
5.577
Δεν έχει άδικο όμως,
Δεν συμβαίνει παντου υδραυλικό πλήγμα
Το ΔΔ έχει μεμβρανη, θα χαλάσει γρήγορα στη ταρατσα εκτεθημενο με 50 βαθμους τα καλοκαίρια
Τα 200 ευρώ επιπλεον στα περιπου 800 του Ηλιακου δεν είναι λιγα
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
τεχνιτης το δικαιολογισε οτι τα μεταλικα μερη παλιοτερα κατασκευαζονταν με καλητερο υλικο αλλα και με μεγαληετρο παχος. Την σημερινη εποχη κοβουν απο παντου, παντος τετοιο θα ξαναπαρουμε, οταν χαλασει.
Α, και κατι ακομα θελει νερο το καλοκαιρι, δεν ξερω γιατι το χανει, ειναι τοποθετιμενο σε προσβασιμο μερος στη σκεπη
Απο κάπου το χάνει το νερό σιγά σιγά μάλλον , και δεν μπορείς να καταλάβεις απο που. Αλλά αν θέλει μόνο μια φορά τον χρόνο συμπλήρωμα μικρό το κακό.
 

jim2323

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Σεπ 2021
Μηνύματα
2.877
Like
6.650
Πόντοι
1.056
Δεν έχει άδικο όμως,
Δεν συμβαίνει παντου υδραυλικό πλήγμα
Το ΔΔ έχει μεμβρανη, θα χαλάσει γρήγορα στη ταρατσα εκτεθημενο με 50 βαθμους τα καλοκαίρια
Τα 200 ευρώ επιπλεον στα περιπου 800 του Ηλιακου δεν είναι λιγα
Τα κόκκινα δδ έχουν μεμβράνη τα δδ νερού χρήσης έχουν σαμπρέλα και το νερό μπαίνει εσωτερικά άλλη λειτουργία -εγω παντός έχω δδ και στο ηλιακό και στον θερμοσίφωνα εδώ και μια 10 ετια και είμαι ήσυχος τώρα ο καθένας όπως το βλέπει
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.496
Like
65.258
Πόντοι
11.956
Όλοι οι υδραυλικοί εδώ ειρθαν .... καμμία ιστορία θα μας πουν με πελάτισσες
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
10
Like
1.335
Πόντοι
506
Απο κάπου το χάνει το νερό σιγά σιγά μάλλον , και δεν μπορείς να καταλάβεις απο που. Αλλά αν θέλει μόνο μια φορά τον χρόνο συμπλήρωμα μικρό το κακό.
το καλοκαιρι μονο συμβαινει, συμπληρωμα καθε 2 μερες κανα λιτρο, τον χειμωνα. καθολου.
Α, και δεν εχουμε θεμα με πιεσεις δικτιου, μαλιστα εχουμε χαμηλη πιεση. Ισως εκει να ειναι τελικα η αιτια που χαλανε τα ηλιακα.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
το καλοκαιρι μονο συμβαινει, συμπληρωμα καθε 2 μερες κανα λιτρο, τον χειμωνα. καθολου.
Α, και δεν εχουμε θεμα με πιεσεις δικτιου, μαλιστα εχουμε χαμηλη πιεση. Ισως εκει να ειναι τελικα η αιτια που χαλανε τα ηλιακα.
Χμμ , τότε μάλλον σκάει κάποια βαλβίδα το καλοκαίρι λόγω πίεσης που δημιουργείται στο κλειστό κύκλωμα λόγω θερμοκρασίας , δες πιό πάνω που λέω για το δοχείο διαστολής του κλειστού κυκλώματος , είναι κάτι στρόγγυλα πάνω απο το καζάνι του ηλιακού αν δεν έχεις τέτοιο και βάλεις ίσως βοηθήσει. Αλλιώς μήπως θέλει αλλαγή η βαλβίδα , ποιός ξέρει.

Μπα , απο χαμηλή πίεση δεν νομίζω να χαλάνε , πιό πιθανό να χαλάνε απο υψηλές πιέσεις. Αλλά η πίεση στο κλειστό κύκλωμα , εκεί που συμπληρώνεις τα νερά δηλαδή , είναι άσχετη με την πίεση του δικτύου.
 
Τελευταία τροποποίηση:

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.362
Κριτικές
16
Like
13.489
Πόντοι
5.577
Για να κατανοήσουν όλοι τη διαφορά, στους ανοικτου κυκλώματος το νερό που κυκλοφορεί στο συλλέκτη είναι αυτό που έρχεται σε επαφή με το σώμα μας
Στους κλειστου κ μεσολαβεί εναλλακτης
Οι πρωτοι έχουν καλυτερη απόδοση
Οι κλειστου κ έχουν προστασια, από παγετο αφου στο δοχείο διαστολης που έχουν μπαίνει μίγμα με αντιψυκτικο
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Πόσα lt είναι το δοχείο διαστολής;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Το μπλε νόμιζα ότι είναι το δοχείο διαστολής. :confused:
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
10
Like
1.335
Πόντοι
506
Χμμ , τότε μάλλον σκάει κάποια βαλβίδα το καλοκαίρι λόγω πίεσης που δημιουργείται στο κλειστό κύκλωμα λόγω θερμοκρασίας , δες πιό πάνω που λέω για το δοχείο διαστολής του κλειστού κυκλώματος , είναι κάτι στρόγγυλα πάνω απο το καζάνι του ηλιακού αν δεν έχεις τέτοιο και βάλεις ίσως βοηθήσει. Αλλιώς μήπως θέλει αλλαγή η βαλβίδα , ποιός ξέρει.

Μπα , απο χαμηλή πίεση δεν νομίζω να χαλάνε , πιό πιθανό να χαλάνε απο υψηλές πιέσεις. Αλλά η πίεση στο κλειστό κύκλωμα , εκεί που συμπληρώνεις τα νερά δηλαδή , είναι άσχετη με την πίεση του δικτύου.
δεν υπαρχει κανενα ρυρμιστικο/καμια βαλβιδα, ττυ. Απλα στο ανοιχτο κυκλωμα βλεπω λειπει νερο επειδη καθε φορα το γεμιζω μεχρι να ξεχειλισει. Το κλειστο δεν εχει τιποτα, τωρα που το σκεφτομαι, απορω πως αντεξε, ισως επειδη το χρησιμοποιουμε αρκετα και ετσι εκτονωνεται η πιεση που δημιουργειται απο το θερμο νερο(κλειστο κυκλωμα)
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
27
Like
4.242
Πόντοι
1.446
Ειχαμε σκασει 1200 για χαλκινο ηλιακο με δυο συλλεκτες πριν καμια 9αρια χρονια,δεν το μετανιωσα ποτε πραγματικα,του κανουμε και ενα σερβις των 35 ευρω μια φορα την 5ετια και ολα πανε ρολοι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom