Νέα

Hacking λογαριασμών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα highland
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.240
Πόντοι
7.045
Ε σε μια αντρική. Να δυσκολέψει και λιγο η άσκηση.

Γιατι αν ειναι να μου δινει το API της γλώσσας την md5 έτοιμη συνάρτηση και να μου βγάζει με ενα απλο ορισμα που θα της περνάω τη συνοψη που εγραψε και ο φιλος μας πιο πάνω ε δεν θα μάθεις και πολλά + οτι θα αρχισουν τα χασμουρητα και το αισθημα αγγαρειας οποτε δε δένει το γλυκό  :(

Υπάρχει γλώσσα που να μην έχει api για κρυπτογραφία;
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Ε σε μια αντρική. Να δυσκολέψει και λιγο η άσκηση.

Γιατι αν ειναι να μου δινει το API της γλώσσας την md5 έτοιμη συνάρτηση και να μου βγάζει με ενα απλο ορισμα που θα της περνάω τη συνοψη που εγραψε και ο φιλος μας πιο πάνω ε δεν θα μάθεις και πολλά + οτι θα αρχισουν τα χασμουρητα και το αισθημα αγγαρειας οποτε δε δένει το γλυκό  :(

Σε python:

import sha
print sha.sha('test').hexdigest()
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Υπάρχει γλώσσα που να μην έχει api για κρυπτογραφία;

Οι περισσότερες έχουν βιβλιοθήκες για αυτή τη δουλειά. Αλλά μπορείς να το υλοποιήσεις μόνος σου πχ το md5 για παιχνίδι (warning: δεν είναι εύκολο και σίγουρα η υλοποίηση σου δε θα είναι σωστή).
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ναι στην C δεν υπάρχει νομιζω αν και βρηκα την

char * crypt (const char *key, const char *salt)


τεσπα το γεγονος οτι υπάρχει δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να φτιάξεις μια δικιά σου καινουργια έκδοση.
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Ναι στην C δεν υπάρχει νομιζω αν και βρηκα την

char * crypt (const char *key, const char *salt)


τεσπα το γεγονος οτι υπάρχει δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να φτιάξεις μια δικιά σου καινουργια έκδοση.
Δεν υπάρχει στην ANSI C (όπως πχ υπάρχει στην Python) αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη βιβλιοθήκη openssl για όλες σου τις ανάγκες σε κρυπογραφία  :thumbsup:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Δεν υπάρχει στην ANSI C (όπως πχ υπάρχει στην Python) αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη βιβλιοθήκη openssl για όλες σου τις ανάγκες σε κρυπογραφία  :thumbsup:

Καλα η ANSI C ειναι απο το 1990 εγω παιζω σε C99.
Μωρε αμα βρω χρονο θα το φτιάξω. Αυριο έχω ενα 3ωράκι αμα ειναι να διαθέσω ισα ισα για να βρω ποιον αλγοριθμο θα υλοποιησω και να τον διαβασω λιγο. Αυτη ειναι η μια ιδέα η άλλη ειναι να φτιάξω εναν reminder να του βάζω δηλαδη ημερομηνιες και ημέρες και διπλα τι έχω να κάνω και να τα ταξινομεί οποτε το τελικο output θα έχει μια εξοδο με υπενθυμισεις. Το τελευταιο μου φαινεται πιο καθημερινο και ευχρηστο και θα το χρησιμοποιήσω περισσοτερο το πρωτο ειναι ομως πιο προκλητικο!!! Τεσπα θα δουμε.
 

nick07

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2009
Μηνύματα
3.706
Like
1
Πόντοι
16
Μπόλντη μπορείς να φτιάξεις εφαρμογή για κινητά που να υποκαθιστά τις ημερήσιες ενημερώσεις;
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
309
Πόντοι
5.785
και ομως για αυτον ειναι απλα, εγω που δεν ασχολουμαι με αυτα με φανηκαν πολυ δυσκολα.  :grin: εγω σε αυτα παιρνω παραδοσιακα μετρα... εχω εναν υπολογιστη και τον χρησιμοποιο μονο για δουλειες και τιποτα αλλο, δεν κατεβαζω τιποτα δεν μπαινω σε οτι ναναι σελιδες ουτε καν σε στοιχηματικες η αθλητικες. και εχω και αυτον που χρησημοποιο τωρα οπου μεσα εχω φεισμπουκ,μπουρδελακομ  και αλλες σελιδες με οτι ναναι κωδικους και ψευτικα στοιχεια.  :grin:

φιλαράκο... πολύ πιθανό να σου έχει βαλει keylogger πολύ πιο πριν...
 

Επισκέπτης
φιλαράκο... πολύ πιθανό να σου έχει βαλει keylogger πολύ πιο πριν...
και πως το εκανε αυτο...ειχα ανοιξη δικο του μνμ και το ειχε βαλει  :think: στον υπολογιστη μου ο συγκεκριμενος δεν ειχε κανει ποτε κατι ωστε να βαλει μεσα καποιο ιο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom