Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.232
Like
21.196
Πόντοι
5.506
Προσωπικά είχα άσχημη εμπειρία με Yaris Hybrid , το είχα με Leasing (ευτυχώς) καινούργιο , το πρώτο χρόνο είχε κάψει τα led του μπροστινού φαναριού (ολική αντικατάσταση) και ο κλιματισμός έμενε στην τελευταία θέση που τον είχες , αν ήταν στο ζεστό δεν γύριζε στο κρύο και το αντίθετο , είχες δηλαδή κρύο το χειμώνα και ζέστη το καλοκαίρι , στο συνεργείο το έφτιαχναν , αλλά πάλι κόλλαγε μετά , το δεύτερο χρόνο καίει και το άλλο led του φαναριού , ήταν βέβαια μέσα στην εγγύηση (ούτως ή άλλως δε θα τα πλήρωνα αφού ήταν leasing ) .
Στους 6 μήνες πριν τη λήξη του leasing , ξανακαίει το led (δεν πήγα ποτέ να το φτιάξω) . Το σιχάθηκα και το έδωσα πριν τη λήξη (πλήρωσα και τους υπόλοιπους μήνες) , να σημειώσω ότι ο κλιματισμός δεν λειτουργούσε κανονικά μέχρι που το έδωσα , το κάθε φανάρι είχε 600€ (αν έφευγες από την εγγύηση ), οικονομία (λόγω hybrid ) είχα μόνο μέσα στην πόλη , αν έβγαινες εθνική έκαιγε περισσότερο από έναν απλό θερμικό κινητήρα , από γκάζια δε θέλω να το συζητήσω , 1500cc με 2 κινητήρες ( έναν θερμικό και έναν ηλεκτροκινητήρα ) και πήγαινε χειρότερα από 600ράκι .
Δε θέλω να παρεξηγηθώ , τη γνώμη και την εμπειρία μου λέω
Mε τέτοιο νικ τύπε δεν είναι τυχαίο, παίζει να είσαι ο μοναδικός που είχε τόσα θέματα. :confused:
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
457
Κριτικές
26
Like
1.360
Πόντοι
1.011
Προσωπικά είχα άσχημη εμπειρία με Yaris Hybrid , το είχα με Leasing (ευτυχώς) καινούργιο , το πρώτο χρόνο είχε κάψει τα led του μπροστινού φαναριού (ολική αντικατάσταση) και ο κλιματισμός έμενε στην τελευταία θέση που τον είχες , αν ήταν στο ζεστό δεν γύριζε στο κρύο και το αντίθετο , είχες δηλαδή κρύο το χειμώνα και ζέστη το καλοκαίρι , στο συνεργείο το έφτιαχναν , αλλά πάλι κόλλαγε μετά , το δεύτερο χρόνο καίει και το άλλο led του φαναριού , ήταν βέβαια μέσα στην εγγύηση (ούτως ή άλλως δε θα τα πλήρωνα αφού ήταν leasing ) .
Στους 6 μήνες πριν τη λήξη του leasing , ξανακαίει το led (δεν πήγα ποτέ να το φτιάξω) . Το σιχάθηκα και το έδωσα πριν τη λήξη (πλήρωσα και τους υπόλοιπους μήνες) , να σημειώσω ότι ο κλιματισμός δεν λειτουργούσε κανονικά μέχρι που το έδωσα , το κάθε φανάρι είχε 600€ (αν έφευγες από την εγγύηση ), οικονομία (λόγω hybrid ) είχα μόνο μέσα στην πόλη , αν έβγαινες εθνική έκαιγε περισσότερο από έναν απλό θερμικό κινητήρα , από γκάζια δε θέλω να το συζητήσω , 1500cc με 2 κινητήρες ( έναν θερμικό και έναν ηλεκτροκινητήρα ) και πήγαινε χειρότερα από 600ράκι .
Δε θέλω να παρεξηγηθώ , τη γνώμη και την εμπειρία μου λέω
Τα λες πολύ σωστά. Μόνο test drive έχω κάνει για κάποια χλμ και κατάλαβα πολλά. Είναι και το CHR υβριδικό, αλλά καμία σχέση με Yaris, αν και τούρκικο. Έχω παραγγείλει ένα Duster 4χ4 και όλα καλά!!!
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.321
Like
2.405
Πόντοι
456
4e9a7794-1663012415.jpg



Mustang GT​


Σήμερα είδα αυτό, πάω να παίξω τζόκερ.
 

Gademosavros

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
239
Like
957
Πόντοι
81
Mε τέτοιο νικ τύπε δεν είναι τυχαίο, παίζει να είσαι ο μοναδικός που είχε τόσα θέματα. :confused:
Νομίζω στα περισσότερα προβλήματα δεν ήταν θέμα γκαντεμιάς , την πρώτη φορά που μου έκαψε τα Led , μου είπαν ότι 99% θα μου κάψει και τα άλλα (όπως κι έγινε) , άρα σημαίνει ότι ήταν γνωστό το θέμα , όσον αφορά τον κλιματισμό πιθανόν να ήμουν ο μοναδικός , αλλά το ότι δεν το έφτιαξαν αλλά το διόρθωναν προσωρινά , μου αρκούσε
 

kwstaskou

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
31
Κριτικές
1
Like
66
Πόντοι
0
μεγαλος ερωτας συναγωνιστες !!!! αλλα πρεπει να χεις δικο σου βενζιναδικο ....
 

Συνημμένα

  • 2005_audi_tt_157239776323828fa36092RtFront-e1572474085729.jpg
    2005_audi_tt_157239776323828fa36092RtFront-e1572474085729.jpg
    197,4 KB · Εμφανίσεις: 14

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777
να ρωτήσω τους έμπειρους παίκτες,
ψάχνω 4x4 το οποίο να πηγαίνει άνευ θέματος σε άγριους χωματόδρομους (που εξέχουν πέτρες, έχει λακούβες ενίοτε με χώμα ή νερό, στενοί κλπ.). Τα καινούρια μοντέλα τα βλέπω κάπως ¨φλώρικα¨, ιδανικά αυτοκίνητο που να αντέχει έχω ακούσει πως θα πρέπει να είναι 2003-4, μετά τα κάνανε ακόμη πιο καταναλωτικά.
αν έχει κάποιος πρόταση τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Προϋπολογισμός μέχρι 10Κ
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
457
Κριτικές
26
Like
1.360
Πόντοι
1.011
να ρωτήσω τους έμπειρους παίκτες,
ψάχνω 4x4 το οποίο να πηγαίνει άνευ θέματος σε άγριους χωματόδρομους (που εξέχουν πέτρες, έχει λακούβες ενίοτε με χώμα ή νερό, στενοί κλπ.). Τα καινούρια μοντέλα τα βλέπω κάπως ¨φλώρικα¨, ιδανικά αυτοκίνητο που να αντέχει έχω ακούσει πως θα πρέπει να είναι 2003-4, μετά τα κάνανε ακόμη πιο καταναλωτικά.
αν έχει κάποιος πρόταση τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Προϋπολογισμός μέχρι 10Κ
Ετσι όπως τα περιγράφεις, βασικά θέλεις κατάλληλα ελαστικά σε συνεργασία με σωστή τετρακίνηση.
Αν δεν σε νοιάζουν οι χώροι, πας για Jimny....
Διαφορετικά, πας σε 2000 cc και πάνω. Rav4 mk2. Ενδιαφέρουσα περίπτωση και τα Jeep Cherokee ειδικά το 3.7 ή κάποια έκδοση CRD
Α να μη ξεχάσω και το Panda 4χ4 που λόγω βάρους πηγαίνει παντού.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.917
Κριτικές
14
Like
3.693
Πόντοι
2.777
Ετσι όπως τα περιγράφεις, βασικά θέλεις κατάλληλα ελαστικά σε συνεργασία με σωστή τετρακίνηση.
Αν δεν σε νοιάζουν οι χώροι, πας για Jimny....
Διαφορετικά, πας σε 2000 cc και πάνω. Rav4 mk2. Ενδιαφέρουσα περίπτωση και τα Jeep Cherokee ειδικά το 3.7 ή κάποια έκδοση CRD
Α να μη ξεχάσω και το Panda 4χ4 που λόγω βάρους πηγαίνει παντού.
ευχαριστώ,
ο χώρος είναι μία αναγκαία παράμετρος.

οπότε το Panda, αν και sexy δεν το βλέπω στην άσκηση
Κυβικά, μάλλον για κάτω από 2λιτρο, αλλιώς ανεβαίνουν τα τέλη. Και με αυτά που έρχονται νομίζω δύσκολος ο μεγάλος κυβισμός.
κι εδώ είναι που με μπερδεύει η ιστορία και ψάχνω επιλογές.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.337
Like
2.898
Πόντοι
456
να ρωτήσω τους έμπειρους παίκτες,
ψάχνω 4x4 το οποίο να πηγαίνει άνευ θέματος σε άγριους χωματόδρομους (που εξέχουν πέτρες, έχει λακούβες ενίοτε με χώμα ή νερό, στενοί κλπ.). Τα καινούρια μοντέλα τα βλέπω κάπως ¨φλώρικα¨, ιδανικά αυτοκίνητο που να αντέχει έχω ακούσει πως θα πρέπει να είναι 2003-4, μετά τα κάνανε ακόμη πιο καταναλωτικά.
αν έχει κάποιος πρόταση τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Προϋπολογισμός μέχρι 10Κ
Lada Niva
 
Εγγρ.
21 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.418
Κριτικές
41
Like
2.339
Πόντοι
506
tesla μαγκες αμαξαρα,αν ειχα φραφκα και δικο μου βεντζιναδικο θα το αγοραζα πραγματικα.
 

Συνημμένα

  • 2022-tesla-model-3-mmp-1-1640025520.jpg
    2022-tesla-model-3-mmp-1-1640025520.jpg
    39,7 KB · Εμφανίσεις: 6

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.337
Like
2.898
Πόντοι
456
Ποτέ και για κανένα λόγο ηλεκτρικό. Μαλάκας είναι η Toyota που είπε δεν ασχολούμαι με ηλεκτρικά ?

Φτιάξανε οι Ιάπωνες βενζινοκινητήρα τέρμα οικονομικό και με καθόλου ρύπους και τους είπανε όχι οι Ευρωπέη...

Άσε που οι διαδικασίες για να φτιάξουν τις μπαταρίες είναι πολύ πιο επιβλαβείς για το περιβάλλον...

Οι πωλήσεις πάντως διάβαζα ότι δεν πάνε καλά,ο κόσμος δεν τα προτιμά τα ηλεκτρικά...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom