Νέα

Ιδιωτικά πανεπιστήμια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SpermBob
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 359
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά για την ίδρυση Ιδιωτικών πανεπιστημίων;

  • Ναι στο νέο νομοσχέδιο που θέλει να περάσει η κυβέρνηση

    Ψήφοι: 29 53,7%
  • Όχι, κατάληψη μέχρι του χρόνου μέχρι να απορριφθεί

    Ψήφοι: 25 46,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    54

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
252
Like
251
Πόντοι
1
χιλιες φορες να πας σε ενα κολεγιο να ξεμπερδευειςκαι με ενα μαστερ αγγλια να εχεις καλη θεση γραφειου,παρα να τρεχεις σε κανα κολοχωρι να σπουδαζεις τει
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
532
Like
1.531
Πόντοι
206
Οι κομμουνιστές θέλουν μόνο για πάρτι τους να στέλνουν τα μουλικα τους στα καλυτερα ιδιωτικά πανεπιστημία της Γης και οι υπόλοιποι να πάνε στα δημόσια που είναι παρακμιακά. Φάρμα των ζωών όποιος το έχει διαβάσει θα καταλάβει τι εστί νοοτροπία αριστεράς.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.852
Like
3.661
Πόντοι
456
Οι κομμουνιστές θέλουν μόνο για πάρτι τους να στέλνουν τα μουλικα τους στα καλυτερα ιδιωτικά πανεπιστημία της Γης και οι υπόλοιποι να πάνε στα δημόσια που είναι παρακμιακά. Φάρμα των ζωών όποιος το έχει διαβάσει θα καταλάβει τι εστί νοοτροπία αριστεράς.
Όχι και παρακμιακά ρε τύπε. Μπορεί να είναι τελειωμένη η Ελλάδα και να αποτελεί μια κουράδα στο 2024, αλλά σε αυτό το τομέα διακρίνεται από τις κορυφαίες χώρες για τα πανεπιστήμια της. Έχουμε το ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΔΠΘ που είναι τοπ τοπ.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
532
Like
1.531
Πόντοι
206
Όχι και παρακμιακά ρε τύπε. Μπορεί να είναι τελειωμένη η Ελλάδα και να αποτελεί μια κουράδα στο 2024, αλλά σε αυτό το τομέα διακρίνεται από τις κορυφαίες χώρες για τα πανεπιστήμια της. Έχουμε το ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΔΠΘ που είναι τοπ τοπ.
Ναι μεν έχουμε κορυφαια στο κόσμο πανεπιστήμια αλλά τα καταστρέψανε οι παρατάξεις των κομμάτων ΚΝΕ, ΔΑΠ και άλλα κόμματα που δεν ξέρω με τις καταλήψεις και τα καραγκιοζιλίκια τους. Μια φορά γνώρισα ένα τύπο μπήκε ΕΜΠ με μετεγγραφη από εξωτερικό και τα μόρια που είχε ήτανε 12 χιλιάδες (αρχιτεκτονική) δεν ξέρω κάτι περισσότερο το μονο που θυμάμαι μου είπε είχε ένα παραθυράκι στη νομοθεσία έτσι πήρε τη μετεγγραφή.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.852
Like
3.661
Πόντοι
456
Ναι μεν έχουμε κορυφαια στο κόσμο πανεπιστήμια αλλά τα καταστρέψανε οι παρατάξεις των κομμάτων ΚΝΕ, ΔΑΠ και άλλα κόμματα που δεν ξέρω με τις καταλήψεις και τα καραγκιοζιλίκια τους. Μια φορά γνώρισα ένα τύπο μπήκε ΕΜΠ με μετεγγραφη από εξωτερικό και τα μόρια που είχε ήτανε 12 χιλιάδες (αρχιτεκτονική) δεν ξέρω κάτι περισσότερο το μονο που θυμάμαι μου είπε είχε ένα παραθυράκι στη νομοθεσία έτσι πήρε τη μετεγγραφή.
Oι βάσεις ακολουθούν το νόμο της ζήτησης και της προσφοράς. Το επίπεδο των εξεταζομένων πέφτει με αριθμητική πρόοδο κάθε χρόνο. Στη σχολή που είχα περάσει είχα μπει με κάτι λιγότερο από 17000 μόρια. Είχα πάει 5 χρόνια μετά να παρακολουθήσω ένα μάθημα που δεν σε περνούσε η καριόλα που να έκανες τάμα, και ρωτούσε πρώτη μέρα με πόσα μόρια μπήκαν τα μπαστάρδια και έπαιζαν τύποι που είχαν μπει και με 10000-11000 μόρια. Δεν ξέρω πώς και γιατί, αλλά με συριζα το γαμήσαν και ψόφισε με τις μεταγραφές. Ήταν τυπάδες που είχαν περάσει πανεπιστήμιο αιγαίου με 8 χιλιάδες μόρια και παίρναν μεταγραφή για τα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια στην Αθήνα αεράτοι. Τύποι παντελώς άχρηστοι και άσχετοι τόσο με το σχολείο όσο και με την κουλτούρα που άρμοζε να έχεις για να περάσεις τη πόρτα τέτοιων πανεπιστημίων. Κι έτσι έγινε ένα μπάχαλο τα τελευταία έτη. Μάλιστα τέτοιοι τύποι έχουν πάρει και πτυχία με βαθμό λόγω covid που αντέγραφαν όλοι ή βάζοντας πλερωμένους καθηγητάδες να τους τα λύσουν. Τα τελευταία 8 χρόνια ακριβώς το γαμήσαν και ψόφισε το ελληνικό πανεπιστήμιο, τουλάχιστονς εκεί που ήμουν εγώ έχω δει τέρατα. Κάποιοι παλαιακοί καθηγητές το εξέφραζαν συνεχώς ότι έχει γαμηθει το σκηνικό.
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.110
Κριτικές
1
Like
1.208
Πόντοι
216
Χανουν τα μαγαζακια που εχουν ανοιξει οι παραταξεις και τα κομματα
Χανουν τα κεντρα ανομιας που εχουν οι αναρχοαπλυτοι
Χανουν οι καθηγητες εδρες
Χανουν καποιες σχολες ιχθυοκομμωτικης που δεν θα παταει ανθρωπος
Χανουν οι τοπικες κοινωνιες που ρουφουν το αιμα των φοιτητων σε καθε πολη

ΝΑΙ στα ιδιωτικα πανεπιστημια. Δεν μπορω να πληρωνω αλλα εξοδα να σπουδασει το παιδι μου σε αλλη πολη και να εχουν καταληψεις , απεργιες κλπ. Επιμενω Ελλαδα και ιδιωτικα πανεπιστημια :rockon:
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.323
Πόντοι
206
Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση. ΟΚ φτου κακά τα ιδιωτικά που πληρώνει ο "μπαμπάκας".

Γιατί να μην υπάρχουν δωρεές στα δημόσια; Πχ παίρνω σαν παράδειγμα το Πανεπιστήμιο Κρήτης που έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Να πάει λοιπόν η οικογένεια Βαρδινογιάννη που είναι μία από τις ισχυρότερες εφοπλιστικές και πετρελαϊκές στον κόσμο και να δίνει 10-15-20 εκατομμύρια το χρόνο. Τα καλοκαίρια όποιος θέλει θα έχει 3μηνη εκπαίδευση σε κάποια από τις εταιρίες του ομίλου και οι κορυφαίοι κάθε σχολής θα απορροφώνται στις επιχειρήσεις.

Και το φέρνω σαν παράδειγμα γιατί δε νομίζω ότι οι εγκαταστάσεις της Motor Oil να διδάσκονται σε κανένα Πολυτεχνείο. Μιλάμε για τεράστια βιομηχανία με άπειρες ειδικότητες. Το ίδιο ισχύει και με τον όμιλο του Στασινόπουλου πχ που ειδικεύεται στο χαλκό και το αλουμίνιο.
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.595
Κριτικές
11
Like
2.953
Πόντοι
746
Οι κομμουνιστές θέλουν μόνο για πάρτι τους να στέλνουν τα μουλικα τους στα καλυτερα ιδιωτικά πανεπιστημία της Γης και οι υπόλοιποι να πάνε στα δημόσια που είναι παρακμιακά. Φάρμα των ζωών όποιος το έχει διαβάσει θα καταλάβει τι εστί νοοτροπία αριστεράς.
Ενώ αν πάρουν άδεια τα κολέγια (με όρους που όλοι όσοι έχουν στοιχειώδη γνώση καταλαβαίνουν ποιοι θα είναι), να μοιράζουν πτυχία γιατρών, δικηγόρων και μηχανικών, ισάξια με τα δημόσια - κρατικά, η Ελλάδα θα πάει μπροστά... Τα πτυχία θα έχουν αξία τέτοια όσο είναι κομμουνιστές ο ΣΥΡΙΖΑ και τα παρακλάδια του...
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.593
Like
2.200
Πόντοι
456
Όχι και παρακμιακά ρε τύπε. Μπορεί να είναι τελειωμένη η Ελλάδα και να αποτελεί μια κουράδα στο 2024, αλλά σε αυτό το τομέα διακρίνεται από τις κορυφαίες χώρες για τα πανεπιστήμια της. Έχουμε το ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΔΠΘ που είναι τοπ τοπ.
Πήγαινε να δεις και τις εγκαταστάσεις…3ος παγκόσμιος
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.410
Κριτικές
8
Like
11.234
Πόντοι
3.786
Ολα γίνονται για ένα και μόνο λόγο: Επειδή οι αριστεροί σπουδαστές έχουν λόγο ύπαρξης.

Για να εξηγούμαι: Παιδιά δεν έχω και εγώ από παιδικό σταθμό μέχρι και πανεπιστήμιο σπούδασα αποκλειστικά και μόνο σε δημόσια ελληνικά ιδρύματα επειδή οι γονείς μου δεν είχαν λεφτά να με στείλουν σε ιδιωτικό.

Τι παραμύθι μας πουλάει η αριστερά:

- Παλεύουμε για δωρεάν παιδεία (δημόσια δεν είναι η τριτοβάθμια επειδή οι φοιτητές επιλέγονται βάσει εξετάσεων): Τώρα τη θυμηθήκατε τη δωρεάν παιδεία καμάρια μου; Φροντιστήριο για να μπείτε στο πανεπιστήμιο δεν πλήρωσαν οι δικοί σας; Φροντιστήρια ξένων γλωσσών; Ιδιωτικά ωδεία δεν υπάρχουν; Ιδιωτική πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια; Στα κρατικά ΑΕΙ δεν έχει μεταπτυχιακά με δίδακτρα; Για αυτό μη λέτε ότι παλεύετε για δωρεάν παιδεία, για την πάρτη σας παλεύετε.

- Αν ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια θα παρακμάσουν τα δημόσια: Και ποιος το λέει αυτό; Τα δημόσια πανεπιστήμια εξαρτώνται απο κρατική επιχορήγηση, τα ιδιωτικά από τα δίδακτρα που θα εισπράτουν και τους επενδυτές. Μήπως παρήκμασε η δευτεροβάθμια εκπαίδευση ή τα δημοτικά ωδεία;

- Τα παιδιά των πλούσιων θα παίρνουν πτυχίο και ο ανταγωνισμός θα είναι άνισος: Τα παιδιά των πλούσιων μέχρι τώρα πήγαιναν στο εξωτερικό και έπαιρναν πτυχία με τα λεφτά τους. Για ποια δικαιοσύνη μιλάμε; Να διαβάζεις και εσύ, να πάρεις πτυχίο να γίνεις καλύτερος στη δουλειά να τους ανταγωνιστείς.

Με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ,κάποιοι ερευνητές και καθηγητές θα μπορούν πλέον να δουλεύουν στην Ελλάδα ,ενώ αντί να στέλνουμε φοιτητές έξω θα μένουν να ακουμπάνε τα χρήματα εδώ. Για αυτό είμαι υπέρ.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.560
Πόντοι
5.577
Τα ιδιωτικά του Κουλη θα αργουν στις εθνικές επετείους του πολυτεχνειου, του Γρηγορόπουλου, του φυσσα του Ζακ κλπ?
Αν όχι θα προστατευονται οι φοιτουντες από μολότωφ αλα μαρφιν?
 

christos_021187

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2016
Μηνύματα
788
Κριτικές
8
Like
1.295
Πόντοι
486
Εγώ δεν έχω καταλάβει, πως κάποιος θέλει να αναθεωρήσει την ισχύ του άρθρου 16 του Συντάγματος, όταν ορκίζεται ως εκλεγμένη κυβέρνηση δίνει τον όρκο της ότι θα υπηρετεί το Σύνταγμα.
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.110
Κριτικές
1
Like
1.208
Πόντοι
216
Εγώ δεν έχω καταλάβει, πως κάποιος θέλει να αναθεωρήσει την ισχύ του άρθρου 16 του Συντάγματος, όταν ορκίζεται ως εκλεγμένη κυβέρνηση δίνει τον όρκο της ότι θα υπηρετεί το Σύνταγμα.
Μαλλον εχει ξεπεραστει απο την ιστορια και ειναι αναχρονιστικη !!
Ζουμε σε ενα περιβαλλον που αλλαζει και δεν ειναι στατικο.
Μπορεις να γραφτεις στο Παναπιστημιο Κυπρου και να παρεις ισαξιο πτυχιο ευρωπαικο με εξ αποστασεως παρακολουθηση πλεον
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
532
Like
1.531
Πόντοι
206
Oι βάσεις ακολουθούν το νόμο της ζήτησης και της προσφοράς. Το επίπεδο των εξεταζομένων πέφτει με αριθμητική πρόοδο κάθε χρόνο. Στη σχολή που είχα περάσει είχα μπει με κάτι λιγότερο από 17000 μόρια. Είχα πάει 5 χρόνια μετά να παρακολουθήσω ένα μάθημα που δεν σε περνούσε η καριόλα που να έκανες τάμα, και ρωτούσε πρώτη μέρα με πόσα μόρια μπήκαν τα μπαστάρδια και έπαιζαν τύποι που είχαν μπει και με 10000-11000 μόρια. Δεν ξέρω πώς και γιατί, αλλά με συριζα το γαμήσαν και ψόφισε με τις μεταγραφές. Ήταν τυπάδες που είχαν περάσει πανεπιστήμιο αιγαίου με 8 χιλιάδες μόρια και παίρναν μεταγραφή για τα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια στην Αθήνα αεράτοι. Τύποι παντελώς άχρηστοι και άσχετοι τόσο με το σχολείο όσο και με την κουλτούρα που άρμοζε να έχεις για να περάσεις τη πόρτα τέτοιων πανεπιστημίων. Κι έτσι έγινε ένα μπάχαλο τα τελευταία έτη. Μάλιστα τέτοιοι τύποι έχουν πάρει και πτυχία με βαθμό λόγω covid που αντέγραφαν όλοι ή βάζοντας πλερωμένους καθηγητάδες να τους τα λύσουν. Τα τελευταία 8 χρόνια ακριβώς το γαμήσαν και ψόφισε το ελληνικό πανεπιστήμιο, τουλάχιστονς εκεί που ήμουν εγώ έχω δει τέρατα. Κάποιοι παλαιακοί καθηγητές το εξέφραζαν συνεχώς ότι έχει γαμηθει το σκηνικό.
δεν εχω καμια ιδεα τι γινεται στα ελληνικά πανεπιστημια απο το 2011 και μετά γιατί δεν είχα την πολυτέλεια να σπουδάσω.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.201
Like
1.863
Πόντοι
216
Oι βάσεις ακολουθούν το νόμο της ζήτησης και της προσφοράς. Το επίπεδο των εξεταζομένων πέφτει με αριθμητική πρόοδο κάθε χρόνο. Στη σχολή που είχα περάσει είχα μπει με κάτι λιγότερο από 17000 μόρια. Είχα πάει 5 χρόνια μετά να παρακολουθήσω ένα μάθημα που δεν σε περνούσε η καριόλα που να έκανες τάμα, και ρωτούσε πρώτη μέρα με πόσα μόρια μπήκαν τα μπαστάρδια και έπαιζαν τύποι που είχαν μπει και με 10000-11000 μόρια. Δεν ξέρω πώς και γιατί, αλλά με συριζα το γαμήσαν και ψόφισε με τις μεταγραφές. Ήταν τυπάδες που είχαν περάσει πανεπιστήμιο αιγαίου με 8 χιλιάδες μόρια και παίρναν μεταγραφή για τα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια στην Αθήνα αεράτοι. Τύποι παντελώς άχρηστοι και άσχετοι τόσο με το σχολείο όσο και με την κουλτούρα που άρμοζε να έχεις για να περάσεις τη πόρτα τέτοιων πανεπιστημίων. Κι έτσι έγινε ένα μπάχαλο τα τελευταία έτη. Μάλιστα τέτοιοι τύποι έχουν πάρει και πτυχία με βαθμό λόγω covid που αντέγραφαν όλοι ή βάζοντας πλερωμένους καθηγητάδες να τους τα λύσουν. Τα τελευταία 8 χρόνια ακριβώς το γαμήσαν και ψόφισε το ελληνικό πανεπιστήμιο, τουλάχιστονς εκεί που ήμουν εγώ έχω δει τέρατα. Κάποιοι παλαιακοί καθηγητές το εξέφραζαν συνεχώς ότι έχει γαμηθει το σκηνικό.
Αδερφέ, όλη η σαπίλα ξεκινά από το κεφάλι...Τι θέλω να πω;
Αν εγώ έχω μία κλήση από αστυνομία και δε θέλω να πληρώσω, ξεκινάω να βρω άκρη να τη σβήσω. Αν ο διοικητής ΔΕΝ τη σβήσει, αν το πολιτικό μέσο ΔΕΝ μεσολαβήσει, τότε δεν απομένει παρά να πληρώσω.
Ο καθηγητής στο πανεπιστήμιο ΔΕΝ θα πρέπει να σε περάσει χαριστικά, είτε επειδή είσαι ΚΝΕ, είτε επειδή παρακάλεσες κλπ κλπ .
Το να περνάνε τα μαθήματα ΜΟΝΟ οι διαβασμένοι, είναι η λύση.
Στο θέμα μας τώρα: ΝΑΙ στα ιδιωτικά, αλλά μόνο αυτά που όντως θα δώσουν γνώση.
Άρπα-κόλλα καταστάσεις και μάλιστα επί πληρωμή, δε θέλουμε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.622
Like
11.371
Πόντοι
3.656
Η λύση είναι απλή....να απαγορευθούν οι κομματικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια...όποιος θέλει να κομματικοποιηθεί να πάει να γραφτεί στο κάθε μπουρδελοκόμμα....

Τα πανεπιστήμια είναι για να πάνε να σπουδάσουν όχι για να μάθουν να γλύφουν κατουρημένες κομματικές ποδιές από μικροί...

αλλά κανένα κόμμα δε το θέλει αυτό γιατί θα χάσει τους πελάτες του..(και φοιτητές και καθηγητές)

και οι κομματικοποιημένοι καθηγητές είναι τα χειρότερα ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ του συστήματος των πανεπιστημίων...
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
590
Κριτικές
1
Like
1.254
Πόντοι
206
Όχι και παρακμιακά ρε τύπε. Μπορεί να είναι τελειωμένη η Ελλάδα και να αποτελεί μια κουράδα στο 2024, αλλά σε αυτό το τομέα διακρίνεται από τις κορυφαίες χώρες για τα πανεπιστήμια της. Έχουμε το ΕΜΠ, ΕΚΠΑ, ΔΠΘ που είναι τοπ τοπ.
Πλακα κανεις;
To ΕΜΠ ειναι 347, το ΕΚΠΑ 82 και το ΔΠΘ καμια 500αρα κιαυτο
Για να σου δωσω να καταλαβεις κατω απο 100 ειναι του κωλου τελειως
Δηλαδη ενα mid τελειως πανεπιστημιο στην Αγγλια πχ ειναι 100, που αυτα τα τελειωνει οποιος ναναι
Τα ελληνικα πανεπιστημια το μονο χαρακτηριστικο τους ειναι οτι ειναι πανδυσκολα να τα τελειωσεις
Αυτο ομως δεν τα κανει και καλα
Το γνωστικο επιπεδο των φοιτητων ειναι χειροτερο απο ενα μετριο πανεπιστημιο Αγγλιας που το τελειωνεις ευκολα γιατι ολο το συστημα σε στηριζει
Αλλα τελικα με αυτο τον τροπο μαθαινεις καλυτερα και οχι με πανδυσκολες εξετασεις και αφημα στη μοιρα σου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom