Νέα

Φρουροί πλοίων-Πειρατεία-Ινδικός ωκεανός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ta
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Μου αρέσει να γλεντάω ημιμαθείς,παπατζήδες Ελληνάρες.Αν βρει τι είναι αυτό που έβγαλε από το μυαλό του και έγραψε ας μας πει.
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Rules of Engagement....κανονες εμπλοκης Ελληνιστι.

Rules for the Use of Force (RUF) κατά το ΒΜΡ4.Έτσι αναφέρεται και σε όλους τους αρμόδιους οργανισμούς.Αυτό που λες κανένας τσομπάνης μπορεί να το ανέφερε σε κανένα καφενείο.
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.793
Like
3.959
Πόντοι
506
Μου αρέσει να γλεντάω ημιμαθείς,παπατζήδες Ελληνάρες.Αν βρει τι είναι αυτό που έβγαλε από το μυαλό του και έγραψε ας μας πει.
απτο μυαλο μου το εβγαλα ηλιθιε?? Δεν ξερεις καν στρατιωτικα ακρωνυμια και το παιζεις εξυπνος??
 

Συνημμένα

  • roe.JPG
    roe.JPG
    308,6 KB · Εμφανίσεις: 35

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
:coffee:

Λοιπόν στόκε εκεί δεν ισχύουν τα καουμπουλίκια που ίσως βλέπεις σε ταινίες.Ισχύει το ναυτικό δίκαιο όπως παντού στην θάλασσα και οι κανονισμοί (BMP4) που έχουν γραφτεί από αρμόδιους οργανισμούς (BIMCO,MARLO,MSCHOA,UKMTO,IMO).Αυτό που μου παραθέτεις είναι από την wikipedia όπου ο καθένας ακόμη και εσύ,ναι θα εκπλαγείς αν το δοκιμάσεις αλλά ισχύει,μπορεί να γραψει ότι άρθρο θέλει.Επίσης πλίνθε αναφέρεται σε κανόνες εμπλοκής για στρατιωτικές δυνάμεις κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση που εξετάζουμε μιας και πρόκειται για ιδιωτικές εταιρείες.Τέλος τσιμεντόλιθε μπες στον κόπο να διαβάσεις και το υπόλοιπο άρθρο που googleαρες για να δεις ότι είναι μια πολύ γενική ορολογία ενώ εμείς εδώ μιλάμε για συγκεκριμένο επάγγελμα με συγκεκριμένους κανόνες.
Τις μπαρούφες σου να πας να τις πεις σε κανέναν ανίδεο να το παίξεις ιστορία.
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
εδω ολοκληρος Γλεντζακος σταματησε γιατι επαιρνε  ψιχουλα ...και μας λεει ο αλλος  για 8 χιλιαρικα..  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.793
Like
3.959
Πόντοι
506
:coffee:

Λοιπόν στόκε εκεί δεν ισχύουν τα καουμπουλίκια που ίσως βλέπεις σε ταινίες.Ισχύει το ναυτικό δίκαιο όπως παντού στην θάλασσα και οι κανονισμοί (BMP4) που έχουν γραφτεί από αρμόδιους οργανισμούς (BIMCO,MARLO,MSCHOA,UKMTO,IMO).Αυτό που μου παραθέτεις είναι από την wikipedia όπου ο καθένας ακόμη και εσύ,ναι θα εκπλαγείς αν το δοκιμάσεις αλλά ισχύει,μπορεί να γραψει ότι άρθρο θέλει.Επίσης πλίνθε αναφέρεται σε κανόνες εμπλοκής για στρατιωτικές δυνάμεις κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση που εξετάζουμε μιας και πρόκειται για ιδιωτικές εταιρείες.Τέλος τσιμεντόλιθε μπες στον κόπο να διαβάσεις και το υπόλοιπο άρθρο που googleαρες για να δεις ότι είναι μια πολύ γενική ορολογία ενώ εμείς εδώ μιλάμε για συγκεκριμένο επάγγελμα με συγκεκριμένους κανόνες.
Τις μπαρούφες σου να πας να τις πεις σε κανέναν ανίδεο να το παίξεις ιστορία.
Ωραια λοιπον...εγω που μαθαινα καποτε κατι αλλο(δεν εχει σημασια τι) το ξερω σαν ROE... Για γραψε μας τους κανονες εσυ,και τι γινεται οταν πλησιαζουν πειρατες....
 

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.066
Πόντοι
3.446
Πριν λίγο καιρό μου είπαν τα παιδιά ότι παίρνουν γύρω στο ενάμιση χιλιάρικο πάνω κάτω.
 
OP
OP
T

ta

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
761
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
6
Ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη κ τις πληροφοριες.. Με διαπλους μιλησα μου φανηκε αρκετα σοβαρη εταιρια
 

ANDREIOS

Μέγας
Εγγρ.
22 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.146
Κριτικές
13
Like
1.681
Πόντοι
4.655
Εγω δουλεψα με την sea guardian  το 2015 επερνα 1600$ τον μηνα δεν ξερω τωρα τι λεφτα δινουν παντως τα λεφτα επεσαν οταν μπηκαν σε εταιτριες ινδοι πρωην στρατιωτικοι

η Εταιρια που ημουν για οποιον ενδιαφερεται ειναι αυτη
 

info@123

Μέγας
Εγγρ.
23 Οκτ 2013
Μηνύματα
830
Κριτικές
66
Like
11.447
Πόντοι
3.506
Καλησπέρα, φίλε.
Τα λεφτά που παίζουν τώρα είναι 1300€-1500€, μηνιαίως, καθαρά στο χέρι και αυτά, τις περισσότερες φορές, θα τα πάρεις εάν είσαι Team Leader. Για εμένα δεν αξίζει, καθώς είναι σκέτη ταλαιπωρία. Την μεγάλη ευθύνη την έχουν οι εταιρείες, οι οποίες από ένα σημείο και μετά ανέβαζαν στα πλοία τραγικά members, χωρίς ΚΑΜΙΑ τακτική εκπαίδευση και ΚΑΜΙΑ προϋπηρεσία, ούτε ως απλοί security. Υπήρχαν και περιπτώσεις, στις οποίες μέλη, ακόμα και Team Leaders, ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΓΛΙΚΑ! Αυτή την στιγμή η μεγαλύτερη και πιο αξιόπιστη εταιρεία, είναι η Διάπλους.
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
Πες τα.Αν ήσουνα εκεί κάνε και ένα σχόλιο για τα 16 χιλιάρικα που έδωσε στον μάχιμο ζητά η Διάπλους το 2016 για 2 transits.
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
με την aspida τι  εγινε τελικα ...; ; ; ;
 

nectar

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
590
Κριτικές
10
Like
533
Πόντοι
6.065
Παιδιά καλησπέρα, παρακολουθώ την συζήτηση και τα ενδιαφέροντα σχόλια που αναφέρθηκαν, πληροφοριακά και μόνο ,έχει τύχει σε κάποιον από εσάς να ανέβουν πειρατές σε βαπόρι και πως αντιδράσατε;
Να πω πως δεν έχω σχέση με τον χώρο ,απλά από περιέργεια και μόνο ρωτάω....λογιστής είμαι....
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.413
Κριτικές
16
Like
13.586
Πόντοι
6.515
ωραιο θεμα τυποι, το bou παρεχει πολυπλευρη ενημερωση  :heavymetalbig:
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.313
Κριτικές
6
Like
10.360
Πόντοι
3.936

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom