Νέα

HIV Λοίμωξη & AIDS. «Μύθοι & Πραγματικότητες»

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vassilis19
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 271K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εσείς, απο που ενημερώνεστε για την ασθένεια αυτή?

  • Από Γιατρούς και άλλους ειδικούς

    Ψήφοι: 60 29,1%
  • Από φίλους/παρέα ?

    Ψήφοι: 3 1,5%
  • Από το Internet ?

    Ψήφοι: 110 53,4%
  • Από βιβλία ?

    Ψήφοι: 11 5,3%
  • Από άλλη πηγή ?

    Ψήφοι: 5 2,4%
  • Δεν ενημερώνομαι και δεν θέλω να ξέρω ?

    Ψήφοι: 17 8,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

miros

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2007
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
42 άνθρωποι μολύνονται με τον HIV κάθε μήνα στην Ελλάδα (τουλάχιστον ένα άτομο κάθε ημέρα). Κι δεν είναι μόνο 42, αυτοί οι 42 είναι μονάχα αυτοί που ξεκινούν θεραπεία. Τα κρούσματα είναι πολλά περισσότερα.

Στην Ελλάδα το 30% των νέων μολύνσεων συμβαίνουν σε ετεροφυλόφιλους και το 17% σε γυναίκες (ΚΕΕΛΠΝΟ 2007). (μία στις πέντε νέες περιπτώσεις είναι γυναίκα)

Σημαντική αύξηση παρατηρείται στην αναλογία των διαγνώσεων της HIV λοίμωξης που αφορούν το γυναικείο πληθυσμό στη Ρωσία (24% το 2001 και 38% το 2003) και την Ουκρανία (24% το 1996 και 38% το 2001).

πηγή:
 

poutanolatris

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2007
Μηνύματα
115
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
1
Υπάρχει σχετικό θέμα φιλαράκο μου,στην ενότητα υγεία.Πρίν φτιάξεις ρίξε και μια ματιά.
 

eeeeee_20000

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
εγω ειμαι ακομα παρθενος αρα δεν κινδινευω απο τον ιο αυτο
 

fc18

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Παιδια καλησπερα. Αληθευει πως οι ιοι του aids δεν αντεχουν σε εξωτερικες θερμοκρασιες? Ποσο χρονο αντεχουνε?
 

DIMP

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2008
Μηνύματα
314
Κριτικές
2
Like
41
Πόντοι
1
φιλε εχω ακουσει πως αυτο ειναι σωστο αλλα δεν ειμαι κ γιατρος...ειχες κανενα περιστατικο???
 

thetdoc

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
ειναι αληθεια πως ο ιος hiv δεν αντεχει σε εξωτερικη θερμοκρασια σε αντιθεση με ιους οπως πχ της ηπατιτιδας που εχουν πολυ μεγαλυτερη ανθεκτικοτητα. για τον λογο αυτο και ειναι πιο δυσκολο να μεταδοθει ο hiv.τωρα απο εκει και περα ο καθενας περνει τα ρισκα του μαγκες
 

fc18

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Δηλαδη ποσα δευτερολεπτα μπορει να κρατησει? Αν γινει ερωτας με προφυλακτικο, και στο τελος ο αντρας τελειωσει με μαλακια
(να τον παιζει δηλαδη) ειναι ευκολο να κολλησει? Το λεω διοτι οταν τον επαιζα, το προφυλακτικο ανεβηκε λιγο πιο πανω, απο εκει πιο ηταν? Και παλια ειχα βγαλει κατι μυκητες, οι οποιοι μου αφησαν ενα μαυρακι? Πληγες δεν υπαρχουν στο δερμα!!
 

mal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
33
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
παντος θελει μεγαλη προσοχη παιδεια!να μην πιανετε το προφυλακτικο με γυμνα χερια
 

god_gr

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
657
Like
4
Πόντοι
6
ο HIV (ιος που προκαλεί το AIDS) ειναι σαν το λαχείο ... κυκλοφορεί παντού, αλλά μονο ένας λαχνός κερδίζει :P
 

fc18

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Γιατι να μην πιανουμε το προφυλακτικο με γυμνα χερια? Τι μπορει να συμβει?
 

mal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
33
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
ρε φιλε ολα τα υγρα της γκομενας ειναι πανω στην καποτα.εγω παντως δε θα ενιωθα ανετα να πιανω τον ιο με τα χερια μου
 

fc18

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Δηλαδη σε ποση ωρα ο ιος περιπου θα πεθανει? Εννοειται πως στο χερι δεν υπαρχει πληγη!!
 

mal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
33
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
δεν ειμαι μικροβιολογος για να ξερω απλα φιλαγε τα ρουχα σου καλυτερα
 

Provios

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
488
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
Ρε παιδία ψυχραιμία...Κάθεστε και κουβεντιάζεται το μακρύ και το κοντό σας...Με αποτέλεσμα να μην βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα
Κάντε ένα search εδώ μέσα ,και θα βρείτε αξιόπιστες πηγές πληροφόρησης. Αυτά δεν είναι θέματα κουβέντας στην πλατεία του χωρίου ...υπεύθυνη είναι μόνο η επιστήμη.
 
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.014
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
16
Για οποιαδήποτε απορία περί AIDS λοιπών αφροδίσιων νοσημάτων safe sex και όλα τα σχετικά μπορείτε να μπείτε εδώ και να ενημερωθήτε:
[glow=red,2,300]www.hiv.gr[/glow](προσωπικά πιστεύω πως είναι το καλύτερο site επί του θέματος). :rockon:
Για λοιπά μπουρδελοθέματα παραμείνετε εδώ!!!! :sunglasses:
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
Για οποιαδήποτε απορία περί AIDS λοιπών αφροδίσιων νοσημάτων safe sex και όλα τα σχετικά μπορείτε να μπείτε εδώ και να ενημερωθήτε:
[glow=red,2,300]www.hiv.gr[/glow](προσωπικά πιστεύω πως είναι το καλύτερο site επί του θέματος). :rockon:
Για λοιπά μπουρδελοθέματα παραμείνετε εδώ!!!! :sunglasses:

αδερφέ να σαι καλά ..  το site πάρα πολύ ενδιαφέρον..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom