Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.165
Κριτικές
3
Like
1.322
Πόντοι
566
Προσφατα περασα μια περιπετεια υγειας που περιλαμβανε βαρυ χειρουργιο, αρκετες ημερες νοσηλεια και μετα στο σπιτι χρειαζομουν βοηθεια καθως δεν μπορουσα να αυτοσυντηρηθω. Ειμαι 46 και ουδεποτε επιδιωξα γαμο, αλλωστε δεν ειχα σχεσεις. Στο προβλημα που αναφερα ειχα την βοηθεια των γονιων μου οι οποιοι ακομα ζουν, σκεφτηκα ομως τια θα εκανα χωρις γυναικα αν δεν ζουσαν.

Καταρχήν περαστικά τύπε .... θέτεις το ζήτημα του άλλου δρόμου εκτός γάμου.

Προσωπική γνώμη, στους 40+ που δεν θέλουν γάμο, βλέπω πολύ μοναξιά πάντως.

Μπορεί από εγωισμό να μην το παραδέχονται, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι τους περιμένει ο σκύλος τους για βόλτα και τις γυναίκες η γάτα τους.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.215
Κριτικές
5
Like
5.231
Πόντοι
1.056
Eιμαι γενικα κατα του γαμου, δημιουργια οικογενειας, αναπαραγωγης παιδιων. Τα 40 τα βλεπω μια καλη ηλικια αν θελει να παντρευτει καποιος. Αν ημουν 40αρης και ηθελα να παντρευτω θα εστιαζα σε καποια 35αρα, να με ελκυει βεβαια, παρομοιας οικονομικης καταστασης και μορφωσης, χωρις μικρα παιδια, οχι παρθενοπιπιτσα, η μανα της να ζει τουλαχιστον σε διαφορετικη πολη και ... ο θεος βοηθος!
Τώρα τύπε, δίνουμε παραγγελία και σε δέκα με δεκαπέντε εργάσιμες ημέρες θα σου έχει παραδοθεί.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Καταρχήν περαστικά τύπε .... θέτεις το ζήτημα του άλλου δρόμου εκτός γάμου.

Προσωπική γνώμη, στους 40+ που δεν θέλουν γάμο, βλέπω πολύ μοναξιά πάντως.

Μπορεί από εγωισμό να μην το παραδέχονται, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι τους περιμένει ο σκύλος τους για βόλτα και τις γυναίκες η γάτα τους.
Τύπε, απαγορεύεται ο άντρας να έχει γάτα και η γυναίκα σκύλο;
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.715
Κριτικές
18
Like
15.319
Πόντοι
4.546
Μπορεί από εγωισμό να μην το παραδέχονται, αλλά όταν γυρίζουν στο σπίτι τους περιμένει ο σκύλος τους για βόλτα και τις γυναίκες η γάτα τους.
Αφού τους περιμένει και μια ψυχή, πάλι καλά.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.819
Πόντοι
216
Τύπε, μήπως ξέρεις κανένα συνεργείο να γυρίσω χιλιόμετρα σε κάτι μουνοκοντέρ;
Αν υπάρχει ένας λόγος που γράφω εδώ, είναι οι ατάκες που μου φτιάχνουν τη διάθεση!
Να είσαι καλά αδερφέ!
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
682
Κριτικές
15
Like
2.566
Πόντοι
4.115

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.215
Κριτικές
5
Like
5.231
Πόντοι
1.056
Η καλύτερη δεξαμενή νυφών μετά τα 40 είναι οι χωρισμένες με παιδιά.
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
682
Κριτικές
15
Like
2.566
Πόντοι
4.115
Η καλύτερη δεξαμενή νυφών μετά τα 40 είναι οι χωρισμένες με παιδιά.

Για γαμήσια χωρίς πολλά πολλά είναι οι καλύτερες οι φρεσκοχωρισμένες με παιδί...δεν καθονται για διανυκτερεύσεις...δεν θέλουν χρονο κτλπ γιατι εχουν τα παιδια τους.
Για σοβαρη σχεση και γαμους με τίποτα. Να μεγαλώνεις σπέρμα άλλου ειναι ο ορισμός του Beta male.

Εδώ είναι τρελό ζόρι να μεγαλώνεις παιδι που ειναι δικό σου και τουλαχιστον νιωθεις οτι μεγαλώνεις μια συνέχεια σου...το να κατσω να μεγαλώσω παιδί που λεει άλλον "Μπαμπα" το θεωρώ τραγικό.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.373
Κριτικές
10
Like
2.738
Πόντοι
3.385
Είχα πατέρα 46 χρόνια μεγαλύτερο (ο Θεός να τον αναπαύσει), που επί 30 έτη περίπου είχε ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα υγείας (χωρίς οικονομική επιφάνεια), εγώ μοναχοπαίδι, και μία μάνα που τσακίστηκε από όλο αυτό και ακόμη την ''πληρώνω'' (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Και μένα με επηρέασε καταλυτικά όλο αυτό, και επηρέασε πολλές από τις αποφάσεις της ζωής μου που θα ήταν εντελώς διαφορετικές.
Με βάση τη δική μου εμπειρία, η μεγάλη διαφορά ηλικίας με τους γονείς μπορεί να είναι κυριολεκτικά ΚΑΤΑΡΑ για ένα παιδί, και προσωπικά όταν ακούω τη λέξη ''γονέας'' το πρώτο που σκέφτομαι είναι ''προβλήματα και τρεχάματα''.
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
20.873
Κριτικές
94
Like
46.143
Πόντοι
17.311
Είχα πατέρα 46 χρόνια μεγαλύτερο (ο Θεός να τον αναπαύσει), που επί 30 έτη περίπου είχε ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα υγείας (χωρίς οικονομική επιφάνεια), εγώ μοναχοπαίδι, και μία μάνα που τσακίστηκε από όλο αυτό και ακόμη την ''πληρώνω'' (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Και μένα με επηρέασε καταλυτικά όλο αυτό, και επηρέασε πολλές από τις αποφάσεις της ζωής μου που θα ήταν εντελώς διαφορετικές.
Με βάση τη δική μου εμπειρία, η μεγάλη διαφορά ηλικίας με τους γονείς μπορεί να είναι κυριολεκτικά ΚΑΤΑΡΑ για ένα παιδί, και προσωπικά όταν ακούω τη λέξη ''γονέας'' το πρώτο που σκέφτομαι είναι ''προβλήματα και τρεχάματα''.
αυτό ακριβώς παίχτη μου, αυτονόητα πράγματα που τελικά δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι και θέλουν και έξτρα ανάλυση, όπως φαίνεται.
κοινώς θα γαμας το παιδί σου με το να σε τρέχει στα νοσοκομεία στα 15-20 του, μέσα στην καβλα και στον πειραματισμό του.
...επειδή απλά σου ήρθε να κάνεις παιδί στα 50.
δηλαδή 70 εσύ και 20 το παιδί σου για τα αστροπελεκια.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.715
Κριτικές
18
Like
15.319
Πόντοι
4.546
Παιδι στα 80+ ρε νιαμου! Όπως έκανε ο Ντενιρος και ο Πατσινος και ο Βουτσάς.

Μέχρι τα 80, όσο ναυάγιο και να είναι κάποιος, του πουστη, ένα κομποδεμα συν την σύνταξη, θα έχει μαζευτεί πλούτος....

Ας το μεγαλώσει η 30αρα μόνη όταν εψωφησουμε και ας βρει τον επόμενο χορηγό.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
10
Like
1.330
Πόντοι
506
Το να έχεις ένα μεγάλο σε ηλικία πολυάσχολο πατέρα θα σου στερήσει κάποιες ευχάριστες εμπειρίες που έχουν τα πιο πολλά παιδιά αλλά δεν είναι κάτι τραγικό.
Οι πατεραδες στα παλιοτερα χρονια ή καλητερα οι παππουδες μας δεν ασχολουνταν καθολου με τα παιδια τους, τους σημερινους γονεις μας. Να παιξουν με τα παιδια τους τοτε; αστειο πραγμα.
Ειναι καινουργια μοδα, υποθετω οτι διαδοθηκε κ αυτο απο την τηλεοραση. Παιδι σε τετοι ηλικια , οχι, ποιος εχει τετοιες αντοχες;

Παντος η κατασταση που ανεφερε ο @LION-974 ειναι ειδικη, καλο ειναι να μη γινεαι η εξαιρεση κανονα, οχι ομως και να την αγνοουμαι. Παντος καλο ειναι να μη βρισκουμε αλλου δικαιολογιες για να δικαιολογισουμε καποιες λαθος αποφασεις, απο την στιγμη που υπαρχει σωματικη κ ψυχικη υγεια η ευθυνη ανοικει σε αυτον που ενηργησε
 
Τελευταία τροποποίηση:

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.373
Κριτικές
10
Like
2.738
Πόντοι
3.385
αυτό ακριβώς παίχτη μου, αυτονόητα πράγματα που τελικά δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι και θέλουν και έξτρα ανάλυση, όπως φαίνεται.
κοινώς θα γαμας το παιδί σου με το να σε τρέχει στα νοσοκομεία στα 15-20 του, μέσα στην καβλα και στον πειραματισμό του.
...επειδή απλά σου ήρθε να κάνεις παιδί στα 50.
δηλαδή 70 εσύ και 20 το παιδί σου για τα αστροπελεκια.

Όταν τον είχα πρωτοακούσει, νόμιζα ότι μίλαγα ο ίδιος. Είπε μεγάλες αλήθειες που δεν τολμούν κάποιοι να πούνε μέσα στη συντηρητική ελληνική ''πατριαρχική'' οικογενεικοκρατία. Γιατί την ''αγία ελληνική οικογένεια'' δεν τολμούμε να τη θίξουμε.

Εν ολίγοις: ναι, βιολογικά μπορεί να γίνει πατέρας ο άλλος και στα 50. Αυτό μπορεί να καταστρέψει τη ζωή ενός παιδιού, και μόνον όσοι έχουν ζήσει μία τέτοια καταστροφή μπορούν να το αντιληφθούν πλήρως. Και μην κοιτάτε τυχόν επώνυμους και διάσημους που πεθαίνουν και αφήνουν πλούτη για μία ζωή, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις τέτοιες.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
230
Κριτικές
19
Like
957
Πόντοι
371
Οι πατεραδες στα παλιοτερα χρονια ή καλητερα οι παππουδες μας δεν ασχολουνταν καθολου με τα παιδια τους, τους σημερινους γονεις μας. Να παιξουν με τα παιδια τους τοτε; αστειο πραγμα.
Ειναι καινουργια μοδα, υποθετω οτι διαδοθηκε κ αυτο απο την τηλεοραση. Παιδι σε τετοι ηλικια , οχι, ποιος εχει τετοιες αντοχες;

Παντος η κατασταση που ανεφερε ο @LION-974 ειναι ειδικη, καλο ειναι να μη γινεαι η εξαιρεση κανονα, οχι ομως και να την αγνοουμαι. Παντος καλο ειναι να μη βρισκουμε αλλου δικαιολογιες για να δικαιολογισουμε καποιες λαθος αποφασεις, απο την στιγμη που υπαρχει σωματικη κ ψυχικη υγεια η ευθυνη ανοικει σε αυτον που ενηργησε
Επίσης, όταν ήταν παιδί ο μακαρίτης ο παππούς μου ήταν νορμάλ ένας γονιός να σταματήσει το παιδί από το σχολείο στην 6η δημοτικού και να το στείλει να δουλεύει για να φέρνει λεφτά στο σπίτι και ήταν αποδεκτό να χτυπάει ο δάσκαλος τους μαθητές. Σήμερα και τα δύο είναι ποινικά αδικήματα. Τι νόημα έχει μια τέτοια σύγκριση;
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Στη χωρα που οι μισοι παππουδες μεγαλωνουν τα εγγονια, βγαλαμε τους 45ρηδες γερους και ανημπορους να μεγαλωσουν ενα παιδι. Ο,τι να ναι πραγματικα
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.715
Κριτικές
18
Like
15.319
Πόντοι
4.546
Στη χωρα που οι μισοι παππουδες μεγαλωνουν τα εγγονια, βγαλαμε τους 45ρηδες γερους και ανημπορους να μεγαλωσουν ενα παιδι. Ο,τι να ναι πραγματικα
Και πριν τα 50, οι περισσότεροι κλαίγονται ότι δεν βγαίνουν οικονομικά ή ότι δεν θέλουν να εγκλωβιστούν σε γάμο και να αποκτήσουν εμπειρίες.
Άβυσσος η ψυχή του ναυαγού.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.598
Πόντοι
456
NAI

O γιός φίλης, το μαλακισμένο, 21 χρονών της γυμναστικής ακαδημίας, καλοκαίρι, μετά από ποδόσφαιρο στην παραλία, είπε να βουτήξει
Χτύπησε κεφάλι στον πάτο, έμεινε παράλυτος από την μέση και κάτω, σε καρεκλίτσα
Τον ξεσκίσανε στο γαμήσι οι νοσηλεύτριες που ερχόντουσαν σπίτι.

Αργότερα βρήκε μόνιμη γκομενα
Το κουστουμιά ο σακάτης μου θυμίζει

Να μου λείπει

Αλλά οι νοσηλεύτριες, ιδίως οι όμορφες αξίζουν
Τι εννοείς έμεινε παράλυτος απ τη μέση και κάτω; Μόνιμα;
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.215
Κριτικές
5
Like
5.231
Πόντοι
1.056
Για γαμήσια χωρίς πολλά πολλά είναι οι καλύτερες οι φρεσκοχωρισμένες με παιδί...δεν καθονται για διανυκτερεύσεις...δεν θέλουν χρονο κτλπ γιατι εχουν τα παιδια τους.
Για σοβαρη σχεση και γαμους με τίποτα. Να μεγαλώνεις σπέρμα άλλου ειναι ο ορισμός του Beta male.

Εδώ είναι τρελό ζόρι να μεγαλώνεις παιδι που ειναι δικό σου και τουλαχιστον νιωθεις οτι μεγαλώνεις μια συνέχεια σου...το να κατσω να μεγαλώσω παιδί που λεει άλλον "Μπαμπα" το θεωρώ τραγικό.
Για πες μου λίγο τύπε, να γαμάμε σε σοβαρή σχέση χωρισμένη με παιδί, μας επιτρέπεις;
Επίσης, μας επιτρέπεις να γαμάμε σε σοβαρή σχέση μαμά ήδη μεγαλωμένου ενήλικου παιδιού;
Ή μήπως και τότε είμαστε τίποτα beta males, μηδενικά και λούγκρες;
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.117
Like
3.140
Πόντοι
456
Δε νομίζω ότι είναι έτσι. Μπορώ να σκεφτώ φτιαγμένους που ξέρω και πήραν κάποια πιο μικρή σκάλες πιο κάτω.
Ξέρω π.χ. ένα δικηγόρο που παντρεύτηκε μια γυμνάστρια από το gym που πήγαινε, 40+ αυτός, 30άρα αυτή.
Και είναι λογικό, αν είσαι 40-45 θες ακόμα παιδί και πάρεις κάποια γύρω στα 30 πόσο πιθανό είναι να βρεις κάποια στο ίδιο επίπεδο οικονομικά; Εκτός αν έχει περιουσία από την οικογένεια της, εκεί ΟΚ, αλλά δεν είναι φτασμένη, απλά βρήκε έτοιμα λεφτά.
Σωστά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. Η διαφορά ηλικίας δεν είναι κακό, η φτώχεια είναι γιατί όπως είναι γνωστό φέρνει πάντα γκρίνια.
Αν μπορείς να συντηρήσεις σπίτι, γυναίκα και παιδιά πρακτικά με ένα μισθό όλα καλά.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.215
Κριτικές
5
Like
5.231
Πόντοι
1.056
Εξάλλου, μην ξεχνάμε γιατί οι περισσότεροι άνδρες μεγαλώνουν το δικό τους παιδί: όχι γιατί το αγαπάνε και το νοιάζονται, αλλά γιατί είναι "συνέχειά τους", "αίμα τους", "DNA τους", "κληρονόμος της οικογενειακής παράδοσης και ονόματος".
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.215
Κριτικές
5
Like
5.231
Πόντοι
1.056
Επίσης, και συγγνώμη για τα συνεχόμενα ποστ, όλες οι θεωρίες πέφτουν σαν πύργος από τραπουλόχαρτα, όταν σου καθήσει γυναίκα πολλά χρόνια μικρότερη. Μεγαλύτερο θέλγητρο και παγίδα ταυτόχρονα από τα νιάτα, δεν υπάρχει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom