Νέα

Εκτυπωτής Epson xp4200. Επιστημονική ομάδα του bou.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 25
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Αλλη μια φορα που θα χρειαστω τις υπηρεσιες της επιστημονικης ομαδας του bou.

Αγορασα προσφατα εναν εκτυπωτη Epson 4200.
Το σετ μελανιων που πηγαινε μαζι τελειωσε σχετικα γρηγορα.

Ερωτησεις:
-Γιατι τελειωσε γρηγορα? Ετσι θα γινετε παντα ή επειδη ηταν το αρχικο σετ ειχε λιγοτερη μελανι μεσα?

-γιατι ενω εχω χρησιμοποιησει κατα 99% το μαυρο για εκτυπωσεις μου παρουσιαζει ως τελειωμενα τα αλλα χρωματα πχ το κιτρινο?

Μπορω να αλλαξω μονο το μαυρο και να συνεχισω τις εκτυπωσεις μου (αφου μονο αυτο με ενδιαφερει) ή πρεπει νταβαντζηλικι να αλλαζω και τα υπολοιπα 3 χρωματα?

-προτασεις?
 

magaret

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.242
Κριτικές
3
Like
1.068
Πόντοι
216
Αλλη μια φορα που θα χρειαστω τις υπηρεσιες της επιστημονικης ομαδας του bou.

Αγορασα προσφατα εναν εκτυπωτη Epson 4200.
Το σετ μελανιων που πηγαινε μαζι τελειωσε σχετικα γρηγορα.

Ερωτησεις:
-Γιατι τελειωσε γρηγορα? Ετσι θα γινετε παντα ή επειδη ηταν το αρχικο σετ ειχε λιγοτερη μελανι μεσα?

-γιατι ενω εχω χρησιμοποιησει κατα 99% το μαυρο για εκτυπωσεις μου παρουσιαζει ως τελειωμενα τα αλλα χρωματα πχ το κιτρινο?

Μπορω να αλλαξω μονο το μαυρο και να συνεχισω τις εκτυπωσεις μου (αφου μονο αυτο με ενδιαφερει) ή πρεπει νταβαντζηλικι να αλλαζω και τα υπολοιπα 3 χρωματα?

-προτασεις?
-Η ποσότητα μελανιού των πρώτων δοχείων είναι μικρότερη.
-Να ξέρεις πως η σελίδα για τους κατασκευαστές εκτυπωτών-αναλωσίμων τους,είναι το 5% της Α4..που σημαίνει πως αν τυπώσεις μια φωτό έχεις καταναλώσει μελάνι για πολύ περισότερο από μια σελίδα.
-Μπορείς και θα αλλάζεις το μελάνι που θα τελειώνει.
-Να κάνεις οπωσδήποτε μια τουλάχιστον έγχρωμη εκτύπωση τη βδομάδα..επίσης να ξέρεις πως ότι κι αν τυπώσεις,θα τραβήξει μαύρο.
Είναι πολύ καλός εκτυπωτής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
-Η ποσότητα μελανιού των πρώτων δοχείων είναι μικρότερη.
-Να ξέρεις πως η σελίδα για τους κατασκευαστές εκτυπωτών-αναλωσίμων τους,είναι το 5% της Α4..που σημαίνει πως αν τυπώσεις μια φωτό έχεις καταναλώσει μελάνι για πολύ περισότερο από μια σελίδα.
-Μπορείς και θα αλλάζεις το μελάνι που θα τελειώνει.
-Να κάνεις οπωσδήποτε μια τουλάχιστον έγχρωμη εκτύπωση τη βδομάδα..επίσης να ξέρεις πως ότι κι αν τυπώσεις,θα τραβήξει μαύρο.
Είναι πολύ καλός εκτυπωτής.
Ευχαριστώ

Ερώτηση:
Εγώ εκτυπώνω μόνο Α/Μ, πως γίνετε να τελείωσαν τα άλλα χρώματα ενώ το μαύρο μου δείχνει πως έχει ακόμη?
Γιατί δεν με αφήνει να εκτυπώσω α/μ , ενώ δείχνει πως έχει ακόμη ? (Μου δείχνει τα άλλα τρία ως τελειωμένα με ένα Χ κεφαλαίο
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.462
Πόντοι
4.546
Τα πρώτα μελάνια τελειώνουν σχετικά γρήγορα, γνωστή αλητεία.

Ο εκτυπωτής σου παίρνει διαφορετικά αναλώσιμα μελανιών, από ότι είδα, οπότε απλώς αναπληρώνεις το χρώμα που τελείωσε.

Δεν ξέρω γιατί δεν σε αφήνει να εκτυπώσεις μόνο με μαύρο, κάποιες φορές είναι και ρύθμιση λογισμικού της εταιρείας, να είναι όλα τα μελάνια σε επάρκεια πριν εκτυπώσεις (ακόμη μια πουστιά, όπως και που κάποιες εταιρείες ανιχνεύουν αν το μελάνι είναι γνήσιο ή όχι) .

Επειδή είναι inkjet και όχι laser, να φροντίζεις κάθε ~10 ημέρες να κάνεις μια πλήρη εκτύπωση (όλα τα χρώματα) ώστε να μην ξεραίνονται.

Αυτά, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Πούλησε τον χαρισε τον. Όσο πιο γρήγορα απαλλαγείς τόσο πιο γρήγορα θα γλυτώσεις ανδρολογο για πρήξιμο στους όρχεις.

Θα τελείωνει το κίτρινο θα σταματάει τα πάντα όλα ο εκτυπωτής.
Θα θες να σκαναρεις; Όχι
Θα θες να γαμησεις την γυναίκα σου; Απαγορεύεται.
Θα ακούς εκτυπωτής και θα σου πέφτει η πουτσα.

Το είχε γράψει ο Παισιος:
Θα αγοράζετε inkjet και εκτυπωτή δεν θα έχετε. Απλά θα τον κοιτάτε.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Εγω τον δικό μου inkjet το έδωσα σε έναν μαλακα γείτονα να τον εκδικηθώ γιατί πάρκαρε στην είσοδο.

Ξέρεις τι μου είχε κάνει εμένα κάποτε ο εκτυπωτής; Παιδευομουν 5 ώρες να τυπώσω ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Τα παρατάω και 3 η ώρα μέσα στον καλό ύπνο με σκουνταει η γυναίκα ξυπνα μπήκαν κλέφτες μπαμ μπουμ κρατς κρουτς μέσα στο καθιστικό τι στο διάολο είναι ο inkjet αποφάσισε να τυπώσει πάω και τι να δω;
Είχε αρχίσει να τυπώνει από μόνος του Τι τρέχει με αυτές τις Ελλεηνίδες και πέταγε πέταγε πέταγε ασταμάτητα σελίδες......
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.663
Κριτικές
2
Like
65.109
Πόντοι
12.056
Αλλη μια φορα που θα χρειαστω τις υπηρεσιες της επιστημονικης ομαδας του bou.

Αγορασα προσφατα εναν εκτυπωτη Epson 4200.
Το σετ μελανιων που πηγαινε μαζι τελειωσε σχετικα γρηγορα.

Ερωτησεις:
-Γιατι τελειωσε γρηγορα? Ετσι θα γινετε παντα ή επειδη ηταν το αρχικο σετ ειχε λιγοτερη μελανι μεσα?

-γιατι ενω εχω χρησιμοποιησει κατα 99% το μαυρο για εκτυπωσεις μου παρουσιαζει ως τελειωμενα τα αλλα χρωματα πχ το κιτρινο?

Μπορω να αλλαξω μονο το μαυρο και να συνεχισω τις εκτυπωσεις μου (αφου μονο αυτο με ενδιαφερει) ή πρεπει νταβαντζηλικι να αλλαζω και τα υπολοιπα 3 χρωματα?

-προτασεις?
τον εχω 3 χρονια μια χαρα ειναι ...ειναι πολυ πιο αξιοπιστος απο κατι cannon κλπ και πιο οικονομικα συμβατα μελανια που βρισκεις παντου ..αυτη την μλκια δυστυχως την εχει οταν τελειωσει εγχρωμο μελανι
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
10
Like
2.086
Πόντοι
3.187
Αλλη μια φορα που θα χρειαστω τις υπηρεσιες της επιστημονικης ομαδας του bou.

Αγορασα προσφατα εναν εκτυπωτη Epson 4200.
Το σετ μελανιων που πηγαινε μαζι τελειωσε σχετικα γρηγορα.

Ερωτησεις:
-Γιατι τελειωσε γρηγορα? Ετσι θα γινετε παντα ή επειδη ηταν το αρχικο σετ ειχε λιγοτερη μελανι μεσα?

-γιατι ενω εχω χρησιμοποιησει κατα 99% το μαυρο για εκτυπωσεις μου παρουσιαζει ως τελειωμενα τα αλλα χρωματα πχ το κιτρινο?

Μπορω να αλλαξω μονο το μαυρο και να συνεχισω τις εκτυπωσεις μου (αφου μονο αυτο με ενδιαφερει) ή πρεπει νταβαντζηλικι να αλλαζω και τα υπολοιπα 3 χρωματα?

-προτασεις?
Καλά ρε φίλε, σηκώθηκες 6 ωρα το πρωι να μας γράψεις για μελάνια. Αφού ξέρεις οτι όλοι εμείς εδω μέσα τα χουμε όλα γραμμένα εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
πέρα από αυτό οι epson είναι καλοί εκτυπωτές αλλά είναι προγραμματισμένοι να χαλάνε. Εμένα στα 10 χρόνια μου έβγαλε ένα μηνυμα που μου έλεγε οτι θέλει άλλαγμα κάποιο σφουγγάρι που έχει μέσα. Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει όπου και να ψάξεις και αν το βρεις κατά λάθος η αντικατάσταση αξίζει περισσότερο από το να πάρεις ένα καινούργιο. Φυσικά και τα μελάνια του είναι πανακριβα και τελειώνουν σχετικά εύκολα. επίσης έχω διαπιστώσει και κάποια ευαισθησία στην υγρασία. Σε σπίτια με πολύ υγρασία δεν δουλεύει καλά ο εκτυπωτής, οπότε ψάξε μήπως φταίει και αυτό.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
τον εχω 3 χρονια μια χαρα ειναι ...ειναι πολυ πιο αξιοπιστος απο κατι cannon κλπ και πιο οικονομικα συμβατα μελανια που βρισκεις παντου ..αυτη την μλκια δυστυχως την εχει οταν τελειωσει εγχρωμο μελανι
Όταν λες συμβατά εννοείς γνήσια?
Υπάρχουν και μη γνήσια ή η δυνατότητα για αναγεμιση?

Πρόσεξα πάνω σε κάθε μελάνι έχει μια πλακετιτσα. Αυτό μάλλον σημαίνει πως δεν θα δέχεται αναγεμιση?
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Καλά ρε φίλε, σηκώθηκες 6 ωρα το πρωι να μας γράψεις για μελάνια. Αφού ξέρεις οτι όλοι εμείς εδω μέσα τα χουμε όλα γραμμένα εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
πέρα από αυτό οι epson είναι καλοί εκτυπωτές αλλά είναι προγραμματισμένοι να χαλάνε. Εμένα στα 10 χρόνια μου έβγαλε ένα μηνυμα που μου έλεγε οτι θέλει άλλαγμα κάποιο σφουγγάρι που έχει μέσα. Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει όπου και να ψάξεις και αν το βρεις κατά λάθος η αντικατάσταση αξίζει περισσότερο από το να πάρεις ένα καινούργιο. Φυσικά και τα μελάνια του είναι πανακριβα και τελειώνουν σχετικά εύκολα. επίσης έχω διαπιστώσει και κάποια ευαισθησία στην υγρασία. Σε σπίτια με πολύ υγρασία δεν δουλεύει καλά ο εκτυπωτής, οπότε ψάξε μήπως φταίει και αυτό.
Δεν σηκώθηκα.... δεν κοιμόμουν από το άγχος όλη νύχτα.

Κι εσύ ρε τυπε 10 χρόνια εκτυπωτή?
Εμένα αν αντέξεις 2 χρόνια θα είμαι ευχαριστημένος.
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.663
Κριτικές
2
Like
65.109
Πόντοι
12.056
Όταν λες συμβατά εννοείς γνήσια?
Υπάρχουν και μη γνήσια ή η δυνατότητα για αναγεμιση?

Πρόσεξα πάνω σε κάθε μελάνι έχει μια πλακετιτσα. Αυτό μάλλον σημαίνει πως δεν θα δέχεται αναγεμιση?
συμβατα σημαινει μαιμου ...που και το τσιπ εχουν και λειτουργουν αψογα
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.756
Κριτικές
35
Like
5.047
Πόντοι
5.595
Τα πρώτα μελάνια τελειώνουν σχετικά γρήγορα, γνωστή αλητεία.

Ο εκτυπωτής σου παίρνει διαφορετικά αναλώσιμα μελανιών, από ότι είδα, οπότε απλώς αναπληρώνεις το χρώμα που τελείωσε.

Δεν ξέρω γιατί δεν σε αφήνει να εκτυπώσεις μόνο με μαύρο, κάποιες φορές είναι και ρύθμιση λογισμικού της εταιρείας, να είναι όλα τα μελάνια σε επάρκεια πριν εκτυπώσεις (ακόμη μια πουστιά, όπως και που κάποιες εταιρείες ανιχνεύουν αν το μελάνι είναι γνήσιο ή όχι) .

Επειδή είναι inkjet και όχι laser, να φροντίζεις κάθε ~10 ημέρες να κάνεις μια πλήρη εκτύπωση (όλα τα χρώματα) ώστε να μην ξεραίνονται.

Αυτά, αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο...
Επειδή έχω Epson εκτυπωτή ,μία φορά μπήκα στο πειρασμό να βάλω "μαιμού" μελάνι, λόγω πολύ φθηνότερου κόστους από το γνήσιο. Δεινοπάθησα για να το δεχτεί. Πρέπει να έκανα γύρω στις 20 προσπάθειες "βάλε-βγάλε" για να το πάρει. Από την άλλη, με το γνήσιο, με τη πρώτη "κουμπώνει" και λειτουργεί. Αυτά με την Epson που όμως, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του. Δεν ξέρω, εάν οι άλλες εταιρείες (HP, Cannon κλπ) έχουν την ίδια τακτική...Φαντάζομαι, πως ίσως...Ένα αρνητικό, του συγκεκριμένου εκτυπωτή, η αρκετά "τσουχτερή" τιμή στα γνήσια μελάνια...
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
10
Like
2.086
Πόντοι
3.187
Δεν σηκώθηκα.... δεν κοιμόμουν από το άγχος όλη νύχτα.

Κι εσύ ρε τυπε 10 χρόνια εκτυπωτή?
Εμένα αν αντέξεις 2 χρόνια θα είμαι ευχαριστημένος.
φίλε αν δεν κάνει απόσβεση δεν το πετάω. Τα κινητά τα πετάω μετά τη δεκαετία όταν δεν παίρνει αναβάθμιση, τα λαπτοπ οταν τα φτήσουν εντελώς, τηλεοράσεις και αυτές πάνω από 10 χρόνια. Δένομαι με τα αντικείμενα
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.792
Κριτικές
18
Like
15.462
Πόντοι
4.546
Επειδή έχω Epson εκτυπωτή ,μία φορά μπήκα στο πειρασμό να βάλω "μαιμού" μελάνι, λόγω πολύ φθηνότερου κόστους από το γνήσιο. Δεινοπάθησα για να το δεχτεί. Πρέπει να έκανα γύρω στις 20 προσπάθειες "βάλε-βγάλε" για να το πάρει. Από την άλλη, με το γνήσιο, με τη πρώτη "κουμπώνει" και λειτουργεί. Αυτά με την Epson που όμως, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του. Δεν ξέρω, εάν οι άλλες εταιρείες (HP, Cannon κλπ) έχουν την ίδια τακτική...Φαντάζομαι, πως ίσως...Ένα αρνητικό, του συγκεκριμένου εκτυπωτή, η αρκετά "τσουχτερή" τιμή στα γνήσια μελάνια...
Και εγω πολύ ευχαριστημένος με έναν epson laser που έχω, επίσης γνήσια μελάνια αγοράζω, απλά κοιτάζωπου είναι φθηνότερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dorcel

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
φίλε αν δεν κάνει απόσβεση δεν το πετάω. Τα κινητά τα πετάω μετά τη δεκαετία όταν δεν παίρνει αναβάθμιση, τα λαπτοπ οταν τα φτήσουν εντελώς, τηλεοράσεις και αυτές πάνω από 10 χρόνια. Δένομαι με τα αντικείμενα
Αυτοκίνητο; opel ascona;
 

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.241
Κριτικές
95
Like
12.445
Πόντοι
18.036
Γενικο σχολιο.

Οι εκτυπωτες πρέπει να ειναι το τεχνολογικό ειδος που εχει μεινει πολύ πίσω απο τις εξελίξεις.

Δεν εχω παρει εκτυπωτη που να μην
κολλησει το χαρτι
να θελει σερβις πιο ακριβο απο το να παρεις καινουριο
να μην επικοινωνεί με υπολογιστη, κινητο κλπ(καλά η συνεδεση με wifi ειναι ακομα για γέλια!)
και χιλια αλλα προβληματα

Αυτη τη στιγμη εχω 2

φτηνό πολυμηχανημα EPSON που ξαφνικά κολλαει το χαρτι καθως εκτυπωνει,δηλαδη το μασαει και φευγει απο την πορεία του και στουμπωνει και δεν ξερω τι να κανω
και εναν ακριβο παλιό LASER LEXMARK πολυ γρηγορο που οιμως δεν μπορω πλεον να τυπωσω αυτοματα 2 οψεις επειδη προφανως λειπει καποιος driver που δεν μπορω ομως πουθενα να το βρω

ενω επίσης απο καποιο σαιτ τυπωνει τις σελιδες μια σταματαει ξανα αλλη μια ξανασταματαει,ενω απο το WORD πολύ γρηγορα συνεχομενα ολες(???)
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
286
Like
321
Πόντοι
21
Screenshot_32.jpg


στην ουσία λέει πως δεν υπάρχουν πλέον ασπρόμαυροι εκτυπωτές καθώς με τους έγχρωμους εκτυπωτές οι εταιρίες βγάζουν περισσότερα χρήματα
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.440
Like
3.644
Πόντοι
456
Αφου τυπωνεις μονο Α/Μ θα επρεπε να παρεις εναν φτηνο laser και να τελειωνες με τα μελανια και τα σωληνακια και τυπωσε μην ξεραθει και λοιπες παρλαπιπες.
Πηρα εναν εγω πριν απο 6 χρονια ,τυπωνω στην χαση και στην φεξη ,συνολικα εχω τυπωσει καμια 200αρια σελιδες και ακομα ειμαι με το αρχικο τονερ.
Μεγαλυτερη μαλακια απο τους εκτυπωτες inkjet δεν εχει ματαβγει.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Στη δουλειά έχω laserjet εκτυπωτή με καθημερινή φουλ χρήση εκατοντάδες εκτυπώσεις. Χίλιες φορές laser εκτυπωτή
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Γενικο σχολιο.

Οι εκτυπωτες πρέπει να ειναι το τεχνολογικό ειδος που εχει μεινει πολύ πίσω απο τις εξελίξεις.

Δεν εχω παρει εκτυπωτη που να μην
κολλησει το χαρτι
να θελει σερβις πιο ακριβο απο το να παρεις καινουριο
να μην επικοινωνεί με υπολογιστη, κινητο κλπ(καλά η συνεδεση με wifi ειναι ακομα για γέλια!)
και χιλια αλλα προβληματα

Αυτη τη στιγμη εχω 2

φτηνό πολυμηχανημα EPSON που ξαφνικά κολλαει το χαρτι καθως εκτυπωνει,δηλαδη το μασαει και φευγει απο την πορεία του και στουμπωνει και δεν ξερω τι να κανω
και εναν ακριβο παλιό LASER LEXMARK πολυ γρηγορο που οιμως δεν μπορω πλεον να τυπωσω αυτοματα 2 οψεις επειδη προφανως λειπει καποιος driver που δεν μπορω ομως πουθενα να το βρω

ενω επίσης απο καποιο σαιτ τυπωνει τις σελιδες μια σταματαει ξανα αλλη μια ξανασταματαει,ενω απο το WORD πολύ γρηγορα συνεχομενα ολες(???)
Δοκίμασες να κάτσεις να ακουμπάει η μυτη σου στο τοίχο που είναι η πρίζα του εκτυπωτή και να έχεις σηκωμένο το αριστερό πόδι όσο πιο ψηλά μπορείς;
Αριστερό πόδι Epson
Δεξί πόδι Lexmark
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom