Νέα

gps Αυτοκινητου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα prwtaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 48
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

daltonsbrothers

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2007
Μηνύματα
274
Like
30
Πόντοι
1
Ηθελα να ρωτησω για GPS οποτε δεν ανοιγω νεο τοπικ . για επαγγελματικη χρηση γνωριζει καποιος φιλος να προτεινει?Για παραδειγμα εαν θελω να παω σε ενα συγκεκριμενο εστιατοριο ή νοσοκομειο,να χρησιμοποιω την επωνυμια εστιατοριου ή του νοσοκομειου?Κατι σαν σημειο ενδιαφεροντος?Το θελω αποκλειστικα για επαγγελματικη χρηση.
 

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Ηθελα να ρωτησω για GPS οποτε δεν ανοιγω νεο τοπικ . για επαγγελματικη χρηση γνωριζει καποιος φιλος να προτεινει?Για παραδειγμα εαν θελω να παω σε ενα συγκεκριμενο εστιατοριο ή νοσοκομειο,να χρησιμοποιω την επωνυμια εστιατοριου ή του νοσοκομειου?Κατι σαν σημειο ενδιαφεροντος?Το θελω αποκλειστικα για επαγγελματικη χρηση.
Αυτο που προανεφερα μπορει να σου κανει την δουλεια σου! Οι χαρτες garmin εχουν ολες αυτες τις πληροφοριες
 

daltonsbrothers

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2007
Μηνύματα
274
Like
30
Πόντοι
1
Ευχαριστω φιλε μου.το κοιταζω αυτο που προτεινεις για επαγγελματικη χρηση.Σου εστειλα και ενα pm σχετικα.
 

The Third Man

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2015
Μηνύματα
889
Like
132
Πόντοι
6
Ευχαριστω φιλε μου.το κοιταζω αυτο που προτεινεις για επαγγελματικη χρηση.Σου εστειλα και ενα pm σχετικα.

Φιλε δεν έχεις smartphone?

Κατεβάζεις το Here δωρεάν στο play, τι επαγγελματικά και μαλακίες?
Η συγκεκριμένη αγορά πέθανε, το τηλέφωνο σου και ένα δωρεάν πρόγραμμα, τίποτα άλλο.
 

daltonsbrothers

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2007
Μηνύματα
274
Like
30
Πόντοι
1
Φιλε δεν έχεις smartphone?

Κατεβάζεις το Here δωρεάν στο play, τι επαγγελματικά και μαλακίες?
Η συγκεκριμένη αγορά πέθανε, το τηλέφωνο σου και ένα δωρεάν πρόγραμμα, τίποτα άλλο.

Εχω smartphone φιλε μου.το εν λογω προγραμμα δεν γνωριζα!Δεν ειπα οτι θελω επαγγελαμτικο,αλλα για επαγγελματικη χρηση.Θα το κοιταξω και αν μου κανει τη δουλεια φυσικα καλοδεχουμενο ειναι δεν το συζητω.Ευχαριστω φιλος!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Αντιλαμβάνομαι ότι εδώ υπάρχουν τρομερά τσακάλια για το θέμα, κι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον άσχετο, θα το εκτιμήσω.

Η ιστορία:
Το 2010 αγόρασα στο Μόναχο ένα τέτοιο. Ο λόγος:
Είχα πάει ταξίδι με αυτοκίνητο, και παρέα, στην Ευρώπη.
GPS δεν είχα, είχα όμως χάρτες (700 σελίδες Άτλας Ευρώπης της Michelin) και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ συνοδηγό (τσακάλι) που τα έβρισκε όλα, σωστά και γρήγορα (πριν απ' την έξοδο που έπρεπε να βγω), κοιτώντας το χάρτη και τις πινακίδες στους αυτοκινητόδρομους.
Κάποια στιγμή όμως η συνοδηγός εγκατέλειψε (πήρε τραίνο για να πάει αλλού), και έμεινα μόνος με το τιμόνι, το φρένο, το γκάζι, τις autobahn, τους χάρτες, τις πινακίδες πάνω απ' τους αυτοκινητόδρομους και το (περιορισμένο) μυαλό μου. Έπηξα. Στο καπάκι έφτασα και στο Μόναχο και έψαχνα στο χάρτη του Μονάχου (είχα και τέτοιον) να φτάσω σε κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση. Δυο ώρες για μια διαδρομή του δεκαλέπτου. Κακό πήξιμο.

Μπήκα λοιπόν σε κάποιο μεγαλοκατάστημα (τύπου MediaMarkt - όχι αυτό το ίδιο) και είπα:
-"Θέλω ένα GPS που να δουλεύει από τον αναπτήρα, να έχει βάση με βεντούζα για το τζάμι, να έχει τους χάρτες της Ευρώπης (including Greece), να μιλάει Αγγλικά, και να έχει και αγγλικό manual".
Ο πιτσιρικάς στο μαγαζί μου είπε: -"Αυτό να πάρετε".
-"Πόσο κάνει?"
-"150 ευρώ".
-"Ωραία, φέρ'το".
Το πήρα, πήγα στο parking του μαγαζιού, μπήκα στο αμάξι, διάβασα κάμποσο manual, το έστησα, του έδωσα την επόμενη διεύθυνση και σε 10 λεπτά ήμουν εκεί.
Έτσι έμαθα το GPS, και το ταξείδι συνεχίστηκε απρόσκοπτα.
Άσε που έβρισκε και ξενοδοχεία. Αποφασίζεις να σταματήσεις για ύπνο, του ζητάς "Hotels nearby", Και σου βγάζει 10. Στα 3 χιλιόμετρα, στα 5, στα 8, στα 15, κλπ, σε κάποιο βρίσκεις να την πέσεις. Ακόμα και Αύγουστο. Μεγάλη εφεύρεση.
Γύρισα στην Ελλάδα, και εξακολούθησα να το χρησιμοποιώ που και που, ιδίως σε περιοχές που δεν τις ξέρω καλά. Πράγματι, ανακάλυψα (χάρη σ' αυτό) διαδρομές που δεν τις ήξερα (μέσα στην Αθήνα).

Όμως, έχουν περάσει 6+ χρόνια. Στους χάρτες που έχει μέσα του, πολλά έχουν αλλάξει. Π.χ. πρόσφατα που πήγα στην Αλεξανδρούπολη, σε αρκετά κομμάτια της Εγνατίας με έδειχνε να πηγαίνω στα... χωράφια. Η Εγνατία δεν υπάρχει (ολόκληρη) μέσα του, γιατί προφανώς το 2010 δεν είχε παραδοθεί ακόμα στην κυκλοφορία. Εκτός απ' αυτό, έχουν γίνει πολλές καινούριες μονοδρομήσεις (στην Αθήνα) και ούτε αυτές υπάρχουν.

Το GPS είναι NAVIGON, και βάζω εδώ δυο φωτογραφίες που φαίνονται το μοντέλο και τα λοιπά στοιχεία του.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το αλλάξω, γιατί το έχω συνηθίσει, έχει καλό μεγάφωνο και οθόνη (ακούγεται στο αυτοκίνητο παρά το ραδιόφωνο, αν παίζει), αλλά ΘΕΛΩ να αναβαθμίσω τους χάρτες του.
Έχει και υποδοχή για microSD (που ποτέ δεν έχω βάλει τίποτα μέσα).
ΝΟ-ΜΙ-ΖΩ ότι όταν το πήρα διάβασα στα χαρτιά του ότι "παρέχεται και μια αναβάθμιση δωρεάν", την οποία ποτέ δεν έκανα, αλλά τώρα πια ούτε χαρτιά βρίσκω, ούτε manual, ούτε τίποτα.
Συνδέθηκα με το site της navigon, αλλά δε βγάζω άκρη. Ή, μου ζητάει 20 ευρώ που είναι αμφίβολο ότι κάτι θα δουλέψει καλύτερα, αν τα δώσω.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γι' αυτή την αναβάθμιση χαρτών? Αν γίνεται, πως γίνεται, τι πρέπει να κάνω?
 

Συνημμένα

  • Identity.jpg
    Identity.jpg
    338,8 KB · Εμφανίσεις: 35
  • Identity2.jpg
    Identity2.jpg
    94,6 KB · Εμφανίσεις: 39

The Third Man

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2015
Μηνύματα
889
Like
132
Πόντοι
6
Ατι πρέπει να κάνω?

Αν έχεις κινητό βάλτου το HERE και το Google maps (έχουν βάλει κατέβασμα χαρτών για χρήση offline)  και πέτα αυτό που έχεις.
Θα έχεις ενημερωμένους χάρτες, φωνητική καθοδήγηση στα Ελληνικά , POI .... τα πάντα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Αν έχεις κινητό βάλτου το HERE και το Google maps (έχουν βάλει κατέβασμα χαρτών για χρήση offline)  και πέτα αυτό που έχεις.
Θα έχεις ενημερωμένους χάρτες, φωνητική καθοδήγηση στα Ελληνικά , POI .... τα πάντα.
Κινητό έχω, αλλά είναι τηλέφωνο, και σαν τηλέφωνο το χρησιμοποιώ. Μιλάω δηλαδή.
Δεν παίζω internet στο κινητό (αν και έχει), δεν κοιτάω την ώρα που λέει (φοράω ρολόϊ), δεν τηγανίζω πατάτες με το κινητό μου (μερικοί το κάνουν) κάθε πράμα κάνει μια δουλειά. Τα email μου τα βλέπω σε desktop. Α, και δεν έχω facebook, twitter, και όλα αυτά.
Είμαι της "παλιάς σχολής".

Αυτό το εξαετίας Navigon δεν είναι κακό. Όταν υπολογίζει τη διαδρομή μπορείς να επιλέξεις "τύπους" διαδρομής (shortest, fastest, optimum, highway forbiden κλπ), και εν πάσει περιπτώσει σου λέω, το έχω συνηθίσει και δεν θέλω να το αλλάξω.
Έχω κι άλλο ένα GPS (στο κουτί του, το κληρονόμησα, είναι μάλλον λίγο πιο παλιό - τύπου 8 ετών), και δεν το έχω ανοίξει ποτέ. Ούτε τι μάρκα είναι δεν ξέρω. Παραμένει 7 χρόνια σφραγισμένο.
 

arxontas33

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2014
Μηνύματα
26
Like
4
Πόντοι
0
Αυτο που προσπαθει να σου πει ειναι οτι μπορεις να κανεις την ιδια ακριβως δουλεια δωρεαν και χωρις ξεχωριστη συσκευη..

Old school ok, αλλα θελεις και το update σε χαρτες και δρομους.. Οποτε δεν μπορεις να τα εχεις ολα...

Η κανεις update to navigon, η κατεβαζεις το navigon στο κινητο (ειναι λιγο τσουχτερο), η κατεβαζεις here και google maps και εχεις ακριβως τα ιδια (και με ολες τις επιλογες για δοαδρομες, αυτοκινητοδρομους, πλοια, διοδια κτλ).. Και δεν παυει η λειτουργια του ως κινητο ακομα και οταν πλοηγεισε..

Με dedicated device για navigation παντα θα εχεις το προβλημα του update των χαρτων (διαδικασια + κόστος)
 

Επισκέπτης
Παιδιά έχει κανείς να προτείνει ένα καλό GPS? Έχω ακούσει διάφορα και δεν ξέρω που να καταλήξω. Πολλά θετικά αλλά και πολλά αρνητικά για MLS. Άλλα τόσα για άλλα. Τι να κάνω. Διαθέτω μέχρι 150 - 160 ευρώ. Ίσως και παραπάνω αν αξίζει και με ξελασπώνει.

Mio Moov, εὐθηνὸν καὶ καλόν.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
το google maps που λετε δεν χρεωνει δεδομενα το κινητο? το here γαμει ειναι και οφλαιν
 

daffy

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2006
Μηνύματα
21
Like
2
Πόντοι
0
Το Google Maps για Android έχει επιλογή να κατεβάσεις κάποιον χάρτη αν θες να τον χρησιμοποιήσεις μετά offline
 

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Αν έχεις κινητό βάλτου το HERE και το Google maps (έχουν βάλει κατέβασμα χαρτών για χρήση offline)  και πέτα αυτό που έχεις.
Θα έχεις ενημερωμένους χάρτες, φωνητική καθοδήγηση στα Ελληνικά , POI .... τα πάντα.
Το here είναι δωρεάν αλλά δεν έχει ενημερωμένους χάρτες (μιλάω εκ πείρας) επήσις δεν έχει υποστήριξη POI και κατα συνέπεια δεν μπορείς να φορτώσεις κάμερες μπλόκα και άλλα ενδιαφέροντα σημεία. Επήσις δεν μπορείς να κάνεις προετοιμασία διαδρομής από το PC με διάφορα σημεία διαδρομής. Τα συγκεκριμένα devices δίνουν περισσότερα απο το Here η όποια άλλη εφαρμογή στο κινητό.
 

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Αντιλαμβάνομαι ότι εδώ υπάρχουν τρομερά τσακάλια για το θέμα, κι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τον άσχετο, θα το εκτιμήσω.

Η ιστορία:
Το 2010 αγόρασα στο Μόναχο ένα τέτοιο. Ο λόγος:
Είχα πάει ταξίδι με αυτοκίνητο, και παρέα, στην Ευρώπη.
GPS δεν είχα, είχα όμως χάρτες (700 σελίδες Άτλας Ευρώπης της Michelin) και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ συνοδηγό (τσακάλι) που τα έβρισκε όλα, σωστά και γρήγορα (πριν απ' την έξοδο που έπρεπε να βγω), κοιτώντας το χάρτη και τις πινακίδες στους αυτοκινητόδρομους.
Κάποια στιγμή όμως η συνοδηγός εγκατέλειψε (πήρε τραίνο για να πάει αλλού), και έμεινα μόνος με το τιμόνι, το φρένο, το γκάζι, τις autobahn, τους χάρτες, τις πινακίδες πάνω απ' τους αυτοκινητόδρομους και το (περιορισμένο) μυαλό μου. Έπηξα. Στο καπάκι έφτασα και στο Μόναχο και έψαχνα στο χάρτη του Μονάχου (είχα και τέτοιον) να φτάσω σε κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση. Δυο ώρες για μια διαδρομή του δεκαλέπτου. Κακό πήξιμο.

Μπήκα λοιπόν σε κάποιο μεγαλοκατάστημα (τύπου MediaMarkt - όχι αυτό το ίδιο) και είπα:
-"Θέλω ένα GPS που να δουλεύει από τον αναπτήρα, να έχει βάση με βεντούζα για το τζάμι, να έχει τους χάρτες της Ευρώπης (including Greece), να μιλάει Αγγλικά, και να έχει και αγγλικό manual".
Ο πιτσιρικάς στο μαγαζί μου είπε: -"Αυτό να πάρετε".
-"Πόσο κάνει?"
-"150 ευρώ".
-"Ωραία, φέρ'το".
Το πήρα, πήγα στο parking του μαγαζιού, μπήκα στο αμάξι, διάβασα κάμποσο manual, το έστησα, του έδωσα την επόμενη διεύθυνση και σε 10 λεπτά ήμουν εκεί.
Έτσι έμαθα το GPS, και το ταξείδι συνεχίστηκε απρόσκοπτα.
Άσε που έβρισκε και ξενοδοχεία. Αποφασίζεις να σταματήσεις για ύπνο, του ζητάς "Hotels nearby", Και σου βγάζει 10. Στα 3 χιλιόμετρα, στα 5, στα 8, στα 15, κλπ, σε κάποιο βρίσκεις να την πέσεις. Ακόμα και Αύγουστο. Μεγάλη εφεύρεση.
Γύρισα στην Ελλάδα, και εξακολούθησα να το χρησιμοποιώ που και που, ιδίως σε περιοχές που δεν τις ξέρω καλά. Πράγματι, ανακάλυψα (χάρη σ' αυτό) διαδρομές που δεν τις ήξερα (μέσα στην Αθήνα).

Όμως, έχουν περάσει 6+ χρόνια. Στους χάρτες που έχει μέσα του, πολλά έχουν αλλάξει. Π.χ. πρόσφατα που πήγα στην Αλεξανδρούπολη, σε αρκετά κομμάτια της Εγνατίας με έδειχνε να πηγαίνω στα... χωράφια. Η Εγνατία δεν υπάρχει (ολόκληρη) μέσα του, γιατί προφανώς το 2010 δεν είχε παραδοθεί ακόμα στην κυκλοφορία. Εκτός απ' αυτό, έχουν γίνει πολλές καινούριες μονοδρομήσεις (στην Αθήνα) και ούτε αυτές υπάρχουν.

Το GPS είναι NAVIGON, και βάζω εδώ δυο φωτογραφίες που φαίνονται το μοντέλο και τα λοιπά στοιχεία του.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το αλλάξω, γιατί το έχω συνηθίσει, έχει καλό μεγάφωνο και οθόνη (ακούγεται στο αυτοκίνητο παρά το ραδιόφωνο, αν παίζει), αλλά ΘΕΛΩ να αναβαθμίσω τους χάρτες του.
Έχει και υποδοχή για microSD (που ποτέ δεν έχω βάλει τίποτα μέσα).
ΝΟ-ΜΙ-ΖΩ ότι όταν το πήρα διάβασα στα χαρτιά του ότι "παρέχεται και μια αναβάθμιση δωρεάν", την οποία ποτέ δεν έκανα, αλλά τώρα πια ούτε χαρτιά βρίσκω, ούτε manual, ούτε τίποτα.
Συνδέθηκα με το site της navigon, αλλά δε βγάζω άκρη. Ή, μου ζητάει 20 ευρώ που είναι αμφίβολο ότι κάτι θα δουλέψει καλύτερα, αν τα δώσω.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γι' αυτή την αναβάθμιση χαρτών? Αν γίνεται, πως γίνεται, τι πρέπει να κάνω?
Ωραίος ! σου στέλνω pm σχετικά!
 

KAKISTOS69

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2006
Μηνύματα
98
Like
28
Πόντοι
0
Καλημερα. Θα ηθελα τα φωτα σας για ενα προγραμμα gps σε κινητο android δωρεαν. Ευχαριστω
.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Με dedicated device για navigation παντα θα εχεις το προβλημα του update των χαρτων (διαδικασια + κόστος)
Δεν πειράζει.
Μια φορά στα 5-6 χρόνια δεν είναι κάτι τρομερό, αντέχεται.
Δε χρειάζεται δα να ξέρω ανά πάσα στιγμή κάθε καινούρια μονοδρόμηση που έχει γίνει στην Άνω Νέα Κωλοπετινίτσα.
Αρκεί να ΓΙΝΕΤΑΙ το update.
(Και να θυμάμαι πως γίνεται - είναι κι αυτό ένα πρόβλημα).
 
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
Καλησπερα παιδια,εχω ηδη το mls destinator,δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,σκεφτομαι για garmin,ποια η γνωμη σας?ευχαριστω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom