Νέα

Επιλογή Πολεμικής Τέχνης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα poly omorfos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 108K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Vasilisperisteri

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Νοε 2020
Μηνύματα
621
Κριτικές
28
Like
4.175
Πόντοι
2.836
Για να επανέλθουμε στο νήμα θα έλεγα να γράψουμε τις γνώσεις μας το επίπεδο μας και με τι έχουμε ασχοληθεί....

Πυγμαχία ερασιτέχνικο επίπεδο
ΚΙκ μποξινκ καφέ2 ζώνη, βοηθός δασκάλου, διαιτητής wako επίπεδο 2
Γκραπλινγκ μέτριο προς καλό επίπεδο.
Και παρακολούθηση και μερικές προπονήσεις σε διάφορες τέχνες να δω τι μπω να παρω από αυτές και να έχω μια μικρή άποψη από φιλοσοφία μέχρι εφαρμογή στο σήμερα.
 

trelos1989

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.183
Κριτικές
3
Like
2.742
Πόντοι
736
Ναι καλά άμα εκεί που κάθεται αμέριμνος αυτός που ξέρει πολεμικές τέχνες και εκεί που δε το περιμένει του ρίξει ένας με ένα όπλο τι θα προλάβει να κάνει ρε?μπαμ και κάτω.Τι νομίζεις πως είναι οι πολεμικές τέχνες?ξυπνήστε κοιμαστε.Το όπλο δε το υπερνικαει καμία τέχνη εδώ ο άλλος προταθλητης ζιου ζιτσου στη Βραζιλία και ενας άλλος είχε όπλο και τον καθάρισε δε μπορεσε να τον καταφέρει.Μη παραμυθιαζεσαι για να νοιώσεις ότι τους έχεις όλους επειδή ξέρεις πολεμικές τέχνες και όμως δε τους έχεις όλους,το όπλο σου γαμαει τον αδόξαστο ότι πολεμική τέχνη και να ξέρεις.
Ναι ρε είναι πολύ παραλογα αυτά που λέω,ένας άνθρωπος που διδάσκει τη βία και πληρώνεται είναι καλός άνθρωπος ΕΕ ρε κούνια που σας κουναγε.Ενας άνθρωπος που διδάσκει τη βία και πληρώνεται είναι ανήθικος και ΜΗ σωστός άνθρωπος.Ανηθικος γιατί προωθεί την βία στην κοινωνία και αυτό πάει τη κοινωνία πίσω αντί μπροστά.Αλλα και εδώ πέρα τέτοιοι είστε ψηφίζετε το 80 τοις εκατό Κούλη που αθωώνει βιαστές σα το Λιγνάδη και πάτε πολεμικές τέχνες και πληρώνετε δασκάλους οι οποίοι βιάζουν τις μαθήτριες τους και σκοτώνουν τις γυναίκες τους.
φιλε μου παραλογιζεσαι. ενας δασκαλος δεν προαγει τη βια απλα σου μαθαινει να υπερασπιζεσαι τον εαυτο σου. οταν πας σε μια σχολη το πρωτο πραγμα που σου μαθαινουν ειναι ο ενας και μοναδικος κανονας που ισχυει εκτος αγωνων και εκτος σχολης. ποτε δεν χρησιμοποιεις αυτα που μαθαινεις για επιθεση παρα μονο για αμυνα και αυτο σαν εσχατη λυση. επισης βαση νομοθεσιας ενα ατομο που γνωριζει πολεμικες τεχνες (αυτο ταυτοποιηται με το δελτιο αθλησης που του δημιουργει η σχολη κατα την εγγραφη του) αν μπλεχτει σε καυγα και δεν μπορει να αποδειξει οτι βρισκοταν σε νομιμη αμυνα μπορει να κατηγορηθει και για αποπειρα δολοφονιας απο προθεση γιατι βαση του ελληνικου νομου τα ακρα του θεωρουνται φονικα οπλα βαση των γνωσεων που κατεχει.
 

trelos1989

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.183
Κριτικές
3
Like
2.742
Πόντοι
736
Για να επανέλθουμε στο νήμα θα έλεγα να γράψουμε τις γνώσεις μας το επίπεδο μας και με τι έχουμε ασχοληθεί....

Πυγμαχία ερασιτέχνικο επίπεδο
ΚΙκ μποξινκ καφέ2 ζώνη, βοηθός δασκάλου, διαιτητής wako επίπεδο 2
Γκραπλινγκ μέτριο προς καλό επίπεδο.
Και παρακολούθηση και μερικές προπονήσεις σε διάφορες τέχνες να δω τι μπω να παρω από αυτές και να έχω μια μικρή άποψη από φιλοσοφία μέχρι εφαρμογή στο σήμερα.
3 χρονακια kick boxing και grabbling στα φοιτητικα μου χρονια και ειχα την τυχη να εχω κοινο δασκαλο με τον Παλαιολογο (πρωταθλητης MMA) τοτε οπου ειχα κανει και μερικες φορες sparring μαζι του.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
φιλε μου παραλογιζεσαι. ενας δασκαλος δεν προαγει τη βια απλα σου μαθαινει να υπερασπιζεσαι τον εαυτο σου. οταν πας σε μια σχολη το πρωτο πραγμα που σου μαθαινουν ειναι ο ενας και μοναδικος κανονας που ισχυει εκτος αγωνων και εκτος σχολης. ποτε δεν χρησιμοποιεις αυτα που μαθαινεις για επιθεση παρα μονο για αμυνα και αυτο σαν εσχατη λυση. επισης βαση νομοθεσιας ενα ατομο που γνωριζει πολεμικες τεχνες (αυτο ταυτοποιηται με το δελτιο αθλησης που του δημιουργει η σχολη κατα την εγγραφη του) αν μπλεχτει σε καυγα και δεν μπορει να αποδειξει οτι βρισκοταν σε νομιμη αμυνα μπορει να κατηγορηθει και για αποπειρα δολοφονιας απο προθεση γιατι βαση του ελληνικου νομου τα ακρα του θεωρουνται φονικα οπλα βαση των γνωσεων που κατεχει.
Ναι κάποιος που ξέρει πολεμικές τέχνες δε πρέπει να τις εφαρμόσει ποτέ παρά μόνο αν έρθει ο άλλος και τον δειρει ή αν ένας άλλος χτυπήσει επίτηδες ή βιάσει ένα πρόσωπο δικό του οικογενειακό ή τη κοπέλα του.Μου είχε πει ένας φίλος μου που ήξερε 3 πολεμικές τέχνες ότι ο δάσκαλος του του είχε πει αν ο άλλος δε σε αγγίξει δε έχεις το δικαίωμα να τον αγγίξεις εσύ,ακόμα και να σε βρίσει δε έχεις κανένα δικαίωμα να τον δειρεις απαγορεύεται.Υπαρχουν και μερικοι δάσκαλοι που λένε τέτοια πράγματα και διαφέρουν αλλά λίγοι διαφέρουν οι πιο πολλοί είναι μαλακες.
 

trelos1989

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.183
Κριτικές
3
Like
2.742
Πόντοι
736
Ναι κάποιος που ξέρει πολεμικές τέχνες δε πρέπει να τις εφαρμόσει ποτέ παρά μόνο αν έρθει ο άλλος και τον δειρει ή αν ένας άλλος χτυπήσει επίτηδες ή βιάσει ένα πρόσωπο δικό του οικογενειακό ή τη κοπέλα του.Μου είχε πει ένας φίλος μου που ήξερε 3 πολεμικές τέχνες ότι ο δάσκαλος του του είχε πει αν ο άλλος δε σε αγγίξει δε έχεις το δικαίωμα να τον αγγίξεις εσύ,ακόμα και να σε βρίσει δε έχεις κανένα δικαίωμα να τον δειρεις απαγορεύεται.Υπαρχουν και μερικοι δάσκαλοι που λένε τέτοια πράγματα και διαφέρουν αλλά λίγοι διαφέρουν οι πιο πολλοί είναι μαλακες.
βασικα το αναποδο ισχυει. λιγοι ειναι οι μαλακες που δεν εφαρμοζουν τους κανονες. προσωπικα εχω χρησιμοποιησει μονο λαβες σε καυγα για να τον ακινητοποιησω τον αλλο για να μην χρειαστει να τον χτυπησω οντως. οταν γνωριζεις πολεμικες τεχνες και ποιο αδυναμος να εισαι απο τον αλλο και λιγοτερα κιλα να εισαι υπερτερεις βαση γνωσεων. ξερεις που να τον χτυπησεις και πως.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
βασικα το αναποδο ισχυει. λιγοι ειναι οι μαλακες που δεν εφαρμοζουν τους κανονες. προσωπικα εχω χρησιμοποιησει μονο λαβες σε καυγα για να τον ακινητοποιησω τον αλλο για να μην χρειαστει να τον χτυπησω οντως. οταν γνωριζεις πολεμικες τεχνες και ποιο αδυναμος να εισαι απο τον αλλο και λιγοτερα κιλα να εισαι υπερτερεις βαση γνωσεων. ξερεις που να τον χτυπησεις και πως.
Όχι εδώ διαφωνούμε,άμα κάποιος είναι 1.80-85 και κιλά 80-85 και ξέρει πολεμικές τεχνες και ένας άλλος είναι 1.80 αλλά κιλά 110-115 και δε ξερει πολεμικές τέχνες τον γαμαει γιατί είναι 25-30 κιλά πάνω.Τα κιλά παίζουν τρομερό ρόλο μου το είχε πει εμένα φίλος μου που ήξερε 3 πολεμικές τέχνες.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.901
Πόντοι
8.746

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.901
Πόντοι
8.746
Μπα δε ασχολούμαι με σχολές πολεμικες τέχνες και τέτοια.
:think:
Ξέρω κι έναν πασόκο αφισοκολλητή ξεχασμένο από τα 80's που περιμένει ανάσταση αντρέα.
Ποιον προτιμάς?
 

Nikos40@

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2023
Μηνύματα
135
Like
292
Πόντοι
21
Η καλύτερη πολεμική τέχνη με διαφορά είναι το τρέξιμο......
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom