Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
234
Κριτικές
19
Like
966
Πόντοι
371
Σωστά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Η διαφορά ηλικίας δεν είναι κακό, η φτώχεια είναι γιατί όπως είναι γνωστό φέρνει πάντα γκρίνια.
Αν μπορείς να συντηρήσεις σπίτι, γυναίκα και παιδιά πρακτικά με ένα μισθό όλα καλά.
Αυτοί που κάνουν τέτοια κόλπα σπάνια είναι μισθωτοί αδελφέ. Και αν είναι δε στηρίζονται μόνο στο μισθό τους.
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
887
Πόντοι
81
Εξάλλου, μην ξεχνάμε γιατί οι περισσότεροι άνδρες μεγαλώνουν το δικό τους παιδί: όχι γιατί το αγαπάνε και το νοιάζονται, αλλά γιατί είναι "συνέχειά τους", "αίμα τους", "DNA τους", "κληρονόμος της οικογενειακής παράδοσης και ονόματος".
Είναι ο μόνος δυνατός τρόπος να μείνεις αθάνατος, κληρονομώντας τα γονίδιά σου στα παιδιά σου.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.246
Κριτικές
5
Like
5.272
Πόντοι
1.056
Είναι ο μόνος δυνατός τρόπος να μείνεις αθάνατος, κληρονομώντας τα γονίδιά σου στα παιδιά σου.
Γελάνε και τα πόμολα από τις πόρτες στα γραφεία κηδειών
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
887
Πόντοι
81
Γελάνε και τα πόμολα από τις πόρτες στα γραφεία κηδειών

Λίγη τροφή για σκέψη.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.246
Κριτικές
5
Like
5.272
Πόντοι
1.056
Πραγματικά, οποίος έχει την εντύπωση ότι θα τον θυμάται κάποιος αφού έχουν πεθάνει τα εγγόνια του, άντε και τα δισέγγονά του, είναι το λιγότερο αστείος...
 

lespec

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2006
Μηνύματα
295
Κριτικές
1
Like
887
Πόντοι
81
Πραγματικά, οποίος έχει την εντύπωση ότι θα τον θυμάται κάποιος αφού έχουν πεθάνει τα εγγόνια του, άντε και τα δισέγγονά του, είναι το λιγότερο αστείος...
Αυτό είπα; Για γονίδια μίλησα σε επίπεδο βιολογίας όχι για αναμνήσεις. Στο δεύτερο συμφωνώ ότι όλοι θα ξεχαστούμε πλην των διασήμων.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.246
Κριτικές
5
Like
5.272
Πόντοι
1.056
Αυτό είπα; Για γονίδια μίλησα σε επίπεδο βιολογίας όχι για αναμνήσεις. Στο δεύτερο συμφωνώ ότι όλοι θα ξεχαστούμε πλην των διασήμων.
Συμφωνώ για το βιολογικό μας υλικό αγαπητέ, αυτό μπορεί να "επιβιώσει" μέσω των απογόνων.
Αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μόνο βιολογία.
Είναι συνείδηση, εμπειρίες, ανάμνηση, συναισθήματα.
Και αυτά, μετά από δύο γενιές, χάνονται στη λήθη του χρόνου.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.166
Κριτικές
3
Like
1.327
Πόντοι
566
Αφού τους περιμένει και μια ψυχή, πάλι καλά.

Εντάξει τύπε, δεν μπορεί να εξισώνουμε ανθρώπους με ζώα.

Βλέπω πολλούς/ες καμένους που ζούνε μόνοι τους με το κατοικίδιο τους. Ο εγωισμός έχει κλείσει πολύ κόσμο.

Θες να πεις πως είναι φυσιολογικό, οκ για μένα ΔΕΝ είναι.
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
20.898
Κριτικές
94
Like
46.183
Πόντοι
17.311

Όταν τον είχα πρωτοακούσει, νόμιζα ότι μίλαγα ο ίδιος. Είπε μεγάλες αλήθειες που δεν τολμούν κάποιοι να πούνε μέσα στη συντηρητική ελληνική ''πατριαρχική'' οικογενεικοκρατία. Γιατί την ''αγία ελληνική οικογένεια'' δεν τολμούμε να τη θίξουμε.

Εν ολίγοις: ναι, βιολογικά μπορεί να γίνει πατέρας ο άλλος και στα 50. Αυτό μπορεί να καταστρέψει τη ζωή ενός παιδιού, και μόνον όσοι έχουν ζήσει μία τέτοια καταστροφή μπορούν να το αντιληφθούν πλήρως. Και μην κοιτάτε τυχόν επώνυμους και διάσημους που πεθαίνουν και αφήνουν πλούτη για μία ζωή, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τέτοιες.
τρομερη σφαλιαρα το μηνυμα του για τους ηλιθιους στενοκεφαλους, που η οραση τους φτανει μεχρι τη μυτη και τα βυζια τους (αντρες-γυναικες).
οι τεχνες (θεατρο, μουσικη, ποιηση, ζωγραφικη κλπ) ηταν, ειναι και θα ειναι μιας μορφης καταφυγιο, για να μπορεις να αντιμετωπισεις καποιες προσωπικες καταστασεις σου... κυριως, για να μη σου στριψει η' για να μην κανεις κανα σοβαρο εγκλημα απο το πουθενα.
οποιος/οποια πεταει δικαιολογιες και παραδειγματα με πλουσιους και ροζ συννεφακια, εκτος του οτι ειναι αξιος της μοιρας του, ειναι και για "ποιοτικο" δουλεμα συναμα.
τελος, αυτος που ειναι μεγαλος χαβαλες-πλακατζης-αστειος (οτι θες βαλε), ειναι το ιδιο εξισου σοβαρος... εκει που πρεπει ομως.
κοινως η κλασσικουρα, το νομισμα εχει δυο οψεις.
αλλα το ολο θεμα ειναι το τι νομισμα θα βρεις.
 

Callgirlcowboy

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2024
Μηνύματα
4
Κριτικές
4
Like
198
Πόντοι
280
Ο καθένας πρέπει να ζει όπως του αρέσει. Με γάτα, με σκύλο, με γυναίκα, με άντρα, παντρεμένος, ανύπαντρος, με παιδιά, χωρίς παιδιά κλπ.

Γιατί πρέπει να κατακρίνουμε ή να λέμε ότι κάτι που κάνει κάποιος δεν είναι σωστό/φυσιολογικό;;
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
685
Κριτικές
15
Like
2.578
Πόντοι
4.115
Για πες μου λίγο τύπε, να γαμάμε σε σοβαρή σχέση χωρισμένη με παιδί, μας επιτρέπεις;
Επίσης, μας επιτρέπεις να γαμάμε σε σοβαρή σχέση μαμά ήδη μεγαλωμένου ενήλικου παιδιού;
Ή μήπως και τότε είμαστε τίποτα beta males, μηδενικά και λούγκρες;

Όταν μάθεις απλή κατανόηση κειμένου ίσως σου απαντήσω. Μέχρι τότε ξαναδιάβασε τι έγραψα και δες οτι δεν απαγορεύω τίποτα σε κανέναν. Αναφέρω απλά την άποψη μου. Ο καθένας ειναι 100% ελεύθερος και ζει με τις επιλογές του.
Εσύ μας επιτρέπεις να μπορούμε να σχολιάζουμε αυτές τις επιλογές ή όχι?
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.246
Κριτικές
5
Like
5.272
Πόντοι
1.056
Φυσικά και σας επιτρέπω, πάντα με χιουμοριστική διάθεση και δίχως γενικεύσεις!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.795
Πόντοι
3.656
Να φορτωνεσαι με γαμο ναι, ειναι μαλακια
Αλλα υπαρχει ενας ωκεανος απο 35ρες χωρισμενες που ψαχνονται, ασχετως των επιδιωξεων τους, εσυ μπορεις να γαμας αβερτα
Εκεί φορτώνεσαι γάμο , με μπαγιάτικες ... καθίκια εγγυημένα συνήθως ... και πληρώνεις ξένα παιδιά ...
για τα οποία ό,τι κι αν κάνεις , θα σε στείλουν στο διάολο όταν μεγαλώσουν
και θα σου γαμήσουν ό,τι έχεις και ό,τι πιστεύεις.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.795
Πόντοι
3.656
Αν δεν θελεις, γαμο δεν φορτωνεσαι.. Συνηθως χωρισμενες με παιδια δεν τις γαμαω πανω απο τριτη φορα, εξαφανιζομαι
Εχει τυχει να το τραβηξω σε διαρκεια παραπανω μονο με μια, αλλα ειχε την καριερα της με καλα χρηματα και την ενδιεφερε μονο να περναει καλα.


Σπανιότατες εξαιρέσεις, ανάξιες και απλής αναφοράς.
Όσες κυκλοφορούν έξω στον πραγματικό κόσμο , είναι να σου πιουν το αίμα με το μπουρί της σόμπας
και να σου φάνε το μεδούλι από τα κόκαλα. Αυτός είναι ο κανόνας.

Η πλειοψηφία των ανδρών αδύνατον να ξεκόψει και τους πίνουν το αίμα,
όπως το ήπιαν και από τον προηγούμενο και πιθανότατα θα κάνουν και στον επόμενο .
 

assofmaria

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2023
Μηνύματα
61
Like
193
Πόντοι
0
Εμενα ο πατέρας μου με εκανε 45 χρονων,οταν ημουν 15 ηταν 60 και μια χαρα με διαχειριζοτσν με συμβουλευε με στηρίζε και ελεγαν θα μεινω ορφανο μικρός κλπ μαλακιες οτι ειναι μεγαλος κλπ και ακομα ζει και ειναι 80 χρονων
Ισα ισα αν εισαι πατερας στα 20 δεν ξερεις τιποτα και στα 40 που ο γιος θα ειναι 20 δεν θα ξερεις τίποτα παλι πιο πολυ θα σκοτωνεστε.
Ο αντρας μεγαλώνοντας αποκτα σοφια και κυριως μετα τα 40
Ο πατέρας σου πρέπει να ήταν προικισμένο άτομο, είσαι πολύ τυχερός. Η πλειοψηφία των ανδρών δεν είναι έτσι...
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
τρομερη σφαλιαρα το μηνυμα του για τους ηλιθιους στενοκεφαλους, που η οραση τους φτανει μεχρι τη μυτη και τα βυζια τους (αντρες-γυναικες).
οι τεχνες (θεατρο, μουσικη, ποιηση, ζωγραφικη κλπ) ηταν, ειναι και θα ειναι μιας μορφης καταφυγιο, για να μπορεις να αντιμετωπισεις καποιες προσωπικες καταστασεις σου... κυριως, για να μη σου στριψει η' για να μην κανεις κανα σοβαρο εγκλημα απο το πουθενα.
οποιος/οποια πεταει δικαιολογιες και παραδειγματα με πλουσιους και ροζ συννεφακια, εκτος του οτι ειναι αξιος της μοιρας του, ειναι και για "ποιοτικο" δουλεμα συναμα.
τελος, αυτος που ειναι μεγαλος χαβαλες-πλακατζης-αστειος (οτι θες βαλε), ειναι το ιδιο εξισου σοβαρος... εκει που πρεπει ομως.
κοινως η κλασσικουρα, το νομισμα εχει δυο οψεις.
αλλα το ολο θεμα ειναι το τι νομισμα θα βρεις.

Ο συγκεκριμενος μιλαει για εναν γαμο προβληματικο γεματο εντασεις, κοινως σφαζονταν ολη μερα οι δικοι του. Τι σχεση εχει αυτο με το αντικειμενο του νηματος;
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
20.898
Κριτικές
94
Like
46.183
Πόντοι
17.311
Ο συγκεκριμενος μιλαει για εναν γαμο προβληματικο γεματο εντασεις, κοινως σφαζονταν ολη μερα οι δικοι του. Τι σχεση εχει αυτο με το αντικειμενο του νηματος;
απαντησα στον αλλον.
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
300
Like
763
Πόντοι
81
δε ξερω τι λετε ολοι εσεις οι <εμπειροι> του site εγω παντος ειδα εντελος τυχαια 2 πρωην γκομενες μου στο δρομο (ειδικα η μια ειχε βαλει ισχυρη υποψηφιοτητα για γαμο μαζι μου και ηταν ετοιμη να με τουμπαρει) και εαν της γνωριζα σημερα οχι δεν θα <εμπαινα> αλλα ουτε για καφε δεν θα εβγαινα μαζι τους 48 μαιων η μια κυρια και 43 μαιων η αλλη κυρια
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.344
Κριτικές
8
Like
11.028
Πόντοι
3.786
Στην ηλικία μου οι γονείς μου είχαν ένα παιδί που τέλειωνε το Λύκειο και ένα παιδί στο Πανεπιστήμιο. Άλλες εποχές.

Εγώ είμαι 46 και εργένης = δε θα κάνω δικά μου παιδιά. Όχι τόσο για βιολογικούς λόγους, όσο γιατί και αύριο να έβρισκα γκόμενα θα έπρεπε να περάσουμε κάποιο χρόνο μαζί, να γνωριστούμε και μετά να αποφασίσουμε να κάνουμε σταθερή σχέση και μετά να το πάμε για παιδί. Και αυτό θα σήμαινε ότι όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχολογικά, πέρασε το τρένο και πάει.

Γάμος σαν έννοια δε μου λέει απολύτως τίποτα. Δεν έχω καμιά καούρα να ντύνομαι γαμπρός και να χορεύω με τα σόγια, αυτά είναι για όσους τα γουστάρουν.
Στη ζωή μου, καψουρεύτηκα, γάμησα, βγήκα, έκανα παρέες, ταξίδια. Τώρα θέλω μια σταθερή σχέση, να μοιράζομαι τη ζωή μου με μια γυναίκα, για να μην είμαι συνέχεια μόνος μου. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα πήγαινα με ένα μπάζο ή μια μαλάκω μονο και μόνο για να λέω ότι έχω και εγώ γκόμενα, κοιτάξτε με. Αν η γυναίκα είναι περισσότερο πρόβλημα παρά λύση, και 100 χρονών με το ένα πόδι στο λάκκο, χωρίζεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom