Νέα

Ελληνικά Πανεπιστήμια...Αλλαγές...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anatolgami
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 713
  • Εμφανίσεις 39K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
421
Πόντοι
3.595
η πχ τί σχέση έχει με τα Πανεπιστήμια???

περνάει απέξω πηγαίνοντας για πιάτσα?
 

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
...Ναι...αλλά...για κοίτα πώς σπουδάζουν χημεία στο Open University..με ειδικά λογισμικά που κάνουν άριστη προσομείωση ενός εργαστηρίου...

...Σε ΟΛΑ θα συμφωνήσεις...αν σου αναλυθεί πώς δουλεύει η τριτοβάθμια στη Γηραιά Αλβιώνα...

ναι αλλά δεν είναι τα μαθηματα όλα με φουλ κομπλέ προγράμματα στο πισι...

όταν είναι να κάνεις μάθημα Πολεδομια ας πούμε και το εργαστήριο σου είναι να βγείς έξω στο δρόμο τι θα κάνεις???

 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.239
Πόντοι
7.045
+1...
Στην τελική, στο εξωτερικό πώς στο διάολο και δουλεύουν και σπουδάζουν και δεν χάνουν μαθήματα, μόνο ο υπεύθυνος σπουδαστικού της κνε το ξέρει...
θέλω να βρω κι εγώ αυτόν τον υπέυθυνο να μου το εξηγήσει. Αρκεί να μπορούν να τον ταϊζουν οι γονείς του όσο καιρό σπουδάζει (σίτιση, στέγαση και τα λουπού φοιτητικά έξοδα)
 
OP
OP
anatolgami

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
4
Like
1.597
Πόντοι
266
υπάρχει στο Ελλάντα αυτή τη στιγμή αυτό που περιγράφεις;

...Αυτό λέμε...να γίνει...ή μάλλον έπρεπε να υπάρχει...Το πρώτο μέλημα μιας (έστω και ψευτοσοσιαλιστικής) κυβέρνησης έπρεπε ναταν αυτό...Διότι ποιός θα πήγαινε part time κύριοι ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ?? Ο φοιτητής που έχει ανάγκη να δουλέψει, το παιδί του εργάτη και του αγρότη...Αντί γι αυτόν, το μόνο που τους ένοιαζε 30 χρόνια τώρα ήταν να παράγουν (ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΑ) κομματικά ανδρείκελα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
+1...
Στην τελική, στο εξωτερικό πώς στο διάολο και δουλεύουν και σπουδάζουν και δεν χάνουν μαθήματα, μόνο ο υπεύθυνος σπουδαστικού της κνε το ξέρει...

φοιτητικά δάνεια άτοκα για τον χρόνο των σπουδών, με χαμηλό επιτόκιο ακολούθως και υποχρέωση καταβολής δόσεων αποπληρωμής μόνο αν το ετήσιο εισόδημα υπερβαίνει ένα ορισμένο ποσό (12.000 λίρες στην Αγγλία)...

απαλλαγή μέρους των διαδάκτρων με υποχρέωση του φοιτητή να παρέχει συγκεκριμένες ώρες εργασίας στο Πανεπιστήμιο (καθαρισμό, φύλαξη χώρων, διοικητικές εργασίες κλπ) Νορβηγία

υποτροφίες από κεντρικό πανεπιστημιακό φορέα ο οποίος έχει συγκεντρώσει όλα τα κληροδοτήματα και κατανέμει τις υποτροφίες...

κλπ κλπ κλπ..
 
OP
OP
anatolgami

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
4
Like
1.597
Πόντοι
266
περιμένω να δω τις θέσεις των ΔΑΠιτών για τις αλλαγές...
μη νομιζεις, τα ιδια είναι.

...Δεν είμαι ΔΑΠΙΤΗΣ, κοριτσάκι...Στη μεν Ελλάδα σιχαινόμουν (και σιχαίνομαι) τις κομματικές "νεολαίες", στη δε Αγγλία σπούδασα και part time όταν χρειάστηκε να δουλέψω παράλληλα...
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
...Δεν είμαι ΔΑΠΙΤΗΣ, κοριτσάκι...Στη μεν Ελλάδα σιχαινόμουν (και σιχαίνομαι) τις κομματικές "νεολαίες", στη δε Αγγλία σπούδασα και part time όταν χρειάστηκε να δουλέψω παράλληλα...

για τους δεξιους των παν/μμιων όμως δε λες κουβέντα.
ξεχνας ποιοι πλειοψηφουν?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
θέλω να βρω κι εγώ αυτόν τον υπέυθυνο να μου το εξηγήσει. Αρκεί να μπορούν να τον ταϊζουν οι γονείς του όσο καιρό σπουδάζει (σίτιση, στέγαση και τα λουπού φοιτητικά έξοδα)

Μπα...
Έχει καταλάβει δωμάτια στη φοιτητική εστία, κρατά ένα για την πάρτη του και τα υπόλοιπα τα νοικιάζει...
Βάλε και κάτι ποσοστά από τα κουπόνια, βγαίνει το μεροκάματο...
 
OP
OP
anatolgami

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
4
Like
1.597
Πόντοι
266
για τους δεξιους των παν/μμιων όμως δε λες κουβέντα.
ξεχνας ποιοι πλειοψηφουν?

...Τα ίδια ΣΚΑΤΑ είναι...ήμουν σαφής στο προηγούμενο post μου...δε νομίζω πάντως ότι τα τελευταία 30 χρόνια έκανε κουμάντο η ΔΑΠ στο ΥΠΕΠΘ και στην ΠΟΣΔΕΠ...Εε??
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
...Τα ίδια ΣΚΑΤΑ είναι...ήμουν σαφής στο προηγούμενο post μου...δε νομίζω πάντως ότι τα τελευταία 30 χρόνια έκανε κουμάντο η ΔΑΠ στο ΥΠΕΠΘ και στην ΠΟΣΔΕΠ...Εε??

αρα παραδέχεσαι ως αναληθές το παρακάτω ποστ

...Βρε ΒΛΑΞ  :birdman:...Οι ΟΜΟΪΔΕΑΤΕΣ σου κατήντησαν έτσι τα Πανεπιστήμια...
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.239
Πόντοι
7.045
...Βρε ΒΛΑΞ  :birdman:...Οι ΟΜΟΪΔΕΑΤΕΣ σου κατήντησαν έτσι τα Πανεπιστήμια...
δεν ξερω ποιοι το κατήντησαν έτσι αλλά ΚΑΙ οι "α και ου" μια χαρά διατηρούν(και το χειροτερεύουν) αυτο το κατάντημα
 
OP
OP
anatolgami

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
4
Like
1.597
Πόντοι
266
αρα παραδέχεσαι ως αναληθές το παρακάτω ποστ

Καθόλου...ο νόμος πλαίσιο είναι του ΜΑΛΑΚΑΝΤΡΕΑ...Και η συντριπτική πλειοψηφία των πρυτάνεων ήταν αριστεροί...απλώς και οι ΔΑΠΙΤΕΣ σιγοντάριζαν...προφανώς τους βόλευε...διαλυμένο Πανεπιστήμιο, χοροί στα μπουζούκια και εκδρομές στη Μύκονο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom