Νέα

Έξαρση των νόσων της σκλήρυνσης κατά πλάκας και της επιληψίας!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimitrakis29
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 44
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Δημητράκη,
θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμος.
χαρας το κουραγιο σου ρε συντεκνε..
παρε να ηρεμησεις..
URL]]
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
χαρας το κουραγιο σου ρε συντεκνε..
παρε να ηρεμησεις..
http://[URL unfurl="true"]www.fhuqme.com/bigtitscurvyasses/lil-chica/index_files/1.jpg[/img[/URL]]
[/quote]
Ωραίο πρόσωπο  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

bonbenito

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.683
Like
4
Πόντοι
16
φιλε εγο απο δο μεσα εχο μαθη πραματα,πχ απο Ντουρασελ για κομπιοτερ και ιλεκτρονικα,απο Περσονα δικιγορικα μεχρις γιατρικα εκτος απο τα νιχτικα που μαθενο απο Βασο(Πελε του φραπε) ,Γερουλι(Πουρετζερ) και αλοι
εινε καπιοι που ξερουν
Έχεις δίκιο βουνο. Υπ αυτή την έννοια, αυτό που μα θες φαντάζομαι από αυτό το θρέντ είναιθ να μην πιστεύεις ατεκμηρίωτες φήμες και αντίθετα να διαβάζεις προσεκτικά αυτά που λένε οι ειδικοί!
Αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό ήδη το ξέρεις φίλε μου
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
Έχεις δίκιο βουνο. Υπ αυτή την έννοια, αυτό που μα θες φαντάζομαι από αυτό το θρέντ είναιθ να μην πιστεύεις ατεκμηρίωτες φήμες και αντίθετα να διαβάζεις προσεκτικά αυτά που λένε οι ειδικοί!
Αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό ήδη το ξέρεις φίλε μου
φιλε εδο ακους γενικουρες αλα μαθενις,αμα εισε αροστος πας στο γιατρο που σιγουρα ξερη πιο πολα απο ολους
εμης απλα λεμε γνομι
 

gamokaiderno30

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ πάντως απορώ πώς κάποιος,που ούτε ορθογραφία δε γνωρίζει,ανοίγει θέμα για ιατρικά ζητήματα!!!Η ασθένεια του νευρικού συστήματος αυτή λέγεται Σκλήρυνση κατα Πλάκας ή στα αγγλικά Multiple Sclerosis,δηλαδή πολλαπλή σκλήρυνση.Πρόκειται για βλάβες του ΚΝΣ (Κεντρικού νευρικού) που χαρακτηρίζονται απο απομυελίνωση και επακόλουθη μείωση της αγωγιμότητας και φυσικά λειτουργική έκπτωση.Οι βλάβες αυτές έχουν την μορφή πλακών,εξ'αιτίας των οποίων η λαϊκή ονομασία της νόσου είναι σκλήρυνση κατά Πλάκας και ΟΧΙ Σκλήρινση Καταπλάκας.ΕΛΕΟΣ!!!
 

gamokaiderno30

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Και συγχαρητήρια στον cretan335 για τις σωστές του τοποθετήσεις!
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
Εγώ πάντως απορώ πώς κάποιος,που ούτε ορθογραφία δε γνωρίζει,ανοίγει θέμα για ιατρικά ζητήματα!!!Η ασθένεια του νευρικού συστήματος αυτή λέγεται Σκλήρυνση κατα Πλάκας ή στα αγγλικά Multiple Sclerosis,δηλαδή πολλαπλή σκλήρυνση.Πρόκειται για βλάβες του ΚΝΣ (Κεντρικού νευρικού) που χαρακτηρίζονται απο απομυελίνωση και επακόλουθη μείωση της αγωγιμότητας και φυσικά λειτουργική έκπτωση.Οι βλάβες αυτές έχουν την μορφή πλακών,εξ'αιτίας των οποίων η λαϊκή ονομασία της νόσου είναι σκλήρυνση κατά Πλάκας και ΟΧΙ Σκλήρινση Καταπλάκας.ΕΛΕΟΣ!!!
ασε μας ρε φίλε σε σαιτ για μπουρδέλα ηρθες να μας μάθεις ορθογραφία δηλαδή εσύ που γράφεις τι είσαι γιατρός ή μήπως ασχολήθηκες και ποτέ........ με την ιατρική
 

gamokaiderno30

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
ασε μας ρε φίλε σε σαιτ για μπουρδέλα ηρθες να μας μάθεις ορθογραφία δηλαδή εσύ που γράφεις τι είσαι γιατρός ή μήπως ασχολήθηκες και ποτέ........ με την ιατρική

Άσε μας ρε κτηνίατρε... :2funny: Άνοιξε κανα θέμα για λεϊσμανίαση...
 

kthniatros

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2008
Μηνύματα
268
Like
1
Πόντοι
1
Άσε μας ρε κτηνίατρε... :2funny: Άνοιξε κανα θέμα για λεϊσμανίαση...
ναι και τώρα θες να μας πεις ότι είσαι γιατρός ούτε έξω από ιατρική σχόλη δεν έχεις περάσει ρεεεεεεεε
άσε που μου θυμίζεις ένα γνωστό μου γιατρό που κοιμόταν στα αμφιθέατρα πίσω απ το χαρτοφύλακά του κι ούτε το όνομα της καθηγήτριας της Βιοχημείας δεν ήξερε........
 

Επισκέπτης
Ο σωστός γιατρός δεν λέει στο συγκεκριμένο φόρουμ ότι είναι γιατρός, δεν κάνει και δεν πρέπει να το πει! Απαγορεύεται ηθικά πρώτα από όλα γιατί είναι έγκλημα το να δίνει συμβουλές και να κάνει διαγνώσεις από εδώ μέσα, όσοι είστε γιατροί έχετε δώσει έναν όρκο ιερό, έναν όρκο που στην συγκεκριμένη επιστήμη πρέπει να τηρείται κατά γράμμα και χωρίς καμία εξαίρεση!
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Δως τους Χοντρούλη μου  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Και εγω θα έρθω να καταθέσω στο πειθαρχικό του Συλλόγου τους :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Δημητράκη,
θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμος.

Η ΣΚΠ είναι μια ασθένεια που δεν περιγράφεται σε 100 πόστ, που δεν έχω και την διάθεση να τα κάνω.
Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτα. Μην γράφεις όμως αηδίες που άκουσες απο φίλους γιατρούς και λοιπούς μαλάκες, στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ.
Κανείς δεν ξέρει απο τι προκαλείται, πότε "ξεκινάει" αλλά και ποιά θα είναι η πορεία της.
Φάρμακο, όπως η Ιντερφερόνη β-1Α, που να την θεραπεύει 100% δεν υπάρχει, ούτε φαίνεται πως θα υπάρξει στο άμεσο μέλλον. Απλά καθυστερούν την όποια εξέλιξη της.
Για να γίνει μια διάγνωση ΣΚΠ πρέπει να γίνουν κλινικές εξετάσεις, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται απαραίτητα και MRI, που πρέπει να καταλλήξουν σε ειδικό [size=40pt]νευρολόγο[/size] για να κάνει την διάγνωση.
Τέλος οι αυτοάνοσες ασθένειες, συμπεριλαμβανομένης και της ΣΚΠ, τελευταία φαίνονται οτι παρουσιάζουν έξαρση..............έτσι νομίζεις.
Δυστυχώς τώρα τελευταία εμφανίστηκαν τα MRI που είναι στην ουσία το απόλυτο εργαλείο για να γίνει μια διάγνωση για αυτοάνοση ασθένεια. Καλές οι εξετάσεις αλλά χωρίς την μαγνητική τομογραφία δεν.....

Τόσο απλά σου εξηγώ γιατί είναι παντελώς άκυρο το θρέντ που άνοιξες και το οτι έγραψες μαλακίες για την ΣΚΠ. Για την επιληψία δεν έχω ιδέα, δεν σχολιάζω.

Πολύ σωστός cretan. Μπράβο σου.

Με πολύ απλά λόγια να περιγράψω τι είναι η ΣΚΠ.
Φανταστείτε ότι το ανθρώπινο σώμα έχει μέσα του καλώδια αντί για νεύρα. Και ότι σιγά-σιγά, αυτά τα καλώδια ξεγυμνώνονται (απομυελίνωση) χωρίς προφανή λόγο (η επιστήμη δεν έχει εξακριβώσει ακόμη γιατί αυτό συμβαίνει). Όταν τα καλώδια ξεγυμνώνονται από το πλαστικό που τα περιβάλλει και ακουμπούν μεταξύ τους, τότε βραχυκυκλώνουν.
Το βραχυκύκλωμα αυτό, στον ανθρώπινο οργανισμό, μεταφράζεται ποικιλοτρόπως, άλλοτε με απώλειες της όρασης, άλλοτε με αστάθεια, άλλοτε με απώλεια της γεύσης (σε συγκεκριμένα σημεία της γλώσσας) ή γενικά με οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς, σχετικό με τα νεύρα και τις αισθήσεις. Σιγά-σιγά, τα περιστατικά πυκνώνουν και γίνονται ολοένα και πιο σοβαρά.
Δυστυχώς, όπως σε όλα τα αυτοάνοσα νοσήματα, ο οργανισμός, θεωρεί πως τα αντισώματά του (το ανοσοποιητικό του γενικά) είναι εχθροί του και προσπαθεί να τα καταστρέψει.
Άγνωστο το γιατί :rolleyes:
Τέλος να πω, ότι δεν υπάρχει φάρμακο, όπως είπε και ο cretan που να θεραπεύει τη ΣΚΠ. Μόνο επιβραδύνει την εξέλιξη της νόσου, και κάπως καταπραΰνει τα συμπτώματα...
 

Επισκέπτης
Δως τους Χοντρούλη μου  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Και εγω θα έρθω να καταθέσω στο πειθαρχικό του Συλλόγου τους :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Με τόσους μαλάκες εδώ μέσα δεν ξέρεις ποιον να πρωτοβρίσεις!
Ότι μαλακία ακούνε η διαβάζουν την πετάνε εδω μέσα, για πουτάνες ας γράφουν ότι θέλουν για ιατρικά θέματα να βγάλουν τον σκασμό! Οι χειρότεροι είναι οι γιατροί που υπάρχουν εδώ μέσα αν υπάρχουν γιατί είναι απαράδεκτο να κάνεις αναλύσεις εδώ μέσα για ασθένειες ειδικά όταν υπάρχουν άτομα που μπορεί να πάσχουν απο κάποια ασθένεια ή έχουν κάποιον δικό τους με πρόβλημα!
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Δημητράκη,
θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμος.

Η ΣΚΠ είναι μια ασθένεια που δεν περιγράφεται σε 100 πόστ, που δεν έχω και την διάθεση να τα κάνω.
Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο ρώτα. Μην γράφεις όμως αηδίες που άκουσες απο φίλους γιατρούς και λοιπούς μαλάκες, στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ.
Κανείς δεν ξέρει απο τι προκαλείται, πότε "ξεκινάει" αλλά και ποιά θα είναι η πορεία της.
Φάρμακο, όπως η Ιντερφερόνη β-1Α, που να την θεραπεύει 100% δεν υπάρχει, ούτε φαίνεται πως θα υπάρξει στο άμεσο μέλλον. Απλά καθυστερούν την όποια εξέλιξη της.
Για να γίνει μια διάγνωση ΣΚΠ πρέπει να γίνουν κλινικές εξετάσεις, στις οποίες συμπεριλαμβάνεται απαραίτητα και MRI, που πρέπει να καταλλήξουν σε ειδικό [size=40pt]νευρολόγο[/size] για να κάνει την διάγνωση.
Τέλος οι αυτοάνοσες ασθένειες, συμπεριλαμβανομένης και της ΣΚΠ, τελευταία φαίνονται οτι παρουσιάζουν έξαρση..............έτσι νομίζεις.
Δυστυχώς τώρα τελευταία εμφανίστηκαν τα MRI που είναι στην ουσία το απόλυτο εργαλείο για να γίνει μια διάγνωση για αυτοάνοση ασθένεια. Καλές οι εξετάσεις αλλά χωρίς την μαγνητική τομογραφία δεν.....

Τόσο απλά σου εξηγώ γιατί είναι παντελώς άκυρο το θρέντ που άνοιξες και το οτι έγραψες μαλακίες για την ΣΚΠ. Για την επιληψία δεν έχω ιδέα, δεν σχολιάζω.
μπρε προσωρινέ σύντεκνε μπας και είσαι γιατρός... γιατί μπορείς να μου φανείς χρήσιμος
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
5.765
Ακομα και σε φορουμ για μια συγκεκριμενη παθηση να μπειτε, θα διαβασετε μεγαλες ανακριβειες. Ο dimitrakis29 απλα εγραψε κατι που του παν ή που ειδε.
Το 99% των ανθρωπων αν κάνουν MRI εγκεφαλου και νωτιαιου μυελου θα δουνε απομυελινωση. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν συμπτωματα και καλα να 'ναι και να μην εμφανισουν ποτε.
Οι ιντερφερονες, θεωρουνται φαρμακο αιχμης και χρησιμοποιουνται κατα ολων των ζορικων ασθενειων. Για την ωρα, τα αποτελεσματα ειναι απλα θετικα σε καποιο ποσοστο.
Τα αυτοανοσα ειναι τα πιο υπουλα νοσηματα, ουσιαστικα ενας εμφυλιος εχει ξεσπασει στο σωμα του ασθενους. Για την ΣΚΠ καλο ειναι να αποφευγεται η εκθεση στον ηλιο και οι υψηλες θερμοκασιες.
Ακριβως λογω του αυτοανοσου, εννοειται πως οποιαδηποτε φλεγμονη* πρεπει να αποφευγεται. Το ανοσοποιητικο πρεπει να παραμενει ησυχο.

* : απο πονοδοντο και πυρετο, μεχρι σπασιμο οστου και σκουλαμεντρο.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.564
Κριτικές
61
Like
39.296
Πόντοι
21.555
:hi:
Μετά τα πρώτα συμπτώματα της σκλήρυνσης κατά πλάκας: μούδιασμα άκρων και μυρμήγκιασμα, ακραία κούραση
κατάθλιψη, απώλεια μνήμης, διπλή και ομελέτα όραση, αδυναμία, τρέμουλο και ασυμβίβαστη, προβλήματα στην ουροδόχο κύστη, σεξουαλικές δυσκολίες, δυσκαμψία ή ναυτία και ίλιγγο μυϊκοί σπασμοί, εύθραυστη ισορροπία και έλλειψη ασφάλειας, μπορούν να προκαλέσουν ζιγκζαγκάντικη προσέγγιση, διαταραχή ομιλία, δυσανεξία στη θερμική δυσανεξία κλπ.........
Θα χρειαστούν μήνες ή χρόνια για να αισθανθώ ξανά ζωντανός. Με τις ανεπιθύμητες ενέργειες των θεραπειών που είναι σημαντικές καθώς παρουσιάζουν μια πρόσθετη πρόκληση για άτομα με MS. δεν θα είσαι ποτέ ξανά 100 % γιατί το ανοσοποιητικό σου σύστημα είναι αδύναμο. Πόσοι κατεστραμμένοι γάμοι, οικογένειες που καταστρέφονται και φίλοι χάθηκαν επειδή δεν είστε πάλι ίδιοι μετά από πολλαπλή σκλήρυνση και φροντίδα?!
Στις πιο δύσκολες στιγμές ξέρεις ποιοι είναι οι πραγματικοί σου φίλοι ή ποιοι σε εκτιμούν.
Δυστυχώς όπως και οι περισσότερες φιλίες, οι φίλοι θα σας αφήσουν στη μέση μιας ιστορίας. Θέλουν να δημοσιεύσουν ένα ′′ like ′′ για την ιστορία αλλά όταν δουν ότι είναι μακρύ δεν διαβάζουν την ανάρτησή σου μέχρι το τέλος.
Περισσότερο από το μισό έχει ήδη σταματήσει να διαβάζει.
Αποφάσισα να κάνω αυτή την ανάρτηση για να υποστηρίξω, οικογένειες και φίλους που αγωνίζονται ή έχουν καταπολεμήσει αυτή την τρομερή αόρατη ασθένεια
Τώρα εστιάζω σε όσους αφιερώνουν χρόνο να διαβάσουν μέχρι τέλους αυτή την ανάρτηση - ένα μικρό τεστ, αν θέλετε, μόνο για να δείτε ποιος διαβάζει και ποιος μοιράζεται χωρίς να διαβάζει.
Το MS είναι ένας πολύ επιθετικός και καταστροφικός εχθρός των σωμάτων μας.
Ακόμα και μετά από θεραπεία, ο οργανισμός είναι συντετριμμένος καθώς προσπαθεί να αποκαταστήσει τις βλάβες που προκαλούνται από την ίδια τη θεραπεία υπό την καταπολέμηση της νόσου Αυτή είναι μια πολύ μακρά διαδικασία.
Θα ήθελα να μάθω σε ποιον μπορώ να υπολογίσω και ειδικά σε ποιον θα αφιερώσει χρόνο να το διαβάσει αυτό.
Δυστυχώς περνάμε αυτή την αόρατη ασθένεια. Επειδή έχω προσωπικό ενδιαφέρον για τα εφέ του MS, θέλω να δω ποιος διαβάζει και ποιος μοιράζεται χωρίς να διαβάζει! Αν τα διαβάσατε όλα, επιλέξτε 'Like' για να σας ευχαριστήσω στο προφίλ σας. Ξέρω ότι το 97 % από εσάς δεν το προσπερνάτε αλλά οι φίλοι μου θα είναι 3 % που θα το κάνουν. Αντιγραφή και επικόλληση - προς τιμήν κάποιου που γνωρίζετε άρρωστος ή / και μάχεται MS. Όλοι λένε: ′′ Αν χρειαστείς κάτι, μην διστάζεις, θα είμαι εκεί για σένα ", που είναι υπέροχο. Πάω στοίχημα χωρίς να είμαι απαισιόδοξος αλλά ξέρω εσένα ? και οι φίλοι μου θα το βάλουν στον τοίχο τους.
Απλά αντιγραφή και επικόλληση (όχι κοινοποίηση)!!! Θέλω να ξέρω σε ποιον μπορώ να βασιστώ. Γράψτε το 'Done' στα σχόλια όταν το κάνετε. Το κάνω για κάποιον πολύ ξεχωριστό στα μάτια μου. Όλοι ξέρουμε κάποιον που δίνει αυτή τη μάχη... Ευχαριστώ ♥️
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.319
Κριτικές
16
Like
13.392
Πόντοι
5.577
Φίλε η ΣΚΠ είναι τόσο δυσκολη υπόθεση που ο ασθενής μπορεί να ελπίζει σε βοήθεια μόνο των πολυ δικών του ανθρωπων
 
  • Like
Αντιδράσεις: amjik

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.564
Κριτικές
61
Like
39.296
Πόντοι
21.555
Φίλε η ΣΚΠ είναι τόσο δυσκολη υπόθεση που ο ασθενής μπορεί να ελπίζει σε βοήθεια μόνο των πολυ δικών του ανθρωπων
Εδώ στην γειτονιά έχω δύο άτομα με σκπ φοβερός αγώνας φίλε μου...
Υποκλίνομαι καθημερινά στον αγώνα πού δίνουν.
 

Helldoom

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2016
Μηνύματα
39
Like
8
Πόντοι
0
Εδώ στην γειτονιά έχω δύο άτομα με σκπ φοβερός αγώνας φίλε μου...
Υποκλίνομαι καθημερινά στον αγώνα πού δίνουν.
Γονιός με 30 χρόνια ΣΚΠ. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψεις την όλη κατάσταση
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.450
Κριτικές
62
Like
39.730
Πόντοι
8.530
:hi:
Μετά τα πρώτα συμπτώματα της σκλήρυνσης κατά πλάκας: μούδιασμα άκρων και μυρμήγκιασμα, ακραία κούραση
κατάθλιψη, απώλεια μνήμης, διπλή και ομελέτα όραση, αδυναμία, τρέμουλο και ασυμβίβαστη, προβλήματα στην ουροδόχο κύστη, σεξουαλικές δυσκολίες, δυσκαμψία ή ναυτία και ίλιγγο μυϊκοί σπασμοί, εύθραυστη ισορροπία και έλλειψη ασφάλειας, μπορούν να προκαλέσουν ζιγκζαγκάντικη προσέγγιση, διαταραχή ομιλία, δυσανεξία στη θερμική δυσανεξία κλπ.........
Θα χρειαστούν μήνες ή χρόνια για να αισθανθώ ξανά ζωντανός. Με τις ανεπιθύμητες ενέργειες των θεραπειών που είναι σημαντικές καθώς παρουσιάζουν μια πρόσθετη πρόκληση για άτομα με MS. δεν θα είσαι ποτέ ξανά 100 % γιατί το ανοσοποιητικό σου σύστημα είναι αδύναμο. Πόσοι κατεστραμμένοι γάμοι, οικογένειες που καταστρέφονται και φίλοι χάθηκαν επειδή δεν είστε πάλι ίδιοι μετά από πολλαπλή σκλήρυνση και φροντίδα?!
Στις πιο δύσκολες στιγμές ξέρεις ποιοι είναι οι πραγματικοί σου φίλοι ή ποιοι σε εκτιμούν.
Δυστυχώς όπως και οι περισσότερες φιλίες, οι φίλοι θα σας αφήσουν στη μέση μιας ιστορίας. Θέλουν να δημοσιεύσουν ένα ′′ like ′′ για την ιστορία αλλά όταν δουν ότι είναι μακρύ δεν διαβάζουν την ανάρτησή σου μέχρι το τέλος.
Περισσότερο από το μισό έχει ήδη σταματήσει να διαβάζει.
Αποφάσισα να κάνω αυτή την ανάρτηση για να υποστηρίξω, οικογένειες και φίλους που αγωνίζονται ή έχουν καταπολεμήσει αυτή την τρομερή αόρατη ασθένεια
Τώρα εστιάζω σε όσους αφιερώνουν χρόνο να διαβάσουν μέχρι τέλους αυτή την ανάρτηση - ένα μικρό τεστ, αν θέλετε, μόνο για να δείτε ποιος διαβάζει και ποιος μοιράζεται χωρίς να διαβάζει.
Το MS είναι ένας πολύ επιθετικός και καταστροφικός εχθρός των σωμάτων μας.
Ακόμα και μετά από θεραπεία, ο οργανισμός είναι συντετριμμένος καθώς προσπαθεί να αποκαταστήσει τις βλάβες που προκαλούνται από την ίδια τη θεραπεία υπό την καταπολέμηση της νόσου Αυτή είναι μια πολύ μακρά διαδικασία.
Θα ήθελα να μάθω σε ποιον μπορώ να υπολογίσω και ειδικά σε ποιον θα αφιερώσει χρόνο να το διαβάσει αυτό.
Δυστυχώς περνάμε αυτή την αόρατη ασθένεια. Επειδή έχω προσωπικό ενδιαφέρον για τα εφέ του MS, θέλω να δω ποιος διαβάζει και ποιος μοιράζεται χωρίς να διαβάζει! Αν τα διαβάσατε όλα, επιλέξτε 'Like' για να σας ευχαριστήσω στο προφίλ σας. Ξέρω ότι το 97 % από εσάς δεν το προσπερνάτε αλλά οι φίλοι μου θα είναι 3 % που θα το κάνουν. Αντιγραφή και επικόλληση - προς τιμήν κάποιου που γνωρίζετε άρρωστος ή / και μάχεται MS. Όλοι λένε: ′′ Αν χρειαστείς κάτι, μην διστάζεις, θα είμαι εκεί για σένα ", που είναι υπέροχο. Πάω στοίχημα χωρίς να είμαι απαισιόδοξος αλλά ξέρω εσένα ? και οι φίλοι μου θα το βάλουν στον τοίχο τους.
Απλά αντιγραφή και επικόλληση (όχι κοινοποίηση)!!! Θέλω να ξέρω σε ποιον μπορώ να βασιστώ. Γράψτε το 'Done' στα σχόλια όταν το κάνετε. Το κάνω για κάποιον πολύ ξεχωριστό στα μάτια μου. Όλοι ξέρουμε κάποιον που δίνει αυτή τη μάχη... Ευχαριστώ ♥️
Το άγχος και η παραμέληση μιας σωστής διατροφής συντελούν εξίσου στο να προετοιμαστεί το έδαφος για εμφάνιση ΣΚΠ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom