Νέα

Χρυσό Λέοντα ο Λάνθιμος!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TOMCRUISE
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 81
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

DirkDiggggler

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
140
Like
629
Πόντοι
81
οι ταινιες του ειναι καταθλιπτικες και αρρωστες το λιγοτερο. ειδα το miss violence,πολυ δραμα και πολυ αρρωστια. λαθος ακυρο,η ταινια που αναφερω εγω ειναι του Αλεξανδρου Αβρανα,και αυτος ειναι βραβευμενος με χρυσο λεοντα
Σιγά μην είναι βραβευμένος και με το χρυσό ελάφι. To Miss Violence είχε πάρει ένα βραβείο καλύτερου ανδρικού ρόλου στη Βενετία και ένα τυχάρπαστο βραβείο κριτικών, όχι τον Χρυσό Λέοντα καλύτερης ταινίας.

Επίσης οι ταινίες του Λάνθιμου έχουν και αρκετό χιούμορ και σουρεαλισμό. Καμιά σχέση με τον ατάλαντο κοκάκια Αβρανά και τη μιζέρια για τη μιζέρια του, που δεν έκανε και τίποτα μετά από αυτή την ταινία.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.798
Κριτικές
62
Like
40.177
Πόντοι
8.530
Ήταν ένας αντάρτης και περπάταγε και περπάταγε και περπάταγε και περπαταγε και περπάταγε.....
..."και προχωρούσα,
μέσα στην νύχτα,
χωρίς να γνωρίζω κανέναν..."
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Termin

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.359
Κριτικές
5
Like
5.428
Πόντοι
1.056
Λάνθιμος.
Διεθνής εξαγωγή ενός υπερτιμημένου ελληνικού προϊόντος.
Σαν τον ήλιο.
Τη θάλασσα.
Τα νησιά.
Το μουνί της Ελλ(ε)ηνίδας.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.058
Κριτικές
27
Like
17.394
Πόντοι
7.415
Σιγά μην είναι βραβευμένος και με το χρυσό ελάφι. To Miss Violence είχε πάρει ένα βραβείο καλύτερου ανδρικού ρόλου στη Βενετία και ένα τυχάρπαστο βραβείο κριτικών, όχι τον Χρυσό Λέοντα καλύτερης ταινίας.

Επίσης οι ταινίες του Λάνθιμου έχουν και αρκετό χιούμορ και σουρεαλισμό. Καμιά σχέση με τον ατάλαντο κοκάκια Αβρανά και τη μιζέρια για τη μιζέρια του, που δεν έκανε και τίποτα μετά από αυτή την ταινία.
δε μπα να πηρε και το χρυσο αρχιδι,μια αρρωστη μιζερια ηταν η ταινια του. απο λανθιμο προσπαθησα να δω τον κυνοδοντα,ουτε καν.
 

DirkDiggggler

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
140
Like
629
Πόντοι
81
δε μπα να πηρε και το χρυσο αρχιδι,μια αρρωστη μιζερια ηταν η ταινια του. απο λανθιμο προσπαθησα να δω τον κυνοδοντα,ουτε καν.

Δηλαδή δεν έχεις δει καν μια ολόκληρη ταινία του (και ούτε καν την καλύτερή του). Οκ
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.058
Κριτικές
27
Like
17.394
Πόντοι
7.415
Δηλαδή δεν έχεις δει καν μια ολόκληρη ταινία του (και ούτε καν την καλύτερή του). Οκ
Σιγα ρε ψαγμενε διανοουμενε απ'τα Ταμπουρια. Θα κανουμε και ποιητικη βραδια,να μας πεις δυο λογια.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.385
Κριτικές
8
Like
11.121
Πόντοι
3.786
Σιγά μην είναι βραβευμένος και με το χρυσό ελάφι. To Miss Violence είχε πάρει ένα βραβείο καλύτερου ανδρικού ρόλου στη Βενετία και ένα τυχάρπαστο βραβείο κριτικών, όχι τον Χρυσό Λέοντα καλύτερης ταινίας.

Επίσης οι ταινίες του Λάνθιμου έχουν και αρκετό χιούμορ και σουρεαλισμό. Καμιά σχέση με τον ατάλαντο κοκάκια Αβρανά και τη μιζέρια για τη μιζέρια του, που δεν έκανε και τίποτα μετά από αυτή την ταινία.
απο το ψευδωνυμο φαινεσαι σινεφιλ.

ο Αβρανας ειναι χαζοφορμαλιστης μονο να κλαιγεται οτι τον πολεμαει το συστημα ξερει και οτι οι Ελληνες δεν εκτιμουν το καλο σινεμα.

Ο Λανθιμος ειναι πορωμενος με το σινεμα,εργασιομανης και παρα πολυ ταλαντουχος. Λεφτα ειχε παρα πολλα καθως χτυπουσε ενα διαφημιστικο την εβδομαδα. Τα λεφτα τα εριξε στην τεχνη και με την πολυ δουλεια δικαιωθηκε. Τον παω επειδη δε δινει συνεντευξεις σαν μαϊντανος ειναι σεμνος.
Τωρα το τι γουσταρει να δει ο καθενας δικαίωμά του. Ο Λανθιμος ουτε πρεσβευτης της Ελλαδας το επαιξε ποτε (μη λεμε μαλακιες τωρα αμερικανική ταινια με Ελληνα σκηνοθετη βραβευτηκε) ουτε κανει φιγουρα στους υπολοιπους Ελληνες συναδελφους του. Μακαρι να ειχαμε περισσοτερους Λανθιμους και λιγοτερους κομπλεξικους
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Τύποι, είναι κουλτούρα να φύγουμε, το άτομο; :confused:

Δεν έχω δει τίποτα.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.698
Κριτικές
3
Like
4.162
Πόντοι
456
απο το ψευδωνυμο φαινεσαι σινεφιλ.

ο Αβρανας ειναι χαζοφορμαλιστης μονο να κλαιγεται οτι τον πολεμαει το συστημα ξερει και οτι οι Ελληνες δεν εκτιμουν το καλο σινεμα.

Ο Λανθιμος ειναι πορωμενος με το σινεμα,εργασιομανης και παρα πολυ ταλαντουχος. Λεφτα ειχε παρα πολλα καθως χτυπουσε ενα διαφημιστικο την εβδομαδα. Τα λεφτα τα εριξε στην τεχνη και με την πολυ δουλεια δικαιωθηκε. Τον παω επειδη δε δινει συνεντευξεις σαν μαϊντανος ειναι σεμνος.
Τωρα το τι γουσταρει να δει ο καθενας δικαίωμά του. Ο Λανθιμος ουτε πρεσβευτης της Ελλαδας το επαιξε ποτε (μη λεμε μαλακιες τωρα αμερικανική ταινια με Ελληνα σκηνοθετη βραβευτηκε) ουτε κανει φιγουρα στους υπολοιπους Ελληνες συναδελφους του. Μακαρι να ειχαμε περισσοτερους Λανθιμους και λιγοτερους κομπλεξικους
Ακριβώς ρίσκαρε τα πάντα.Ότι λεφτά έβγαλε από τα διαφημιστικά και τα βίντεο κλιπ (έχει σκηνοθετήσει τραγούδι του Ρουβά) τα έριξε πάλι στην τέχνη.Ρίσκαρε και κέρδισε.Θέλει πολλά αρχίδια για αυτό που έκανε.Γιατί μην νομίζετε τον κοροιδεύανε που πάει αυτός ο βιντεοκλιπάκιας και τέτοια.Αλλά αυτός εκεί πολλή δουλειά και ρίσκο.Αλλά είχε στόχο αυτός και δεν τον κούναγε κανένας.Προφανώς βοήθησε ότι είχε και την στήριξη του πατέρα του που άλλος Έλληνας πατέρας θα σε είχε διαολοστείλει, αλλά και πάλι έχει παλέψει πολύ.Δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε ο κυνόδοντας.αν και δείχνει και κριτικάρει την ψυχοσύνθεση μιας αρρωστημένης οικογένειας (κριτικάρει και λίγο την ελληνική οικογένεια) αλλά ο αστακός και ο θάνατος του ιερού ελαφιού είναι πολύ καλές ταινίες παγκοσμίου επιπέδου που σε βάζουν σε πολύ σκέψη.Όλες του οι ταινίες έχουν κάτι το διαστροφικό αλλά το έχει οριοθετήσει και το εκμεταλλεύεται σεναριακά και σκηνοθετικά.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Πως τα έχει καταφέρει με τη χρηματοδότηση, ρε τύποι;

Μου κάνει εντύπωση.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.079
Like
3.818
Πόντοι
456
Έχω δει τον Αστακό. Τρέχα γύρευε ταινία... αλλά μαγκιά του ως σκηνοθέτης που έβαλε πολλούς σε σκέψεις. Γενικά δείχνει εντάξει τύπος.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.385
Κριτικές
8
Like
11.121
Πόντοι
3.786
Πως τα έχει καταφέρει με τη χρηματοδότηση, ρε τύποι;

Μου κάνει εντύπωση.
αν μιλαμε για Αμερικη τα λεφτα εινια απο ιδιωτες επενδυτες. Οι ταινιες του Λανθιμου δε βγαζουν εκατομμυρια αλλα τα βγαζουν τα λεφτα τους.

Αν μιλαμε για Ευρωπη το σινεμα γινεται με κοινοτικά χρήματα άρα δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις κερδη.
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.215
Κριτικές
9
Like
7.932
Πόντοι
2.036
Δεν έχω δει την ταινία αλλά για να ξηγηθούν βραβείο, παίζει να έχει μπόλικη από woke culture. Εάν έχει και κανέναν αρσενικό να τον σκίζει κανένας φύλαρχος των Μασάϊ, τρεχάτε στο αεροδρόμιο να φωτογραφηθείτε με το αγαλματίδιο. Λέω εγώ τώρα...
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Η πιο γνωστή του είναι ο "Κυνόδοντας";

Νομίζω παίζει μια νεαρή ηθοποιός που αυτοκτόνησε; :confused:

Βρήκα torrent! Θα το κατεβάσω!
 
Τελευταία τροποποίηση:

DirkDiggggler

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
140
Like
629
Πόντοι
81
Η πιο γνωστή του είναι ο "Κυνόδοντας";

Νομίζω παίζει μια νεαρή ηθοποιός που αυτοκτόνησε; :confused:

Βρήκα torrent! Θα το κατεβάσω!
Στην Ελλάδα είναι μάλλον ο Κυνόδοντας, γενικότερα είναι το The Favourite, για το οποίο είχε προταθεί και για όσκαρ σκηνοθεσίας και καλύτερης ταινίας. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από αυτή, είναι η πιο βατή από τις ταινίες του.
Λεφτα ειχε παρα πολλα καθως χτυπουσε ενα διαφημιστικο την εβδομαδα. Τα λεφτα τα εριξε στην τεχνη και με την πολυ δουλεια δικαιωθηκε.
Εγώ τον σέβομαι και γιατί δεν είχε λεφτά από οικογένεια. Θα μπορούσε να κυνηγήσει την ασφάλεια. Όπως είπες δεν το έκανε
Τωρα το τι γουσταρει να δει ο καθενας δικαίωμά του.
Ναι, εννοείται, απλά αν θέλεις να γράψεις κάτι για οποιονδήποτε σκηνοθέτη, καλό να έχεις δει 1-2 ταινίες του. Μπορείς και να μην πεις τίποτα, δεν είναι υποχρεωτικό από τον νόμο :)
 

Dstrict

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2023
Μηνύματα
496
Κριτικές
5
Like
4.125
Πόντοι
721
Δεν έχω δει την ταινία αλλά για να ξηγηθούν βραβείο, παίζει να έχει μπόλικη από woke culture. Εάν έχει και κανέναν αρσενικό να τον σκίζει κανένας φύλαρχος των Μασάϊ, τρεχάτε στο αεροδρόμιο να φωτογραφηθείτε με το αγαλματίδιο. Λέω εγώ τώρα...
Οσο πλησιάζει ένας καλλιτέχνης στην επιτυχία ,εννοείτσι πώς υπάρχουν τέτοιοι καί άλλοι κίνδυνοι.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι δεν κάνει τόσο απλοϊκό σινεμά να εκπέσει σε στεγνή προπαγάνδα.
Παράδειγμα, η Ευνοούμενη,θα πεί κάποιος , ά τί δείχνει εδώ...λεσβίες, ά γουόκ ατζέντα οκ καταλάβαμε.
Έλα ντε που με άλλη απλή ματιά δείχνει τα εξής:
1) Γυναίκα στην εξουσία και μάλιστα σοβαρά άρρωστη.
2) γυναίκες να ανταγωνίζονται χωρίς ηθικούς φραγμούς γιά τη θέση της Πρώτης Κυρίας,όπου επικρατεί η πιο αδίστακτη
3) άντρες χωρίς ντράιβ,δίχως προσωπικότητα,εξσφανισμένοι.
4) η όλη εικόνα να καταλήγει σε αδιέξοδο,μηδενισμό,εξουσία για την εξουσία κλπ

Οπότε,τι; πού είναι η εξύμνηση της γουόουκ ατζέντα,παει περίπατο θάλεγα.
Εννοείται,επιιφυλάσσομαι να δώ την ταινία πρώτα.

Τέλος,μιας κι ακούστηκαν διάφορα περί ιδεών κλπ,αλλά άποψή μου βέβαια,ο κινηματογράφος δεν οφείλει να είναι τόσο φιλοσοφία ή πολιτική, όσο αισθητική απόλαυση οπότε ναί,στην τελική μπορεί ν αρέσει ή να μην αρέσει!
Υγ. Ο Λάνθιμος όντως εδώ και 10 χρόνια δεν κάνει ελληνικό κινηματογράφο πλέον οπότε άκυρα τα περί εξαγωγής γκρηκ φέτα σε διανοουμενέ περιτύλιγμα.
 

OmarGalanti

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2015
Μηνύματα
46
Like
52
Πόντοι
0
Πρέπει πάντως να έχει τρελή καψούρα με την Emma Stone. Εκεί στα παρασκήνια τον έχει κάνει λάστιχο για πάρτη της. Απορώ αν τον έχει αφήσει να της τον ακουμπήσει καθόλου.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Πρέπει πάντως να έχει τρελή καψούρα με την Emma Stone. Εκεί στα παρασκήνια τον έχει κάνει λάστιχο για πάρτη της. Απορώ αν τον έχει αφήσει να της τον ακουμπήσει καθόλου.
Απο το κρεβάτι του Λάνθιμου έχουν περάσει πολλές, απο την καρδιά του λίγες......
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.576
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.112
Πόντοι
14.565
Και σιγά τον Μητροπολίτη εδώ που τα λέμε...

siga-ton-papa.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom