Νέα

Τι μουσική προτιμάμε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 574
  • Εμφανίσεις 49K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι μουσική προτιμάμε;

  • Rock

    Ψήφοι: 6 66,7%
  • Pop

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σκυλάδικα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ελληνικά(ότι ακούγεται στα ραδιόφωνα)

    Ψήφοι: 1 11,1%
  • Κλασσική μουσική

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Trance/Techno/Psyhedelic

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Rap/Hip Hop

    Ψήφοι: 1 11,1%
  • Έντεχνα

    Ψήφοι: 1 11,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

Επισκέπτης
Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα αφενός για να γράψουμε τα γούστα μας αφετέρου αν κάποιος προτείνει κάτι καλό και δεν το ξέρουμε να κοιτάξουμε να το βρούμε.

Εγω κατα κύριο λόγο ακούω Metal- Hard Rock, και συγκροτήματα όπως iron maiden, wasp, running wild, bathory, dio, ozzy, skidrow, motley crew, alice cooper, whitsnake, slayer, rotting christ, zz top, megadeath, manowar, nightwish, guns n roses, savatage,ac/dc κ.α.

Καποιες στιγμές που και που μαρέσει να ακούω και ηλεκτρονική μουσική και κυρίως astral projection, shiller, delirium, g-pal, oakenfold eyal barkan και κάποιες chill out συλλογές

Απο Ελληνικά μαρέσουν τα ξύλινα σπαθιά, πυξ λάξ, magic de spell, τα ρεμπέτικα (τα απαγορευμένα κυρίως)
Απο λαικά μαρέσει και αναγνωρίζω μόνο το Σφακιανάκη γιατι εχει καλή φωνή, ωραία τραγούδια τα οποία δε μιλάνε μόνο για αγάπες και λουλούδια αλλα για πολλά θέματα όπως ναρκωτικά, πορνεία, προσφυγιά, κοινωνικό αποκλεισμό, παγοσμιοποίηση.
 

septic

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
396
Like
3
Πόντοι
1
EBM and ELECTRO-INDUSTRIAL RULE για τους νεότερους εδω μεσα ,αλλά αμφιβάλλω αν λένε εστω και σε 5 ατομα κατι αυ τές οι λέξεις!για να δουμε ποσοι ειναι σκυλαδες εδω μεσα
 

Επισκέπτης
εγω ακουω rock,grunge,aleternative,metal!soungarden,pearl jam,audioslave,jesus lizard,queens of the stone age,def leppard,thin lizzy,ac/dc,led zeppelin,creed,doors,rage against the machine,tori amos,manu chao,marylin manson,ramnstein
 

kironas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.600
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
pink floyd kai meta o thanatos!
 

livermak

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
277
Κριτικές
8
Like
420
Πόντοι
281
εγω ακουω IRON MAIDEN και μουσικη.....οσο για το φυλλο τον septic flesh.......με το υφος 1000καρδιναλιων που εχεις οτι και να ακους......το ιδιο μας κανει!!!
 

kironas

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.600
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
φιλε septic πρεπει να καταλαβεις πωσ η μουσικη ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα αγαθα που μας εχει απομεινει!ειναι εντελως ρατσιστικο να ξεχωριζεις ατομα απο το τι μουσικη ακουνε!ποτε δε θα ακουσω ελληνικα πχ η hard metal αλλα σεβομαι και γουσταρω αυτους που ειναι original σκυλαδες γιατι αισθανομαι οτι νοιωθουν την ιδια χαρα και αυτη σαν εμενα οταν ακουω floyd!δεν υπαρχει trendy μουσικη η εγω ακουω καλυτερη μουσικη απο εσενα!το ιδιο μπορω να κανω και εγω αναφερωντασ καποια bands ψυχεδελειας του 40 που ειναι δυσκολο να τα ξερεις!
φιλικα κιρωνας
 

septic

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
396
Like
3
Πόντοι
1
καθολου τετοιο υφος φιλε livermak..ισως λιγο απογοητευση,αλλά καθολου υπεροψια-δεν υπαρχει λογος αλλωστε.
 

Επισκέπτης
σιγουρα θα πηγαινει τοτε στο underworld στα εξαρχεια!!καλο μαγαζακι!!αλλα καλα μαγαζακια μαγκες το alley cat,mo better,αλχιμηστης, και αλλα!!texas,revenge of rock!
 

livermak

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
277
Κριτικές
8
Like
420
Πόντοι
281
ελπιζω να κανω λαθος εγω τοτε.........και sorry για την επιθετικοτητα δεν ειναι του υφους μου ουτε του ηθους μου.....
 

septic

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
396
Like
3
Πόντοι
1
συμπολεμιστη κιρωνα προσυπογραφω οσα ειπες και συγχωρηστε με αν ακουστηκε καπως το μηνυμα μου.τους οριτζιναλ τυπους ολων των ειδων τους παω και γω με τα 1000.αρκει να μην ειναι δηθεν.τους σκυλαδες τους κανω τρελο κεφι γιαυτο και τους ανεφερα.ειναι και γαμω τους αφασιες.ειδικα οι πολυ σκυλαδες.Μια απο τις καλυτερες νυχτες μου ηταν στοιν Λιβυκο οταν επαιζε με την Τσεσμελη.Και οντως παω αντεργουορλντ που εχει ενιοτε και σ/μ σοου για οσους ενδιαφερονται.Νταρκ σαν επισης το θεωρω σουπερ.συμπολεμιστη livermak καταλαβαινω πως το ενοεις και θα συμφωνουσα μαζι σου αν καποιος είχε οντως διαθεση να μειωσει καποιους.Να επαναλαβω πως δεν ειχα καμια τετοια προθεση.τσαο σολους!
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
ότι έχει σχέση με gothic αλλά και τα παρελκόμενα!
επίσης δεκαετία '80 την γουστάρω. και δεν μιλάω για barbarela  :grin:  
μπορεί μερικοί να είναι ακόμα ενεργοί πχ. depech mode, cure αλλά κομματάρες όπως τότε δύσκολα 8α ξαναβγάλουν
 

GeorgeNorth

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2006
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
κλασικη ορχηστρικη μουσικη, ροκ, μεταλ, γκοθικ, ελεκτρο, ψυχεδελειες (απο 60s - 90s) EBM και dark ambient/noise για τους πιο προχωρημενους....
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
375
Πόντοι
6.055
Κλασσικη, Mainstream jazz, κλασσικο rock, soul 60s/70s (Motown/Chess/Atlantic), 80s pop, soundtracks, και οτιδηποτε ανεξαρτητο (?) λίγο ψαγμένο. Από πρόσφατα π.χ. Raconteurs, Snow Patrol, Muse, Zutons κλπ.
Λαϊκα αν τυχει αλλα οχι στο σπιτι κατ επιλογή. Επιπεδου 'Αγαπη που γινες δικοπο μαχαιρι' ομως, ανετα.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Γουστάρω πολύ τη ρέγγε. Και τη ska (Specials)

Και όλα τα αγγλικά ακούσματα (από καντρι, ροκ κλπ μεχρι ντίσκο).  Κορυφαίοι για μένα οι DOORS και οι Pink Floyd.

Κλασική εννοείται, αλλά με τις ώρες της

Από ελληνικά τα ροκάκια βασικά, αλλά και νέο κύμα. Pεμπέτικα εντάξει.


Για τα σκυλάδικα χρειάζομαι τουλάχιστον 1/2 μπουκάλι johnny απλά για να τα ανεχτώ. Για τα κλαρίνα το μπουκάλι γίνεται 3/4.

Αλλά σέβομαι απόλυτα τα γούστα των άλλων και δε υποτιμώ κανέναν
 

old_admin

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2005
Μηνύματα
1.836
Like
29
Πόντοι
16
χχμμμ. Εγώ σχεδόν μόνο ξένα. Metal, Electro, Rock (νεότερο) οι προτιμήσεις μου. Αγαπημένα που συγκροτήματα Metallica, Pantera, Prodigy, Sash!

Κάποτε είχα συγκρότημα death metal, αλλά πάνε τώρα αυτά. Πέθανε το Metal, όπως το ξέραμε.

Ελληνικά, ελάχιστα πράγματα. Κάτι λίγα έντεχνα τα κάνω κέφι, όπως μερικά τραγουδάκια του Φοίβου.
 

Επισκέπτης
Kαταρχήν ακούω μόνο ξένα, καθόλου ελληνικά. Μεγάλωσα από καθαρά ροκαμπίλια γονείς (Presley, Beatles, Platters, κτλ, κτλ - να φανταστείτε έχω πολλά 45άρια από αυτούς). Λίγο πριν την εφηβεία μπήκα στο rock και λίγο αργότερα στο metal.

Εξακολουθώ να ακούω τα ίδια, όπως επίσης και κάποιους από την κλασσική μουσική (Beethoven - ο μεταλάς της εποχής εκείνης!).
 

stunt

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.136
Like
4
Πόντοι
16
Alexxx, μπας και ξερεις το συγκροτημα gayboy27? παιζει στο συγκροτημα bourdela.com και προσβαλει πλεον ανοιχτα τα μελη του...καν' του ενα "loking_4_fun", ξερεις εσυ  ;)
 

kakoslikos

Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2005
Μηνύματα
162
Like
7
Πόντοι
1
MILES DAVIS από jazz (φανατικά).
Thin Lizzy - Vinnie Moore - E.L.O. από ροκ.
Bach από κλασική.
Ελένη καραίνδρου από έλληνες. Αν δεν έχετε ακούσει ως τώρα πάρτε από το τελευταίο Jazz και Jazz το cd της ECM. Το πρώτο κομμάτι είναι της Καραίνδρου. Θα τρελαθείτε.
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Μάλλο ακούγεται τετριμμένο, αλλά ακούω κάτι από όλα όσα ακούνε όλοι οι άλλοι. Και Metallica, Guns n' Roses kai WASP π.χ., και Queens of the Stone Age και πολλά άλλα. Γι αυτό θα κάνω αναφορά μόνο στις αντιπάθειες και στις μεγάλες συμπάθειες.

Μακριά από ελληνική μουσική εκτός ρεμπέτικων και ελληνικής ροκ σκηνής ( μόνο Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Μάρκος κτλ. και Σιδηρόπουλος , Τρύπες και δεν συμμαζεύεται).

Οι θεοί είναι δύο. Γενικά είμαι παιδί της ροκ από μικρός, και ακούω πάρα πολλά συγκροτήματα και καλλιτέχνες, αλλά οι Pink Floyd kai o Rory Gallagher είναι οι θεοί μου. Παραθέτω :

"And you run, and you run to catch up with the sun, but it's sinking
Racing around to come up behind you again
The sun is the same in a relative way, but you're older
Shorter of breath and one day closer to death"

ΚΑΙ

"This hotel bar is full of people,
The piano man is really laying it down,
The old bartender is as high as a steeple, 
So why tonight should I wear a frown? 
The joint is jumpin' all around me,
And my mood is really not in style,
Right now the blues flock to surround me,
But I'll break out after a while.

Yes I'm a million miles away,
I'm a million miles away,
I'm sailing like a driftwood,
On a windy bay,
On a windy bay. "

Θα έμπαινα και σε θέματα τύπου Dylan , Hendrix, Joplin ktl., αλλά θα μπλοκάρει το φόρουμ. Thanks για τον χώρο μάγκες

ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom