Νέα

Αντλία θερμότητας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα t77777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
t77777

t77777

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2012
Μηνύματα
192
Like
333
Πόντοι
21
Τύπε μου είσαι άπλας!
Αν σου περισσεύουν καλά κάνεις, αλλά να παίρνεις έργο. Μην τα σκορπάς τζάμπα.
Έδωσες 10κ. Υποχρέωσή τους είναι να σου δείξουν την λειτουργία.
Πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα το επίμονα. Δεν νομίζω να αρνηθούν.
Στην χειρότερη ας πληρώσεις μια επίσκεψη.
Επίσκεψη από ειδικό όμως. Εκπαιδευμένο/πιστοποιημένο για το θέμα σου.

Το γράφω αυτό επειδή σε είδα χαλαρό να δέχεσαι την πρώτη (ακριβή) προσφορά από το bou.
Δεν ρώτησες ούτε αν κάνει αυτή τη δουλειά, ούτε τι εκπαίδευση έχει, ούτε τίποτε.
Μπορεί βέβαια ο συμπουρδελιάρης να είναι ειδικός και καλός μάστορας, αλλά αν σου ζητάει.. το μάνουαλ χλωμό το βλέπω.

Διάβασε εσύ καλά το μάνουαλ, έχε σαν γενικό κανόνα οτι όσο χαμηλότερη θερμοκρασία νερού κυκλοφορίας και χαμηλότερη θερμοκρασία εσωτερικού χώρου βάζεις έχεις καλύτερη απόδοση, φώναξε και έναν επαγγελματία και θα είσαι τζετ.

Φίλε μου έχεις δίκιο!! Έχω διαβάσει manual και ψάξιμο στο Ίντερνετ αλλά δεν γίνεται δουλειά! Πρέπει να σου δείξει κάποιος που το γνωρίζει το θέμα!! Όσο για τον φίλο που προθυμοποιήθηκε ο καθένας ζητάει όσα θέλει και όσα του λείπουν από εκεί και πέρα ο κάθε ένας κάνει Τία επιλογές του!! Φυσικά και δεν θα τον πρω αλλά απάντησα έτσι γιατί βαριέμαι να κάθομαι να του εξηγώ! Έχω ήδη απευθύνθη σε εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο !!!! Και το θέμα δεν το άνοιξα για να βρω εγκατάστατη!! Για κουβέντα και γνώμες!!
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256
Κλαιω με τον "ειδικο" που ζηταει 120 ευρω για επισκεψη και θελει να του στειλουν πρωτα το μανουαλ να διαβασει!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
810
Πόντοι
96
Εγώ έρχομαι με 110 και το manual το κατεβάζω μόνος μου αμαλαχει
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256
Φίλε μου έχεις δίκιο!! Έχω διαβάσει manual και ψάξιμο στο Ίντερνετ αλλά δεν γίνεται δουλειά! Πρέπει να σου δείξει κάποιος που το γνωρίζει το θέμα!! Όσο για τον φίλο που προθυμοποιήθηκε ο καθένας ζητάει όσα θέλει και όσα του λείπουν από εκεί και πέρα ο κάθε ένας κάνει Τία επιλογές του!! Φυσικά και δεν θα τον πρω αλλά απάντησα έτσι γιατί βαριέμαι να κάθομαι να του εξηγώ! Έχω ήδη απευθύνθη σε εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο !!!! Και το θέμα δεν το άνοιξα για να βρω εγκατάστατη!! Για κουβέντα και γνώμες!!

Ρε τυπε ειλικρινα δεν τη παλευεις καστανο...αφηνω στην ακρη οτι ρωτας εδω μεσα για ενα ενα τετοιο θεμα οταν υπαρχουν εξειδικευμενα σαιτ και φορουμ στο ιντερνετ.Πληρωσες 10 χηνες για μια πανακριβη εγκατασταση και αντι να απαιτησεις απο αυτον που σου εκανε τη δουλεια να σου εξηγησει με το νι και το σιγμα καθε λεπτομερεια ψαχνεις να βρεις καποιον μεσω ιντερνετ.

Και αν καταλαβα καλα θα πληρωσεις εξτρα καποιον εξειδικευμενο να στα εξηγησει...πας καλα;
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
810
Πόντοι
96
:heavymetalbig:
 

Συνημμένα

  • manual.jpg
    manual.jpg
    40 KB · Εμφανίσεις: 73
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Κλαιω με τον "ειδικο" που ζηταει 120 ευρω για επισκεψη και θελει να του στειλουν πρωτα το μανουαλ να διαβασει!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Ρε βλάκα την 1η σελίδα ζήτησα να δω το μοντελο κ τον τυπο
Μαθε να διαβάζεις ΗΛΙΘΙΕ

του άλλου του φάνηκαν πολλα τα 120 κ για μια βίζιτα δίνει παραπανω
Άχρηστοι
Κακώς ασχολήθηκα για να βοηθήσω μαλακες σαν κ εςας
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Αν εισαι σπεσιαλίστας μπορεις να κανεις αρκετές ρυθμίσεις σε θερμικές βαλβίδες , σε ρυθμιστικές βαλβίδες χώρου , σε ταχυτητες ανεμιστήρα και ελεγχουσ σε τετραοδη βςλβιδα εναλλαγής συμπύκνωτή σε εξατμιστη , ελεγχος φίλτρων , ελεγχος βαλβίδων αναστροφής λειτουργιας  

Δηλαδη πόσο να ζητήσω 40ευρώ ;
Παρε ελαιοχρωματιστη  να σου βάψει την μονάδα γαλάζια

Αν θες σπεσιαλίστα μηχανολόγο - ηλεκτρολόγο θα πληρώσεις κ θα σου δωσει κ εγγραφές οδηγιες χειρισμού
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.690
Like
1.440
Πόντοι
216
Άστον να παλεύει μόνος του. Τι ασχολείσαι με ψιλικατζηδες
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Άστον να παλεύει μόνος του. Τι ασχολείσαι με ψιλικατζηδες

Αυτο θα κανω
Άστον να κάψει τον εγκέφαλο του daikin μόνος του ή να ξεπαγιαζει οταν η εξωτερική θ πεσει κάτω απο το μηδέν . Κόστος ανταλλακτικού 2.500 ευρω ...
τι να του πεις οτι θέλει έλεγχο κ πιστοποίηση η ΕΗΕ με οργανο HD384 κ να του χρεώσω αλλα 150 euros
Αυτός νομίζει οτι αγορασε πιεστικό κ ειναι ολα φθηνα
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Πηγα Γερμανία , αμβουργο σε ενα γνωστό μου ο οποίος φώναξε ηλεκτρολόγο για να του κρεμάσει σε καινουριο σπιτι 4 πολυφώτα κ να του βαλει 2-3 ντουι κ εξωτερικές λαμπες κ του ζητησε ο γερμανος 1500 ευρω !!

Και ο αλλος ζητήσε 120 για ρύθμιση αντλίαΣ Θ κ του μπουρδελιαρη του φάνηκαν πολλα

Χαχαα
ΕλλαδαΡα !
 
Εγγρ.
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
2.120
Κριτικές
8
Like
603
Πόντοι
96
φιλέ να γραψεις το μοντελο της αντλιας στο google το σκεφτηκες?
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256
Ρε βλάκα την 1η σελίδα ζήτησα να δω το μοντελο κ τον τυπο
Μαθε να διαβάζεις ΗΛΙΘΙΕ

του άλλου του φάνηκαν πολλα τα 120 κ για μια βίζιτα δίνει παραπανω
Άχρηστοι
Κακώς ασχολήθηκα για να βοηθήσω μαλακες σαν κ εςας

Ρε τραβα γαμησου σκουπιδι που μιλας και απο πανω...σουργελο.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.520
Κριτικές
31
Like
12.198
Πόντοι
5.097
Ξέρεις πιο είναι το χαζό ?
Ο μηχανικός θα σου πάρει 300-400€ όμως θα χάσει ο άνθρωπος χρόνο και θα δουλέψει.

Εσύ θα πεις ... τι είπε τώρα .... Άσε ρε τον μαλάκα θα του δώσω 300-400-500 λες και μου περισσεύουν ....
Ο μήτσος της κυρα Κατίνας μου είπε ότι με 800 αυτός θα την τοποθετήσει και θα δουλέψει αστέρι ....

Τότε θα αρχίσουν τα προβλήματα ...
Θα καλέσεις τον Μηχανικό και πάλι και θα σου πει : Αδερφέ θέλω 500 αλλιώς άστην να κάτσει ....
Εσύ θα είσαι με το μαχαίρι στο λαιμό γιατί την γαμημένη την πλήρωσες 10000+800 = 11000
μετά την βλάβη θα την έχεις πληρώσει 11500 +  κόστος ανταλλακτικού ... (άντε και να καεί ο κυκλοφορητής πάει στα κομμάτια 100-300 ... Αν όμως πάθει ζημιά ο εγκέφαλος¨???)
Βάλε και το κόστος λειτουργίας που θα έχεις σε περίπτωση που δεν υπάρχει σωστή τοποθέτηση....
και σου έχει βγει κανένα 15000  στο χαλαρό ....  :happy: 

Και η πλάκα είναι να λες : Μα τι μαλάκας ήμουν που άλλαξα τον λέβητα και έβαλα αυτό το πράγμα....
:happy:

RESPECT
η μελέτη του μηχανικού δεν θα σε γλυτώσει απο βλάβες,η μελέτη του μηχανικού είναι καθαρά απόδοσης,τι αντλία θα βάλεις ,τι φαν κλπ,τεχνικός πάλι θα στην τοποθετήση.
 

Μπιρλας

Σπουδαίος
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
10.441
Like
8.556
Πόντοι
2.456
για αντλιες θερμοτητας,εξαιρετικος γνωστης ειναι ο αστεγος τρουμπακης...στηνει το χαρτοκουτο μονο σε μερη θερμα των χειμωνα και για αυτο ειναι ακομα αναμεσα μας :S :priest:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.153
Like
25.856
Πόντοι
5.506
αντλια θερμοτητας δεν ειναι αυτη που μεγαλωνει το πεος? :think: :think: :think:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256
για αντλιες θερμοτητας,εξαιρετικος γνωστης ειναι ο αστεγος τρουμπακης...στηνει το χαρτοκουτο μονο σε μερη θερμα των χειμωνα και για αυτο ειναι ακομα αναμεσα μας :S :priest:
 

Πάνω από αποχετεύσεις βάζει τη κουτα για να την κρατάνε ζέστη οι αναθυμιάσεις... :badair:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom