Νέα

Γυναίκες και χρήμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ματακιας(1)
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 185
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Ρίχνω λίγο σοφία στο θέμα....η σωστή οπτική είναι έχουμε χρήμα πρώτα για εμάς πρώτον μας δίνει αυτοπεποίθηση και επιλογές....
Παράδειγμα δεν πληρώνουμε ένα τραπέζι έξω ούτε για φιγούρα ούτε για να γσμησουμε..το κάνουμε γιατί θέλουμε τον έλεγχο..
Αλίμονο σε αυτούς που τα σκάει η γυναίκα (εξαίρεση οι επαγγελματίες σχεσακιδες)...
Καταντάμε κάτι σε κατοικίδιο που η γυναίκα επειδή πληρώνει έχει τον πρώτο λόγο αρχικά μπορεί όχι στην πορεία αναπόφευκτα θα συμβεί.
Αυτά για πρόλογο...
Αν εξαιρέσουμε την εφηβεία αντε μέχρι τα 25 βαριά οι γυναίκες αν το πάνε σοβαρά βλέπουν το ΜΕΛΛΟΝ=σπίτι.. παιδιά. Φροντιστήρια..σχολεία γιατρούς. Διακοπές κτλ...
Το αν δεν μπορείς να τα προσφέρεις η να πάρεις το πιο μεγάλο οικονομικό βάρος έτσι είναι οι ΚΑΝΟΝΕΣ .
ΜΕ 2000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ χωρίς δάνεια νοίκι κτλ...ζεις Μία χαρά μόνος με 4μελη οικογένεια ζεις περίπου στο κόκκινο...οκ θα πει κάποιος θα μείνει όλη η κοινωνία ανεκτή χωρίς σχέσεις κτλ...όπως πάνε τα πράγματα στο κοντινό μέλλον θα επανέλθει η συγκατοίκηση!!!!...
Να ξεχωρίσουμε 2 είδη...
Α τις απληστες που ποτέ τα λεφτά δεν είναι αρκετά και όταν υπάρχουν κ μικρές δυσκολίες τα ξεχνάνε ΟΛΑ...
Β
Αυτές που κουραστηκαν ίσως όχι άδικα από την αβεβαιότητα που έφερε φθορά..
Και πάντα εξαρτάται τι θέλει ο καθένας...πχ είσαι 35..η 30...ακόμη λέμε και στα 40+ θες μια 25αρα στα ντουζίνα της που την θέλουν όλοι....για ποιο λόγο να σε προτιμήσει από έναν στην ηλικία της που έστω βγάζει ελάχιστα λιγότερα από σένα.. κ τον γουστάρει.
Το χρήμα βοηθάει σε πολλά εξαρτάται πχ πως το δείχνεις..
Αν πας με το στυλ έχω φράγκα.. η πρώτη σκέψη της γυναίκας θα ναι κ δεν μιλάω για πουτανες κ μπαρ θα είναι τι όφελος θα έχω!!!
Σαν να λες έχω λεφτά δεν έχω κάτι άλλο....+ δεν θα σε σεβαστεί ποτε--
Αν υπήρχε κουίζ.. πχ γκάλοπ σε γυναίκες..
Θα θέλατε κάποιον..
1.που να βγάζει 2500 αλλά να μην γουσταρατε κ πολύ..
2-καποιον που βγάζει 1700 αλλά σας αρέσει πολύ..
Σίγουρα η πλειοψηφία θα διάλεγε το 2--
Μιλάμε για νορμάλ γυναίκες..
Η ΣΗΜΕΡΙΝΉ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ 1 ΟΥΤΕ ΤΟ 2..
ΑΚΟΜΗ και οι μέτριες φαντάζονται κάποιον με 4 χιλιάρικα plus όμορφο κτλ..
Ψάχνουν το 5% σε ποσοστό..
Οπότε ακόμη κ αν χτυπήσουν τα καμπανακια της μητρότητας δεν τους νοιάζει εκεί κοντά στα 30..στις πιο πολλές άλλες συμβιβάζεται..
Είναι η πρώτη φορά στην ΙΣΤΟΡΙΑ που οι ελεύθερες γυναίκες 35÷ χωρίς παιδιά είναι περισσότερες από τις παντρεμένος με παιδιά.
......
Κάποτε μου χε πει κάποιος τότε μικρός δεν το κατάλαβα "η μεγαλύτερη βίζιτα είναι ο γαμος".
Εξαιρέσεις ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
ανεξάρτητες γυναίκες όμορφες που ξέρουν ότι όταν βρουν από που θέλουν δεν θα το αφήσουν..
Γιατί έχουν σε πρώτο πλάνο την οικογένεια με σ σωστό άνθρωπο--
Πάλι πίσω στο θέμα...τύποι..
Θα αισθανόμουν ΕΓΩ ΑΣΧΗΜΑ αν δεν μπορούσα να προσφέρω διακοπές στα παιδιά. Και ευκαιρίες .
Θα αισθανόμουν ΕΓΩ άσχημα αν μόνο με την γκόμενά πηγαίναμε μόνο στα Mc Donald για φαΐ..
Θα αισθανόμουν εγώ άσχημα αν μέναμε μαζί και ειμασταν πάντα στον άσσο μετά από χρόνια
....
Εγωιστικό Ναι .όπως και δεν θα ήθελα κάποια που να βγάζει τα 5πλασια από μένα γιατί απλά δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω ΑΣΧΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΑΥΤΗ.
ΤΟ πρόβλημα είναι παγκοσμίως μεγάλο τώρα πχ μισθοί των 50 .60 χιλιάδων δολαρίων για το 90% των γυναικών στις ΗΠΑ είναι μικρό...
Αστυνομικοί τεχνίτες πυροσβέστες άνθρωποι του μόχθου ΜΕΝΟΥΝ ΑΓΑΜΗΤΟΙ ΧΩΡΙΣ ΕΥΚΑΙΡΊΑ..
ΟΛΕΣ ψάχνουν τον τύπο με minimum τα 150 χιλιάρικα.
.....
Ατελείωτο θέμα αλλά το χρήμα είναι ένας βασικός λόγος όμως παίζουν πολλά ακόμη ανάλογα ηλικία .
Εμφάνιση.. φιλοδοξίες...τέχνη στο μπλα μπλα αυτά για καμάκι.
Στο κεφάλαιο σχέση με σκοπό κάτι παραπάνω πάει αλλού.. ΕΚΕΙ Η ΓΥΝΑΊΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΧΡΟΝΟ....
αυτά τύποι...
Μια ωραία ατάκα..
"Η γυναίκα δοκιμάζεται όταν ο άντρας δεν έχει τίποτα ".
Και ο άντρας δοκιμάζεται όταν τα έχει ολα(σε πλούτο).
Αλήθεια τύποι αν όλοι βγάζαμε 1 εκατομμύριο ΤΟΝ ΜΗΝΑ θα θέλαμε κάποια στο κρεββάτι μας κάθε μέρα του 6 5 με 7..η μία ΘΕΑ ΤΟΥ 10???,
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.445
Κριτικές
8
Like
11.310
Πόντοι
3.786
Φίλε σωστά τα λες, μόνο που ο άντρας θα ήθελε μια Θεά του 10 ακόμη και αν ήταν άνεργη.
Γενικά εμείς είμαστε πιο μονοδιάστατοι, μας ενδιαφέρει το σεξ ,δε δίνουμε σημασία στα υπόλοιπα και πολύ. Αν θέλεις να κάνεις οικογένεια σκέφτεσαι και άλλους παράγοντες.

Στην Ελλάδα ισχύει ακόμη το στερεότυπο ότι ο άντρας πρέπει να έχει τα λεφτά, και να μην τα έχει πρέπει να είναι αυτός που ξοδεύει. Η γυναίκα όσα και να βγάζει δεν το έχει στην ψυχοσύνθεσή της να κερνάει, να πληρώνει. Θεωρούμε ότι αυτή η συμπεριφορά ταιριάζει μόνο σε κανένα μπάζο sugar mommy και όχι σε φυσιολογικές σχέσεις.

΄Ετσι είναι ο φεμινισμός made in Greece. Και ανεξάρτητη η γυναίκα και να τη χρηματοδοτεί ο άντρας.
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.730
Πόντοι
3.425
Προφανώς. Δε παίζουν βέβαια ρόλο μόνο τα λεφτά. Βλέπεις τυπάδες με πολλά λεφτά αλλά που έχουν ένα πολύ άσχημο χαρακτηριστικό π.χ. βρωμιάρηδες και δε μπορούν να σταυρώσουν ούτε για πλάκα γκόμενα. Κατά τα άλλα όμως ν α ι τα χρήματα μπορούν να παίξουν έναν πολύ μεγάλο ρόλο στις ανθρώπινες σχέσεις. Όχι μόνο στις ερωτικές αλλά σε κάθε είδους.

Τώρα για την ενσυναίσθηση και τις γυναίκες είναι άλλη μεγάλη ιστορία. Απλά σκέφτονται πολύ διαφορετικά απο εμάς. Ένα συναίσθημα που έχουμε εμείς αυτές μπορεί να μην το έχουν η να το έχουν εντελώς διαφορετικά. Υπάρχουν πάρα πολλές χημικές διαφορές μεταξύ αντρικού και γυναικείου εγκέφαλου.

1 - https://www.iomcworld.org/open-acce...s-are-male-and-female-brains-reallyvaried.pdf
2 - How men's and women's brains are different

(Πάντα πηγούλες απο ε π ι σ τ η μ ο ν ι κ ά περιοδικά προς τέρψη των αδερφών και αφηνιασμό των lark φεμινιστριών)

Π.χ. εγώ ως καπνιστής όταν έρχεται κάποιος με τον οποίο δε γνωριζόμαστε και μου ζητάει τράκα άμα τύχει να έχω τσιγάρα του δίνω. Γιατί ο εγκέφαλος μου γνωρίζει πως είναι να έχεις χαρμάνες.

Οι γυναίκες αν και με τα χρόνια έχουν κάνει master το παίξιμο των ανδρών οπότε και την έκκριση των χημικών απο τους εγκεφάλους μας αλλά οι δικοί τους εγκέφαλοι δε παράγουν τα ίδια χημικά και ακόμα και άμα τα παράγουν δε τα παράγουν με την ίδια συχνότητα οπότε δε μπορούμε και να καταλάβουμε ο ένας τον άλλον.

Καμία γυναίκα πάντως δε σε αγαπάει unconditionally ούτε η γυναίκα , ούτε η κόρη , ούτε η αδερφή , ούτε η μάνα σου. Για αυτό και οι θρησκείες έδωσαν πολύ μεγάλη σημασία στη λατρεία κάποιας αθάνατης θεάς μητέρας (π.χ. τη Παναγία στο Χριστιανισμό) επειδή ο άντρας υποσεινήδειτα ήθελε να δημιουργήσει μια τέτοια γυναίκα για να την έχει ως πρότυπο.

Υ.γ. Πάντως πολλές μελέτες ισχυρίζονται (αν και κάποιες λίγες διαφωνούν) πως οι περιπτώσεις ψυχοπάθειας στις γυναίκες είναι πολύ περισσότερες.
1 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3379858/pdf/ijwh-4-257.pdf
Φίλε, εγώ βλέπω γυναίκες ψυχοπαθείς που προσπαθουν να γίνουν καλά και γυναίκες ψυχοπαθείς που προσπαθούν να κρεμαστούν απο τα αρχίδια του πρώτου τυχόντα για να το παίξουν ΟΚ.

Π
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.245
Like
15.877
Πόντοι
3.656
Φίλε, εγώ βλέπω γυναίκες ψυχοπαθείς που προσπαθουν να γίνουν καλά και γυναίκες ψυχοπαθείς που προσπαθούν να κρεμαστούν απο τα αρχίδια του πρώτου τυχόντα για να το παίξουν ΟΚ.

Π

Οι χειρότερες είναι οι ψυχοπαθείς που νομίζουν ότι είναι φυσιολογικές.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
807
Like
1.337
Πόντοι
206
Φίλε, εγώ βλέπω γυναίκες ψυχοπαθείς που προσπαθουν να γίνουν καλά και γυναίκες ψυχοπαθείς που προσπαθούν να κρεμαστούν απο τα αρχίδια του πρώτου τυχόντα για να το παίξουν ΟΚ.

Π
Η γυναικεία ψυχοπάθεια είναι ένα μη μελετημένο πάρα πολύ όμως ενδιαφέρον θέμα. Φιλόλογος γαρ , όχι ψυχολόγος δεν είμαι παρά ένας μελετητής της ανθρώπινης συμπεριφοράς ως εκ τούτου τα λεγόμενα μου καλύτερα να μη ληφθούν ως άποψη ειδικού.

Παρά ταύτα , έχω παρατηρήσει ότι με τις γυναίκες και πόσο μάλλον με τις ψυχοπαθείς δε μπορεί να γίνει αυτό το να κρεμαστούν απο τους όρχεις. Οι γυναίκες αυτές έχουν πάντα πολλές επιλογές. Ποτέ δεν είναι μόνο ένας ο καημένος και ακόμα και να γίνει θα προσπαθούν να αποκτήσουν και άλλους στον αιώνα τον άπαντα.

Πάντως εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Πολλές φορές όταν εμείς (άτομα που δεν είμαστε του επαγγέλματος) προσπαθούμε να διαγνώσουμε στους άλλους η/και στον εαυτό μας κάποια ψυχικά ασθένεια. Οπότε το άγχος γίνεται κατάθλιψη , η κατάθλιψη σχιζοειδής διαταραχή. Τέλος πάντων μη σας ζαλίζω άμα πιαστώ μπορώ να γράφω με τις ώρες για αυτά.

Φίλε σωστά τα λες, μόνο που ο άντρας θα ήθελε μια Θεά του 10 ακόμη και αν ήταν άνεργη.
Γενικά εμείς είμαστε πιο μονοδιάστατοι, μας ενδιαφέρει το σεξ ,δε δίνουμε σημασία στα υπόλοιπα και πολύ. Αν θέλεις να κάνεις οικογένεια σκέφτεσαι και άλλους παράγοντες.

Στην Ελλάδα ισχύει ακόμη το στερεότυπο ότι ο άντρας πρέπει να έχει τα λεφτά, και να μην τα έχει πρέπει να είναι αυτός που ξοδεύει. Η γυναίκα όσα και να βγάζει δεν το έχει στην ψυχοσύνθεσή της να κερνάει, να πληρώνει. Θεωρούμε ότι αυτή η συμπεριφορά ταιριάζει μόνο σε κανένα μπάζο sugar mommy και όχι σε φυσιολογικές σχέσεις.

΄Ετσι είναι ο φεμινισμός made in Greece. Και ανεξάρτητη η γυναίκα και να τη χρηματοδοτεί ο άντρας.
Νομίζω ότι η καλύτερη απάντηση θα ήταν πως άμα είναι πραγματικές φεμινίστριες θα ζητούσαν να πάνε και αυτές στο στρατό. Μάλλον τότε ο φεμινισμός τους δεν ισχύει και τόσο πολύ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

BRAZILIAN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2010
Μηνύματα
156
Κριτικές
8
Like
466
Πόντοι
301
Φίλε μου επειδή ασχολούμαι με τον εσωτερισμό κάποια χρόνια , την άποψη αυτού του Γιόγκι δεν την εστερνίζομαι, το παράδειγμα που λες έχει να κάνει με τον κατώτερο εαυτό μας, ο ανώτερος, δηλαδή η ψυχή μας δεν έχει φύλο και η πηγή προέλευση της είναι η αγάπη ! Αυτό που προσπαθούμε να πετύχουμε σαν ανθρώπινες υπάρξεις είναι η υπέρβαση του εγώ, δηλαδή κατά μια έννοια της υλικής μας υπόστασης ! Η αγάπη βρίσκεται σε ανώτερα επίπεδα από αυτό της ύλης και θέλει μεγάλη προσπάθεια έως και ακατόθρωτη για να φτάσουμε εκεί, δυστυχώς ! :hi:
Φίλε μου συμφωνούμε απόλυτα!! Άλλωστε και εγώ ασχολούμαι με τον Εσωτερισμό( Γνωστικοί ) και ξέρω καλά τι εννοείς για την πραγματική αγάπη και όχι αυτή που νομίζει ο κόσμος, και είναι μονον ικανοποίηση των Εγώ...εδώ όμως μιλάμε μόνον για την συμπεριφορά των προσωπικοτήτων Άνδρα - Γυναίκας, και όχι για την πραγματική φύση τους...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom