Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    21

dimitrakis123456789

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2011
Μηνύματα
1.030
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
16
για μενα 4 με 5 φορες την εβδομαδα με λιγη κλιση ανηφορικα,και σε ενταση ωστε να μην μπορεις να μιλας με το διπλανο σου.απο 20 και μετα καις λιπος.45λ.ειναι καλα
 

Aaron

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2010
Μηνύματα
792
Like
0
Πόντοι
6
η αλήθεια είναι ότι τα 45 λεπτά είναι μάλλον πολύ για την ώρα εκτός ίσως αν κάνω ένα μικρό διάλειμμα κάπου στην μέση μειώνοντας την ταχύτητα για να πάρω τις αναπνοές μου. Θα δω ανάλογα του πως νιώθω θα δω σχετικά με την διάρκεια. Σχετικά με το ποδήλατο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εναλλακτικό του διαδρόμου αν δεν θες να κάνεις διάδρομο κάποια μέρα ή δρα συμπληρωματικά;

και κάτι ακόμα ποια η γνώμη για το κολύμπι;
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
για μενα 4 με 5 φορες την εβδομαδα με λιγη κλιση ανηφορικα,και σε ενταση ωστε να μην μπορεις να μιλας με το διπλανο σου.απο 20 και μετα καις λιπος.45λ.ειναι καλα

Καυλιαρη αν το κανεις αυτο θα γινεις ινες!! Χαρα στο κουραγιο σου!  Εγω με τα το 20λετο βαριεμαι τη ζωη μου  :-
 

MUAY THAI

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
797
Like
2
Πόντοι
6
Λοιπόν η σεζον φτάνει στο τέλος της. 1η Ιουλίου παω διακοπές και απο τις 20 Μαίου για πρώτη φορά θα πάρω λιποδιαλύτη. Έχουμε καμία πρόταση?
 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
drummerboy να σε ρωτήσω σχετικά με το αερόβιο κομμάτι πόση ώρα είναι ικανοποιητική και σε τι ρυθμούς; δηλαδή κανα 20-30 λεπτο (max για την ώρα) ελαφρύ τρέξιμο είναι οκ; και επίσης πόσες φορές την εβδομάδα είναι καλό να το κάνεις αυτό; αναλογα
αναλογα τι θελεις να πετυχεις και σε τι επιπεδο εισαι...

αν εισαι τελειως ασχετος με αεροβια ξεκινα 5 λεπτα χαλαρο τρεξιμο και 5 λεπτα περπατημα και πηγαινε το ετσι μεχρι να φτασεις να τρεχεις 30 λεπτα συνεχομενα με σταθερο τεμπο...απο κει και περα αλλαζει...

η αεροβια θελει προσοχη να μη κανεις υπερβολες...προσωπικα τρεχω 4 φορες την εβδομαδα(καμμια φορα 5) μερα παρα μερα (ευλαβικα ομως χωρις δικαιολογιες-βαριεμαι,κουραστηκα κτλ...) απο 30 μεχρι 45 λεπτα και μια φορα θα τρεξω 1 ωρα αλλα μονο 1 φορα την εβδομαδα

λενε πολλοι για διαλειμματικη προπονηση( 1-2 λεπτα σπριντ και περπατημα η τρεξιμο στο ενδιαμεσο και μετα ξανα σπριντ) αλλα προσωπικα δε μου αρεσει και προτιμω τα λεγομενα tempo runs που κανουν οι δρομεις μεσαιων και μεγαλων αποστασεων...δηλαδη σταθερο τεμπο σε ολη τη διαρκεια του τρεξιματος(ξεκινα σχετικα χαλαρα και αυξησε μετα απο 2-3 γυρους και κρατα αυτο το τεμπο μεχρι να ολοκληρωσεις την προπονηση-ειναι εξισου κουραστικο να προσπαθεις να διατηρησεις την ιδια ταχυτητα)

με την αεροβια ΔΕΝ χανεις μυικη μαζα αρκει βεβαια να τρεφεσαι σωστα και να μην κανεις καθε μερα προπονηση για 3 ωρες οπως κατι κενυατες  :2funny:

κλεινοντας προσεχε τον τροπο που τρεχεις...σαγονι να κοιταει κατω,χερια να μη κουνιουνται δεξια-αριστερα αλλα κατω-πανω χωρις να περνανε το κεντρο του κορμου,ωμοι χαλαροι και μικρος διασκελισμος με συχνο βηματισμο ...επισης μη προσγειωνεσαι στη φτερνα αλλα στο μεσο του ποδιου και προς τα δαχτυλα ωστε να μην επιβαρυνεις τη μεση...

το τρεξιμο γαμαει αρκει να το κανεις σωστα...θα δεις σε μερικους μηνες βελτιωση της αντοχης και της δυναμης των ποδιων και σιγουρα θα φτιαξει η γενικη εικονα του κορμιου...

 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Σχετικά με το ποδήλατο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εναλλακτικό του διαδρόμου αν δεν θες να κάνεις διάδρομο κάποια μέρα ή δρα συμπληρωματικά;

και κάτι ακόμα ποια η γνώμη για το κολύμπι;

Αερόβια γίνεται με ότι μπορεί να σου ανεβάσει τους παλμούς μέσα σε μια καθορισμένη ζώνη που εξαρτάται από την ηλικία σου και το επίπεδό σου. Το κολύμπι είναι πολύ καλή αερόβια με το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δεν καταπονεί τις αρθρώσεις και επίσης ότι δεν σου τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι .

Άσχετο:  Παλιότερα που πήγαινα σε κολυμβητήριο η άσκηση για τους περισσότερους ήταν το καμάκι. Πέντε λεπτά κολύμπι και 15 λεπτά μπλα μπλα. Πραγματικά είχα απορήσει τότε για τον τρόπο που είχαν επιλέξει άντρες και γυναίκες για να βρουν γκόμενο-να. Σε κάθε λωρίδα ήμασταν καμιά δεκαριά άτομα από τα οποία μόνο 2-3 κολύμπαγαν και οι υπόλοιποι απλά έπιαναν το χώρο συζητώντας.
 

Aaron

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2010
Μηνύματα
792
Like
0
Πόντοι
6
αναλογα τι θελεις να πετυχεις και σε τι επιπεδο εισαι...

αν εισαι τελειως ασχετος με αεροβια ξεκινα 5 λεπτα χαλαρο τρεξιμο και 5 λεπτα περπατημα και πηγαινε το ετσι μεχρι να φτασεις να τρεχεις 30 λεπτα συνεχομενα με σταθερο τεμπο...απο κει και περα αλλαζει...

η αεροβια θελει προσοχη να μη κανεις υπερβολες...προσωπικα τρεχω 4 φορες την εβδομαδα(καμμια φορα 5) μερα παρα μερα (ευλαβικα ομως χωρις δικαιολογιες-βαριεμαι,κουραστηκα κτλ...) απο 30 μεχρι 45 λεπτα και μια φορα θα τρεξω 1 ωρα αλλα μονο 1 φορα την εβδομαδα

λενε πολλοι για διαλειμματικη προπονηση( 1-2 λεπτα σπριντ και περπατημα η τρεξιμο στο ενδιαμεσο και μετα ξανα σπριντ) αλλα προσωπικα δε μου αρεσει και προτιμω τα λεγομενα tempo runs που κανουν οι δρομεις μεσαιων και μεγαλων αποστασεων...δηλαδη σταθερο τεμπο σε ολη τη διαρκεια του τρεξιματος(ξεκινα σχετικα χαλαρα και αυξησε μετα απο 2-3 γυρους και κρατα αυτο το τεμπο μεχρι να ολοκληρωσεις την προπονηση-ειναι εξισου κουραστικο να προσπαθεις να διατηρησεις την ιδια ταχυτητα)

με την αεροβια ΔΕΝ χανεις μυικη μαζα αρκει βεβαια να τρεφεσαι σωστα και να μην κανεις καθε μερα προπονηση για 3 ωρες οπως κατι κενυατες  :2funny:

κλεινοντας προσεχε τον τροπο που τρεχεις...σαγονι να κοιταει κατω,χερια να μη κουνιουνται δεξια-αριστερα αλλα κατω-πανω χωρις να περνανε το κεντρο του κορμου,ωμοι χαλαροι και μικρος διασκελισμος με συχνο βηματισμο ...επισης μη προσγειωνεσαι στη φτερνα αλλα στο μεσο του ποδιου και προς τα δαχτυλα ωστε να μην επιβαρυνεις τη μεση...

το τρεξιμο γαμαει αρκει να το κανεις σωστα...θα δεις σε μερικους μηνες βελτιωση της αντοχης και της δυναμης των ποδιων και σιγουρα θα φτιαξει η γενικη εικονα του κορμιου...

Το περπάτημα και το τρέξιμο γαμάνε,βάζεις την μουσική στο mp3 και ξεκινάς και επίσης ούτε εμένα μου αρέσει η διαλειμματική προπόνηση και προτιμώ το σταθερό τέμπο. Να σου πω είμαι γύρω στο 1.80 και 76 κιλά. Δεν με ενδιαφέρει να γίνουν φέτες οι κοιλιακοί απλά θέλω να σφίξει κάπως η περιοχή γύρω από το στομάχι και την κοιλιά (κλασική περίπτωση σωσίβιου στην περιοχή αυτή).Σε διάρκεια τρεξίματος είμαι στο 20-30 λεπτο με μέτριο ρυθμό (ή όπως είπε εύστοχα ο φίλος πριν ρυθμός ώστε να μην μιλάω στον διπλανό μου) περισσότερο είναι η αλήθεια δεν έχω επιχειρήσει γιατί ήδη στα 30 λεπτά νιώθω κουρασμένος και σταματώ.
Τι εννοείς στην αρχή που λες ότι από τα 30 λεπτά και μετά αλλάζει το πράμα;

Αερόβια γίνεται με ότι μπορεί να σου ανεβάσει τους παλμούς μέσα σε μια καθορισμένη ζώνη που εξαρτάται από την ηλικία σου και το επίπεδό σου. Το κολύμπι είναι πολύ καλή αερόβια με το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δεν καταπονεί τις αρθρώσεις και επίσης ότι δεν σου τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι .

Το κολύμπι το σκέφτομαι για το καλοκαίρι όταν η θερμοκρασία θα είναι τόσο υψηλή που ίσως να μην παλεύεται το τρέξιμο ακόμα και το βράδυ.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.250
Πόντοι
7.045
Γίνεται, body recomposition λέγετε.

URL]]
 

mhtsos69

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2005
Μηνύματα
1.339
Κριτικές
2
Like
2
Πόντοι
16
Αν και δεν είναι ακριβώς ταυτόχρονα, απλά σου δίνει τη ψευδαίσθηση ότι γίνεται ταυτόχρονα

Και ειλικρινά δεν ξέρω κατα πόσο είναι και εφικτό. Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

pireas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.526
Like
0
Πόντοι
16
Το περπάτημα και το τρέξιμο γαμάνε,βάζεις την μουσική στο mp3 και ξεκινάς και επίσης ούτε εμένα μου αρέσει η διαλειμματική προπόνηση και προτιμώ το σταθερό τέμπο. Να σου πω είμαι γύρω στο 1.80 και 76 κιλά. Δεν με ενδιαφέρει να γίνουν φέτες οι κοιλιακοί απλά θέλω να σφίξει κάπως η περιοχή γύρω από το στομάχι και την κοιλιά (κλασική περίπτωση σωσίβιου στην περιοχή αυτή).Σε διάρκεια τρεξίματος είμαι στο 20-30 λεπτο με μέτριο ρυθμό (ή όπως είπε εύστοχα ο φίλος πριν ρυθμός ώστε να μην μιλάω στον διπλανό μου) περισσότερο είναι η αλήθεια δεν έχω επιχειρήσει γιατί ήδη στα 30 λεπτά νιώθω κουρασμένος και σταματώ.
Τι εννοείς στην αρχή που λες ότι από τα 30 λεπτά και μετά αλλάζει το πράμα;

Το κολύμπι το σκέφτομαι για το καλοκαίρι όταν η θερμοκρασία θα είναι τόσο υψηλή που ίσως να μην παλεύεται το τρέξιμο ακόμα και το βράδυ.
1.80 και 76 κιλα δεν ειναι και ασχημα (αναλογως παντα το σωματοτυπο) αλλα αμα θελεις οπως λες να φυγει το σωσιβιο ειναι καθαρα θεμα διατροφης και κοιλιακων...εφοσον κανεις 20-30 λεπτα με σταθερο ρυθμο απλως δοκιμασε σταδιακα να το πας στα 40 (ας κουραζεσαι,απλως προσθεσε 5 λεπτα σε καθε προπονηση και συντομα θα φτασεις τα 40 λεπτα) και μη τρως καθολου γλυκα και λιπη για ενα διαστημα 3-4 μηνων και σε συνδυασμο με ροκανισματα στους κοιλιακους (η ασκησεις στη ρωμαικη) θα δεις συντομα αποτελεσματα ...

ειναι καθαρα θεμα υπομονης και σωστης αεροβιας-διατροφης μαζι με κοιλιακους 3-4 φορες την εβδομαδα...τωρα αν εισαι πχ ενδομορφος θα δυσκολευτεις αλλα και παλι ειναι θεμα των παραπανω που ειπα...


σχετικα με το 30 λεπτα και πανω που ειπα,η διαφορα ειναι οτι μετα τα 30 λεπτα(μη σου πω μετα τα 25) ο οργανισμος λειτουργει διαφορετικα και σιγα σιγα αρχιζεις να αυξανεις χρονους (πχ εγω σε διαστημα 5 μηνων εφτασα να τρεχω απο 25 λεπτα σε 60 κι 70 με αποτελεσμα να παθαινω τραβηγματα και να κουραζομαι-φτανεις σε σημειο να πορωνεσαι και να γινεσαι σα σκελετος) οποτε θελει προσοχη για τραυματισμους
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
σχετικα με το 30 λεπτα και πανω που ειπα,η διαφορα ειναι οτι μετα τα 30 λεπτα(μη σου πω μετα τα 25) ο οργανισμος λειτουργει διαφορετικα και σιγα σιγα αρχιζεις να αυξανεις χρονους (πχ εγω σε διαστημα 5 μηνων εφτασα να τρεχω απο 25 λεπτα σε 60 κι 70 με αποτελεσμα να παθαινω τραβηγματα και να κουραζομαι-φτανεις σε σημειο να πορωνεσαι και να γινεσαι σα σκελετος) οποτε θελει προσοχη για τραυματισμους

70 λεπτα τρεξιμο????  :new_shocked:
Καλα ποσες ωρες καθεσαι στο γυμναστηριο? Θα κλεινεις τριωρο ανετα ετσι?
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
Ειναι δυνατον εν ετη 2012 ακομα καποιοι να πιστευουν οτι θα "γραμμωσουν" οι κοιλιακοι τους κανοντας κοιλιακους????? Τοσο παραπληροφοριση ποια??? ο Χριστος και η μανα του δηλαδη...  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Tupakos

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
341
Like
1
Πόντοι
1
Ειναι δυνατον εν ετη 2012 ακομα καποιοι να πιστευουν οτι θα "γραμμωσουν" οι κοιλιακοι τους κανοντας κοιλιακους????? Τοσο παραπληροφοριση ποια??? ο Χριστος και η μανα του δηλαδη...  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
γιατι να μην γραμωθουν ρε κοπελιτσα μου??? :dancing: :tickedoff:
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Ειναι δυνατον εν ετη 2012 ακομα καποιοι να πιστευουν οτι θα "γραμμωσουν" οι κοιλιακοι τους κανοντας κοιλιακους????? Τοσο παραπληροφοριση ποια??? ο Χριστος και η μανα του δηλαδη...  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Εδω υπαρχουν παρα πολλοι που πιστευουν οτι με τους κοιλιακους θα φυγει και το λιπος απο την κοιλια! Θυμαμαι ενας φιλος μου ετρωγε σα ζωο κ μετα ελεγε ελα να κανουμε κανεναν κοιλιακο να πεσει η κοιλια  :2funny: :2funny: :2funny:

Οι κοιλιακοι ειναι κυριως θεμα διατροφης αλλα φυσικα βοηθα γενικα να γυμναζεσαι και να κανεις και κοιλιακους! Εκτος αν θες να γινεις με κοιλιακους αλλα σαν τα παιδακια της αφρικης!
 

trelos sporos

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
635
Like
2
Πόντοι
6
quarrrrrrrrrrrrrrrrrrrr που εισαι κοπελαρα μου???????  ενα μεγαλο comeback στο bourdela.com ειναι γεγονος! ηρθε να ριξει φως στα σκοτεινα και λασπωμενα σοκακια των γυμναστηριων! φωτισε μας με τις γνωσεις σου!
 

quardeen

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2009
Μηνύματα
8.156
Like
4
Πόντοι
66
quarrrrrrrrrrrrrrrrrrrr που εισαι κοπελαρα μου???????  ενα μεγαλο comeback στο bourdela.com ειναι γεγονος! ηρθε να ριξει φως στα σκοτεινα και λασπωμενα σοκακια των γυμναστηριων! φωτισε μας με τις γνωσεις σου!
:-* :-* :-*
Δεν θα εγραφα αλλα οταν διαβαζω οτι "ΓΡΑΜΜΩΝΟΥΝ" με κοιλιακους κλαιω απτο γελιο!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom