Νέα

Capital Controls/χρεωστικές-πιστωτικές κάρτες/paysafe/μπλοκάρισμα PayPal

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα igand2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 66K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
149
Πόντοι
2.046
δεν εχει καμια σχεση αυτο που αναφερεις

Τυπε το πειπαλ δεν φορτωνεται τα ποσοστα της βιζας αν την χρησιμοποιησεις. Οταν πληρωνεις κατι με πιστωτικη ενας απο τους δυο χρεωνεται και ειανι ο πωλητης. Μαλλον ειναι 2.9% πειπαλ + 1.5% βιζα = 4.4% περιπου.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.694
Like
67.854
Πόντοι
12.756
Αλλά δεν μπήκαν 500, μπήκαν 478, αυτό λέω.

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Να σου λυσω εγω την απορια για να μην ψαχνεσαι τσαμπα.

Εκανες μια πωληση με τιμολογιο ( ασχετα αν εστειλες φουμαρα ) κανονικα θα επρεπε να σε χρεωσει 3,5% ή μαλλον 3,4% συν κατι ψιλα σε ευρω που ειναι το στανταρντ fee. ΟΜΩΣ επειδη δεν εισαι trusted σαν supplier και για να προστατεψει το φιλο σου η paypal σε παει στο 4,6%.
Trusted δεν εισαι για πολλους λογους, ενας απο αυτους ειναι η χωρα ( Ελλαδα ), ο τυπος του account που εχεις κτλ,στην Αμερικη ειναι 2,9 το fee.

Και εγω στελνω εξω κατα καιρους και ειχα ρωτησει γιατι ειχα φαει κατι 7% στο κεφαλι.
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
149
Πόντοι
2.046
Ε, άμα δε γνωρίζεις, τι πετάγεσαι σα τη ψωλή και λες μπαρούφες?

Τυπε εχω και καρτες τραπεζων Ελλαδος και καρτες τραπεζων εξωτερικου. Κατι θα ξερω παραπανω.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.694
Like
67.854
Πόντοι
12.756

δυστυχως φιλε επεσες στην χειροτερη περιπτωση σε συνδιασμο χωρας , για να πας στο χαμηλοτερο επρεπε να ειχες merchant account , να εισαι trusted supplier ( αν και για Ελλαδα απο Αμερικη το κοψανε τωρα με τα καπιταλ) κτλ

Πρεπει να επεσε πολυ τσεκουρι , καρτα αμερικης μη trusted account Ελληνας supplier και δολλαριο σε ευρω..... καλοριζικο το συνναλαγμα  ;)

Φιλικά
Nipple
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Τυπε εχω και καρτες τραπεζων Ελλαδος και καρτες τραπεζων εξωτερικου. Κατι θα ξερω παραπανω.

[size=16pt]ΕΣΥ[/size] έγραψες ότι δε γνωρίζεις λεπτομέρειες.

Μάλλον δεν πρέπει να σε παίρνει κάποιος στα σοβαρά.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.694
Like
67.854
Πόντοι
12.756
Ευχαριστώ.
Merchant account δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξω, γιατί δεν είμαι έμπορος, στο είπα.
Trusted supplier δεν ξέρω τι σημαίνει.

Είμαι όμως Verified User (από καιρό).

:hi:

Trusted ειναι εντελως μια εκδοχη του paypal για τους ιδιους,εχει να κανει με διαφορους παραγοντες, αν εχεις καποια dispute, την κινηση του λογαριασμου σου ,  αν εισαι σε χωρα με υψηλο πιστωτικο κινδυνο να μπιστολιασεις τον αλλον και να μην μπορει μετα το paypal να βρει ακρη μαζι σου, αυτα συν αλλα πολλα δημιουργουν ενα ποσοστο ρισκου που το paypal το μεταφραζει σε fee.
Ειναι αρκετα πολύπλοκο δεν αξιζει το κοπο να το αναφερουμε.



 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
πηγα να βαλω 9 ευρω στο alldebrid μεσω paypal και μου βγηκε το εξης μυνημα

How to confirm your card

Sample card statement

   Please check the summary of financial activity provided by your card issuer again in a day or two - sometimes there's a slight delay. If you can't check your summary online, check the paper summary from your card issuer when it comes in the mail (this can take up to 30 days). You will find the charge from PayPal with a 4-digit code.
   Log back in to your PayPal account and click Confirm my debit or credit card.
   Enter the 4-digit code from your summary of financial activity provided by your card issuer.

We'll refund the €1.50 EUR or equivalent charge into your PayPal account within 24 hours after you confirm your card.

συριζο ναζιστικο κατασταση επικρατει και εκει  :jerking: :jerking: :jerking:

εκανα 2-3 δοκιμες...παλι το ιδιο μυνημα  :jerking: :jerking: :jerking:
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
Άλλο ένα περίεργο αυτής της εβδομάδας... Ενώ μια βδομάδα νωρίτερα δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα της Εθνικής για online αγορα από το εξωτερικό, εχθές και σήμερα μού το απαγορεύει. Νόμιζα πως με τις κάρτες της Εθνικής δεν υπήρχε πια πρόβλημα αλλά τελικά κι αυτές φαίνεται δεν γλυτώνουν τον αποκλεισμό.

Ξέρει κανείς τί συμβαίνει ακριβώς με τις κάρτες της Εθνικής ώστε να μας ενημερώσει;

εμενα παντως με 2 καρτες τις εθνικης ετρωγα απορριψη απο την πρωτη μερα .... εσυ πως εκανες αγορες ; εισαι σιγουρος οτι ηταν απο εξωτερικο ;
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.225
Like
393
Πόντοι
36
πηγα να βαλω 9 ευρω στο alldebrid μεσω paypal και μου βγηκε το εξης μυνημα

How to confirm your card

Sample card statement

    Please check the summary of financial activity provided by your card issuer again in a day or two - sometimes there's a slight delay. If you can't check your summary online, check the paper summary from your card issuer when it comes in the mail (this can take up to 30 days). You will find the charge from PayPal with a 4-digit code.
    Log back in to your PayPal account and click Confirm my debit or credit card.
    Enter the 4-digit code from your summary of financial activity provided by your card issuer.

We'll refund the €1.50 EUR or equivalent charge into your PayPal account within 24 hours after you confirm your card.

συριζο ναζιστικο κατασταση επικρατει και εκει  :jerking: :jerking: :jerking:

εκανα 2-3 δοκιμες...παλι το ιδιο μυνημα  :jerking: :jerking: :jerking:

Έτσι κάνει η Paypal. AN έχεις κάρτα Εθνικής σίγουρα με "ανάλυση τελευταίων κινήσεων" παίρνεις αμέσως τον 4ψήφιο κωδικό από το χαρτάκι του ΑΤΜ. Πιθανότατα ίδια διευκόλυνση λειτουργία παρέχουν και άλλες κάρτες. Αλλιώς περιμένεις την μηνιαία κατάσταση της κάρτας και προχωράς. Αυτό γινόταν και πριν το "πρώτη φορά φασιστερά", απλά τώρα (συμφωνώ απόλυτα) είναι υπερενοχλητικό λόγω κατάστασης Β. Κορέας.
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
θα περιμενω τωρα μεχρι 30 μερες στο ε-μαιλ για να μου ερθει ο κωδικος?
η θα περιμενω τον φακελο με την μηνιαια  κατασταση της καρτας..που μου ερχεται σπιτι?
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.225
Like
393
Πόντοι
36
Με e-mail δεν μου έχει έρθει. Με μηνιαία κατάσταση ή "τελευταίες κινήσεις¨από το ΑΤΜ της τράπεζας ΑΜΕΣΩΣ, αν η τράπεζα παρέχει αυτή τη λειτουργία (Εθνική σίγουρα, για τις άλλες ΑΝ δε βγάζουν πήγαινε μέσα στην "εξυπηρέτηση πελατών" και ζήτα να δεις τις συναλλαγές σου)

Πάντως καλό θα ήταν (ΑΝ γίνεται) να δοκιμάσεις και χωρίς paypal. Μου έχουν περάσει όλες οι συναλλαγές (για εξωτερικό) από το τελευταίο ΠΣΚ και μετά
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
τώρα είναι υπερενοχλητικό λόγω κατάστασης Β. Κορέας.
Γιατί εκνευρίζεστε ρε παιδιά? Καλά κάνουν και τσεκάρουν τις κάρτες. Λεφτά διαχειρίζονται, όχι στραγάλια! Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς κάρτα που την έκλεψες.
Θα προτιμούσες δηλαδή να σου ζητάνε πιστοποιητικά, ΑΦΜ, χαρτιά κλπ όπως κάνουν οι εδώ τράπεζες?

Και ειδικά αυτός ο έλεγχος δεν έχει σχέση με CC, πάντα γινόταν.

Για το γεγονός ότι η κάρτα σου δεν περνάει έξω, δε φταίει το Paypal, φταίει το μπουρδέλο που ζούμε, και αυτοί που κάνουν κουμάντο σ' αυτό.

Και επεδή εσύ τους εκλέγεις, φταίς εσύ.
(Κι εγώ μαζί - δε με εξαιρώ).
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Γιατί εκνευρίζεστε ρε παιδιά? Καλά κάνουν και τσεκάρουν τις κάρτες. Λεφτά διαχειρίζονται, όχι στραγάλια! Θα μπορούσες να χρησιμοποιείς κάρτα που την έκλεψες.
Θα προτιμούσες δηλαδή να σου ζητάνε πιστοποιητικά, ΑΦΜ, χαρτιά κλπ όπως κάνουν οι εδώ τράπεζες?

Και ειδικά αυτός ο έλεγχος δεν έχει σχέση με CC, πάντα γινόταν.

2 φορες που προσπαθησα τις προηγουμενες μερες...δεν μου ειχε βγαλει αυτο το μυνημα

και πες οτι "εγινε" η πληρωμη..αλλα το νταβατζιλικι το αρπαξαν απο την paypal...η πληρωμη θα γινει κανονικα? η παλι θα μου πει η τραπεζα attica οτι η πληρωμη δεν ολοκληρωθηκε?



 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom