Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.819
Πόντοι
216
Και οι άνδρες κοιτάνε κάποια πράγματα στην γυναίκα. Μπορεί να μην είναι η σταθερότητα που λες , αλλά η νοικοκυροσύνη. Πόσες φορές έχει ειπωθεί "αυτή δεν ξέρει να κάνει ένα αβγό". Οτι κάνουν , κάνουμε και ανάποδα .
Καλό είναι να τα ζυγίζεις σωστά όλα.
Η γυναίκα πρέπει πρώτα να είναι φίλη, μετά σύντροφος για σεξ, μετά νοικοκυρά.
Όσο νοικοκυρά και να είναι, αν δε γουστάρεις το μυαλό της, όταν το μυαλό θα είναι αυτό που μετράει, τότε θα μετράς αντίστροφα για το διαζύγιο.
Άσε τη νοικοκυροσύνη τελευταία, δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάς.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Καλό είναι να τα ζυγίζεις σωστά όλα.
Η γυναίκα πρέπει πρώτα να είναι σωστη συνεταιρος, μετα φίλη, μετά σύντροφος για σεξ, μετά νοικοκυρά.
Όσο νοικοκυρά και να είναι, αν δε γουστάρεις το μυαλό της, όταν το μυαλό θα είναι αυτό που μετράει, τότε θα μετράς αντίστροφα για το διαζύγιο.
Άσε τη νοικοκυροσύνη τελευταία, δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάς.

Μια μικρη προσθηκη
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
1.987
Like
6.499
Πόντοι
1.056
Καλό είναι να τα ζυγίζεις σωστά όλα.
Η γυναίκα πρέπει πρώτα να είναι φίλη, μετά σύντροφος για σεξ, μετά νοικοκυρά.
Όσο νοικοκυρά και να είναι, αν δε γουστάρεις το μυαλό της, όταν το μυαλό θα είναι αυτό που μετράει, τότε θα μετράς αντίστροφα για το διαζύγιο.
Άσε τη νοικοκυροσύνη τελευταία, δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάς.
Δεν διαφωνώ. Προφανώς δεν αγοράζεις νοικοκυρά όπως και εκείνη δεν αγοράζει χρηματοδότη. Αυτές για μένα είναι λίγες περιπτώσεις. Απο εκεί και πέρα τα κοιτάς και τα κοιτάνε όλα, τα ζυγίζεις και ανάλογα με τα θέλω σου προχωράς.
Και τα 2 φύλα το ίδιο κάνουμε . Κάτι ζητάμε , το κοιτάμε και ανάλογα προχωρούμε. Και πάντα να κρίνουμε χωρίς να πιστεύουμε οτι θα αλλάξουμε τον άλλον. Αυτά δεν γίνονται. Ή σου κάνει ή δεν σου κάνει.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Magi

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.819
Πόντοι
216
Δεν διαφωνώ. Προφανώς δεν αγοράζεις νοικοκυρά όπως και εκείνη δεν αγοράζει χρηματοδότη. Αυτές για μένα είναι λίγες περιπτώσεις. Απο εκεί και πέρα τα κοιτάς και τα κοιτάνε όλα, τα ζυγίζεις και ανάλογα με τα θέλω σου προχωράς.
Και τα 2 φύλα το ίδιο κάνουμε . Κάτι ζητάμε , το κοιτάμε και ανάλογα προχωρούμε. Και πάντα να κρίνουμε χωρίς να πιστεύουμε οτι θα αλλάξουμε τον άλλον. Αυτά δεν γίνονται. Ή σου κάνει ή δεν σου κάνει.....
Αν μία γυναίκα σε γουστάρει πραγματικά, θα γίνει και νοικοκυρά...Ίσως όχι τέλεια, αλλά θα το παλέψει.
Το αντίστροφο, όχι.
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
1.987
Like
6.499
Πόντοι
1.056
Αν μία γυναίκα σε γουστάρει πραγματικά, θα γίνει και νοικοκυρά...Ίσως όχι τέλεια, αλλά θα το παλέψει.
Το αντίστροφο, όχι.
Καλά, κάτσε να καίγεσαι εσύ , να σου πω πόσα κάνεις.... Πόσοι και πόσοι έκαναν στην ζωή τους άλλα απο αυτά που διαλλαλο΄σαν λόγω καψούρας....
Ατέρμονη η συζήτηση. ΑΠλά γενικά πιστεύω στην ειλικρίνια , στην ισότητα και στην συντροφικότητα, αλλιώς κάπου θα σκάσει η σχέση. Αλλη κουβέντα αν θα συμβιβαστείς ή θα χωρίσεις.
Θεωρώ οτι η στιγνή εκμετάλευση είναι πολύ μικρό ποσοστό...που πάντα υπήρχε
 

assofmaria

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2023
Μηνύματα
61
Like
193
Πόντοι
0
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
 

mhtsos(2)

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2020
Μηνύματα
1.987
Like
6.499
Πόντοι
1.056
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
Αν θυμάμαι καλά, το χάσμα γεννεών ορίζεται στα 30 χρόνια. Σωστά αυτά που αναφέρεις για την τεκνοποίηση.
Αν θέλεις να είσαι κοντά στο παιδί πρέπει και η γυναίκα και ο α΄νδρας να είναι max γύρω στα 35 ώστε να μπορούν να τρέχουν (ψυχικά και σωματικά) με τα παιδιά και τα παιδιά να τους αισθάνονται κοντά και οχι σαν παπούδες
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.819
Πόντοι
216
Καλά, κάτσε να καίγεσαι εσύ , να σου πω πόσα κάνεις.... Πόσοι και πόσοι έκαναν στην ζωή τους άλλα απο αυτά που διαλλαλο΄σαν λόγω καψούρας....
Η εμπειρία στον πρότερο βίο, βοηθά να αποφύγεις τέτοιες μαλακίες.
Και πολλές ακόμη...
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.382
Κριτικές
1
Like
1.142
Πόντοι
216
θα σου πω γιατι επιμένω στην ενεργεια ,,,,πες οτι εισαι 50 χρονων με καριερα και ολα καλα.. Τα υλικα αγαθα εχει αποδηχθει οτι δεν φτιαχνουν απο μονα τους προσωπικότητες και το να μεγαλωνει το παιδι σου αλλος εκτος απο εσενα μεγαλη αποτυχία σαν γονέας...τα παιδια μεχρι τα 13 θελουν τρομερη ενεργεια για να μεγαλωνετε παρεουλα ωστε οταν μεγαλωσει να μην εισαι ενα πορτοφολι για αυτα ...
Ο γαμος επισεις θελει ενεργεια δραστηριοτητες,στοχους ,ταξιδια κοινα ονειρα...
Σορυ αλλα στα 40 ξεκιναει η προετοιμασια για καλα γεραματα ..Οσοι κανανε τα πραγματα στην ωρα τους τα 40 ειναι η ποιο ωραια ηλικια και απολαμβανεις πολυ ποιο χαλαρα την ζωη...
Έχεις παντρευτει μωρη και τα λες αυτα?
Γιατί αν δεν εχεις παντρευτει δεν εισαι σε θεση να πέις αποψη.
Στα 40 καλα γεράματα? Στα 40 ενας αντρας και να παντρευτει μπορει και να φτιάξει οικογένεια, μη κοιτατε να τον τελειώσετε εσεις πριν την ωρα του.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
230
Κριτικές
19
Like
957
Πόντοι
371
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
Πολλοί που κάνουν παιδιά μεγάλοι αδιαφορούν για την παράμετρο του χρόνου που θεωρητικά πρέπει να αφιερώσουν.
Σήμερα για να είσαι π.χ. 50 χρονών και να είσαι με 30ρες ή 35ρες που μπορούν να τεκνοποιήσουν είσαι ή επιτυχημένος πολυάσχολος τύπος (επιχειρηματίας, ΕΕ, διευθυντικό στέλεχος κλπ.) ή bon-viveur rentier ή κανένα celebrity (καλλιτέχνης κλπ).
Επειδή έχω γνωρίσει μερικούς της 1ης κατηγορίας, συνήθως τα παιδιά τα μεγαλώνει η μαμά τους με καμιά domestic και αυτοί τα κάνουν καμιά βόλτα το ΣΚ και τα πάνε διακοπές. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα παιδιά αυτό, αλλά δεν τους πολυνοιάζει.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.382
Κριτικές
1
Like
1.142
Πόντοι
216
Η ερώτηση που τίθεται δεν διευκρινίζει αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την δημιουργία οικογένειας ή για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση.

Από την εμπειρία μου η ανώτατη ηλικία ενός άνδρα για τεκνοποίηση είναι τα 45 έτη, ίσως λέω και πολλά. Λίγοι άνδρες μπορούν στα 60 να χειριστούν έναν δεκαπεντάρη έφηβο ή έναν νέο ενήλικα. Η ανατροφή παιδιών απαιτεί χρόνο, διάθεση και αντοχές, ιδίως από την προεφηβική μέχρι την μετεφηβική περίοδο, σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μιλάμε για γάμο με σκοπό την συμπόρευση/συμβίωση δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο ηλικίας. Και στα 65 και στα 75 μπορούν δυο άνθρωποι που ταιριάζουν να ενώσουν τις μοναξιές και τις επιθυμίες τους και να ζήσουν καλά την υπόλοιπη ζωή τους.

Σε κάθε περίπτωση, η ιδανική ηλικία γάμου για άνδρες είναι κατά την γνώμη μου γύρω στα 35 έτη. Αρκετά ώριμος για να πάρει τις αποφάσεις του με σύνεση, αρκετά νέος για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες και στις προκλήσεις μιας οικογένειας.
Εμενα ο πατέρας μου με εκανε 45 χρονων,οταν ημουν 15 ηταν 60 και μια χαρα με διαχειριζοτσν με συμβουλευε με στηρίζε και ελεγαν θα μεινω ορφανο μικρός κλπ μαλακιες οτι ειναι μεγαλος κλπ και ακομα ζει και ειναι 80 χρονων
Ισα ισα αν εισαι πατερας στα 20 δεν ξερεις τιποτα και στα 40 που ο γιος θα ειναι 20 δεν θα ξερεις τίποτα παλι πιο πολυ θα σκοτωνεστε.
Ο αντρας μεγαλώνοντας αποκτα σοφια και κυριως μετα τα 40
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Δεν είναι ό,τι καλύτερο για τα παιδιά αυτό

Υπαρχει καποια επισημη ερευνα για αυτο; Οτι πχ τα παιδια με γονεις μεγαλυτερους ειναι πιο δυστυχισμενα; Η ειναι απλες εικασιες; Γιατι υπαρχουν και (πολυ) μεγαλυτερες δυστυχιες απο το να ειναι μεγαλος ο γονιος
 

Callgirlcowboy

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2024
Μηνύματα
4
Κριτικές
4
Like
198
Πόντοι
280
Από τη δική μου εμπειρία ζωής παραθέτω τα συμπεράσματα μου:

- Οι ελεύθερες γυναίκες μόλις πατήσουν τα 30 ψάχνουν να βρουν το μαλάκα που θα παντρευτούν και θα τους κάνει κανένα παιδί. Φυσικά και ρίχνουν τα στανταρντ. Μια γυναίκα που ούτε θα κοίταγε κάποιον στα 25 της, στα 35 θα το σκεφτεί.
- Οι άντρες δεν καίγονται τόσο για γάμο αλλά και αυτοί ρίχνουν τα στανταρντ για να μη μείνουν μια ζωή μπακούρια
- Όλες οι σχέσεις μετά από 5-7 χρόνια καταλήγουν σε συμβατική συγκατοίκηση. Τα ζευγάρια είναι απλά συγκάτοικοι και λιγότερο σύντροφοι.
- Ο άντρας είναι πολυγαμικό ον και θα κερατώσει ακόμα και αν τα έχει με τη πιο όμορφη γυναίκα.
- Το ιδανικό για κάθε ηλικία και ανεξαρτήτως αν πρόκειται για άντρα ή γυναίκα είναι να αλλάζει σύντροφο κάθε 5 χρόνια εκτός αν βρεθεί η εξαιρετικά σπάνια περίπτωση όπου ταιριάζει απόλυτα ο ένας με τον άλλον.

Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα του φίλου για το γάμο μετά τα 40:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορεί να τύχει να γνωρίσεις ένα άτομο με το οποίο να γουστάρεις τρελά στην ηλικία 35+ ή 40+ οπότε και να το προχωρήσεις και σε γάμο. Σίγουρα όμως το 95% των περιπτώσεων μετά τα 35 συμβιβάζονται με κάτι μέτριο που σε νεότερη ηλικία θα το προσπερνούσαν αδιάφορα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.819
Πόντοι
216
Υπαρχει καποια επισημη ερευνα για αυτο; Οτι πχ τα παιδια με γονεις μεγαλυτερους ειναι πιο δυστυχισμενα; Η ειναι απλες εικασιες; Γιατι υπαρχουν και (πολυ) μεγαλυτερες δυστυχιες απο το να ειναι μεγαλος ο γονιος
To πρόβλημα δε βρίσκεται καθ' αυτού στα παιδιά. Βέβαια τα παιδιά την 'πληρώνουν'.
Το θέμα είναι ότι ένας μεγάλος γονέας, θα ασχοληθεί λιγότερο και δε θα νιώσει τόσο κοντά. Παράδειγμα, βάλε ένα πενηντάρη με κοιλιές και περιττά κιλά, να κάνει τσουλήθρα με το παιδί του ή άλλες δραστηριότητες.
Έχει περάσει ο καιρός που τα παιδιά μεγάλωναν μόνα τους, πλέον θεωρείται must το να ασχολείσαι με τα παιδιά.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
To πρόβλημα δε βρίσκεται καθ' αυτού στα παιδιά. Βέβαια τα παιδιά την 'πληρώνουν'.
Το θέμα είναι ότι ένας μεγάλος γονέας, θα ασχοληθεί λιγότερο και δε θα νιώσει τόσο κοντά. Παράδειγμα, βάλε ένα πενηντάρη με κοιλιές και περιττά κιλά, να κάνει τσουλήθρα με το παιδί του ή άλλες δραστηριότητες.
Έχει περάσει ο καιρός που τα παιδιά μεγάλωναν μόνα τους, πλέον θεωρείται must το να ασχολείσαι με τα παιδιά.

Πιο must απο το να γεννηθει;
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
230
Κριτικές
19
Like
957
Πόντοι
371
Υπαρχει καποια επισημη ερευνα για αυτο; Οτι πχ τα παιδια με γονεις μεγαλυτερους ειναι πιο δυστυχισμενα; Η ειναι απλες εικασιες; Γιατι υπαρχουν και (πολυ) μεγαλυτερες δυστυχιες απο το να ειναι μεγαλος ο γονιος
Δε γράφω αυτό που λες όμως. Λέω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο να μην αφιερώνει χρόνο ο πατέρας στο παιδί γιατί είναι πολυάσχολος.
Και ότι (από αυτά που έχω δει) συνήθως οι 50+ που έχουν 30ρες συζύγους είναι πετυχημένοι άνθρωποι με λίγο χρόνο για childbearing. Δεν έχω δει 30ρα με άνδρα 50ρη υπάλληλο ΕΥΔΑΠ που γυρνάει σπίτι το μεσημέρι για φαγητό π.χ.
Για το ότι η παρουσία του πατέρα του ωφελεί ψυχολογικά το παιδί υπάρχουν πολλές έρευνες.
Ψάξτο σε μία abstract database τύπου scopus και θα βρεις ένα σωρό, είμαι σίγουρος.
Αν και είναι κάτι simple logic, δε θέλει ιδιαίτερη επιστημονική τεκμηρίωση.
 
Τελευταία τροποποίηση:

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
20.872
Κριτικές
94
Like
46.141
Πόντοι
17.311
Έχεις παντρευτει μωρη και τα λες αυτα?
Γιατί αν δεν εχεις παντρευτει δεν εισαι σε θεση να πέις αποψη.
Στα 40 καλα γεράματα? Στα 40 ενας αντρας και να παντρευτει μπορει και να φτιάξει οικογένεια, μη κοιτατε να τον τελειώσετε εσεις πριν την ωρα του.
ανεστακο πεσμας οτι εχεις παντρευτει κιολας... να ανεβεις λεβελ
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.305
Like
10.824
Πόντοι
3.556
Δε γράφω αυτό που λες όμως. Λέω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο να μην αφιερώνει χρόνο ο πατέρας στο παιδί γιατί είναι πολυάσχολος.
Και ότι (από αυτά που έχω δει) συνήθως οι 50+ που έχουν 30ρες συζύγους είναι πετυχημένοι άνθρωποι με λίγο χρόνο για childbearing. Δεν έχω δει 30ρα με άνδρα 50ρη υπάλληλο ΕΥΔΑΠ που γυρνάει σπίτι το μεσημέρι για φαγητό π.χ.
Για το ότι η παρουσία του πατέρα του ωφελεί ψυχολογικά το παιδί υπάρχουν πολλές έρευνες.
Ψάξτο σε μία abstract database τύπου scopus και θα βρεις ένα σωρό, είμαι σίγουρος.
Αν και είναι κάτι simple logic, θέλει ιδιαίτερη επιστημονική τεκμηρίωση.

Συμφωνω σε ολα οσα λετε. Ομως τιποτε δεν πειθει πως ειναι προτιμοτερο να μη γεννηθει το παιδι.

Στην τελικη, ας ρωτησουν 1000 παιδια με μπαμπα 50+ οταν το εκανε, και να δουνε τις απαντησεις τους οταν ενηλικιωθουν, αν προτιμουν να μην ειχαν γεννηθει η οχι

Οι απαντησεις θα εκπληξουν. Η ζωη εχει τη δικη της δυναμικη, περα απο μικροπροκαταληψεις
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
20.872
Κριτικές
94
Like
46.141
Πόντοι
17.311
θα σου πω γιατι επιμένω στην ενεργεια ,,,,πες οτι εισαι 50 χρονων με καριερα και ολα καλα.. Τα υλικα αγαθα εχει αποδηχθει οτι δεν φτιαχνουν απο μονα τους προσωπικότητες και το να μεγαλωνει το παιδι σου αλλος εκτος απο εσενα μεγαλη αποτυχία σαν γονέας...τα παιδια μεχρι τα 13 θελουν τρομερη ενεργεια για να μεγαλωνετε παρεουλα ωστε οταν μεγαλωσει να μην εισαι ενα πορτοφολι για αυτα ...
Ο γαμος επισεις θελει ενεργεια δραστηριοτητες,στοχους ,ταξιδια κοινα ονειρα...
Σορυ αλλα στα 40 ξεκιναει η προετοιμασια για καλα γεραματα ..Οσοι κανανε τα πραγματα στην ωρα τους τα 40 ειναι η ποιο ωραια ηλικια και απολαμβανεις πολυ ποιο χαλαρα την ζωη...
1η παραγραφος συμφωνω.
2η μικρη θα πω απο 45 και μετα κυριως για αντρες. για γυναικες ειναι πιο νωρις.
δηλαδη 45-50 ταβανι καρατραβηγμενο οσο δεν παει για αντρες και 40 μαξ για γυναικες (επειδη εχουμε και καποια αστροπελεκια). με την προϋποθεση να κρατιουνται ηλικιακα ακομα βεβαια.
40 ειναι ακομα λιγο "σκληρο-αυστηρο" οπως το γραφεις, αλλα οντως βαδιζεις για τις "τελευταιες σου ευκαιριες" - σημαντικο κουδουνι, για το πως θα πορευτεις απο εκει και επειτα.
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
230
Κριτικές
19
Like
957
Πόντοι
371
Συμφωνω σε ολα οσα λετε. Ομως τιποτε δεν πειθει πως ειναι προτιμοτερο να μη γεννηθει το παιδι.

Στην τελικη, ας ρωτησουν 1000 παιδια με μπαμπα 50+ οταν το εκανε, και να δουνε τις απαντησεις τους οταν ενηλικιωθουν, αν προτιμουν να μην ειχαν γεννηθει η οχι

Οι απαντησεις θα εκπληξουν. Η ζωη εχει τη δικη της δυναμικη, περα απο μικροπροκαταληψεις
Ρε αδελφέ, τα σκέφτεσαι κάπως δραματικά τα πράγματα.
Για να απαντήσει κάποιος ότι θα προτιμούσε να μην έχει γεννηθεί πρέπει να του έχουν συμβεί πολύ άσχημα πράγματα στη ζωή.
Το να έχεις ένα μεγάλο σε ηλικία πολυάσχολο πατέρα θα σου στερήσει κάποιες ευχάριστες εμπειρίες που έχουν τα πιο πολλά παιδιά αλλά δεν είναι κάτι τραγικό.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom