Νέα

Εργένης ψάχνει πόλη να ζήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 710
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.455
Like
11.004
Πόντοι
3.556
Ναι, αλλά είναι για όσους θέλουν να μείνουν Ελλάδα. Εγώ ήμουν Αθήνα κι έφυγα έξω (Γαλλία). Αν ήμουν αναγκασμένος να μείνω Ελλάδα θα πήγαινα Σπέτσες ή Ύδρα που είναι πιο χάι κατάσταση.
Υδρα μετα απο Κυανη Ακτη; Παιζει να αρχισεις τα χαπια την δευτερη μερα.
Αν εισαι και λατρης της βολτας με το αυτοκινητο, μαλλον απο την πρωτη μερα.
Με γαιδουρακια γινεται η κυκλοφορια στο νησι
Ειχε παει μια γνωστη μου δασκαλα πριν χρονια πρωτος της διορισμος και τρομαξαμε να τη συνεφερουμε απο το κλαμα
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.128
Like
3.329
Πόντοι
1.706
Υδρα μετα απο Κυανη Ακτη; Παιζει να αρχισεις τα χαπια την δευτερη μερα.
Αν εισαι και λατρης της βολτας με το αυτοκινητο, μαλλον απο την πρωτη μερα.
Με γαιδουρακια γινεται η κυκλοφορια στο νησι
Ειχε παει μια γνωστη μου δασκαλα πριν χρονια πρωτος της διορισμος και τρομαξαμε να τη συνεφερουμε απο το κλαμα
Είχα καλές εντυπώσεις από θερινή περίοδο κι αυτές μου έμειναν. Ο άνθρωπος έχει την τάση να αναπολεί πάντα τις καλές αναμνήσεις. Παραδέχομαι ότι η άποψή μου δεν μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.455
Like
11.004
Πόντοι
3.556
@Kalogero που χαθηκες; Σε πειραξε κανενας; Αν ναι πες να καθαρισουμε :knuppel:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.455
Like
11.004
Πόντοι
3.556

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.516
Κριτικές
37
Like
1.457
Πόντοι
1.096
θα προτείνω κάτι ελαφρώς αναπάντεχο : Τορίνο
Θετικά :
μικρομεσαία πόλη ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ και μην ξεχνάμε ότι ήταν στον μεσαίωνα έδρα Βασιλειάδων
πολύ ωραίο πράσινο και μέσα στην πόλη και γύρω από αυτήν
ανθρώπινη πόλη με καταπληκτικό ιστορικό κέντρο που περπατιέται άνετα
σε καλό σημείο για επικοινωνία με άλλες γύρω μεγάλες πόλεις και με καλές συνδέσεις σιδηροδρομικές, αεροπορικές και οδικές
καταπληκτικό φαγητό σε πολύ καλύτερες τιμές από Μιλάνο και Ρώμη. Το φαγητό είναι ιεροτελεστία + η πρωτεύουσα του περίφημου κρασιού Barolo που παλιά ήταν προνόμιο μόνον της βασιλικής αυλής
ιταλική φινέτσα παντού, ακόμα και στο ζαχαροπλαστείο
μάστερ στον εσπρέσσο με καταπληκτικά ιστορικά καφέ που είναι εμπειρία από μόνα τους
οι Ιταλίδες = ίσως οι ομορφότερες και οι πιο στυλάτες γυναίκες παγκοσμίως. ΔΕΝ είναι εύκολες, όμως είναι κυριολεκτικά poetry in motion χαίρονται τα μάτια σου να τις χαζεύουν.
δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, όμως οι λα΄τρεις της μπάλας έχουν μια τοπική μεγάλη ομάδα να παρακολουθούν

γενικά όποτε θέλω να ξεκουραστώ και να κάνω ένα τάιμ άουτ ποιοτικό, πάντα κλείνω μια εβδομάδα στο Τορίνο
ακόμα και για τουρισμό ή για ένα μπρέικ αξίζει να το δείτε σαν επιλογή
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.455
Like
11.004
Πόντοι
3.556
θα προτείνω κάτι ελαφρώς αναπάντεχο : Τορίνο
Θετικά :
μικρομεσαία πόλη ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ και μην ξεχνάμε ότι ήταν στον μεσαίωνα έδρα Βασιλειάδων
πολύ ωραίο πράσινο και μέσα στην πόλη και γύρω από αυτήν
ανθρώπινη πόλη με καταπληκτικό ιστορικό κέντρο που περπατιέται άνετα
σε καλό σημείο για επικοινωνία με άλλες γύρω μεγάλες πόλεις και με καλές συνδέσεις σιδηροδρομικές, αεροπορικές και οδικές
καταπληκτικό φαγητό σε πολύ καλύτερες τιμές από Μιλάνο και Ρώμη. Το φαγητό είναι ιεροτελεστία + η πρωτεύουσα του περίφημου κρασιού Barolo που παλιά ήταν προνόμιο μόνον της βασιλικής αυλής
ιταλική φινέτσα παντού, ακόμα και στο ζαχαροπλαστείο
μάστερ στον εσπρέσσο με καταπληκτικά ιστορικά καφέ που είναι εμπειρία από μόνα τους
οι Ιταλίδες = ίσως οι ομορφότερες και οι πιο στυλάτες γυναίκες παγκοσμίως. ΔΕΝ είναι εύκολες, όμως είναι κυριολεκτικά poetry in motion χαίρονται τα μάτια σου να τις χαζεύουν.
δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο, όμως οι λα΄τρεις της μπάλας έχουν μια τοπική μεγάλη ομάδα να παρακολουθούν

γενικά όποτε θέλω να ξεκουραστώ και να κάνω ένα τάιμ άουτ ποιοτικό, πάντα κλείνω μια εβδομάδα στο Τορίνο
ακόμα και για τουρισμό ή για ένα μπρέικ αξίζει να το δείτε σαν επιλογή
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.128
Like
3.329
Πόντοι
1.706
Το βαζω και σε αυτο το νημα. @Kalogero ριξε μια ματια

Δεν περιμενα οι ισπανικες να ειναι τοσο ψηλα

Ευχαριστώ George! Η Ισπανία δεν με εκπλήσσει. Είναι ωραία χώρα και ίσως πιθανό μουνολίβαδο λόγω νοτιοαμερικάνικων εισαγωγών. Από τις ισπανικές πόλεις προτιμώ τη Μαδρίτη, ενώ παλιότερα προτιμούσα Βαρκελώνη, στην οποία Βαρκελώνη όμως ανέβηκε πολύ η εγκληματικότητα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.916
Κριτικές
15
Like
11.686
Πόντοι
3.846
Ευχαριστώ George! Η Ισπανία δεν με εκπλήσσει. Είναι ωραία χώρα και ίσως πιθανό μουνολίβαδο λόγω νοτιοαμερικάνικων εισαγωγών. Από τις ισπανικές πόλεις προτιμώ τη Μαδρίτη, ενώ παλιότερα προτιμούσα Βαρκελώνη, στην οποία Βαρκελώνη όμως ανέβηκε πολύ η εγκληματικότητα.
Έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για Μαγιορκα και Μαρμπεγιες
Πολλοί expats, συνεννοείσαι στα αγγλικά (κάτι που δεν ισχύει για πολλές μεγάλες ισπανικές πόλεις) και ωραία ζωή.
 

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
842
Κριτικές
1
Like
1.119
Πόντοι
206
Έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για Μαγιορκα και Μαρμπεγιες
Πολλοί expats, συνεννοείσαι στα αγγλικά (κάτι που δεν ισχύει για πολλές μεγάλες ισπανικές πόλεις) και ωραία ζωή.
Πηγαινε δουλεψε ρε τεμπελαρε πρωι πρωι εδω μέσα.
Για πες μας τωρα για μια εταιρία τεχνολογίας στη κυπρο που δινει 5000 το μηνα
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.916
Κριτικές
15
Like
11.686
Πόντοι
3.846
Πηγαινε δουλεψε ρε τεμπελαρε πρωι πρωι εδω μέσα.
Για πες μας τωρα για μια εταιρία τεχνολογίας στη κυπρο που δινει 5000 το μηνα
Κακομοιρογλου αυτά θα τα πω σε άτομα που έχουν το μυαλό να τα καταλάβουν.
Εσύ μόνο να μάθεις να τυλίγεις σουβλάκια κάνεις και με αυτά δεν ασχολούμαι.
Μπορώ να σου πω όμως ότι αν εγώ είμαι τεμπελαρος, έχω τέτοια δυναμική που ο μισθός σου είναι στάνταρ μικρότερος από τα μηνιαία έξοδα μου.
Οπότε είσαι μια τρίχα από τα αρχιδια μου που νομίζεις ότι έχεις και άποψη για μπιζνες.
 

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
842
Κριτικές
1
Like
1.119
Πόντοι
206
Κακομοιρογλου αυτά θα τα πω σε άτομα που έχουν το μυαλό να τα καταλάβουν.
Εσύ μόνο να μάθεις να τυλίγεις σουβλάκια κάνεις και με αυτά δεν ασχολούμαι.
Μπορώ να σου πω όμως ότι αν εγώ είμαι τεμπελαρος, έχω τέτοια δυναμική που ο μισθός σου είναι στάνταρ μικρότερος από τα μηνιαία έξοδα μου.
Οπότε είσαι μια τρίχα από τα αρχιδια μου που νομίζεις ότι έχεις και άποψη για μπιζνες.
Ποια ατομα να τα πεις ρε που σε κοροιδευουν ολοι εδω μεσα,εχεις γινει περιγελος,καθε μνμ σου και γελάμε λες και βλεπουμε κωμωδια.
Για πες μας τωρα τι επαγγελεσαι?
 

GTOwizard

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2023
Μηνύματα
119
Like
481
Πόντοι
21
Έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για Μαγιορκα και Μαρμπεγιες
Πολλοί expats, συνεννοείσαι στα αγγλικά (κάτι που δεν ισχύει για πολλές μεγάλες ισπανικές πόλεις) και ωραία ζωή.
Μιλάνε οι περισσότεροι αγγλικά κ στις μεγάλες πόλης αλλα προσπαθουνε να τα αποφεύγουν( μετά από πολλά χρονια έμαθα τον λόγο γτ δεν θέλουν να μιλάνε αγγλικά, τα ισπανικά είναι η δεύτερη μεγαλύτερη γλώσσα παγκοσμίος λόγω της λατινικής Αμερικής)

Μαγιορκα ήμουνα καλοκαίρι 8 μέρες, πολυ τουρισμό. Έχει παρά μα παρά πολλούς Άγγλους μικροί μεγάλοι κ αρκετοί από αυτούς εχουνε δικές τους κατοικίες. Μετά έρχονται Γερμανοί κ Σκανδιναβοί!
Όσο για τον χειμωνα δεν είναι τόσο πεσμένα ο τουρισμός,διότι εχουνε πολλά τουριστικά πακέτα κλπ για να προσελκύσουν κόσμο ( λεγόμενα απο μια κοπέλα π κάνει σεζόν εκεί)
Η Τενερίφη για μενα είναι το καλύτερο μέρος π έχω πάει Ισπανία..
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.128
Like
3.329
Πόντοι
1.706
Έχω ακούσει εξαιρετικά σχόλια για Μαγιορκα και Μαρμπεγιες
Πολλοί expats, συνεννοείσαι στα αγγλικά (κάτι που δεν ισχύει για πολλές μεγάλες ισπανικές πόλεις) και ωραία ζωή.
Ισχύουν, αλλά για Μαρμπέγια η ενημέρωσή μου είναι από γνωστό μου nomad που έμεινε εκεί 2+ χρόνια. Έχει πολλά sugarbabies εκεί.

Τώρα για Μαγιόρκα, μιλάμε για Palma βασικά, γιατί αλλού δεν αξίζει να μείνει κανείς.
Ναι, έχει ωραία ζωή και δεν ερημώνει το χειμώνα, διότι καταρχήν είναι μεγάλη πόλη με πάνω από 400 χιλ κόσμο. Έχει πανεπιστημιακό campus με πάνω από 10χιλ φοιτητές, που εξυπηρετείται με το μετρό, δηλ ακριβώς δίπλα. Εκτός από τους nomads, έχει και ξένους residents, κυρίως γερμανούς και άγγλους και τα τελευταία χρόνια αυξήθηκαν και οι νοτιοαμερικάνοι που δουλεύουν κυρίως στον τουρισμό. Χοντρικά 1 στους 5 είναι ξένος. Τουριστικά πακέτα έχει και το χειμώνα, αλλά δεν ξέρω τι κόσμος πάει, γιατί εγώ πηγαίνω καλοκαίρι. Αγγλικά ναι μιλάνε, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό, γιατί συνεννοούμαι στα ισπανικά.

Πάντως επειδή το νησί είναι μικρό, ο μόνος τρόπος για να μείνεις πάνω από χρόνο και να μην βαρεθείς είναι να δικτυωθείς και να περνάς καλά.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.916
Κριτικές
15
Like
11.686
Πόντοι
3.846
Ισχύουν, αλλά για Μαρμπέγια η ενημέρωσή μου είναι από γνωστό μου nomad που έμεινε εκεί 2+ χρόνια. Έχει πολλά sugarbabies εκεί.

Τώρα για Μαγιόρκα, μιλάμε για Palma βασικά, γιατί αλλού δεν αξίζει να μείνει κανείς.
Ναι, έχει ωραία ζωή και δεν ερημώνει το χειμώνα, διότι καταρχήν είναι μεγάλη πόλη με πάνω από 400 χιλ κόσμο. Έχει πανεπιστημιακό campus με πάνω από 10χιλ φοιτητές, που εξυπηρετείται με το μετρό, δηλ ακριβώς δίπλα. Εκτός από τους nomads, έχει και ξένους residents, κυρίως γερμανούς και άγγλους και τα τελευταία χρόνια αυξήθηκαν και οι νοτιοαμερικάνοι που δουλεύουν κυρίως στον τουρισμό. Χοντρικά 1 στους 5 είναι ξένος. Τουριστικά πακέτα έχει και το χειμώνα, αλλά δεν ξέρω τι κόσμος πάει, γιατί εγώ πηγαίνω καλοκαίρι. Αγγλικά ναι μιλάνε, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό, γιατί συνεννοούμαι στα ισπανικά.

Πάντως επειδή το νησί είναι μικρό, ο μόνος τρόπος για να μείνεις πάνω από χρόνο και να μην βαρεθείς είναι να δικτυωθείς και να περνάς καλά.
Έχω πάει Βαρκελώνη και Βαλένθια αλλά για αυτά τα μέρη που αναφέρω ξέρω μόνο πληροφορίες από άλλους που πήγαν εκεί.
Έχω φίλους γερμανούς που πάνε συχνά εκεί για διακοπές.
Αλλά βλέπω γενικά συμφωνούν οι απόψεις.
Επειδή δουλεύω remotely θα σκεφτόμουν κάποιο από αυτά τα μέρη για μερικούς μήνες τον χρόνο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.

Υποψήφιοι προορισμοί - με βάση το site του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης: Προορισμοί
-Παρίσι
-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη)
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη

Δώστε αν θέλετε feedback για τη ζωή σε αυτούς τους προορισμούς (το Παρίσι το ξέρω). Κυρίως για τη νοοτροπία των ανθρώπων.
προς το παρον μονο κυπρο ξερω..εκει εχω ζησει για καιρο,δουλευα και καλοκαιρια αλλα ο καιρος (ζεστη-υγρασια) δε παλευεται....μαρεσουν και οι κυπριες οσο μυστηριες και αν ειναι..γουστα ειναι αυτα
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.128
Like
3.329
Πόντοι
1.706
Έχω πάει Βαρκελώνη και Βαλένθια αλλά για αυτά τα μέρη που αναφέρω ξέρω μόνο πληροφορίες από άλλους που πήγαν εκεί.
Έχω φίλους γερμανούς που πάνε συχνά εκεί για διακοπές.
Αλλά βλέπω γενικά συμφωνούν οι απόψεις.
Επειδή δουλεύω remotely θα σκεφτόμουν κάποιο από αυτά τα μέρη για μερικούς μήνες τον χρόνο.
Μαν, αν είναι για μερικούς μήνες το χρόνο, αλλά σταθερά κάθε χρόνο ή έστω για πολλά χρόνια, τότε καλύτερα να αρχίσεις ισπανικά. Είναι πολύ εύκολη γλώσσα κι αν ξεκινήσεις από τώρα στο Duolingo (εκμάθηση μέσω αγγλικών) μέχρι το καλοκαίρι θα τα μιλάς αρκετά καλά.
Υπάρχουν πλεονεκτήματα με τα ισπανικά: 1. θα φαίνεσαι μεν ξένος, αλλά θα περνάς για resident, και δεν θα τολμούν να σε εξαπατήσουν σε κάτι. 2. θα μάθεις περισσότερα πράγματα ερχόμενος σε επαφή κατευθείαν με τους ντόπιους, διότι δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι τα καταφέρνουν να εξυπηρετήσουν καλά στα αγγλικά. 3. είναι δυνατό χαρτί αυτή η γλώσσα από επαγ. άποψης.
Βέβαια, η ντόπια γλώσσα είναι τα καταλάνικα, αλλά δεν έχει νόημα να τη μάθει κανείς αν δεν εγκατασταθεί μόνιμα.
Πέραν από αυτά, η εξεύρεση σπιτιού για λίγους μήνες είναι ένα θεματάκι και τα ταξί είναι ακριβά. Στα θετικά ότι είναι ασφαλές μέρος, παρά τον πολύ τουρισμό.
 

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
4.249
Like
3.833
Πόντοι
1.706
Ανδόρρα λα Βέλια
Από τίς καλύτερες πόλεις πού υπάρχουν, τά έχει όλα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
4.249
Like
3.833
Πόντοι
1.706
Βρέχει ρε τύπε και κάνει κρύο.

Λαταμ η Ταϊλανδή για μένα.
Στήν Ταιλάνδη οι πιό πολλές είναι 1 μέτρο, καί άσχημες.
Πρέπει νά σού αρέσει αυτό τό είδος γυναικών, αλλιώς...μέ τίποτα!
Εχώ πάει δύο φορές, ώς μέρος πολύ ωραίο-γαμάτο καί οικονομικό.
Στήν Ανδόρρα "Σκάνε" οι καλύτερες μούνες τής Ευρώπης.
Ακριβά κατά κάποια έννοια βέβαια,αλλά φοβερά.
Γιά τήν βροχή θά φοράς μπουφάν!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom