Νέα

Φασολάδα και .... αέρια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 116
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.084
Κριτικές
2
Like
8.801
Πόντοι
2.456
νομιζω οτι αμα πινεις και γαλα δεν εχεις θεμα με τα αερια. εγω ετσι κανω οταν τρωω οσπρια αλλα κανονιζω να μην τρωω και τεραστιες ποσοτητες γιατι δεν μου αρεσουν
Τυπε για μέγιστα αποτελέσματα παγωμένο σοκολατουχο γάλα..
:badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair:
Η συνέχεια είναι σίγουρη..
:shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.121
Κριτικές
62
Like
40.655
Πόντοι
8.530
Τα φασόλια γιγαντες πάντως είναι χειρότερα. Και τα κουκιά επίσης. Νιώθεις ότι το έντερο θα τιναχτει.
Φάβα δοκίμασες;
Είναι πολύ χαλαρωτικό να την κάνεις με το χέρι ,χωρίς μύλο...την πιέζεις με ξύλινη κουτάλα και ανακατεύεις μέχρι να γίνει αλοιφη...υπέροχη!
Καλή είναι και σε κονσέρβα αλλά εκεί φαίνεται ότι έχει συντηρητικά.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.121
Κριτικές
62
Like
40.655
Πόντοι
8.530
Τυπε για μέγιστα αποτελέσματα παγωμένο σοκολατουχο γάλα..
:badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair::badair:
Η συνέχεια είναι σίγουρη..
:shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit::shit:
Συνοδεία ζαμπονοκασετοπιτας και σπανακοπιτας....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πίτσα και σουβλάκια...και μετά χεζεις τσιμεντολιθους.
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
1.994
Κριτικές
9
Like
3.297
Πόντοι
456
Φασόλια-Μιλκο-Λαχανο..Τσερνομπιλ
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.633
Κριτικές
34
Like
4.332
Πόντοι
7.195
Ξερω οτι θα πεσουν και οι γνωστοι μπαχαλακηδες, αλλα ανοιγω το νημα, για να βγει και κατι σοβαρο.
Εκτος, αν...καταργησουμε τη φασολαδα απο τη διατροφη μας!

Λοιπον, κατα καιρους εχω ακουσει διαφορες αποψεις.
Οτι πχ καποιοι δεν τα βαζουν να μουλιασουν στο νερο επι πολλες ωρες, και ετσι...μετα εχουν αερια οταν τα τρωνε.
Ουτε αυτο ομως φαινεται να ισχυει, αφου πχ εχει τυχει να τα αφησουμε σε λεκανη με νερο, για 15 ωρες, αλλα αποτελεσμα...μηδεν!

Υπαρχει τροπος, να τρωμε φασολαδα, αλλα να μην γινεται αυτο το χάλι;
Εχετε βρει τι φταιει; Ή δεν υπαρχει λυση για το συγκεκριμενο προβλημα;
το μυστικό είναι το ξεφλούδισμα τύπε μου.
Στα φασόλια (όπως και στα ρεβύθια) τα αφήνεις να μουσκέψουν από την προηγούμενη μέρα
και μετά βάζεις το χέρι στην κατσαρόλα και αρχίζεις να τα στραμπουλάς (άριστη προπόνηση χούφτα-πήχυς)
Μαζεύεις τα φλούδια και συνεχίζεις, κανά πεντάλεπτο θα σου πάρει..
Άλλη γεύση.. και χωρίς κλανίδι..
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.419
Like
13.678
Πόντοι
3.506

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.991
Κριτικές
4
Like
7.406
Πόντοι
2.306
Φάβα δοκίμασες;
Είναι πολύ χαλαρωτικό να την κάνεις με το χέρι ,χωρίς μύλο...την πιέζεις με ξύλινη κουτάλα και ανακατεύεις μέχρι να γίνει αλοιφη...υπέροχη!
Καλή είναι και σε κονσέρβα αλλά εκεί φαίνεται ότι έχει συντηρητικά.
Φάβα no problem. Δεν έχει αέρια. Βέβαια με κρεμμυδάκι αν τη φας, σκοτώνεις κουνούπι στα δύο μέτρα με την ανάσα.
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
1.994
Κριτικές
9
Like
3.297
Πόντοι
456
το μυστικό είναι το ξεφλούδισμα τύπε μου.
Στα φασόλια (όπως και στα ρεβύθια) τα αφήνεις να μουσκέψουν από την προηγούμενη μέρα
και μετά βάζεις το χέρι στην κατσαρόλα και αρχίζεις να τα στραμπουλάς (άριστη προπόνηση χούφτα-πήχυς)
Μαζεύεις τα φλούδια και συνεχίζεις, κανά πεντάλεπτο θα σου πάρει..
Άλλη γεύση.. και χωρίς κλανίδι..
Αν φάμε μόνο τα φλούδια πειράζει;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.121
Κριτικές
62
Like
40.655
Πόντοι
8.530
Φάβα no problem. Δεν έχει αέρια. Βέβαια με κρεμμυδάκι αν τη φας, σκοτώνεις κουνούπι στα δύο μέτρα με την ανάσα.
Χωρίς κρεμμύδι είναι σαν φτύνεις σε χαρτομάντιλο αντί να πετάς μια ωραιότατη ροχαλα....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Κουνουπίδι..Ναγκασάκι..
Υγιεινοτατο το κουνουπίδι ,το αγαπούσε και ο βυζαντινοτετοιος!
 

Niko_Like

Ανώτατος
Εγγρ.
8 Νοε 2020
Μηνύματα
29
Κριτικές
111
Like
4.757
Πόντοι
17.060
Σοβαρά πράγματα, όχι αστεία!
 

markisiosLOG

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
2.391
Λοιπον, επειδη εχω εμπειρια...
Αρχικα θελουν καλο μουλιασμα, 12 ωρες ειναι καλες.
Δευτερον να προτιματε γιγαντες γιατι εχουν περισσοτερο πρωτεινη σε σχεση με την επιφανεια της φλουδας. Η φλουδα μαλλον ειναι υπευθυνη για τον περισσοτερο αερα αφου ειναι και το πιο δυσκολο κομματι του φασωλιου να διασπασει το εντερο.
Τριτον θελουν καλο βρασιμο και αργο, σε χαμηλη φωτια να σιγοβρασουνε μεχρι να ειναι πολυ μαλακα απο μεσα.
Πεμπτο ειναι η ποσοτητα, αν φας πολυ λογικο να εχεις αερα αλλα μεχρι τωρα με τα παραπανω τουλαχιστον ο αερας δεν βρωμαει σχεδον καθολου και για να ειμαι ειλικρινης τρωο πολυ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.615
Πόντοι
4.546
Ξερω οτι θα πεσουν και οι γνωστοι μπαχαλακηδες, αλλα ανοιγω το νημα, για να βγει και κατι σοβαρο.
Εκτος, αν...καταργησουμε τη φασολαδα απο τη διατροφη μας!

Λοιπον, κατα καιρους εχω ακουσει διαφορες αποψεις.
Οτι πχ καποιοι δεν τα βαζουν να μουλιασουν στο νερο επι πολλες ωρες, και ετσι...μετα εχουν αερια οταν τα τρωνε.
Ουτε αυτο ομως φαινεται να ισχυει, αφου πχ εχει τυχει να τα αφησουμε σε λεκανη με νερο, για 15 ωρες, αλλα αποτελεσμα...μηδεν!

Υπαρχει τροπος, να τρωμε φασολαδα, αλλα να μην γινεται αυτο το χάλι;
Εχετε βρει τι φταιει; Ή δεν υπαρχει λυση για το συγκεκριμενο προβλημα;

Στο ερώτημα τί φταίει και εάν υπάρχει λύση τύπε μια είναι η απάντηση.. προσέχουμε τί ψηφίζουμε!!!!!
Οπότε να πρόσεχες τί ψήφιζες πρίν 4 έτη να ΜΗΝ είχες πήξει στην φασολάδα και τις φακές...
* Το νου σου τον Απρίλιο διότι εάν κάνεις την ίδια μαλακία αυτή την φορά ΟΥΤΕ φασολάδα θα χει το μενού.. και ύστερα θα ανοίγεις νήμα δώστε συνταγές πώς να συνδυάσω το βραστό νερό....
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.007
Πόντοι
10.336
Ξερω οτι θα πεσουν και οι γνωστοι μπαχαλακηδες, αλλα ανοιγω το νημα, για να βγει και κατι σοβαρο.
Εκτος, αν...καταργησουμε τη φασολαδα απο τη διατροφη μας!

Λοιπον, κατα καιρους εχω ακουσει διαφορες αποψεις.
Οτι πχ καποιοι δεν τα βαζουν να μουλιασουν στο νερο επι πολλες ωρες, και ετσι...μετα εχουν αερια οταν τα τρωνε.
Ουτε αυτο ομως φαινεται να ισχυει, αφου πχ εχει τυχει να τα αφησουμε σε λεκανη με νερο, για 15 ωρες, αλλα αποτελεσμα...μηδεν!

Υπαρχει τροπος, να τρωμε φασολαδα, αλλα να μην γινεται αυτο το χάλι;
Εχετε βρει τι φταιει; Ή δεν υπαρχει λυση για το συγκεκριμενο προβλημα;
τυπε παραδοξως αφου δεν μπηκα νωρις νωρις να στο γκρεμισω μαζι με τους αλλους, θα σου δωσω την σοβαροτερη και την αποτελεσματικοτερη απαντηση ολων, γιατι χωρις αυτο το lifehack απλα δεν θα ετρωγα ουτε εγω, ουτε θα ταιζα οσπρια τους γυρω μου.
Το lifehack ειναι της γιαγιας, οποτε δεν αμφισβητειται.

Βαλε τα φασολια απο το βραδυ στο νερο. Το πρωι ή το μεσημερι, βραστα μονο σε νερο (και αλατι) για 20-30 λεπτα. Στραγγιξε τα και πετα το νερο που εχει ολες τις μαλακιες που εκκρινουν, βαλε καινουριο (βρασε απο πριν στον βραστηρα μην περιμενεις σα μλκς να ξαναβρασει), και ξεκινα να πετας μεσα σαλτσες, μπαχαρια κτλ οτι βαζεις.

Εγγυηση, δεν εχω ριξει φονικα κλανιδια ποτε απο τοτε. Για τους πιο μερακληδες που μπορουν και ξερουν να μαγειρευουν κατι παραπανω, τα βραστα κρεμμυδια (στιφαδο πχ) εχουν την ιδια (ή και χειροτερη) φονικη κλανια, και παλι πετωντας το νερο νωριτερα γλιτωνεις το 90% της ζημιας.

Στα λεει ανθρωπος που βαζει ενα κιλο φασολια στο πιατο του
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.771
Κριτικές
1
Like
6.100
Πόντοι
2.306
Ειναι το απολυτο γευμα για να καλεσεις νεο γκομενακι σπιτι να του μαγειρεψεις .
Στο τελος της βραδιας και το επομενο πρωϊ ανταλλασετε φονικα κλανιδια αιωνιας αγαπης και η σχεση ατσαλωνεται.
εκει πια ξερεις αν εχεις γνωρισει τη μανα των παιδιων σου ή αλλη μια περαστικη σχεση…:confused::confused:
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
536
Κριτικές
11
Like
1.429
Πόντοι
376
1ον, εξυπακούεται ότι αλλάζεις το νερό μετά το πρώτο βρασιμο
2ον, Δεν χρειάζεται να τα μουλιάζεις από βραδίς. Πριν αλλάξεις το νερό, τα αφήνεις 30'
3ον, όσο πιο φρέσκο, τόσο πιο "βραστερό" (μαλακώνει και πολύ, και γρήγορα) το φασόλι και τόσο λιγότερες ομοβροντίες..
 

Charis90

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2022
Μηνύματα
47
Like
223
Πόντοι
20
Όσπρια λαχανικά ζυμαρικά φρούτα κρέατα πουλερικά ότι και να φάω πρόβλημα δεν έχω :grin:
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.014
Like
3.873
Πόντοι
456
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου που είχε γενικά πρόβλημα με τα δύσπεπτα γιατί είχε έλκος στομάχου έβαζε την μάνα και του τα πέρναγε όλα αυτά (ρεβίθια, φακές, κουκιά )από τον μύλο του πουρέ !
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom