Νέα

H Γη είναι επίπεδη;;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anexelektos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 670
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εσύ τί λές ;

  • Εγώ λέω οτι είναι στρογγυλή

    Ψήφοι: 66 26,6%
  • Εγώ λέω ότι είναι επίπεδη

    Ψήφοι: 31 12,5%
  • Εγώ λέω ότι είναι τρίγωνη

    Ψήφοι: 50 20,2%
  • Εγώ λέω ότι δεν υπάρχει γή αλλά ζούμε σε ένα χωροχρονικό μάτριξ που απωτυπώνεται σε ένα σημείο

    Ψήφοι: 101 40,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    248

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.704
Like
20.540
Πόντοι
5.006
Screenshot_2023-07-15-15-45-25-288_com.google.android.youtube~2.jpg
παλιος χάρτης του 15 ή 16 αιώνα
αφου τον 16 αιωνα δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα ο κυκλος....
γι αυτο ηταν ετσι οι χάρτες.....
:woldman::woldman::woldman::woldman:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.530
Like
11.300
Πόντοι
3.656
αφου τον 16 αιωνα δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα ο κυκλος....
γι αυτο ηταν ετσι οι χάρτες.....
:woldman::woldman::woldman::woldman:
τι εννοείς ρε τύπε? δηλαδή τι νομίζανε ότι η κωλοτρυπίδα τους είναι τετράγωνη? :confused:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
743
Like
680
Πόντοι
86
Διαβάζοντας τέτοιες αναρτήσεις και αψηφώντας τον κίνδυνο να θεωρηθεί γκρίζα διαφήμιση:
Μόλις κυκλοφόρησε (06/2023, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης):
"ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ"
PSEUDOEPISTHMES_cover_site.png


Λίγα λόγια από την παρουσίαση:
[...]
Μια κοινωνία που κυριαρχείται από μια παραμορφωτική αντίληψη της πραγματικότητας, από συνωμοσιολογικές ερμηνείες της ιστορίας και των κοινωνικών διεργασιών, μια κοινωνία χωρίς σταθερές γνωσιακές βάσεις ώστε να μπορεί μέσω του διαλόγου να καταλήγει σε αποδεκτά πολιτικά σχέδια, εύκολα κατευθύνεται και χειραγωγείται.
Το βιβλίο αυτό γράφτηκε με σκοπό να ενισχύσει την προσπάθεια συστράτευσης του ορθού λόγου έναντι του ανορθολογισμού, της λογικής έναντι του παραλογισμού. Δεκαπέντε Έλληνες επιστήμονες, ο καθένας στην ειδικότητά του, παρουσιάζουν τις δέκα πιο διαδεδομένες θεωρίες συνωμοσίας και ψευδοεπιστημονικές απόψεις. Σύντομα μεν αλλά μεθοδικά, επισημαίνονται οι αντιφάσεις τις οποίες ενέχουν και επιχειρείται η αποδόμησή τους με λογικά επιχειρήματα και επιστημονικά δεδομένα.
[...]

Για τους ενδιαφερόμενους, περισσότερα εδώ:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Odin_

DJ Aristarxos

Μέγας
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
6.330
Like
15.881
Πόντοι
3.556
Πάντως η θεωρία flat earth σε μαγνητίζει.. μυθολογίες, αρχαίοι χάρτες, μυστικισμός, παλαιότερες τάξεις πραγμάτων.. και συμπαθώ τους flat earthers, (παρότι δεν αποδέχομαι τη θεωρία).. έχουν τα επιχειρήματα τους, και τα παρουσιάζουν..
Πάντως δε θα μου προκαλούσε έκπληξη, αν στο μέλλον αποκαλύπτονταν ως ορθές, γνώσεις και αποψεις που τώρα απορρίπτονται ( όχι ότι η γη είναι επίπεδη - άλλα θέματα)
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
έχουν τα επιχειρήματα τους, και τα παρουσιάζουν..
τρομερα επιχειρηματα εχουν :tooth:
ας πουμε, πως εγω ξερω οτι ο Αρισταρχος ανπλαγκντ ειναι ανθρωπος και οχι ενα ρομποτ;
αφου δεν σε εχω δει απο κοντα, απλα εσυ ισχυριζεσαι οτι εισαι ανθρωπος.
και φωτο να μου στειλεις, μπορει ανετα να ειναι ψευτικη απο τα ιντερνετς.
και αν τυχει και σε δω απο κοντα, πως ξερω οτι δεν προσελαβες εναν ηθοποιο να παριστανει τον αρισταρχο;
Αρα εισαι ρομποτ.

Εγω ειλικρινα πιστευω οτι 9 στους 10 ιντερνετικων φλατερθερς ειναι μεγιστα τρολ με πολυ ελευθερο χρονο που απλα συντηρουν τον μυθο και χαιρονται οταν τσακωνονται με ανυποψιαστους.
 

DJ Aristarxos

Μέγας
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
6.330
Like
15.881
Πόντοι
3.556
τρομερα επιχειρηματα εχουν :tooth:
ας πουμε, πως εγω ξερω οτι ο Αρισταρχος ανπλαγκντ ειναι ανθρωπος και οχι ενα ρομποτ;
αφου δεν σε εχω δει απο κοντα, απλα εσυ ισχυριζεσαι οτι εισαι ανθρωπος.
και φωτο να μου στειλεις, μπορει ανετα να ειναι ψευτικη απο τα ιντερνετς.
και αν τυχει και σε δω απο κοντα, πως ξερω οτι δεν προσελαβες εναν ηθοποιο να παριστανει τον αρισταρχο;
Αρα εισαι ρομποτ.

Εγω ειλικρινα πιστευω οτι 9 στους 10 ιντερνετικων φλατερθερς ειναι μεγιστα τρολ με πολυ ελευθερο χρονο που απλα συντηρουν τον μυθο και χαιρονται οταν τσακωνονται με ανυποψιαστους.
Δεν ξέρω τι τρέχει με τους flat earthers , και ποιοι βρίσκονται πίσω από την επαναφορά στη δημοσιότητα, αυτής της αρχαίας θεωρίας..
Αλλά υπάρχουν διάφορες θεωρίες που έχουν τη βάση τους σε μυθολογικές δοξασίες του απωτατου παρελθόντος κι οι οποίες έχουν ενδιαφέρον, για όσους είναι πιο επιρρεπείς στη φαντασία και στο μύθο ( κάτι μάλλον όχι τόσο ωφέλιμο)
Μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν στοιχεία τα οποία ίσως έχουν βάση..
Για τη θεωρία επίπεδη Γη, παλιά είχα ακούσει ότι προωθείται από
" μασωνικους κύκλους" .. αλλά δεν ξέρω περισσότερα, ούτε είχα έγκυρες πληροφορίες
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
τρομερα επιχειρηματα εχουν :tooth:
ας πουμε, πως εγω ξερω οτι ο Αρισταρχος ανπλαγκντ ειναι ανθρωπος και οχι ενα ρομποτ;
αφου δεν σε εχω δει απο κοντα, απλα εσυ ισχυριζεσαι οτι εισαι ανθρωπος.
και φωτο να μου στειλεις, μπορει ανετα να ειναι ψευτικη απο τα ιντερνετς.
και αν τυχει και σε δω απο κοντα, πως ξερω οτι δεν προσελαβες εναν ηθοποιο να παριστανει τον αρισταρχο;
Αρα εισαι ρομποτ.

Εγω ειλικρινα πιστευω οτι 9 στους 10 ιντερνετικων φλατερθερς ειναι μεγιστα τρολ με πολυ ελευθερο χρονο που απλα συντηρουν τον μυθο και χαιρονται οταν τσακωνονται με ανυποψιαστους.
Για αυτό το τελευταίο που γράφεις εγώ είμαι βέβαιος, φίλε. Με μια διαφωνία: 10 στους 10 είναι το ποσοστό. Διότι για να πιστεύεις σε τέτοια χοντρή μαλακία πρέπει να είσαι ηλίθιος. Για να μπορείς να υποστηρίξεις με λογικοφανή επιχειρήματα μια τέτοια χοντρή μαλακία πρέπει να είσαι πανέξυπνος. Επειδή δεν μπορεί να είσαι ταυτόχρονα και ηλίθιος και πανέξυπνος, οι αποδεδειγμένα πανέξυπνοι (για το λόγο που αναφέρω) φλατέρθερς, δεν μπορεί παρά να τρολάρουν.
 

DJ Aristarxos

Μέγας
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
6.330
Like
15.881
Πόντοι
3.556
Πάντως έχει ατονισει στο ίντερνετ η θεωρία επίπεδη Γη τα τελευταία 1-2 χρόνια
 

thodorio

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
2.783
Κριτικές
4
Like
1.811
Πόντοι
216

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
859
Like
1.315
Πόντοι
206
φγ



με τους δορυφορους τι γινεται? απλα στεκουν ακινητοι?
η εναλλαγη μερας/νυχτας πως συμβαινει?
βγαλε μας απο την πλανη επιτελους


Κάποτε ήθελε μια εικοσαρούμπα. Βέβαια δεν ξέρω το κατά πόσο θα δεχτούν τέτοιους τύπους που δεν κατανοούν τα βασικά.
 
Εγγρ.
22 Απρ 2023
Μηνύματα
99
Like
141
Πόντοι
0
φγ



με τους δορυφορους τι γινεται? απλα στεκουν ακινητοι?
η εναλλαγη μερας/νυχτας πως συμβαινει?
βγαλε μας απο την πλανη επιτελους
:2funny: Ένας ένας για τις φάπες παιδιά.

Καθώς κινείται ο γιγάντιος προβολέας που λέγεται ήλιος φωτίζει σταδιακά τη γη μας και πάλι ξανά το ίδιο.
Δεν υπάρχουν αυτά που αποκαλείτε δορυφόρους. Είναι όλα τραβηγμένες φωτογραφίες στην Αρκτική, όπου η Νασα έστησε ολόκληρο συνεργείο με φωτογράφους και φωτοσοπαδες. Λίγο έμεινε να πάρουν και πουτανες από το ονλι φανς εκεί για να μας τις δείξουν για παπαδιες. :2funny:
 

thodorio

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
2.783
Κριτικές
4
Like
1.811
Πόντοι
216
:2funny: Ένας ένας για τις φάπες παιδιά.

Καθώς κινείται ο γιγάντιος προβολέας που λέγεται ήλιος φωτίζει σταδιακά τη γη μας και πάλι ξανά το ίδιο.
Δεν υπάρχουν αυτά που αποκαλείτε δορυφόρους. Είναι όλα τραβηγμένες φωτογραφίες στην Αρκτική, όπου η Νασα έστησε ολόκληρο συνεργείο με φωτογράφους και φωτοσοπαδες. Λίγο έμεινε να πάρουν και πουτανες από το ονλι φανς εκεί για να μας τις δείξουν για παπαδιες. :2funny:


σωραιος μαν :rockon::rockon::rockon:
ο χριστος τελικα περπατησε πανω στο νερο η το σκηνοθετησε η νασα???
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.299
Like
5.082
Πόντοι
1.406
:2funny: Ένας ένας για τις φάπες παιδιά.

Καθώς κινείται ο γιγάντιος προβολέας που λέγεται ήλιος φωτίζει σταδιακά τη γη μας και πάλι ξανά το ίδιο.
Δεν υπάρχουν αυτά που αποκαλείτε δορυφόρους. Είναι όλα τραβηγμένες φωτογραφίες στην Αρκτική, όπου η Νασα έστησε ολόκληρο συνεργείο με φωτογράφους και φωτοσοπαδες. Λίγο έμεινε να πάρουν και πουτανες από το ονλι φανς εκεί για να μας τις δείξουν για παπαδιες. :2funny:
:rockon::kneel::kneel::kneel:
Εισαι Δασκαλος
 
Εγγρ.
22 Απρ 2023
Μηνύματα
99
Like
141
Πόντοι
0
Θυμάμαι που βγήκα πάνω στον πύργο του Οτε και έβλεπα τα Τίρανα. Από το Μπουρζ Αλαραμπ βλέπεις κατευθείαν την αφρικανική ζούγκλα.
 

thodorio

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
2.783
Κριτικές
4
Like
1.811
Πόντοι
216
απο την κορυφη του world trade center κατασκοπευαν μοσχα...
γιαυτο τα εριξαν, οι ρωσοι ειναι απο πισω, οχι η αλ καιντα
:rockon::rockon:
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
ειναι απίστευτο οτι στην εποχή του ιντερνετ υπαρχουν τολμω να πω κάποια εκατομύρια ανθρώπων που πιστευουν οτι η γή είναι επίπεδη. εβγαλε ο κορονοιός πολλά στην επιφάνεια
 

Διανοούμενος

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Ιαν 2021
Μηνύματα
2.932
Κριτικές
31
Like
25.725
Πόντοι
7.046
τρομερα επιχειρηματα εχουν :tooth:
ας πουμε, πως εγω ξερω οτι ο Αρισταρχος ανπλαγκντ ειναι ανθρωπος και οχι ενα ρομποτ;
αφου δεν σε εχω δει απο κοντα, απλα εσυ ισχυριζεσαι οτι εισαι ανθρωπος.
και φωτο να μου στειλεις, μπορει ανετα να ειναι ψευτικη απο τα ιντερνετς.
και αν τυχει και σε δω απο κοντα, πως ξερω οτι δεν προσελαβες εναν ηθοποιο να παριστανει τον αρισταρχο;
Αρα εισαι ρομποτ.

Εγω ειλικρινα πιστευω οτι 9 στους 10 ιντερνετικων φλατερθερς ειναι μεγιστα τρολ με πολυ ελευθερο χρονο που απλα συντηρουν τον μυθο και χαιρονται οταν τσακωνονται με ανυποψιαστους.
Κι εγώ αυτό πιστευω. Χασομερηδες που οι μπαμπάδες τους είχαν λεφτά και όλη μέρα ξυνουν τα κοχωνια τους!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom