Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 967K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,6%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 258 74,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    347

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.568
Like
2.881
Πόντοι
506
Παιδια οσοι θελετε να δειτε τον Παναθηναικο στο μπασκετακι και στη συνεχεια να γλεντησετε με την παρεα στο Βερολινο (ja genau, ihr wisst schon was gemeint ist^^) υπαρχουν ακομη εισιτηρια.....

Το χωριο η αλμπα ζηταει 55.00 euro το ατομο για την εισοδο, αλλα ενταξει ειναι euroleague

///

Επισης, υπαρχουν εισιτηρια (Gästefans) για το ματς Frankfurt vs PAOK και Freiburg vs Olympiacos στις 30.11.......




 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.443
Like
16.123
Πόντοι
3.656
Που μωρέ βγάζει 1500ευρω ο υπάλληλος σε σούπερ μάρκετ να πάω και εγω? Σε τι σούπερ μάρκετ δουλεύει σε σουπερμάρκετ ναρκωτικών? Οι πιο πολλοί χαρούμενοι είναι αν παίρνουν 800.ασε που πολλοί δουλεύουν 4ωροι για κάνα 360αρι


Άκουσα οδηγός σε σούπερ μάρκετ, που πάει παραγγελίες σε σπίτια παίρνει 950€ το μήνα. Χ 14 εννοείται .
Και βγάζει κανά 10€ την ημέρα μπουρμπουάρ, άλλα 250€ το μήνα δηλαδή.
Του φεύγει ο κώλος όμως.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.751
Like
2.805
Πόντοι
456
Άκουσα οδηγός σε σούπερ μάρκετ, που πάει παραγγελίες σε σπίτια παίρνει 950€ το μήνα. Χ 14 εννοείται .
Και βγάζει κανά 10€ την ημέρα μπουρμπουάρ, άλλα 250€ το μήνα δηλαδή.
Του φεύγει ο κώλος όμως.
Tα 950 εννοουν από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8το βράδυ.. Ωράρια σχεδόν σούπερ μάρκετ..
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.568
Like
2.881
Πόντοι
506
Οσοι θα ταξιδεψετε στο Αμστερνταμ για το ματς

Ajax vs. AEK

καλο ειναι να εχετε τον νου σας.

Δεν ξερεις καμια φορα......


 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.568
Like
2.881
Πόντοι
506
Ax nai...... ligo meta to Aachen (schöner Laden) :wink:

SIXSENS


 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.829
Κριτικές
15
Like
11.536
Πόντοι
3.846
Οσοι θα ταξιδεψετε στο Αμστερνταμ για το ματς

Ajax vs. AEK

καλο ειναι να εχετε τον νου σας.

Δεν ξερεις καμια φορα......


Τύπε μπέρδεψες τα θέματα;
Εδ΄ώ μι΄λάμε για θέματα εργασίας.
Πού κολλάνε οι μολότοφ και τα σεξ club;
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.514
Κριτικές
37
Like
1.454
Πόντοι
1.096
καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους για τις επικείμενες γιορτές

έπεσε στην αντίληψη μου και το παραθέτω αυτούσιο. Αν και προσωπικά είμαι ένθερμος υποστηρικτής της εργασίας στο εξωτερικό auditur altera pars = ας ακουστεί και η αντίθετη άποψη :

Με προσέλαβαν τελικά και ήρθα στο Λονδίνο, όπου τον περασμένο Δεκέμβρη έκλεισα 2 χρόνια, δουλεύοντας σε πτέρυγα ψυχικής υγείας, περιβάλλον όχι πολύ ευχάριστο αρκετές φορές. Μπορεί πλέον να μην άλλαζα πάνες, αλλά είχα άλλα καθήκοντα, που αν τα έβλεπα σε ταινίες, θα με έπιανε η ψυχή μου. Εδώ και δύο μήνες, είμαι στα κεντρικά του οργανισμού, δουλεύοντας σαν Distance Learning Coordinator. Δουλειά γραφείου για μερικούς μήνες μόνο. Τον Απρίλη μάλλον θα επιστρέψω στην πτέρυγα. Θα δούμε.

Έγιναν πολλά αυτά τα τρία χρόνια. Ταξίδεψα στο Λουξεμβούργο, στην Αυστρία, στην Ιταλία, στη Γερμανία, στη Νορβηγία, στην Αργεντινή, στη Γη του Πυρός. Όλα τα ενδοευρωπαϊκά ταξίδια σε φίλους, με εισιτήρια low budget.

Γνώρισα ενδιαφέροντας ανθρώπους. Γεύτηκα διαφορετικές κουζίνες. Έκανα όμορφες βόλτες. Γνώρισα την κοπέλα μου και μένουμε μαζί. Υπέγραψα συμβόλαιο με εκδοτικό οίκο. Έφτιαξα αυτό το site. Φτιάχνω άλλο ένα. Δουλεύω ακόμα το μυθιστόρημα εκείνο που θα τελείωνα πριν 2 χρόνια.

Το Λονδίνο είναι μια μεγάλη πόλη. Ακριβή. Πολύ ακριβή και οι μισθοί μικροί. Ο δικός μου, στο αγγλικό σύστημα υγείας, είναι κατώτερος από το μέσο όρο των £26,500 (€32.200) προ φόρων. Δε σου μένει τίποτα στην άκρη. Και αυτό χωρίς να κάνεις ιδιαίτερες σπατάλες, με το 60% να πηγαίνει κατευθείαν για το σπίτι και τη μηνιαία κάρτα μεταφορών.

Οι περισσότεροι φίλοι μου νομίζουν ότι τους κοροϊδεύω. ‘Οπως και οι περισσότεροι στην Ελλάδα, νομίζουν ότι, επειδή μένεις στην Αγγλία, ζεις όπως οι χαρακτήρες του Παπακαλιάτη. Καμία σχέση όμως. Οι Έλληνες του Λονδίνου είναι χιλιάδες. Πολλοί εργάζονται σε τράπεζες, σε πολυεθνικές, σε εταιρείες ΙΤ. Βγάζουν καλά λεφτά, αλλά δουλεύουν όλη μέρα. Εγώ δουλεύω φυσιολογικές ώρες, αλλά δε βγάζω ούτε καν τα μισά.

Υπάρχουν όμως στ’ αλήθεια οι Ελληνάρες του Λονδίνου. Αυτοί που είναι 10 χρόνια εδώ και μιλάνε ακόμα σπαστά Αγγλικά, που ψωνίζουν μόνο μάρκες, που ντύνονται καλά για να πάνε για καφέ, που κράζουν τη χώρα που τους φιλοξενεί για τα πάντα, που σκέφτονται συνέχεια τις καλοκαιρινές διακοπές στην Ελλάδα, αλλά όποτε επιστρέφουν, το παίζουν κοσμογυρισμένοι και μιλάνε για το Λονδίνο σαν να είναι η Γη της Επαγγελίας.

Δεν είμαστε όλοι έτσι. Απλά αυτοί κάνουν περισσότερο θόρυβο και ακούγονται.

Δεν ξέρω για άλλες χώρες, αλλά σε μια τόσο ταξική κοινωνία όπως η Αγγλική, και ειδικά σε μια πόλη όπως το Λονδίνο, είναι δύσκολο και να ζήσεις αξιοπρεπώς και να βάλεις στην άκρη λεφτά. Γι’ αυτό και, 3 χρόνια μετά, δουλεύοντας στον κακοπληρωμένο ανθρωπιστικό τομέα, όχι απλά δεν έχω λεφτά στην άκρη, αλλά έχω και μια χρεωμένη πιστωτική κάρτα. Δε μετανιώνω, όμως, γιατί δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικά. Τι να θυσίαζα; Τις 180 λίρες για ένα σαββατοκύριακο στη Νορβηγία; Ή τις 10 λίρες που πληρώνω για μια πίτσα;

Απλά δεν καταλαβαίνω πού θα με βγάλει αυτός ο δρόμος. Ποιο είναι το νόημα να είσαι μετανάστης και ό,τι βγάζεις να το δίνεις; Μπορεί να κερδίζεις πολλά σε εμπειρίες, αλλά δε θα καταφέρεις ποτέ να τις ρευστοποιήσεις για να πληρώσεις τους λογαριασμούς σου.

Δεν είναι εύκολο να ζεις στο εξωτερικό. Σε αντίθεση με 50-100 χρόνια πριν, πλέον η κρίση είναι παγκόσμια. Όπου και να πας, βρίσκεις είτε ανεργία και χαμηλούς μισθούς είτε υψηλούς μισθούς και υψηλό κόστος ζωής ταυτόχρονα. Και παράλληλα έχεις να αντιμετωπίσεις τους διάφορους αστικούς μύθους: στο εξωτερικό, αυτόν του χρεοκοπημένου και τεμπέλη Έλληνα. Στο εσωτερικό, αυτόν του καλοπερασάκια νεομετανάστη που κλαίγεται χωρίς λόγο.

Παρ’ όλα αυτά, δε θα γύριζα στην Ελλάδα. Εκτός από την ανεργία, θα είχα να αντιμετωπίσω και το συντηρητισμό, τη διαφθορά, τον ωχαδερφισμό, τον ερασιτεχνισμό, το ψευτοβόλεμα. Βλέπω, ωστόσο, ότι γίνονται όμορφες κινήσεις και μπράβο σε αυτούς που τις επιχειρούν. Ελπίζω να κρατήσουν, αν και είμαι απαισιόδοξος. Η χώρα αυτή, φοβάμαι, είναι μια μαύρη τρύπα που ρουφάει τα πάντα. Μια Σειρήνα που σε καλεί με το τραγούδι της και μόλις πας κοντά σε τσακίζει.

Επιμύθιο: τρία χρόνια μετανάστης, ο απολογισμός είναι θετικός. Όχι όμως τόσο θετικός όσο πίστευα κάποτε. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είμαι η εξαίρεση ή αν έτσι νιώθουν και άλλοι νέοι που ζουν εκτός Ελλάδας."
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.004
Πόντοι
3.936
1702802452569.jpeg

Ζει ανάμεσα μας.

Είναι υποψήφιος μαλακας.

Κάνει καριέρα πούστη και στο εξωτερικό.

Ποιος είναι;
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
357
Like
1.232
Πόντοι
201
καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους για τις επικείμενες γιορτές

έπεσε στην αντίληψη μου και το παραθέτω αυτο τσακίζει.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
είναι αν είμαι η εξαίρεση ή αν έτσι νιώθουν και άλλοι νέοι που ζουν εκτός Ελλάδας."
Πολύ ενδιαφέρον και συγκροτημένο κείμενο.
Απηχεί πολλούς νεομετανάστες.

Καλό είναι να ξέρουν όλοι ότι σε χώρες όπως η Γερμανία, η Αγγλία,κ.ά.,
υπαλληλικές θέσεις σε παιδαγωγικά,νοσηλευτικά,κ.ά. επαγγέλματα,
ειδικά αν μένεις σε μεγάλες=ακριβές πόλεις, δε σου δίνουν τη δυνατότητα να αποταμιεύσεις.

Όμως πλούτος είναι και όλες οι εμπειρίες,οι άνθρωποι,τα ταξίδια,οι υπηρεσίες,οι δομές.

Πλέον σε αυτές τις χώρες υπάρχει μια μειοψηφία καλοπληρωμένων υπαλλήλων και οι επιχειρηματίες.
Αυτές οι δυο κατηγορίες είναι και σε θέση να αποταμιεύσουν.

Ο Έλληνας έχει κολλήσει λιγάκι και στο παρελθόν, όπου ένας ανειδίκευτος μετανάστης μπορούσε να εκμεταλλευτεί το αδύναμο ελληνικό νόμισμα και τις φθηνές υπηρεσίες στην Ελλάδα,
κατεβάζοντας το μερσεντικό και χτίζοντας σπίτια και εξοχικά.

Αυτά τα χρόνια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί..
 
Τελευταία τροποποίηση:

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.221
Like
1.887
Πόντοι
216
Αν ξέρω ότι η ανεργία είναι στο 4%, αν ξέρω ότι το επίδομα ανεργίας μου αρκεί για να τα βγάλω πέρα, αν ξέρω ότι το κράτος θα με βοηθήσει να καταρτιστώ, ώστε να βρω δουλειά και πάλι, ποιός ο λόγος να αποταμιεύω πολλά λεφτά; Για να ανοίξω τυροπιτάδικο γωνία στην Ελλάδα;
Σίγουρα κάποια λίγα χρήματα μένουν, σε οικογένειες με δύο μισθούς, τουλάχιστον στη Γερμανία που έχω επαφές. Το σημαντικότερο για μένα, είναι η σιγουριά και όχι οι εμπειρίες που γράφει ο τύπος.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.751
Like
2.805
Πόντοι
456
Ελλάδα. Είναι κατεστραμενη πάρτε το απόφαση.. Το μόνο κακο εξωτερικό είναι ότι πρέπει να νοικιάζεις σπιτι αφού δεν θα έχεις δικό σου.. Αν με κάποιο τρόπο βρεις να μένει τζάμπα εξωτερικό είναι πολύ πιο καλά από εδώ..και Ελλάδα πχ αν νοικιάζεις και δεν έχεις σπίτι δικό σου σκατά είναι η ζωη.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.395
Like
10.932
Πόντοι
3.556
Ελλάδα. Είναι κατεστραμενη πάρτε το απόφαση.. Το μόνο κακο εξωτερικό είναι ότι πρέπει να νοικιάζεις σπιτι αφού δεν θα έχεις δικό σου.. Αν με κάποιο τρόπο βρεις να μένει τζάμπα εξωτερικό είναι πολύ πιο καλά από εδώ..και Ελλάδα πχ αν νοικιάζεις και δεν έχεις σπίτι δικό σου σκατά είναι η ζωη.
Δεν υπαρχει αυτο που λες τυπε, εκτος αμα πας σε καμια Σαχαρα η σε καμια ζουγκλα του Αμαζονιου η καμια Μογγολικη στεπα να κοιμασαι κατω απ τ αστερα. Αλλα και παλι πρεπει να τρως κατι, να εχεις ιντερνετ, κινητο, ρουχα, εισιτηρια για Ελλαδα, κλπ αρα θα πρεπει να δουλεψεις, επομενως αμσεως αμεσως θα γινεις ενα ακομα καλος γκασταρμπαιτερ που θα γαμιεται στη δουλεια για να δινει το 65% του κοπου του σε φορους, εισφορες, ενοικιο, κλπ και με τα υπολοιπα να προσπαθει να κανει τη "ζωαρα" που ονειρευεται, στο Σαββατοκυριακο που του απομενει
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.751
Like
2.805
Πόντοι
456
Δεν υπαρχει αυτο που λες τυπε, εκτος αμα πας σε καμια Σαχαρα η σε καμια ζουγκλα του Αμαζονιου η καμια Μογγολικη στεπα να κοιμασαι κατω απ τ αστερα. Αλλα και παλι πρεπει να τρως κατι, να εχεις ιντερνετ, κινητο, ρουχα, εισιτηρια για Ελλαδα, κλπ αρα θα πρεπει να δουλεψεις, επομενως αμσεως αμεσως θα γινεις ενα ακομα καλος γκασταρμπαιτερ που θα γαμιεται στη δουλεια για να δινει το 65% του κοπου του σε φορους, εισφορες, ενοικιο, κλπ και με τα υπολοιπα να προσπαθει να κανει τη "ζωαρα" που ονειρευεται, στο Σαββατοκυριακο που του απομενει
Εγώ βλέπω αλβανιδα στο φβ. Πήγε Γερμανία και δε δουλεύει.. Γλώσσα δε ξέρει πολλά. Δουλεύει κάνα 3 μήνες μετά άνεργη. Πιθανόν παινριε επιδόματα. Μένει τζάμπα σε σπίτι συγγενών.. Μια χαρά ζωή κάνει από ότι βλέπω.. Ρουχαλακια βόλτες ακριβά μαγαζιά.. μερσεντες. Τέτοια ζωή Ελλάδα ούτε στο όνειρο της.. Πιθανόν να έχει βρει κάνα πειναλα ελληναρα χορηγό..
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.855
Like
4.383
Πόντοι
456
Δεν υπαρχει αυτο που λες τυπε, εκτος αμα πας σε καμια Σαχαρα η σε καμια ζουγκλα του Αμαζονιου η καμια Μογγολικη στεπα να κοιμασαι κατω απ τ αστερα. Αλλα και παλι πρεπει να τρως κατι, να εχεις ιντερνετ, κινητο, ρουχα, εισιτηρια για Ελλαδα, κλπ αρα θα πρεπει να δουλεψεις, επομενως αμσεως αμεσως θα γινεις ενα ακομα καλος γκασταρμπαιτερ που θα γαμιεται στη δουλεια για να δινει το 65% του κοπου του σε φορους, εισφορες, ενοικιο, κλπ και με τα υπολοιπα να προσπαθει να κανει τη "ζωαρα" που ονειρευεται, στο Σαββατοκυριακο που του απομενει

Εννοείται.Το θέμα είναι πόσο αντέχεις την καταπόνηση.Π.χ. ο ένας δουλεύει 80 ώρες τη βδομάδα και μετά είναι φρέσκος,γαμάει και ο άλλος δουλεύει 40 ώρες και είναι σα να τον γάμησαν ελέφαντες.
Αμα αντέχεις την καταπόνηση πάνω από το μέσο όρο είναι αρκετά εύκολα τα πράγματα γιατί όλοι οι νόμοι και οι κανόνες έχουν φτιαχτεί για το μέσο όρο οπότε είναι δύσκολο να τους αλλάξουν για εσένα.Θα προσπαθήσουν βέβαια αλλά υπάρχει όριο.

Μετά είναι το θέμα της προσαρμογής.Ας πάρουμε δύο τύπους που πάνε στρατό.Ο ένας είναι κλάιν μάιν,στα αρχίδια του,του ρίχνουνε 10 σκοπιές το μήνα,τις κάνει αγόγγυστα.Ο άλλος δίπλα δυσανασχετεί γιατί έχει χάσει γκόμενα,λεφτά,καλή δουλειά,οικογένειακή θαλπωρή,καλό φαί λόγω στρατού.Δε θέλει και δεν αντέχει τις σκοπιές.Ποιος είναι πιο προσαρμοσμένος?
Στην ανώμαλη λογική ο δεύτερος είναι ο προσαρμοσμένος ακριβώς γιατί αντιδρά.Γιατί θα ελιχθεί,θα γλύψει,θα βάλει βύσμα ή άλλους να πάρουν τηλέφωνα για να βελτιώσει τη μοίρα του,άρα βοηθάει ουσιαστικά περισσότερο το στρατό.Αυτή τη διεστραμμένη λογική πρέπει πάντα να την έχει κανείς υπόψιν.
Το ίδιο ισχύει και με τους μετανάστες αυτός που δεν βαρυγκομά και δε σκούζει,δε λαμβάνεται υπόψιν,δεν ακούγεται καν.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.395
Like
10.932
Πόντοι
3.556
Εγώ βλέπω αλβανιδα στο φβ. Πήγε Γερμανία και δε δουλεύει.. Γλώσσα δε ξέρει πολλά. Δουλεύει κάνα 3 μήνες μετά άνεργη. Πιθανόν παινριε επιδόματα. Μένει τζάμπα σε σπίτι συγγενών.. Μια χαρά ζωή κάνει από ότι βλέπω.. Ρουχαλακια βόλτες ακριβά μαγαζιά.. μερσεντες. Τέτοια ζωή Ελλάδα ούτε στο όνειρο της.. Πιθανόν να έχει βρει κάνα πειναλα ελληναρα χορηγό..

Αυτο που περιγραφεις ειναι ζωη κατοικιδιου τυπε. Αμα σου αρεσει αυτο το πραμα, μπορεις να ντυθεις σκυλος και να αραξεις σε καμια πλατεια, ολο και καποιος θα σε λυπηθει και θα σε περιμαζεψει.
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.855
Like
4.383
Πόντοι
456
Ο Ελληναράς έχει απριόρι φοβερά πλεονεκτήματα σε σχέση με τον ξένο που δεν του τα λέει κανείς.
1.Εχει πάει στρατό οπότε έχει σκληραγωγηθεί σε βαθμό που δεν έχει κανένας Ευρωπαίος.Βασικά αποκλείεται να σου ζητήσουν ποτέ κάτι πιο δύσκολο από αυτά που απαιτεί ο στρατός.Δεν ψαρώνεις κιόλας εύκολα και ξέρεις να είσαι πειστικός ενώ οι ξένοι είναι σα λιανοπαίδια πολλές φορές.
2.Ο Ελληνας έχει δώσει σκληρές εξετάσεις,έχει κάνει φροντιστήρια και ιδιαίτερα.Δηλαδή ιδιωτική εκπαίδευση που ο ξένος ούτε στον ύπνο του δεν έχει.

Αυτά δίνουν πολύ μεγάλο πλεονέκτημα στον Ελληνα ειδικά σε σχέση με τους υπόλοιπους ξένους.Φαίνεται πιο στιβαρός,πιο πειθαρχημένος,πιο συγκροτημένος.Το μείον του Ελληνα είναι τα soft skills,δεν έχει τόσο την ευγένεια κτλ,την καθωσπρέπει εμφάνιση,την ομαδικότητα,βρίζει και έχει ταπεραμέντο που άλλοι ξένοι δεν έχουνε.Επίσης είναι πολύ χαοτικός για τα ευρωπαικά δεδομένα,όλα όμως διορθώνονται αν μάθεις το σύστημα.

To άλλο που δε θα πει κανένας είναι οτι την πλειονότητα των νεομεταναστών σε καλές θέσεις αποτελούν άτομα που πέρασαν πανελλήνιες γιατί αυτοί συνιστούν το ευφυέστερο τμήμα του πληθυσμού.Δηλαδή άτομο που πέρασε πανελλήνιες και πήγε στρατό δεν έχει τίποτα να φοβάται,είναι ήδη πολύ πάνω από το μέσο όρο των υπόλοιπων ξένων.Φυσικά οι γνωστές τρώγλες,παπάρες δε θα τα πουν αυτά,τα διχαστικά ή εμπρηστικά όπως τα ονομάζουν αλλά εγώ τα γράφω,δε με ενδιαφέρει αν δυσανασχετούν.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.855
Like
4.383
Πόντοι
456
Τώρα θέλουν να φτιάξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια να παίρνει πτυχία η σάρα και η μάρα.Για αυτό λέμε οτι η καλύτερη τακτική είναι να τους αφήνεις να βουλιάξουνε.Δίνεις πτυχίο στο στόκο?Την κοπανάω και βλέπουμε ποιος θα βγάζει τη δουλειά.Σου ρίχνω την επίδοση και σε χρεοκοπώ.Ο έλεγχος περνάει στα άτομα επιδόσεων ως ρυθμιστές.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.395
Like
10.932
Πόντοι
3.556
Τώρα θέλουν να φτιάξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια να παίρνει πτυχία η σάρα και η μάρα.Για αυτό λέμε οτι η καλύτερη τακτική είναι να τους αφήνεις να βουλιάξουνε.Δίνεις πτυχίο στο στόκο?Την κοπανάω και βλέπουμε ποιος θα βγάζει τη δουλειά.Σου ρίχνω την επίδοση και σε χρεοκοπώ.Ο έλεγχος περνάει στα άτομα επιδόσεων ως ρυθμιστές.

Γιατι μεχρι τωρα τι γινοτανε με τις ΒουλγαροΡουμανιες και με τις περιττες σχολες που εμπαινες με βαθμο 6/20 σε ΑΕΙ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom