Νέα

Εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Idromenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 913
  • Εμφανίσεις 138K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Έχετε κάνει εξετάσεις για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα πρόσφατ

  • Ναι (για όλα)

    Ψήφοι: 87 24,4%
  • Όχι (για κανένα)

    Ψήφοι: 75 21,1%
  • Τι είναι αυτό?

    Ψήφοι: 19 5,3%
  • Ναι (αιματολογικές μόνο)

    Ψήφοι: 84 23,6%
  • Ναι (επίχρισμα μόνο)

    Ψήφοι: 4 1,1%
  • Ναι (πεοσκόπιση μόνο)

    Ψήφοι: 5 1,4%
  • Όχι (δεν πάω σε γιατρούς)

    Ψήφοι: 15 4,2%
  • Όχι (αφου δεν έχω κανένα σύμπτωμα)

    Ψήφοι: 67 18,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

eridon1877

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Μαρ 2011
Μηνύματα
560
Κριτικές
48
Like
4.415
Πόντοι
5.866
Καλησπερα... μετα απο ποσες μερες μπορει να κανει καποιος εξετάσεις ωστε να ειναι εγκυρες; μου πηραν ελευθερο στοματικο στη λιοσιων και εχω μεγάλο αγχος γιατι μετα απο μια εβδομαδα εμαθα για την εγκυμονουσα σύζηγο...

6-8 εβδομάδες μετά την ύποπτη επαφή, στο Συγγρό. Το πιο σύγχρονοο και γρήγορο τεστ.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.320
Πόντοι
2.356
Μην κανεις τιποτα μαζι της τυπε.
 

Giorgos88

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2010
Μηνύματα
103
Κριτικές
6
Like
269
Πόντοι
1
Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι και πόσο επικίνδυνα μπορεί να είναι αυτά τα λευκά σπυράκια-άφθες που έβγαλα στο στόμα μετά από στοματικό που έκανα σε γκόμενα. Αν έχετε διάθεση για χαβαλέ, παρακαλώ προσπεράσετε. Αν σε κάποιον έχει τύχει θα ήθελα να μου πει τι ξέρει ή έστω σε τι γιατρό πρέπει να πάω. ΩΡΛ, δερματολόγο ή στοματολόγο-οδοντίατρο;
 

Συνημμένα

  • inCollage_20211108_091834800.jpg
    inCollage_20211108_091834800.jpg
    582,3 KB · Εμφανίσεις: 169

yanni02

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2022
Μηνύματα
73
Like
207
Πόντοι
20
Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι και πόσο επικίνδυνα μπορεί να είναι αυτά τα λευκά σπυράκια-άφθες που έβγαλα στο στόμα μετά από στοματικό που έκανα σε γκόμενα. Αν έχετε διάθεση για χαβαλέ, παρακαλώ προσπεράσετε. Αν σε κάποιον έχει τύχει θα ήθελα να μου πει τι ξέρει ή έστω σε τι γιατρό πρέπει να πάω. ΩΡΛ, δερματολόγο ή στοματολόγο-οδοντίατρο;
Σε γιατρό πήγαινε φίλε. ΟΡΥΛΑ
 

Mr BiGger

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2019
Μηνύματα
19
Κριτικές
9
Like
426
Πόντοι
280
Κανεις ρε παιδια για αυτο που ρωτησα παραπανω?

καμια βοηθεια??

Ευχαριστω

ΥΓ: Στο συγγρος που λενε πανε και κανουν full εξετασεις για ΣΜΝ, πως γινεται?Πας εξωτερικα ιατρεια και σε βλεπει γιατρος και στις γραφει και πας να τις κανεις εκει την ιδια στιγμη? Γινεται να πας και απογευμα ΑΝ εφημερευει το νοσοκομειο?
Μπορείς να κάνεις καλλιέργεια Σπέρματος με όλες της παρεπόμενες εξετάσεις ανάλογα με την καθοδήγηση του Ιατρού. Αυτό τα δείχνει όλα συνήθως που αφορούν τα ΣΜΝ. Γίνεται σχετικά εύκολα κατόπιν συνεννόησης με οποιοδήποτε ιδιωτικό κέντρο (πχ. βιοϊατρική). Η συνεννόηση αφορά το δείγμα το οποίο πρέπει να είναι εντός της τελευταίας ώρας (όχι κάτι άλλο εξειδικευμένο).
 

Zuck

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2021
Μηνύματα
38
Like
119
Πόντοι
0
Σε γιατρό πήγαινε φίλε. ΟΡΥΛΑ
Οι άφθες στο στόμα παραπέμπουν σε μετάδοση του ιού των κονδυλωμάτων (HPV). Δερματολόγος ή ΩΡΛ μπορούν να κανουν διάγνωση. Οι δερματολόγοι έχουν καθημερινά επισκέψεις από ατομα που έχουν εμφανισει τον ιό των κονδυλωματων. Υπάρχει και το νοσοκομείο "Α.Συγγρός" με εξωτερικά ιατρεία για ΣΜΝ (ιατρείο 10).
Οταν κάποιος κολλήσει HPV χρειαζεται να εξετασθει μερικές φορες απο το γιατρό, για να αξιολογηθεί η πορεία της νοσησης. Ο HPV είναι περισσότερο "ενοχλητικός" και λιγότερο "επικίνδυνος"
 

GREKO79

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2014
Μηνύματα
618
Κριτικές
5
Like
686
Πόντοι
86
Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι και πόσο επικίνδυνα μπορεί να είναι αυτά τα λευκά σπυράκια-άφθες που έβγαλα στο στόμα μετά από στοματικό που έκανα σε γκόμενα. Αν έχετε διάθεση για χαβαλέ, παρακαλώ προσπεράσετε. Αν σε κάποιον έχει τύχει θα ήθελα να μου πει τι ξέρει ή έστω σε τι γιατρό πρέπει να πάω. ΩΡΛ, δερματολόγο ή στοματολόγο-οδοντίατρο;
στοματολόγο θες φιλε , αλλα δεν φαινεται κατι σοβαρο
 

Zuck

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2021
Μηνύματα
38
Like
119
Πόντοι
0
Καλημέρα σε όλους. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι και πόσο επικίνδυνα μπορεί να είναι αυτά τα λευκά σπυράκια-άφθες που έβγαλα στο στόμα μετά από στοματικό που έκανα σε γκόμενα. Αν έχετε διάθεση για χαβαλέ, παρακαλώ προσπεράσετε. Αν σε κάποιον έχει τύχει θα ήθελα να μου πει τι ξέρει ή έστω σε τι γιατρό πρέπει να πάω. ΩΡΛ, δερματολόγο ή στοματολόγο-οδοντίατρο;
Οι άφθες στο στόμα παραπέμπουν σε μετάδοση του ιού των κονδυλωμάτων (HPV). Δερματολόγος ή ΩΡΛ μπορούν να κανουν διάγνωση. Οι δερματολόγοι έχουν καθημερινά επισκέψεις από ατομα που έχουν εμφανισει τον ιό των κονδυλωματων. Υπάρχει και το νοσοκομείο "Α.Συγγρός" με εξωτερικά ιατρεία για ΣΜΝ (ιατρείο 10).
Οταν κάποιος κολλήσει HPV χρειάζεται να εξετασθει μερικές φορες απο το γιατρό, για να αξιολογηθεί η πορεία της νοσησης. Ο HPV είναι περισσότερο "ενοχλητικός" και λιγότερο "επικίνδυνος"
 

Giorgos_Papadopoulos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
666
Κριτικές
23
Like
819
Πόντοι
966
Ερωτήσεις:
  • Χρειάζεται να κλείσει κανείς ραντεβού για τις εξετάσεις για Σ.Μ.Ν. στο Συγγρό ή τον δέχονται όπως είναι στα εξωτερικά τους ιατρεία;
  • Φαντάζομαι γίνονται με αιμοληψία, οπότε πρέπει κανείς να πάει εκεί πρωί, χωρίς φαγητό και μόνο έχοντας πιει νερό;
  • Πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε εξετάσεις εμείς που τον έχουμε συνηθισμένο «σπορ» τον αγοραίο έρωτα;
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
Ερωτήσεις:
  • Χρειάζεται να κλείσει κανείς ραντεβού για τις εξετάσεις για Σ.Μ.Ν. στο Συγγρό ή τον δέχονται όπως είναι στα εξωτερικά τους ιατρεία;
  • Φαντάζομαι γίνονται με αιμοληψία, οπότε πρέπει κανείς να πάει εκεί πρωί, χωρίς φαγητό και μόνο έχοντας πιει νερό;
  • Πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε εξετάσεις εμείς που τον έχουμε συνηθισμένο «σπορ» τον αγοραίο έρωτα;
για το πρώτο σκέλος, δεν ξέρω.
Για το δεύτερο, εξαρτάται, φαντάζομαι, απο το τι ακριβώς αναζητά μια εξέταση αίματος, ή για το αν χρειάζεται εξέταση ούρων, ή δειγματοληψία ιστού.
Για το τρίτο... αν παίρνεις τις αυτονόητες προφυλάξεις, μόνο εαν έχεις ουσιαστικό λόγο να ανησυχείς. Προσωπικά, έχω κάνει μόνο μία φορά εξετάσεις, και για άσχετο λόγο... εν τω μεταξύ έχω κάρτα μέλους του σωματείου μπουρδελιάρηδων, απο το 1991.
 

GRcock

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2018
Μηνύματα
11
Κριτικές
2
Like
46
Πόντοι
0
Καλησπέρα σε όλους

Να ρωτήσω κάτι

Είναι να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος που κάνω κάθε χρόνο και συζήτησα με τον μικροβιολογο μου για να κάνω παράλληλα εξετάσεις και για σμν προληπτικά.

Θα μου πείτε έχεις κάτι; Όχι ούτε σημάδια ούτε σπυριά ούτε εκκρίσεις και τσουξιματα ούτε τίποτα απλά σκεφτόμουν αφού θα κάνω που θα κάνω εξετάσεις ας κάνω και για αυτά μια φορά.

Το ερώτημα μου είναι το εξής μου είπε ο μικροβιολογος να δω τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και να του πω να μου "τις γράψει" και αυτές να πληρώσω μόνο συμμετοχή.

Για να μην πηγαίνω σε αφροδισιολογο και πληρώνω επισκέψεις ξέρει κάποιος που έχει κάνει ξανά εξετάσεις να μου πει τι εξετάσεις να του πω να μου κάνει;

Ευχαριστώ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom