Νέα

Κυριάκος Μητσοτάκης-ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stekas72
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 85K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (4 μέλη και 12 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.309
Like
21.239
Πόντοι
5.506
Εν τω μεταξύ η πλάκα είναι ότι ο νηματοθετης, αυτός ο τιτάνας, δεν ανήκει ΟΥΤΕ στους εργαζόμενους ΟΥΤΕ στους επιχειρηματίες αλλά κάθεται και σκούζει όλη μέρα και εσχάτως ανοίγει και νέα νήματα περί εργασιακών.

Όχι, δεν είναι επειδή ο Κουλής του έχει βιάσει την ψυχούλα.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.072
Κριτικές
10
Like
5.374
Πόντοι
2.816
Τώρα που θα παίρνεις νόμιμα 50 ευρώ μεικτά για το σάββατο δηλαδή 42 καθαρά αντί για 60 μπλακ ακατέβατα και θα το περνάνε και. στα έξοδα ενώ πριν έπαιρναν τα @@ τους

θα πεις γιατί ρε μητσοτάκη :confused:
Όπως παίρνω και δώρο Πάσχα και το επιστρέφω σε μετρητά...
Μην αγχώνεσαι τύπε.. ο πολυμήχανος εργοδότης θα βρει τον τρόπο...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.264
Κριτικές
1
Like
29.954
Πόντοι
8.006
Όπου και να δεις όμως, σε ότι κατηγορίας μαγαζί και να είναι, όλοι ψάχνουν για προσωπικό.
Σε σε λίγο θα μας κυνηγάνε με το δίκανο, για να πάμε για δουλειά.
Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα νέα παιδιά, που γράφουν όλο το πολιτικό σύστημα στα αρχηδια τους. Μπράβο παιδιά, δεν είστε μαλακες σαν τις προηγούμενες γενιές. Μπανάκια φρενταρες και καψουρες για το καλοκαίρι.......ας τα δουλέψουν αυτοί που τα έχουν τα ριμαδια.
Ωραιος τύπε, το τεμπελοσκυλίκι βαφτιστηκε "γραφω το πολιτικο συστημα στ αρχιδια μου"

Οπως η κοπάνα απο το σχολειο βαφτισθηκε "σχολική απεργια" απο το αλλο το σουργελο την Γκρετα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.638
Like
11.394
Πόντοι
3.656
Λάθος μου, 50 μεικτά είπες, 42 καθαρά, το μπέρδεψα εγώ. :hi:

Όποτε τουλάχιστον από άποψη νομιμότητας είναι συμφέρον και για τους δυο το νομοσχέδιο, συμφωνούμε.
Είναι συμφέρον μόνο προς τον εργοδότη.

Ο εργαζόμενος τώρα θα αναγκάζεται -εκ του νόμου- να εργάζεται το σάββατο ενώ παλαιότερα έπρεπε να αναγράφεται στην σύμβαση του με ένα ΡΕΠΟ αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό γίνεται για τα κυλιόμενα ωράρια και για να έρθει πιο κοντά η 7ήμερη λειτουργία πχ των σούπερ μάρκετ και καμία σχέση δεν έχει με το καλό του εργαζομένου ή της τσέπης του.......

Δεν ξέρω πολλούς που θα ήθελαν να δουλέψουν το σάββατο για 12 ευρώ παραπάνω...αλλά τώρα δεν θα μπορούν να αρνηθούν.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.309
Like
21.239
Πόντοι
5.506
Oτι εσυ εισαι το νουμερο 3, να το πουμε ή πρεπει να το ξεχναμε?

Αρα αν αυριο εγω και ο μπαροκ αποχωρησουμε, γινεσαι το νουμερο 1?
Λες τύπε να αποχωρήσουμε για λίγο καιρό να νιώσει πρόσκαιρα επιτυχημένος;
 

john32

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2024
Μηνύματα
42
Like
68
Πόντοι
0
Ο εργασιακός μεσαίωνας ξανακάνει την εμφάνιση τού δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα κατάλλα είμαστε Ευρωπαίοι τρομάρα μας θα δουλεύουμε από την ανατολή μέχρι τη δύση του ηλίου και η ανάπτυξη θα καλπάζει
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.283
Like
26.059
Πόντοι
5.506
αυτη η καριολα κυβερνηση του μεγαλυτερου μουλου ολων των εποχων κανει μαγια......
αφου με μαγικο τροπο μας ειπαν οτι υπαρχει μειωση στης αυξησεις των αγαθων :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
τωρα θα μας ψησουν οτι αν δουλευουμε 60 ωρες θα ειναι επιτυχια που περασαμε την σλοβενια στο μεσο εισοδημα.....ΜΟΝΟ ΠΟΥΤΣΑ ΣΤΟΝ ΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.309
Like
21.239
Πόντοι
5.506

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.638
Like
11.394
Πόντοι
3.656
Όπως παίρνω και δώρο Πάσχα και το επιστρέφω σε μετρητά...
Μην αγχώνεσαι τύπε.. ο πολυμήχανος εργοδότης θα βρει τον τρόπο...
αν επιστρέφεις και δώρο χριστουγέννων και γενικά δεν σε πειράζουν 2-3 ωρίτσες καθημερινές απλήρωτες υπερωρίες στείλε cv τύπε η θέση είναι ανοιχτή :coffee:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.072
Κριτικές
10
Like
5.374
Πόντοι
2.816
Εν τω μεταξύ η πλάκα είναι ότι ο νηματοθετης, αυτός ο τιτάνας, δεν ανήκει ΟΥΤΕ στους εργαζόμενους ΟΥΤΕ στους επιχειρηματίες αλλά κάθεται και σκούζει όλη μέρα και εσχάτως ανοίγει και νέα νήματα περί εργασιακών.

Όχι, δεν είναι επειδή ο Κουλής του έχει βιάσει την ψυχούλα.
Ψυχολογικά προβλήματα έχει ο καψερος..
Αν δεν υπήρχε ο Κούλης θα ήταν αναγκασμένος να τον εφεύρει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.309
Like
21.239
Πόντοι
5.506
Είναι συμφέρον μόνο προς τον εργοδότη.

Ο εργαζόμενος τώρα θα αναγκάζεται -εκ του νόμου- να εργάζεται το σάββατο ενώ παλαιότερα έπρεπε να αναγράφεται στην σύμβαση του με ένα ΡΕΠΟ αν δεν κάνω λάθος.

Αυτό γίνεται για τα κυλιόμενα ωράρια και για να έρθει πιο κοντά η 7ήμερη λειτουργία πχ των σούπερ μάρκετ και καμία σχέση δεν έχει με το καλό του εργαζομένου ή της τσέπης του.......

Δεν ξέρω πολλούς που θα ήθελαν να δουλέψουν το σάββατο για 12 ευρώ παραπάνω...αλλά τώρα δεν θα μπορούν να αρνηθούν.
Εγώ πάλι ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ που εργάζονται επί χρόνια ούτως η άλλως Σάββατο και πλέον θα μπορούν να το κάνουν νόμιμα. Επίσης δε γνωρίζω κάτι για την υποχρεωτικότητα καθώς δε με απασχολεί.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.638
Like
11.394
Πόντοι
3.656
αυτη η καριολα κυβερνηση του μεγαλυτερου μουλου ολων των εποχων κανει μαγια......
αφου με μαγικο τροπο μας ειπαν οτι υπαρχει μειωση στης αυξησεις των αγαθων :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
τωρα θα μας ψησουν οτι αν δουλευουμε 60 ωρες θα ειναι επιτυχια που περασαμε την σλοβενια στο μεσο εισοδημα.....ΜΟΝΟ ΠΟΥΤΣΑ ΣΤΟΝ ΜΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ
θα βγει ο γεωργιάδης και θα πει ''αφου μπορούν να παίρνουν έως και 150+ το μήνα...άρα ο μέσος μισθός έιναι πάνω από 1000 ευρώ

άρα την πιάσαμε και αυτή την υπόσχεση :rockon:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.283
Like
26.059
Πόντοι
5.506
μυριζει κακα ντεους εδω....παω να φυγω
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.072
Κριτικές
10
Like
5.374
Πόντοι
2.816
Και εργάζεσαι ακόμα εκεί τύπε μου;
Δεν αφορά εμένα το παράδειγμα

Αμφιβάλεις ότι γίνεται;
Όπως πάνε και θύματα στις γαλέρες του Αιγαίο
Για να μην ξεχνάμε και το άλλο νήμα.
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.065
Κριτικές
4
Like
7.172
Πόντοι
1.336
Αμα προσφερουν συνθηκες λαθρομεταναστων προφανως και δε βρισκουν
Εργοζομενος σεζον περυσι σε ξενοδοχειο σε νησι κοιμοταν σε κοντεινερ και ετρωγε απο τα αποφαγια των πελατων του ξενοδοχειου
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.638
Like
11.394
Πόντοι
3.656
Εγώ πάλι ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ που εργάζονται επί χρόνια ούτως η άλλως Σάββατο και πλέον θα μπορούν να το κάνουν νόμιμα. Επίσης δε γνωρίζω κάτι για την υποχρεωτικότητα καθώς δε με απασχολεί.
Αυτοί που γνωρίζεις πλέον ή θα πρέπει να πάρουν στην τσέπη τους λιγότερα λεφτά ή θα πρέπει εσύ να δώσεις περισσότερα λεφτά για τα ένσημα τους.

Ούτε εγώ ξέρω για υποχρεοτικότητα αλλά να είσαι σίγουρος ότι αυτοί οι νόμοι δεν φτιάχνονται για εμένα και για εσένα αλλά για τους σουπερμαρκετάδες και τις βιομηχανίες...θα είναι υποχρεωτικό

η καλύτερα...θα βρίσκεις δουλειά αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις.
 

babis372

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2023
Μηνύματα
72
Like
199
Πόντοι
0
Και εργάζεσαι ακόμα εκεί τύπε μου;
Δυστυχώς εν έτη 2024 γίνονται και αυτά , κατάθεση στην τράπεζα από εργοδότη για να είναι νόμιμος και επιστροφή μετρητών από τον εργαζόμενο και όλα αυτά με την ανεργία να καλπάζει
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.309
Like
21.239
Πόντοι
5.506
Δεν αφορά εμένα το παράδειγμα

Αμφιβάλεις ότι γίνεται;
Όπως πάνε και θύματα στις γαλέρες του Αιγαίο
Για να μην ξεχνάμε και το άλλο νήμα.
Δεν ξέρω τύπε, μπορεί και να γίνεται. Αλλά για να γίνεται υπάρχουν λαμόγια εργοδότες και ανεγκέφαλοι υπάλληλοι που το αποδέχονται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom