Νέα

Γάμος μετά τα 40+

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sein
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.709
Κριτικές
1
Like
6.057
Πόντοι
2.306
Αλλο ο αντρας 40 + και αλλη περιπτωση η γυναικα 40+
Ο αντρας σε αυτη την ηλικια ειναι ακομη νεος, καλλιστα κανει οικογενεια και με σημαντικες πιθανοτητες επιτυχιας.
Τωρα αν χρειαζεται γαμο ή βολευετσι με ενα συμφωνο συμβιωσης, ειμαι σαφως υπερ του δευτερου.
Η γυναικα 40+ ψαχνει για ασφαλεια και σταθεροτητα, ειδικα μαλλιστα αν φερνει παιδια απο προηγούμενο γαμο.
Ειναι απολυτως ρεαλιστρια και κοιταζει μια ζωη με λυμενο το οικονομικο.
Ειναι σαφες οτι με γυναικα 40+ μονο συμφωνο συμβιωσης και με καλα καθορισμενους ορους.
Η γυναικα 40+ ξερει πολυ καλα τι θελει, ειναι αντιστοιχη ενος αντρα 55 ετων και βαλε με επιπλεον παραγοντα την επιλυση του οικονομικου εως την τελικη ευθεια, πραγμα που ενας αντρας συνηθως δεν βαζει ως πρωτη προτεραιοτητα στην επιλογη συντροφου.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.417
Κριτικές
8
Like
11.247
Πόντοι
3.786
Εγώ είμαι 46 και δεν έχω παντρευτεί. Είναι πολλοί σαν εμένα και πολλές αντίστοιχα. Ο λόγος είναι ότι δεν είχαμε τις επιλογές που θέλαμε. Επιλογές που ανταποκρίνονταν σε μη ρεαλιστικά πρότυπα από κινηματογράφο και βιβλία. Θέλαμε και ονειρευόμασταν τη μυθιστοριματική ομορφιά και εξυπνάδα.
Αν μιλήσω προσωπικά για εμένα είναι ότι στο σχολείο και στα φοιτητικά χρόνια ήμουν μάλλον αδιάφορος για σοβαρή σχέση ή ενδιαφερόμουν για τις σούπερ περιπτώσεις που εκείνη την εποχή συνέπεσε με την επίπλαστη ευμάρεια των 90ς, όπου οι τοπ φοιτήτριες πήγαιναν στους πλειοδότες που ανοίγονταν υπερβολικά στο οικονομικό. Ήμουν μαζεμένος και σφιχτός και δεν έβρισκα νόημα στην υπερβολική επίδειξη καλοπέρασης. Μετά την κρίση νιώθω κάπως δικαιωμένος και οι περισσότεροι από τους τότε πλειοδότες είναι μάλλον κατεστραμμένοι ή χωρισμένοι. Και νιώθω ότι είναι η ώρα της εκδίκησης μου που δεν είναι ακριβώς η σωστή λέξη, όσο η δικαίωση. Λόγω αυτής της δικαίωσης θα προτιμήσω να μη ρίξω ακόμα τα στάνταρ μου όπως προαναφέρθηκε για μερικούς. Για πολλούς και πολλές ισχύει και μετά τα 40 ή όλα ή τίποτα.
Παικταρά μου στο ίδιο στάδιο είμαι και εγώ, σε νιώθω απόλυτα.
Μετά τα 37 άρχισα να εκτιμω την αξία της σταθερής σχέσης με συγκατοίκηση. Όσες γνωρίζω τώρα στην ηλικία μου (95% χωρισμένες με παιδιά) μου κάνουν πρώτη ερώτηση "εσύ πώς και δεν έχεις παντρευτεί;".
Μετά τα 40 δεν υπάρχει χρόνος. Επιλέγεις με προσοχή μία που να κάνει για σπίτι ,και το πάτε σταθερά. Στους 2-3 μήνες το πάτε για συγκατοίκηση. Αν σου κάνει όρεξη κάνεις και γάμο (προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να ντυθώ γαμπρός, μόνο σύμφωνο συμβίωσης). Και ελπίζεις ότι θα μείνετε για πολύ καιρό μαζί.

Υπάρχει και ένα ακόμη δεδομένο στο τραπέζι: Ο άντρας που έχει συνηθίσει να είναι μόνος του, είναι πιο δύσκολος στο να δεχτεί να μοιραστεί τη ζωή του με γυναίκα. Λες θα χάσω τη βολή μου, αξίζει τον κόπο;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.176
Like
15.762
Πόντοι
3.656
Υπάρχει και ένα ακόμη δεδομένο στο τραπέζι: Ο άντρας που έχει συνηθίσει να είναι μόνος του, είναι πιο δύσκολος στο να δεχτεί να μοιραστεί τη ζωή του με γυναίκα. Λες θα χάσω τη βολή μου, αξίζει τον κόπο;

Εξαρτάται αν η μοναξιά ήταν επιλογή του ή...αναγκάστηκε να τη συνηθίσει για να μην τρελαθεί,αυτοκτονήσει κλπ
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
610
Like
1.301
Πόντοι
206
Παικταρά μου στο ίδιο στάδιο είμαι και εγώ, σε νιώθω απόλυτα.
Μετά τα 37 άρχισα να εκτιμω την αξία της σταθερής σχέσης με συγκατοίκηση. Όσες γνωρίζω τώρα στην ηλικία μου (95% χωρισμένες με παιδιά) μου κάνουν πρώτη ερώτηση "εσύ πώς και δεν έχεις παντρευτεί;".
Μετά τα 40 δεν υπάρχει χρόνος. Επιλέγεις με προσοχή μία που να κάνει για σπίτι ,και το πάτε σταθερά. Στους 2-3 μήνες το πάτε για συγκατοίκηση. Αν σου κάνει όρεξη κάνεις και γάμο (προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να ντυθώ γαμπρός, μόνο σύμφωνο συμβίωσης). Και ελπίζεις ότι θα μείνετε για πολύ καιρό μαζί.

Υπάρχει και ένα ακόμη δεδομένο στο τραπέζι: Ο άντρας που έχει συνηθίσει να είναι μόνος του, είναι πιο δύσκολος στο να δεχτεί να μοιραστεί τη ζωή του με γυναίκα. Λες θα χάσω τη βολή μου, αξίζει τον κόπο;
Το να χάνει τη βολή του ένας ακμαίος και παραγωγικός άνδρας δύσκολο. Δεν αποσυρόμαστε νωρίς όπως οι αντίστοιχης ηλικίας γυναίκες, οι οποίες είναι κυρίως προστάτιδες για τα παιδιά τους και τους γονείς τους αλλά και με όσους είναι ακόμα παντρεμένες.
Βασικά πρέπει να ψάξουμε και εμείς τον εαυτό μας, να σκεφτούμε τι θέλουμε πραγματικά. Εγώ ας πούμε παιδί είχα διαβάσει πρόωρα για την ηλικί; μου το "η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι" και ονειρευόμουν την ερωτική ζωή του πρωταγωνιστή. Και ακόμα ονειρεύομαι μιας και δεν έχει εκπληρωθεί. Αυτό εμένα με κρατάει σε βολή.
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.068
Κριτικές
27
Like
17.446
Πόντοι
7.415
Δε χρειαζεται να παντρευτεις σημερα,δεν ειμαστε στο '80 που σε πιεζε η κοινωνια και το σόι.
Γυρω μας παντου αποτυχημενοι γαμοι,γυριζουν στα πατρικα τους,ακομα κ αν εχουν παιδια.
Ουτε καν,μακρια.

Αμα εισαι τοσο τυχερος και βρεις καλη περιπτωση που ειναι για σπιτι,οκ προχωρα το.Σημερα ομως οι καλες ειναι πιασμενες και οι ελευθερες χεσμενες,οποτε καλη τυχη σε οποιον ψαχνει απεγνωσμενα να παντρευτεί.
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.285
Like
4.973
Πόντοι
456
Mετά τα 40 αν δεν είσαι εντελώς καμμένος/η ή ναυάγιο απλά ξέρεις τι θέλεις απο τη ζωή και πώς θα το πάρεις. Δε σκέφτεσαι με το κάτω κεφάλι , δεν κάνεις μαλακίες , δεν σε νοιάζει τι λέει και πιστεύει η κοινωνία , έχεις ήδη διαμορφώσει και παγιώσει την αίσθηση ταυτότητας και εαυτού σου. Συνεπώς όποια επιλογή κι αν κάνεις είτε να παντρευτείς είτε να μην παντρευτείς είτε να χωρίσεις είτε να αλλάξεις δουλειά κλπ την κάνεις συνειδητά και ορθολογικά γνωρίζοντας καλά τι χάνεις και τι κερδίζεις. Γενικά σωστή απάντηση - τσουβάλιασμα δεν υπάρχει. Κάθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , σε διαφορετικη φαση, με διαφορετικες αναγκες και προτεραιοτητες. Το σημαντίκό είναι αυτό που έγραψα στην αρχή. Να μην είσαι καμμένος/η ή ναυάγιο. Αν εισαι νορμαλ , στα 40 παιρνονται οι καλύτερες αποφάσεις.
 

DoBeL

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Νοε 2022
Μηνύματα
384
Κριτικές
34
Like
3.017
Πόντοι
2.591
Γάμος ποτέ. Για κανέναν λόγο. Με κανένα φύλο.

Μα γιατί έχετε λυσσάξει όλοι να κάνετε παιδιά και να έχετε σύζυγο; Αν σου τύχει να ερωτευθείς και θες να τακτοποιήσεις τα φορολογικά σου να το καταλάβω - αν και ελάχιστοι έρωτες ευδοκιμούν. Αυτό πια είναι πανθομολογούμενο.

Έλεος πια με το να επαναλαμβάνουμε τις ίδιες μαλακιες των γονιών.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Είναι σα να πηγαίνεις αργά σε σουβλατζίδικο και έχεις στο μυαλό σου να φας μια σκεπαστή και σου λένε, συγνώμη φίλε μόνο τοστ μπορώ να σου κάνω. Πάνω στην πείνα σου λοιπόν λές οκ, φέρε μου το τοστ. Ενώ νωρίτερα ούτε που θα συζητούσες να φας τοστ.

Θα λεγα πως ειναι σα να πηγαινεις σε μια ρουλετα τα τελευταια δευτερολεπτα που γυρναει ο τροχος και πριν ο ντηλερ πει το "ΟΧΙ ΑΛΛΑ" και πονταρεις σε ο,τι ναναι

Εχεις την αισθηση πως "ητανε μια ψιλοαυθαιρετη επιλογη της τελευταιας στιγμης, υπο την πιεση του χρονου"

Ο αλλος διπλα σου, εχει την αισθηση πως εκανε καλη επιλογη, γιατι μελετησε το ιστορικο, τα στατιστικα το χερι του ντηλερ, τον ωροσκοπο, της θεση της Σεληνης, κλπ

Μαντεψε: Η πιθανοτητα να φατε "αγγουρι" (το λεω ευγενικα) ειναι η ιδια και για τους δυο σας
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
231
Like
526
Πόντοι
81
Η καλυτερη ηλικια ειναι για τον αντρα για γαμο μεταξυ 40 -46. Υποτηθετε οτι σε αυτη την ηλικια ειναι καλα επαγγελματικα εχει τις εμπειριες του, βρισκει μια γυναικα απο 30 ως 38 κανουν κι ενα παιδι, στα 67 οταν βγει στη συνταξη το παιδι θα εχει μεγαλωσει. Ολα καλα. Μονο μη βγει το παιδι πρεζονι, κλεφτης, πουστης ή λεσβια , στουρναρι.
Αν ομως μετα τα 40 δουλευει ντελιβερας ή επικουρος σε κανα πλοιο ή σερβιτορος σε νησι σεζον ας κατσει στα αυγα του.
Για εμας τους 50+ ουτε σαν σκεψη. Αν και ξερω εναν 61 χρονων που παντρευτηκε μια 27 χρονη Γερμανιδα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.176
Like
15.762
Πόντοι
3.656
Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει και η παράμετρος που πρέπει να αναφέρεται συχνά,ότι δύσκολα θα βρεις και γυναίκα ανύπαντρη ή μη χωρισμένη με παιδί,μετά τα 32-33.

Μετά,διαφορά ηλικίας 10+ χρόνια δεν γίνεται εύκολα αποδεκτή απο τις ελλεεινίδες,για όσους 40-45-50 ονειρεύονται 30αρες
 

BabisClaras

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2024
Μηνύματα
68
Like
58
Πόντοι
0
Μετα τα 40 μονο μεταξυ ανδρων... τα αλλα τα εχεις βαρεθει η δεν σου αρεσαν.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.307
Like
15.972
Πόντοι
3.656
Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει και η παράμετρος που πρέπει να αναφέρεται συχνά,ότι δύσκολα θα βρεις και γυναίκα ανύπαντρη ή μη χωρισμένη με παιδί,μετά τα 32-33.

Μετά,διαφορά ηλικίας 10+ χρόνια δεν γίνεται εύκολα αποδεκτή απο τις ελλεεινίδες,για όσους 40-45-50 ονειρεύονται 30αρες
Μια χαρά βρίσκεις, απλά δεν είναι εύκολη.

Ξέρω .... εισοδηματία .... 52 ..... ανύπαντρη .... θεά .... τρελό κορμί όλο γυμναστικές ......

Με κάτω από λαμπορκίνι , δεν την πας ούτε για καφέ.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει και η παράμετρος που πρέπει να αναφέρεται συχνά,ότι δύσκολα θα βρεις και γυναίκα ανύπαντρη ή μη χωρισμένη με παιδί,μετά τα 32-33.

Μετά,διαφορά ηλικίας 10+ χρόνια δεν γίνεται εύκολα αποδεκτή απο τις ελλεεινίδες,για όσους 40-45-50 ονειρεύονται 30αρες

Αρα το προβλημα λυνεται με το που θα σταματησεις να ψαχνεις μονο Ελληνιδες, σωστα;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.176
Like
15.762
Πόντοι
3.656
Μια χαρά βρίσκεις, απλά δεν είναι εύκολη.

Ξέρω .... εισοδηματία .... 52 ..... ανύπαντρη .... θεά .... τρελό κορμί όλο γυμναστικές ......

Με κάτω από λαμπορκίνι , δεν την πας ούτε για καφέ.

Δηλαδή δε θα πάει με τον γυμναστή...δασκαλο γιόγκα...μπαρμαν απ'το first dates...αν της την πέσουν;

Αρα το προβλημα λυνεται με το που θα σταματησεις να ψαχνεις μονο Ελληνιδες, σωστα;

Άν έχεις δυνατότητα να γνωρίζεις ξένες,φυσικά.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.429
Κριτικές
5
Like
5.579
Πόντοι
1.056
Εξαρτάται αν η μοναξιά ήταν επιλογή του ή...αναγκάστηκε να τη συνηθίσει για να μην τρελαθεί,αυτοκτονήσει κλπ
Σιγά μην αυτοκτονήσουμε κιόλας επειδή είμαστε μόνοι μας!
:jerking::jerking::jerking:
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.123
Πόντοι
206
Μια χαρά βρίσκεις, απλά δεν είναι εύκολη.

Ξέρω .... εισοδηματία .... 52 ..... ανύπαντρη .... θεά .... τρελό κορμί όλο γυμναστικές ......

Με κάτω από λαμπορκίνι , δεν την πας ούτε για καφέ.
Mε την λαμποργκίνι θα κοιμάται ?
Να αποφεύγετε τις μαλακισμένες, όταν φύγουν οι πρώτες κάβλες κοιτάς πως θα την κάνεις.

Αν δεν έχεις μακροχρόνια σχέση μέχρι τα 40 το σκέφτεσαι μόνο αν θες παιδιά.
Εκτος κι αν δαγκώσεις λαμαρίνα, θα ξεδαγκώσεις όμως ..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.015
Κριτικές
62
Like
40.546
Πόντοι
8.530
Για μένα, ο γάμος θα έπρεπε να απαγορεύεται πριν τα 40.
Οι πιθανότητες να είναι τα άτομα ώριμα έτσι ώστε να μην διαλυθεί μια τέτοια σύμβαση, είναι απειροελάχιστες.
Οικονομικα έχεις δίκιο όμως στα 40 υπάρχει ήδη φθορά και το γενετικό υλικό είναι ήδη υποβαθμισμένο και σε άνδρες και πολύ περισσότερο σε γυναίκες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.015
Κριτικές
62
Like
40.546
Πόντοι
8.530
Αλλο ο αντρας 40 + και αλλη περιπτωση η γυναικα 40+
Ο αντρας σε αυτη την ηλικια ειναι ακομη νεος, καλλιστα κανει οικογενεια και με σημαντικες πιθανοτητες επιτυχιας.
Τωρα αν χρειαζεται γαμο ή βολευετσι με ενα συμφωνο συμβιωσης, ειμαι σαφως υπερ του δευτερου.
Η γυναικα 40+ ψαχνει για ασφαλεια και σταθεροτητα, ειδικα μαλλιστα αν φερνει παιδια απο προηγούμενο γαμο.
Ειναι απολυτως ρεαλιστρια και κοιταζει μια ζωη με λυμενο το οικονομικο.
Ειναι σαφες οτι με γυναικα 40+ μονο συμφωνο συμβιωσης και με καλα καθορισμενους ορους.
Η γυναικα 40+ ξερει πολυ καλα τι θελει, ειναι αντιστοιχη ενος αντρα 55 ετων και βαλε με επιπλεον παραγοντα την επιλυση του οικονομικου εως την τελικη ευθεια, πραγμα που ενας αντρας συνηθως δεν βαζει ως πρωτη προτεραιοτητα στην επιλογη συντροφου.
Σωστοςτ!
Είναι μεγάλη τύχη να υπάρχει σύμπτωση μακροχρόνιων σχεδίων σε ένα ζευγάρι...και όσο πάει γίνεται όλο και πιο δύσκολο αυτό .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom