Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
456
Κριτικές
26
Like
1.360
Πόντοι
1.011
Για να αποφασίσει κάποιος τι όχημα θα πάρει, ή να προτείνει σε άλλον, πρέπει να ξεκαθαριστούν 2 πράγματα.
Α. Budget
B. Αν μιλάμε για β1.επαγγελματικό εργαλείο ή β2.μέσο μετακίνησης/μεταφοράς ή
β3.hobby/τρέλα/αγάπη/prestige....
Σκοπός είναι τα συνδυάσεις (όσο γίνεται) β2 και β3. Το β1 είναι δύσκολο να συνδυαστεί, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
 

combo

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
409
Κριτικές
3
Like
77
Πόντοι
1
Γνώμες για Kia Sportage full hybrid??
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
456
Κριτικές
26
Like
1.360
Πόντοι
1.011
Φιλτατοι ολα καλα (λεμε τωρα) με τα ηλεκτρικα αλλα για το Kia Sportage (2WD, Hybrid diesel, εκδοση Titanium) εχει κανεις καμια αποψη? Για Kia ειναι πολυ ομορφο πλεον. Το γλυκοκοιταω για leasing (αν και η καρδια λεει alfa romeo tonale).
Μην το ψάχνεις. Η "καλή" Tonale δεν είναι diesel και ξεφεύγει πάνω απο 43000. Στην ουσία είναι ένα αλλαγμένο/μεταμφιεσμένο Jeep και λίγο πιο άμεσο στον οδηγό (το έχει φίλος VELOCE 1.5 160CV MHEV)
 

rsotos7

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουλ 2022
Μηνύματα
2.035
Κριτικές
19
Like
5.296
Πόντοι
1.446
Προχειρότητες δηλαδή.Εν το μεταξύ είχα διαβάσει κριτική σου με τη Βερόνικα την είχα πάρει και εγώ 2 φορές αλλά ρε γαμωτο έφυγε από τα στούντιο πλέον και ήθελα να τη πάρω και άλλες.Ειχε πολύ ωραίο κορμί και γενικά και στη φάτσα δε με χαλαγε.
ερχεται και φευγει αρκετα συχνα.Ισως επιστρεψει
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
1ον. Δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για τις μπαταρίες διότι δεν έχουν φτάσει ακόμη σε επίπεδο να θέλουν αλλαγή. Ναι όσο και αν σου φαίνεται περίεργο. Υπάρχουν αυτοκίνητα με μεγάλα 6ψήφια χλμ και δεν έχουν ανάγκη αλλαγής. Όταν η μπαταρία χάσει ένα 10% σημαίνει ότι από τα 400χλμ θα έχεις 360χλμ. Σιγά τη διαφορά. Όσα έχουμε ακούσει μέχρι τώρα είναι από τρακαρίσματα και κακή χρήση. Ακόμη και η ίδια η Tesla δεν έχει σαφή απάντηση γιατί δεν έχει χρειαστεί να αλλάξει κάτι.

2ον. Η Hertz δεν αλλάζει στόλο λόγω κόστους αλλά διαχείρισης. Τα ηλεκτρικά λόγω κατασκευής έχουν ενισχυμένο πάτωμα και "παίρνουν" πιο εύκολα σασί σε μεγάλο τρακάρισμα. Αυτό για να γίνει θέλει καλίμπρα και δεν έχουν όλοι. Εσύ σαν ιδιώτης μπορείς να περιμένεις μερικές μέρες. Η Hertz όχι γιατί χάνει χρήματα. Και πριν γράψεις κάποια χαζομάρα θα σου πω ότι τα ακριβά οχήματα και τα σπορ έχουν μπάρες στους θόλους για καλύτερη οδική συμπεριφορά. Και εκεί ισχύει το ίδιο. Σε τρακάρισμα θέλει καλίμπρα.

3ον. Να πας πάλι σχολείο να μάθεις φυσική. Οι μπαταρίες σε ένα ηλεκτρικό έχουν μια ΧΨΩ χωρητικότητα. Πχ κάποια Hyundai έχουν 64ρα, τα Tesla M3 80ρα, η MB EQS 110 και το Ford F150 130ρα. Όταν τα κουμπώσεις στον 350ρη δε θες 2 ώρες που γράφεις. Αν δουλεύει σωστά όπως οι Supercharger της Tesla θες το πηλίκο. Δηλαδή το Model 3 θεωρητικά θέλει 15' για πλήρη φόρτιση. Άντε πες 20' για με τις απώλειες. Δηλαδή η ισχύς του φορτιστή διά τη χωρητικότητα της μπαταρίας. Απλή φυσική Νηπιαγωγείου.

4ον. Οποιοδήποτε σύγχρονο σπίτι μπορεί να υποστηρίξει φόρτιση αυτοκινήτου.


Εδώ μια λίστα της Volton. Τα 7ΚW που θέλουν σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα της αγοράς είναι λιγότερο από 2 κλιματιστικά. Μη μου πεις ότι τη μέρα δεν ανάβει ΚΑΝΕΝΑΣ 2 συσκευές ταυτόχρονα. Ειδικά το καλοκαίρι τα κλιματιστικά δε σβήνουν ποτέ. Και τη μέρα στο σπίτι σου έχεις και άλλες ανάγκες. Πχ τηλεόραση, πλυντήριο, κουζίνα και δεν ξέρω τι άλλο. Το βράδυ τι απ' όλα αυτά δουλεύει; Άντε μισή - μία ώρα να βάλεις κανένα ρούχο. Από τις 12 μέχρι τις 6 το πρωί δεν είναι τίποτα αναμένο. Οπότε γιατί να μη φορτίσει;

5ον. Πότε γίναμε Σιβηρία και δεν το ξέρω; Στην Ελλάδα ζούμε. Έχουμε το καλύτερο κλίμα στον πλανήτη. Και εκτός αυτού υπάρχει ο Bjorn που μένει Νορβηγία και κάνει τεστ ότι ηλεκτρικό κυκλοφορεί. Έχει κάποιες διαφωνίες με το σκεπτικό σου. Στα τεστ 1000χλμ που κάνει στον Αρκτικό Κύκλο ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ.

6ον. Όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι συνεχώς συνδεδεμένα. Οπότε θα μας χακάρουν όλους.

7ον. Αν αυξηθεί η KWh θα έχεις άλλα προβλήματα να ανησυχείς. Θα ακριβύνει όλη η ζωή σου και το αμάξι θα είναι το τελευταίο που θα σε απασχολεί. Ήδη εδώ στην Ελλαδα το ζούμε και χωρίς ηλεκτρικά. Η ακρίβεια δεν έχει πρόσωπο.



Βάζεις βενζίνη κάθε μέρα; Τι είσαι; Ταξιτζής; Πόσοι το κάνουν αυτό; Ελάχιστοι. Οι περισσότεροι από εμάς βάζουν ελάχιστες φορές την εβδομάδα. Μπορεί και μια. Γιατί να αλλάξει με το ηλεκτρικό; Άσε που τα ηλεκτρικά έχουν ανάκτηση με το που σηκώσεις το γκάζι. Αμέσως ο κινητήρας δουλεύει σαν φρένο και φορτίζει της μπαταρίες. Οπότε σε μια μεγάλη πόλη με τα φανάρια και τις συχνές διασταυρώσεις παίζει να κάψεις και λιγότερο από το μισό σε σχέση με την διαδρομή σου.
Και μια δυο φορες την εβδομαδα να βαζει κάποιος το σεναριο πολη - πολυκατοικια ειναι απλά για γελια...
Οπότε ο μισός πληθυσμός ειναι εκτός.
Απλά μαθηματικά - τελος
 

negroni-spritz

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2023
Μηνύματα
55
Like
1.424
Πόντοι
200
Μην το ψάχνεις. Η "καλή" Tonale δεν είναι diesel και ξεφεύγει πάνω απο 43000. Στην ουσία είναι ένα αλλαγμένο/μεταμφιεσμένο Jeep και λίγο πιο άμεσο στον οδηγό (το έχει φίλος VELOCE 1.5 160CV MHEV)
Και η εκδοση του kia που κοιταω 39000 εχει σχεδον. Απλως στην tonale χρειαζεται ελαφρως μεγαλυτερη προκαταβολη. Το μισθωμα ειναι σχεδον το ιδιο. Βεβαια και στην tonale κατι με χαλαει. Αν διαλεγα tonale θα πηγαινα μονο στην εκδοση TI και πανω.
 

negroni-spritz

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2023
Μηνύματα
55
Like
1.424
Πόντοι
200
Δεν έχω άποψη για το ΚΙΑ αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το ένα είναι αυτοκίνητο και το άλλο τρόπος ζωής, την Alfa εννοώ φυσικά. Απλά πρέπει να αναλογιστεί κανείς τι έχει μεγαλύτερη σημασία στη ζωή του και τι αντέχει η τσέπη του.
Το ιδανικο θα ηταν stelvio veloce αλλα εκει ξεφευγουμε
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
ερχεται και φευγει αρκετα συχνα.Ισως επιστρεψει
Προς το παρών δε έχει επιστρέψει πάντως να σου πω τη αλήθεια μετα τη δεύτερη φορά δε πολυηθελα να τη ξαναπάρω γιατί είχε τάσεις ξεπετας δηλαδή το κάναμε και πήγαινα να τη γλύψω στο κωλο με άφησε αλλά ξέρεις μετά έλεγε έλα φτάνει ξέρεις όχι πολλά προκαταρκτικά να χύσω να τελειώνουμε και τελειώσα στα 10 λεπτά εννοείται αλλά επειδή έχει ωραίο κορμί όταν γυρίσει θα τη ξαναπάρω μπόλικες φορές.
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
ερχεται και φευγει αρκετα συχνα.Ισως επιστρεψει
Μια άλλη ήταν καλή δε ξέρω αν τη ξέρεις Ναταλία λεοφορος Αθηνών 373 και Συγγρού 232 ψηλή λεπτή λευκό δέρμα μαύρα μαλλιά φάτσα μέτρια με λίγο σα πεταχτά δόντια ωραία κοπέλα τη πήρα 3 φορές αλλά έφυγε και αυτή θα την είχα κάνει στανταρακι μαρεσε πολύ αλλά δε πρόλαβα έφυγε.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656
Το ιδανικο θα ηταν stelvio veloce αλλα εκει ξεφευγουμε
Ρε φιλαράκι .... αν είναι για άλφα .... γιατί δεν παίρνεις μια giulia ;;;
Εγώ είμαι αρχαίος , τρακτέρ δεν τα κοιτάω καν , τα βρίσκω αστεία και φλώρικα.
Τι tonale και μαλακίες συζητάμε ...
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
13.999
Πόντοι
3.936
Και η εκδοση του kia που κοιταω 39000 εχει σχεδον. Απλως στην tonale χρειαζεται ελαφρως μεγαλυτερη προκαταβολη. Το μισθωμα ειναι σχεδον το ιδιο. Βεβαια και στην tonale κατι με χαλαει. Αν διαλεγα tonale θα πηγαινα μονο στην εκδοση TI και πανω.

Σε τι τιμή στο δίνουν;
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
456
Κριτικές
3
Like
583
Πόντοι
301
Εγω παιδια μου εχω ανοιξει και σχετικο νημα ειμαι ερωτευμενος με τα αμερικανικα αμαξια θελω μια καινουρια corvete z06 η ενα camaro zl1 αλλα δν υπαρχουν στην Ελλαδα δυστυχως καινουρια του κουτιου που θα βρω ρε γαματο καμια ιδεα?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656
Εγω παιδια μου εχω ανοιξει και σχετικο νημα ειμαι ερωτευμενος με τα αμερικανικα αμαξια θελω μια καινουρια corvete z06 η ενα camaro zl1 αλλα δν υπαρχουν στην Ελλαδα δυστυχως καινουρια του κουτιου που θα βρω ρε γαματο καμια ιδεα?


Τι συζητάς τυπάρα ;
Μιλάς για 200Κ για ένα αμάξι και 7-8 το χρόνο για μερικές βόλτες.
Έχει νόημα η κουβέντα ; Θες να ξοδέψεις αυτα τα λεφτά ;
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
456
Κριτικές
3
Like
583
Πόντοι
301
Τι συζητάς τυπάρα ;
Μιλάς για 200Κ για ένα αμάξι και 7-8 το χρόνο για μερικές βόλτες.
Έχει νόημα η κουβέντα ; Θες να ξοδέψεις αυτα τα λεφτά ;
κατσε ρε φιλε μισο γιατι κανεις λαθο το camaro εχει 60Κ και το corvete η απλη εκδοση εχει 100Κ ειναι σαν να επαιρνες ενα μεταχειρισμενο gtr η r8 δεν ειναι και lambo ,ferrari αλλα ειναι προσιτες οι τιμες. Στα γουστα μου μου αρεσουν πολυ αυτα τα δυο αμαξια ειμαι καυλωμενος δεν μπορω να το περιγραψω ειλικρινα μεχρι 100Κ τα εδινα ναι
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.212
Like
15.856
Πόντοι
3.656
κατσε ρε φιλε μισο γιατι κανεις λαθο το camaro εχει 60Κ και το corvete η απλη εκδοση εχει 100Κ
Για τιμές ΗΠΑ μου συζητάς ; Θα πας να ζήσεις εκεί ; Νόμιζα μιλάς για ... ελλαδιστάν ...
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
456
Κριτικές
3
Like
583
Πόντοι
301
Για τιμές ΗΠΑ μου συζητάς ; Θα πας να ζήσεις εκεί ; Νόμιζα μιλάς για ... ελλαδιστάν ...
Μα στο ελλαδισταν δεν βρισκεις καινουρια αυτα τα αμαξια δν υπαρχουν στο εμποριο τωρα στο car γρ μπορει να βρεις μεταχειρισμενα παλαιοτερες εκδοσεις αλλα δεν εμπιστευομαι και δν μου αρεσουν θελω καινουριο αλλα δν ξερω αν γινονται εισαγωγη στην ευρωπη αν πληρουν προδιαγραφες ειναι ταλαιπωρια δυστυχως η αμεσως επομενη λυση που γινεται ευκολα ειναι mustang αλλα θελω ενα απο τα αλλα δυο που σου ειπα
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
υπάρχουν και οι δίχρονοι κινητήρες 1.8 της VW, και οι νίλες που εχουν πάθει οι ιδιοκτήτες των seat leon των vw των skoda οctavia κλπ, που χρειάζονται ένα μπουκάλι με λάδι μαζι τους να συμπληρώνουν καθε λίγο.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom