Νέα

Απόψεις για ΝOVA

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ioannisdebu
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 53
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.119
Like
1.914
Πόντοι
216
Παιζει ρολο και η εσωτερικη καλωδιωση της πολυκατοικιας. Εγω εβαλα 50αρα και επειδη οι γραμμες απο μεσα ηταν παλιες δεν μπορουσα να εχω 50αρα και επρεπε να τραβηξω αλλη γραμμη απο κατω να περασει απο φωταγωγο το καλωδιο και να πεσει στην πριζα.Δεν το εκανα και αναγκαστηκα να κανω υποβαθμιση γραμμης παλι για να επανελθω στην 24αρα για να μην πληρωνω τσαμπα παραπανω.
 

11for11

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2012
Μηνύματα
465
Κριτικές
6
Like
139
Πόντοι
1
καλησπέρα , έχω καινούργια καλωδίωσή στο διαμέρισμα μου , έχει ελεγχθεί 2 φορές από την nova , εδω και 8 μήνες το ροθτερ μου κάνει πολλές αποσυνδέσεις , σύμφωνα με την εταιρεία το μέγιστο αποδεκτό ανα ήμερα ειναι 3 εγω έχω φτάσει και 120 κατα μέσο όρο θα έλεγα 40 , όμως αφου συνδέομαι έστω και μια φορά ανα ημέρα δεν έχω συνολική - καθολική απώλεια υπηρεσίας αρα δεν δικαιούμε να ζηταω μειωση παγίου παρότι δεν μπορώ να κάνω ουσιαστικά χρήση της γραμμής αφού κάθε λίγο και λιγάκι χάνεται το ιντερνετ και το τηλέφωνο .
ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΈΛΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Σημερα μου ειπαν οτι δεν φταίνε αυτοί αλλα ο οτε , αρα δεν φταίνε αυτοί ειναι εκτος δικαιοδοσίας τους και οτι πρεπει να συνεχίσω να πληρώνω
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.615
Πόντοι
4.546
Ένα πράγμα σαν την ΔΕΗ ρεεέεεεε μάγκες τί το ψάχνετε.. υπάρχουν τόσες εταιρίες παροχής ρεύματος αλλά σαν την ΔΕΗ καμιά αντικειμενικά!
Το ίδιο συμβαίνει και με τον ΟΤΕ!
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
49.205
Like
45.565
Πόντοι
6.256
καλησπέρα , έχω καινούργια καλωδίωσή στο διαμέρισμα μου , έχει ελεγχθεί 2 φορές από την nova , εδω και 8 μήνες το ροθτερ μου κάνει πολλές αποσυνδέσεις , σύμφωνα με την εταιρεία το μέγιστο αποδεκτό ανα ήμερα ειναι 3 εγω έχω φτάσει και 120 κατα μέσο όρο θα έλεγα 40 , όμως αφου συνδέομαι έστω και μια φορά ανα ημέρα δεν έχω συνολική - καθολική απώλεια υπηρεσίας αρα δεν δικαιούμε να ζηταω μειωση παγίου παρότι δεν μπορώ να κάνω ουσιαστικά χρήση της γραμμής αφού κάθε λίγο και λιγάκι χάνεται το ιντερνετ και το τηλέφωνο .
ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΈΛΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Σημερα μου ειπαν οτι δεν φταίνε αυτοί αλλα ο οτε , αρα δεν φταίνε αυτοί ειναι εκτος δικαιοδοσίας τους και οτι πρεπει να συνεχίσω να πληρώνω
επιστολη συνηγορο του καταναλωτη να φυγεις αζημιως αν εχεις συμβολαιιο και πας οτε
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.874
Like
3.122
Πόντοι
1.706
Με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να το δει αυτο;
Δες τα κουτιά που είναι στην γειτονιά σου, θα γράφουν πάνω το όνομα της εταιρείας.
Αν ζείς χρόνια εκεί και θυμάσαι το κουτί από την εποχή που ήσουν βρέφος ή βρείς καμιά φωτογραφία του παππού σου δίπλα στο κουτί απο το '50-'60 .....ΚΑΦΑΟ του πΟΤΕ. Την γάμησες αν είσαι σε μεγάλη απόσταση, πάνω από κάποια μέτρα.
Αν το κουτί είναι πιο καινούριο μάλλον έχεις καμπίνα. Δες τι γράφει.

Παίζει επίσης ρόλο πόσο μακριά είναι το ΚΑΦΑΟ/καμπίνα από το κέντρο της εταιρείας.
Παίζει επίσης ρόλο τι καλώδιο συνδέει το ΚΑΦΑΟ/καμπίνα με το κέντρο, χαλκός ΄ξ οπτική ινα.
Το κερασάκι στην τούρτα είναι, τι καλώδιο φεύγει από το ΚΑΦΑΟ/καμπίνα και φτάνει ως το σπίτι σου.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.874
Like
3.122
Πόντοι
1.706
καλησπέρα , έχω καινούργια καλωδίωσή στο διαμέρισμα μου , έχει ελεγχθεί 2 φορές από την nova , εδω και 8 μήνες το ροθτερ μου κάνει πολλές αποσυνδέσεις , σύμφωνα με την εταιρεία το μέγιστο αποδεκτό ανα ήμερα ειναι 3 εγω έχω φτάσει και 120 κατα μέσο όρο θα έλεγα 40 , όμως αφου συνδέομαι έστω και μια φορά ανα ημέρα δεν έχω συνολική - καθολική απώλεια υπηρεσίας αρα δεν δικαιούμε να ζηταω μειωση παγίου παρότι δεν μπορώ να κάνω ουσιαστικά χρήση της γραμμής αφού κάθε λίγο και λιγάκι χάνεται το ιντερνετ και το τηλέφωνο .
ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΈΛΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Σημερα μου ειπαν οτι δεν φταίνε αυτοί αλλα ο οτε , αρα δεν φταίνε αυτοί ειναι εκτος δικαιοδοσίας τους και οτι πρεπει να συνεχίσω να πληρώνω
Την καλωδίωση ΜΕΣΑ στο σπίτι, την έχεις ψάξει?
Μπορεί εκεί να έχεις το πρόβλημα και να σου βραχυκυλώνει.
Παρόμοια περίπτωση με εσένα αλλά με καλωδίωση ετών, ήρθε το συνεργείο να περάσει νεα γραμμή.
Ευτυχώς ήταν γνωστός, έψαξε και βρήκε πως μια από τις τηλεφωνικές πρίζες βραχυκύκλωνε. Την ακύρωσε και πήγε στην ευχή του Θεού, Ούτε γραμμές, ούτε τίποτα.
 

Geppetto33

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2009
Μηνύματα
249
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
301
καλημερα ειχα νοβα καλο ιντερνετ vdsl 50 κλειδωνε στα 45 .αλλαξα και εβαλα πακετο κινητα ιντερνετ τηλεορασει κοσμοτε vdsl 50 παλι.στην αρχη κλειδωνε 52 ωρε λεω μπραβο......τωρα 20-30 με πολλα προβληματα εχει ερθει τεχνικος και πουτσες μπλε ......μου λενε οτι σε καινουργια πολυκατοικια εχει προβλημα οι καλωδιωση του διαμερησματος......βεβαια οταν αρχισα να κανω σαν υστερικος απ εξω α εξω παραδεχθηκε ο υπαλληλος οτι απλα εχουν κατεβασει την ταχυτητα αυτοι γιατι αυξηθηκαν οι συνδρομητες στην περιοχη.....γαμω τα σπιτια τους.....φερε ηλεκτρολογο μου ειπαν να σου αλλαξουν τις μπριζες ....βεβαια στην ερωτηση γιατι στην προηγουμενη εταιρεια 5 χρονια και σε εσας στην αρχη δουλευαν σε καινουργια οι πριζες μια χαρα δεν υπαρχει καμια απαντηση.μετακομισα στην ιδια πολυκατοικια σε αλλο διαμερησμα και εκει τα ιδια....τους λεω και εδω χαλασμενες οι πριζες ??? οι απαντηση ηταν να σας βαλουμε απλο 24αρι να πληρωνετε λιγοτερα δλδ τους λεω ακομα πιο πουτσενια ταχυτητα.....μπουρδελο ολες οι εταιρειες παιδια στη χωρα που ολα ειναι κωλοχανειο και οι εταιριες κωλοανειο .....επισης οποτε βαζω τον δορυφορικο δεκτη στο ιντερνετ με ethernet δεν εχω ουτε κομοτε τιβι για να εχω replay tv....η απαντηση και εκει βγαλτε το καλωδιο του ιντερνετ απο το δορυφικο δεκτη ......για να εχετε τουλαχιστον το live προγραμμα...κοροιδια σε νεα πλαισια απο τους πουσταραδες
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.874
Like
3.122
Πόντοι
1.706
καλημερα ειχα νοβα καλο ιντερνετ vdsl 50 κλειδωνε στα 45 .αλλαξα και εβαλα πακετο κινητα ιντερνετ τηλεορασει κοσμοτε vdsl 50 παλι.στην αρχη κλειδωνε 52 ωρε λεω μπραβο......τωρα 20-30 με πολλα προβληματα εχει ερθει τεχνικος και πουτσες μπλε ......μου λενε οτι σε καινουργια πολυκατοικια εχει προβλημα οι καλωδιωση του διαμερησματος......βεβαια οταν αρχισα να κανω σαν υστερικος απ εξω α εξω παραδεχθηκε ο υπαλληλος οτι απλα εχουν κατεβασει την ταχυτητα αυτοι γιατι αυξηθηκαν οι συνδρομητες στην περιοχη.....γαμω τα σπιτια τους.....φερε ηλεκτρολογο μου ειπαν να σου αλλαξουν τις μπριζες ....βεβαια στην ερωτηση γιατι στην προηγουμενη εταιρεια 5 χρονια και σε εσας στην αρχη δουλευαν σε καινουργια οι πριζες μια χαρα δεν υπαρχει καμια απαντηση.μετακομισα στην ιδια πολυκατοικια σε αλλο διαμερησμα και εκει τα ιδια....τους λεω και εδω χαλασμενες οι πριζες ??? οι απαντηση ηταν να σας βαλουμε απλο 24αρι να πληρωνετε λιγοτερα δλδ τους λεω ακομα πιο πουτσενια ταχυτητα.....μπουρδελο ολες οι εταιρειες παιδια στη χωρα που ολα ειναι κωλοχανειο και οι εταιριες κωλοανειο .....επισης οποτε βαζω τον δορυφορικο δεκτη στο ιντερνετ με ethernet δεν εχω ουτε κομοτε τιβι για να εχω replay tv....η απαντηση και εκει βγαλτε το καλωδιο του ιντερνετ απο το δορυφικο δεκτη ......για να εχετε τουλαχιστον το live προγραμμα...κοροιδια σε νεα πλαισια απο τους πουσταραδες
Τα ίδια με εσένα είχα, ειδικά στην τηλεόραση :jerking::jerking::jerking::jerking::jerking::jerking::jerking::jerking::jerking:.
Συνεργεία πχοιότητας γράμμης, ηλεκτρολόγοι και του κώλου τα εννιάμερα.
Πάμε λοιπόν στις λεπτομέρειες.
Καφαο του πΟΤΕ, τότε μόνο αυτά υπήρχαν.
Απόσταση από το σπίτι το καφαο λιγότερη των 15 μέτρων, απόσταση του καφαο από το κέντρο του πΟΤΕ περίπου 2-3 χλμ. Πες 5 χλμ.
24 adsl να κλειδώνει στα 9!!!!!!!!!!!!! και να σου λένε από την μπουρδελογραμμή του πΟΤΕ, το 1388άντεναπαναγαμηθείτε8, να είσαι ευχαριστημένος με το 9.....
πΟΤΕ, λειτουργεί με IP τηλεφωνία, χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ τα δικά τους ρουτερ, δεσμεύουν εύρος για το ελεύθερο wifi (θέλεις δεν θέλεις, δεν σε ρωτάνε) με αποτέλεσμα οι απεριόριστα χαμηλές ταχύτητες.
Μετά από βαρύ βιομηχανικό μπινελίκι, επίσκεψη του συνεργείου πχοιότητας όπου τα παλικάρι που ήρθε έκανε δουλειά και καθάρισε την γραμμή.
Ανέβηκε στα 13-14 mbps.
Μετά από κανένα εξάμηνο, πήγα NOVA, αγόρασα δικό μου ρουτερ.
Η παραπάνω γραμμή κλείδωσε με το καλημέρα στα 16......
 

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.827
Κριτικές
6
Like
91
Πόντοι
16
υποψην η νοβα εχει αγοραστει απο την γουιντ και σε λιγο καιρο ολα θα τρεχουν πανω στα δικα της συστηματα
Η νοβα με την νέα δοίκηση που έχει από πέρυσι αγόρασε και την wind πρόσφατα με σκοπό να μπεί και στην κινητή τηλεφωνία . Οσο για το καλωδιακό δίκτυο είναι κοινό για όλους τους παρόχους . για την ταχύτητα πρωτίστως παίζει ρόλο η γεωγραφική περιοχή του καθενός , η απόσταστη από τοι καφάου αλλά και η ποιότητα κ παλαιότητα της καλωδίωσης που φτάνει στην πρίζα του . τα υπόλοιπα είναι θέμα μαρκετιγκ της κάθε εταιρείας .
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
49.205
Like
45.565
Πόντοι
6.256
Η νοβα με την νέα δοίκηση που έχει από πέρυσι αγόρασε και την wind πρόσφατα με σκοπό να μπεί και στην κινητή τηλεφωνία . Οσο για το καλωδιακό δίκτυο είναι κοινό για όλους τους παρόχους . για την ταχύτητα πρωτίστως παίζει ρόλο η γεωγραφική περιοχή του καθενός , η απόσταστη από τοι καφάου αλλά και η ποιότητα κ παλαιότητα της καλωδίωσης που φτάνει στην πρίζα του . τα υπόλοιπα είναι θέμα μαρκετιγκ της κάθε εταιρείας .
οχι σε ολες αλλα σε πολλες περιοχες ναι
 
Τελευταία τροποποίηση:

dskoul

Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2006
Μηνύματα
388
Like
375
Πόντοι
21
Προχώρα
Δεν έχω κανένα θέμα
Ταχύτητες μια χαρά

Κλειδώνω στα 110
 

Συνημμένα

  • IMG_20220126_115305.jpg
    IMG_20220126_115305.jpg
    155,4 KB · Εμφανίσεις: 30

Tsapoukaisex

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαΐ 2021
Μηνύματα
432
Κριτικές
27
Like
1.713
Πόντοι
1.071
εχει κανενα μελος συνδεση με nova τηλεφωνο και ιντερνετ για να μας πει τις εντυπωσεις του και κατα ποσο ειναι ευχαριστημενος απο την συγκεκριμενη εταιρια?
Φιλε μου πολυ πρόσφατα αλλαξα και εγω το Ίντερνετ ειχα 20αρι και έβαλα 100αρι τωρα
Στην νόβα
Ολοι μου έλεγαν οτι έκανα μαλακια
Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημένος
Το Ίντερνετ φτάνει σπιτι μου με ταχύτητα 90+
Εχει μεγάλη σημασία από ποια περιοχή εισαι αν θες παραπάνω πληροφορίες στείλε πμ
B228EF66-236F-43C1-B3C3-DB5C0EFFC7E6.jpeg

Ορίστε και τα αποδεικτικά
 

action1

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουν 2020
Μηνύματα
24
Like
67
Πόντοι
0
Εδώ και πολλά χρόνια έχω Nova και δεν την αλλάζω επειδή δε με ντρόπιασε τα δύο χρόνια τηλεργασίας (όταν χρειάστηκε). Έχω 50αρα και μου βγάζει 45 καθαρά. Αυτό γιατί τα καλώδια (εσωτερικές υποδομές) είναι καινούρια στο σπίτι και το καφάο 60-70 μέτρα κοντά. Οποιαδήποτε εταιρία τηλεφωνίας τα ίδια θα μου βγάλει. Πληρώνω γύρω στο 35άρι με Nova3play Cinema+ και είμαι σχετικά ευχαριστημένος

Το μόνο που μου τη δίνει είναι ,όταν ο καιρός χαλάει βγαίνει η κλεψύδρα και δεν έχω εικόνα. Περιμένω να σταματήσουν οι αέρηδες και οι βροχές για να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα. Μέχρι τότε iptv ιντερνετικά για ειδήσεις κτλ. Δεν μπαίνω στην διαδικασία ν αλλάξω πιάτο και να βάλω κάτι ενισχυμένο, επειδή βαριέμαι και δεν είναι του αντικειμένου μου

Αυτά στο Περιστέρι. Στον Ωρωπό κλασικά ΟΤΕ. Όταν μου είπανε ότι το καφάο εκεί βγάζει 50 αρα και την δοκίμασα, είχα 15-20 αποσυνδέσεις την ημέρα. Ο λόγος επειδή το καφάο εκεί ήταν 300 μέτρα μακριά και ''ζόριζε'' την 50αρα. Γύρισα στην 24αρα και βρήκα την υγειά μου. Πέντε, έξι συσκευές και buffering μηδέν.

Το καλύτερο για μένα είναι να βάλεις ''μέσα'' στο σπίτι σου (fiber at home) το ίντερνετ . Αυτό το κάνουν και οι τρείς εταιρίες τηλεφωνίας ανάλογα βέβαια την διαθεσιμότητα της περιοχής. Είναι δωρεάν, (επιδότηση από το κράτος) κι αν τύχει να κάνεις φορητότητα, την αναλαμβάνει ο πάροχος που θα πάς. Εδώ με τρία απλά βηματάκια θα μπορέσεις να δείς αν στην γειτονιά σου έχει ενεργοποιηθεί το κόλπο κι από ποιό πάροχο. Η διαδικασία είναι απλή.

Απο κεί και πέρα ... δεν αγόρασε κάποιος κάτι από κάποιον. Η wind μέσω wind vision δίνει τα ποδόσφαιρα της Nova, τα οποία ''έκοψε'' πρίν λίγους μήνες αυτή από την Vodafone. Όλα πατάνε πάνω στον OTE. Υπάρχουν εταιρίες στην Θεσ/ικη που πουλάνε μόνο ίντερνετ καθαρό 200mbps πεντακάθαρο στα 20 ευρώ περίπου το μήνα.

Θέλει ψάξιμο
 
OP
OP
ioannisdebu

ioannisdebu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.659
Κριτικές
1
Like
3.559
Πόντοι
456
Εδώ και πολλά χρόνια έχω Nova και δεν την αλλάζω επειδή δε με ντρόπιασε τα δύο χρόνια τηλεργασίας (όταν χρειάστηκε). Έχω 50αρα και μου βγάζει 45 καθαρά. Αυτό γιατί τα καλώδια (εσωτερικές υποδομές) είναι καινούρια στο σπίτι και το καφάο 60-70 μέτρα κοντά. Οποιαδήποτε εταιρία τηλεφωνίας τα ίδια θα μου βγάλει. Πληρώνω γύρω στο 35άρι με Nova3play Cinema+ και είμαι σχετικά ευχαριστημένος

Το μόνο που μου τη δίνει είναι ,όταν ο καιρός χαλάει βγαίνει η κλεψύδρα και δεν έχω εικόνα. Περιμένω να σταματήσουν οι αέρηδες και οι βροχές για να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα. Μέχρι τότε iptv ιντερνετικά για ειδήσεις κτλ. Δεν μπαίνω στην διαδικασία ν αλλάξω πιάτο και να βάλω κάτι ενισχυμένο, επειδή βαριέμαι και δεν είναι του αντικειμένου μου

Αυτά στο Περιστέρι. Στον Ωρωπό κλασικά ΟΤΕ. Όταν μου είπανε ότι το καφάο εκεί βγάζει 50 αρα και την δοκίμασα, είχα 15-20 αποσυνδέσεις την ημέρα. Ο λόγος επειδή το καφάο εκεί ήταν 300 μέτρα μακριά και ''ζόριζε'' την 50αρα. Γύρισα στην 24αρα και βρήκα την υγειά μου. Πέντε, έξι συσκευές και buffering μηδέν.

Το καλύτερο για μένα είναι να βάλεις ''μέσα'' στο σπίτι σου (fiber at home) το ίντερνετ . Αυτό το κάνουν και οι τρείς εταιρίες τηλεφωνίας ανάλογα βέβαια την διαθεσιμότητα της περιοχής. Είναι δωρεάν, (επιδότηση από το κράτος) κι αν τύχει να κάνεις φορητότητα, την αναλαμβάνει ο πάροχος που θα πάς. Εδώ με τρία απλά βηματάκια θα μπορέσεις να δείς αν στην γειτονιά σου έχει ενεργοποιηθεί το κόλπο κι από ποιό πάροχο. Η διαδικασία είναι απλή.

Απο κεί και πέρα ... δεν αγόρασε κάποιος κάτι από κάποιον. Η wind μέσω wind vision δίνει τα ποδόσφαιρα της Nova, τα οποία ''έκοψε'' πρίν λίγους μήνες αυτή από την Vodafone. Όλα πατάνε πάνω στον OTE. Υπάρχουν εταιρίες στην Θεσ/ικη που πουλάνε μόνο ίντερνετ καθαρό 200mbps πεντακάθαρο στα 20 ευρώ περίπου το μήνα.

Θέλει ψάξιμο
ευχαριστω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom