Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
48.324
Like
44.144
Πόντοι
6.256
Κανένας νέος δε θέλει να δουλέψει, άμα βολεύεται με μαύρα ή κρατικά επιδόματα από δω κι από κει.

Κάτι τέτοιο παίζει, μου φαίνεται.
παιζει και αυτο αλλα περισσοτερο δεν πανε σε γαλερες και για τον βασικο
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
670
Like
1.613
Πόντοι
206
Ξέφυγαν οι τιμές φρικτά όμως. Έχουν ανέβει 50% σε 2 χρόνια. Για μια μέση οικογένεια, ένα κυκλαδονήσι είναι όνειρο απατηλό όπως κ 12κάνησα. Άντε οριακά επτάνησα, Θάσο, Σποράδες κ ως εκεί. Μεροκάματα της πλάκας κ δουλειά νυχθημερόν. καλά κάνουν κ δε πάν
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.132
Like
15.757
Πόντοι
3.656
παιζει και αυτο αλλα περισσοτερο δεν πανε σε γαλερες και για τον βασικο
Γιατί ρε ;
Μύκονο αν παίρνεις 1100€/μηνα , 7μερο , 19 ωρίτσες μόνο την ημέρα και άντε βαριά 1-2 ώρες εξτρά απλήρωτες υπερωρίες , είναι μια χαρά.
Αρκεί να κοιμάσαι στην παραλία, χάμω, όχι ξαπλώστρα , να μην πλένεσαι και να μην τρως.
Μπορείς να βάζεις στην άκρη και τα 1100€ .
Μετά από 170 καλοκαίρια μπορείς να πάρεις ηλεκτρικό σουβ.

Αλλά όλο στην καλοπέραση και στην αλητεία έχετε το νου σας.
Άλλος θέλει ρεπό , άλλος θέλει να τρώει , ο καθένας τη μαλακία του.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.595
Πόντοι
456
Ήταν στην αναζήτηση φίλος που πάει ΄΄σεζόν΄΄ κάθε χρόνο για το πού θα πάει φέτος. Το τι τέρατα μου είπε ότι παίζουν από εργοδότες ας μη το σχολιάσουμε. Κι όποιος λέει βολεμένοι οι νέοι και δεν πάνε είναι βαθιά νυχτωμένος.
Ποιος μαλάκας θέλει να μένει με τη μάνα του και να περιμένει χατζιλίκι; Και με τα πλέον τεράστια έξοδα μόλις για τα πολύ βασικά ποιος γονέας αντέχει να πληρώνει στο βρωμόπαιδό του : φαί, τσιγάρα, μπύρες, ποτά, συναυλίες, βενζίνες, λοιπά έξοδα αμαξιού, ενοίκια, λογαριασμούς, ρούχα; Κανένας. Γτ όλα αυτά κοστίζουν πάνω απο 1000 ευρώ ΧΑΛΑΡΑ πλέον. Αλλά δε θα πάει και στο κάτεργο να τον βρουν σεκο σε καμιά κουζίνα στους 100°c μετά από 100 μέρες σερί 16ωρα χωρίς ρεπό. Ας συνέλθουμε
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.213
Like
4.799
Πόντοι
456
Πως να βρούνε μάνα μου με τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι. Οταν έρχεται η άλλη (σ.σ. πρωην δημοσιος υπαλληλος που αποφάσισε με το εφαπαξ να γινει επιχειρηματιας) και μου λέει "έχεις κανένα άτομο για τις ξαπλώστρες; ". "τι ζητάς ; " της λέω "για να ρωτήσω". "ε , τα κλασσικά " μου λέει , "8 - 8 ωράριο , χωρις ρεπο εννοειται , παραγγελίες - καθαριότητα - μάζεμα - άπλωμα - να φτιαχνει και καναν καφε αν χρειαστεί....ευκολα πραγματα...αλλά να αντέχει στον ήλιο μην είναι σαν τον περσινό που λιποθύμαγε όλο τον Αυγουστο".
"Μάλιστα και τι προσφέρεις; " . "780 καθαρά και αν θελει διαμονή θα βαλουμε ενα ραντζο ακομα στο υπόγειο " μου λέει.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.595
Πόντοι
456
Πως να βρούνε μάνα μου με τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι. Οταν έρχεται η άλλη (σ.σ. πρωην δημοσιος υπαλληλος που αποφάσισε με το εφαπαξ να γινει επιχειρηματιας) και μου λέει "έχεις κανένα άτομο για τις ξαπλώστρες; ". "τι ζητάς ; " της λέω "για να ρωτήσω". "ε , τα κλασσικά " μου λέει , "8 - 8 ωράριο , χωρις ρεπο εννοειται , παραγγελίες - καθαριότητα - μάζεμα - άπλωμα - να φτιαχνει και καναν καφε αν χρειαστεί....ευκολα πραγματα...αλλά να αντέχει στον ήλιο μην είναι σαν τον περσινό που λιποθύμαγε όλο τον Αυγουστο".
"Μάλιστα και τι προσφέρεις; " . "780 καθαρά και αν θελει διαμονή θα βαλουμε ενα ραντζο ακομα στο υπόγειο " μου λέει.
AΛΗΤΗΡΙΟΙ
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
Οι νέοι ξύπνησαν δεν σαν εμάς τα ζωα που δεν μιλάγαμε κι ετσι η εστίαση με συνθήκες Ουζμπεκιστάν σε υποτίθεται Ευρωπαίοι χώρα δεν πρόκειται να ξαναβρεί υπαλλήλους.
Υπάρχει ένας λογικός τρόπος να βρουν όταν προσφέρουν εργασία σε συνθήκες Ευρωπαϊκής χώρας και με μισθούς "αντιπροσωπευτικους των κερδων".(δηλαδή ποτε)
Ας συνεχίσουν λοιπόν μα γκρινιάζουν παρέα με τα φιλαράκια τους στα Σούπερ Μαρκετ.
Και πουστε: εσείς οι retailers και συναφή παπαρηδες στο Ελληνικό ετοιμαστείτε να φάτε κι εσείς την πουτσα.
ΥΓ Μην ξεχάσετε μαλακες μόλις ανοίξει το δήθεν μητροπολίτικο πάρκο να πάτε να δώσετε 5 ευρώ στο παρκιγκ και 7 ευρώ τον καφέ μετά τα ψώνια στο Ζάρα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Είναι σίγουρα και που θα πέσεις, και πόσο καλά την ξέρει κανείς τη δουλειά, και πόσο ανάγκη τα έχει τα λεφτά.
 
OP
OP
bruce wayne

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
897
Κριτικές
2
Like
1.991
Πόντοι
206
παιδια η εστιαση ειναι αυτο το μπουρδελο που ειναι σημερα γιατι πολυ απλα ... ανοιγει μαγαζι ο καθε βλαμμενος φελλος και αχρηστος μαγαζι σε αυτη τη χωρα ...οταν βλεπεις σε καθε τετράγωνο σουβλατζιδικο καφετερια μπεργκεραδικο πιτσαρια ναργιλε και βλεπεις ολο τα ιδια και τα ιδια πως να μην καταστραφεί αυτο ο κλαδος ... ημουν στην εστιαση 10 χρονια ΠΕΤΑΜΕΝΑ και σε οσα μαγαζια δουλεψα ολοι οι εργοδοτες δεν ειχαν απολυτος καμια σχεση με το αντικείμενο .... και βαζω το χερι μου στη φωτια οτι το 90% της εστιασης εδω στην ελλαδα ειναι παντελος ΑΧΡΗΣΤΟΙ με το αντικείμενο ... περιμενετε εσεις τωρα μισθο ενσημα δωρα απο ανθρωπους που δεν ξερουν την δουλεια .... για αυτο και εφυγα απο την μπουρδελοεστιαση και πραγματικα ηρέμησα .... ενας κλαδος που ειναι ο ορισμος της σκλαβιας ... και η εστιαση δεν ηταν ετσι κάποτε κατάντησε ετσι ..... ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.004
Like
3.816
Πόντοι
456
.... εδώ στην παραλιακή Κορινθία που ζώ, έβγαλαν όλα τα μαγαζιά ξαπλώστρες, ομπρέλες η μια πάνω στην άλλη, σου πουλάνεγια χαβιάρι το τοστ με πατατάκια τύπου κλαμπ και με 2 - 3 παιδάκια (πιτσιρικάδες που ξεζουμίζουν) κάνουν τρελούς τζίρους από καβαλημένους Αθηναίους που θέλουν πρώτη ξαπλώστρα ! ειλικρινά θα ήθελα να δω΄του ΚΥριους μαγαζάτορες στην ΄θέση των παιδιών όλη μέρα πάνω κάτω μεσα στο χαλίκι και την ΄ζεστη.... να δούν πως βγαίνει το ρόλεξ ...:angel:
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
800
Κριτικές
1
Like
1.800
Πόντοι
206
παιδια η εστιαση ειναι αυτο το μπουρδελο που ειναι σημερα γιατι πολυ απλα ... ανοιγει μαγαζι ο καθε βλαμμενος φελλος και αχρηστος μαγαζι σε αυτη τη χωρα ...οταν βλεπεις σε καθε τετράγωνο σουβλατζιδικο καφετερια μπεργκεραδικο πιτσαρια ναργιλε και βλεπεις ολο τα ιδια και τα ιδια πως να μην καταστραφεί αυτο ο κλαδος ... ημουν στην εστιαση 10 χρονια ΠΕΤΑΜΕΝΑ και σε οσα μαγαζια δουλεψα ολοι οι εργοδοτες δεν ειχαν απολυτος καμια σχεση με το αντικείμενο .... και βαζω το χερι μου στη φωτια οτι το 90% της εστιασης εδω στην ελλαδα ειναι παντελος ΑΧΡΗΣΤΟΙ με το αντικείμενο ... περιμενετε εσεις τωρα μισθο ενσημα δωρα απο ανθρωπους που δεν ξερουν την δουλεια .... για αυτο και εφυγα απο την μπουρδελοεστιαση και πραγματικα ηρέμησα .... ενας κλαδος που ειναι ο ορισμος της σκλαβιας ... και η εστιαση δεν ηταν ετσι κάποτε κατάντησε ετσι ..... ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ
Η εστιαση ειναι σκλαβια για τον εργοδοτη αν θελει να διατηρησει τη δουλεια.
Βεβαια υπαρχουν πολλοι που ειναι παντελως ασχετοι και νομιζουν οτι επειδη εχουν υπαλληλους και τους δινουν ψυχουλα θα τρεξουν το μαγαζακι τους και αυτοι θα εισπρατουν
Τελος οποιος εργοδοτης θελει να διατηρει την επιχειρηση του και να πηγαινει καλα θα πρεπει να ειναι εκει και να δουλευει πολυ περισσοτερο απο τους υπαλληλους του.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.004
Like
3.816
Πόντοι
456
.... στην απάντηση μου από πάνω, μιλάμε για αρπαχτή του τριμήνου, μπορεί και λιγότερο, ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ !
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
763
Like
1.083
Πόντοι
206
Η εστιαση ειναι σκλαβια για τον εργοδοτη αν θελει να διατηρησει τη δουλεια.
Βεβαια υπαρχουν πολλοι που ειναι παντελως ασχετοι και νομιζουν οτι επειδη εχουν υπαλληλους και τους δινουν ψυχουλα θα τρεξουν το μαγαζακι τους και αυτοι θα εισπρατουν
Τελος οποιος εργοδοτης θελει να διατηρει την επιχειρηση του και να πηγαινει καλα θα πρεπει να ειναι εκει και να δουλευει πολυ περισσοτερο απο τους υπαλληλους του.
Πιθανά
Οι περισσότεροι εδώ
Δεν έχουν κάνει εργοδότες
Να δούν την γλυκα
Του Ελληνικού Δημοσίου
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.336
Κριτικές
16
Like
13.429
Πόντοι
5.577
Οι νέοι ξύπνησαν δεν σαν εμάς τα ζωα που δεν μιλάγαμε κι ετσι η εστίαση με συνθήκες Ουζμπεκιστάν σε υποτίθεται Ευρωπαίοι χώρα δεν πρόκειται να ξαναβρεί υπαλλήλους.
Υπάρχει ένας λογικός τρόπος να βρουν όταν προσφέρουν εργασία σε συνθήκες Ευρωπαϊκής χώρας και με μισθούς "αντιπροσωπευτικους των κερδων".(δηλαδή ποτε)
Ας συνεχίσουν λοιπόν μα γκρινιάζουν παρέα με τα φιλαράκια τους στα Σούπερ Μαρκετ.
Και πουστε: εσείς οι retailers και συναφή παπαρηδες στο Ελληνικό ετοιμαστείτε να φάτε κι εσείς την πουτσα.
ΥΓ Μην ξεχάσετε μαλακες μόλις ανοίξει το δήθεν μητροπολίτικο πάρκο να πάτε να δώσετε 5 ευρώ στο παρκιγκ και 7 ευρώ τον καφέ μετά τα ψώνια στο Ζάρα.
θα το πουλησουν σε εβραιους πλουσιους που σιγα σιγα θα την κανουν γιατι μοιραια καποτε θα τους πνιξουν οι γυρω γυρω
ισως καρταντησει γκετο πολυτελειας το ελληνικο με περιορσμενη προσβαση τυπου κολομβιας
 

negroni-spritz

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2023
Μηνύματα
55
Like
1.423
Πόντοι
200
Πιθανά
Οι περισσότεροι εδώ
Δεν έχουν κάνει εργοδότες
Να δούν την γλυκα
Του Ελληνικού Δημοσίου
Ειναι πραγματικα απιστευτο παντως πως ολοι αυτοι που κραζουν τους εργοδοτες, γινονται χειροτεροι οταν γινονται οι ιδιοι εργοδοτες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom