Νέα

Ελληνικός Στρατός και Αλητεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα FanisChristo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.551
Πόντοι
8.846
Γιατί τώρα σε περίπτωση επιστράτευσης τι θα γίνει? Δε θα γεμίσουν οι μάχιμες μονάδες? θα γεμίσουν.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνεται υποχρεωτική θητεία με σοβαρή εκπαίδευση για όλους (τους άντρες) και για τα υπόλοιπα να υπάρχει και μισθοφορικός στρατός που θα γίνει σοβαρή δουλειά.

Έτσι και αλλιώς σε περίπτωση πραγματικής σύρραξης μόνοι οι ειδικές δυνάμεις θεωρούνται μάχιμοι...το ότι ρίξαμε 5 βολές και κάναμε μισό πυρ και κίνηση δεν μας καθιστά μάχιμους.

Για να καθαρίζουμε πατάτες όλοι καλοί είμαστε.....cannon fodder θα είμαστε
Εγώ καθαρίζω και κρεμμύδια...
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.530
Like
4.814
Πόντοι
1.706
Άντρες γυναίκες έφεδροι θα είναι...θα γεμίσουν οι μονάδες με τον ίδιο ρυθμό που θα γέμιζαν και μόνο με άντρες.

Εξαρτάται με το πως ορίζεις το μάχιμοι.....

εγώ μιλάω για σωστά εκπαιδευμένους με τον εξοπλισμό και το ''επάγγελμα'' του οπλίτη γενικότερα...ψυχολογικά και σωματικά.

Και οι μόνιμοι αξιωματικοί μπορεί να είναι μάχιμοι.....σχεδόν κανένας έφεδρος δεν είναι όμως.
Η επιστράτευσης έχει νόημα σε πόλεμο διαρκείας. Σε τριών τεσσάρων ημερών οπως ο δικός μας με τους Τούρκους δεν έχει νόημα.
Σκοπός οι μονάδες να είναι όσο το δυνατόν πιο γεμάτες οταν συμβεί το οτιδήποτε. Κι αυτό το νόημα και μόνον έχει η παρουσία γυναικών στα γραφεία. Δε θα επιστρατεύεις γυναίκες για να τις στείλεις στα γραφεία εν μέσω σύρραξης. Ουτε γίνεται ούτε έχει νόημα.
Μάχιμος είναι και κάποιος που έχει ειδικότητα πίστας, σε σμηναρχία μάχης, με καθημερινό ρεντινες.
Δε χρειάζεται να ρίχνει σφαίρες με όπλο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.105
Like
11.757
Πόντοι
3.656
Η επιστράτευσης έχει νόημα σε πόλεμο διαρκείας. Σε τριών τεσσάρων ημερών οπως ο δικός μας με τους Τούρκους δεν έχει νόημα.
Σκοπός οι μονάδες να είναι όσο το δυνατόν πιο γεμάτες οταν συμβεί το οτιδήποτε. Κι αυτό το νόημα και μόνον έχει η παρουσία γυναικών στα γραφεία. Δε θα επιστρατεύεις γυναίκες για να τις στείλεις στα γραφεία εν μέσω σύρραξης. Ουτε γίνεται ούτε έχει νόημα.
Μάχιμος είναι και κάποιος που έχει ειδικότητα πίστας, σε σμηναρχία μάχης, με καθημερινό ρεντινες.
Δε χρειάζεται να ρίχνει σφαίρες με όπλο.
Αν μιλάμε για θερμό επεισόδιο οι αριθμοί τι σημασία έχουν?

ότι είναι να γίνει θα γίνει στο σημείο του επεισοδίου όσο θα λύνεται το θέμα πολιτικά....

Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να στελεχώσεις τις μονάδες χωρίς έφεδρους αν όχι με μισθοφόρους δηλαδή?

Εφεδρεία και στις γυναίκες δεν μιλάμε? Εκεί θα κοιμούνται αυτές μετά τους 9 μήνες στρατού?
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.530
Like
4.814
Πόντοι
1.706
Αν μιλάμε για θερμό επεισόδιο οι αριθμοί τι σημασία έχουν?

ότι είναι να γίνει θα γίνει στο σημείο του επεισοδίου όσο θα λύνεται το θέμα πολιτικά....

Ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να στελεχώσεις τις μονάδες χωρίς έφεδρους αν όχι με μισθοφόρους δηλαδή?

Εφεδρεία και στις γυναίκες δεν μιλάμε? Εκεί θα κοιμούνται αυτές μετά τους 9 μήνες στρατού?
Ε, ναι! Τ σημασία να έχουν;
Αν χρειάζεσαι εκατό στο σημείο και έχεις τριάντα όλα καλά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.105
Like
11.757
Πόντοι
3.656
Ε, ναι! Τ σημασία να έχουν;
Αν χρειάζεσαι εκατό στο σημείο και έχεις τριάντα όλα καλά.
Ναι....άρα συμφωνείς και εσύ μισθοφόρους θες όχι έφεδρες γυναίκες.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τρέχουμενο νερό…Δεν καταλαβαίνεις τίποτα
Ένα τσουβάλι καθαρίζεις
Έχω και ευαισθησία παπαριαζουν τα χέρια μου με το νερό
:effemine:
:confused:
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.530
Like
4.814
Πόντοι
1.706
Ναι....άρα συμφωνείς και εσύ μισθοφόρους θες όχι έφεδρες γυναίκες.
Όχι δε θελω μισθοφόρους. Υποθέτω όμως ότι λανθασμένα χρησιμοποιείς τον όρο. Μαλλον σε επαγγελματίες οπλίτες αναφερεσαι.
Δε μπορεί να συντηρήσει η χώρα επαγγελματικό στρατό.
Οι έφεδροι και η σωστή διαχείρισή τους είναι η μόνη λύση.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.105
Like
11.757
Πόντοι
3.656
Όχι δε θελω μισθοφόρους. Υποθέτω όμως ότι λανθασμένα χρησιμοποιείς τον όρο. Μαλλον σε επαγγελματίες οπλίτες αναφερεσαι.
Δε μπορεί να συντηρήσει η χώρα επαγγελματικό στρατό.
Οι έφεδροι και η σωστή διαχείρισή τους είναι η μόνη λύση.
Αυτό εννοώ ναι...επαγγελματίες στρατιώτες. Η δουλειά τους να είναι η στελέχωση των μονάδων και η συνεχής εκπαίδευση τους.

Οκ άρα τι προτείνεις? αύξηση της θητείας? Σε πόσο? Γιατί και οι γυναίκες να μπουν στο παιχνίδι τους ίδιους μήνες θα υπηρετήσουν. Ναι οκ θα αδειάσουν μερικές θέσεις στα βυσματικά στρατόπεδα αλλά αυτό λύνεται και τώρα που υπηρετούν 50 άτομα για 6 υπηρεσίες στο 401 και 15 άτομα για 25 υπηρεσίες στην κάθε τρύπα στον Έβρο.

Με ποιο τρόπο προτείνεις να υπάρχει περισσότερος κόσμος στις μονάδες?
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.551
Πόντοι
8.846
Η επιστράτευσης έχει νόημα σε πόλεμο διαρκείας. Σε τριών τεσσάρων ημερών οπως ο δικός μας με τους Τούρκους δεν έχει νόημα.
Σκοπός οι μονάδες να είναι όσο το δυνατόν πιο γεμάτες οταν συμβεί το οτιδήποτε. Κι αυτό το νόημα και μόνον έχει η παρουσία γυναικών στα γραφεία. Δε θα επιστρατεύεις γυναίκες για να τις στείλεις στα γραφεία εν μέσω σύρραξης. Ουτε γίνεται ούτε έχει νόημα.
Μάχιμος είναι και κάποιος που έχει ειδικότητα πίστας, σε σμηναρχία μάχης, με καθημερινό ρεντινες.
Δε χρειάζεται να ρίχνει σφαίρες με όπλο.
Κι εμεις οι μάγειροι μάχιμοι είμεθα...
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.530
Like
4.814
Πόντοι
1.706
Αυτό εννοώ ναι...επαγγελματίες στρατιώτες. Η δουλειά τους να είναι η στελέχωση των μονάδων και η συνεχής εκπαίδευση τους.

Οκ άρα τι προτείνεις? αύξηση της θητείας? Σε πόσο? Γιατί και οι γυναίκες να μπουν στο παιχνίδι τους ίδιους μήνες θα υπηρετήσουν. Ναι οκ θα αδειάσουν μερικές θέσεις στα βυσματικά στρατόπεδα αλλά αυτό λύνεται και τώρα που υπηρετούν 50 άτομα για 6 υπηρεσίες στο 401 και 15 άτομα για 25 υπηρεσίες στην κάθε τρύπα στον Έβρο.

Με ποιο τρόπο προτείνεις να υπάρχει περισσότερος κόσμος στις μονάδες?
Αυτή είναι κουβέντα που μόνο στρατολογος μπορεί να κάνει. Δε γνωρίζω στοιχεία που να μου επιτρεπουν να έχω άποψη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.105
Like
11.757
Πόντοι
3.656
Αυτή είναι κουβέντα που μόνο στρατολογος μπορεί να κάνει. Δε γνωρίζω στοιχεία που να μου επιτρεπουν να έχω άποψη.
Ε καλά ούτε εγώ είμαι στέλεχος του υπουργείου άμυνας

γνώμες λέμε...και η λογική λέει ότι αν έχεις υποστελέχωση ή θα αυξήσεις τη θητεία (κατα πολύ) ή θα προσλάβεις κόσμο....οι γυναίκες ως έφεδροι για θέσης γραφείου πιο πολλά προβλήματα θα φέρει παρά θα λύσει.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.105
Like
11.757
Πόντοι
3.656
Στο διόρθωσα, τύπε.
η θητεία όμως είναι η πρώτη αφορμή για μερικούς μπούληδες να καταλάβουν ότι στη ζωή δεν θα καθαρίζει πάντα για αυτούς η μαμά τους και ο μπαμπάς τους.....

δεν είναι εντελώς άχρηστος χρόνος....
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.019
Κριτικές
30
Like
20.551
Πόντοι
8.846
Ε καλά ούτε εγώ είμαι στέλεχος του υπουργείου άμυνας

γνώμες λέμε...και η λογική λέει ότι αν έχεις υποστελέχωση ή θα αυξήσεις τη θητεία (κατα πολύ) ή θα προσλάβεις κόσμο....οι γυναίκες ως έφεδροι για θέσης γραφείου πιο πολλά προβλήματα θα φέρει παρά θα λύσει.
Πιο πολλούς επαγγελματίες χρειαζόμαστε...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom