Νέα

Πραγματικά καλό κλασικό ξύρισμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα johnkayliaris
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.388
Κριτικές
90
Like
32.505
Πόντοι
24.700
Καραντι άγιε μου;
Τα μόνα από την κατηγορία "σφάχτες" (Φεδερ, Ζιλέτ, Περμασαρπ, Πολσίλβερ) που έχω φορτώσει σε κεφαλές Ikon 104 Tech & Fatip ανοιχτή και έχουν δουλέψει σωστά σε εμένα προσωπικά.
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
44.096
Like
25.115
Πόντοι
5.006
Τα μόνα από την κατηγορία "σφάχτες" (Φεδερ, Ζιλέτ, Περμασαρπ, Πολσίλβερ) που έχω φορτώσει σε κεφαλές Ikon 104 Tech & Fatip ανοιχτή και έχουν δουλέψει σωστά σε εμένα προσωπικά.
:hi:
 

stelios1

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
108
Like
104
Πόντοι
1
Έχω σταματήσει το ξύρισμα ένα χρόνο τώρα. Με ξυριστική μηχανή τριμάρω και όλα καλά σε χρόνο μηδέν.
 

naleg51035

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2020
Μηνύματα
41
Like
97
Πόντοι
0
Αν είστε απο τους ελάχιστους που ξυρίζονται ακόμα, το απλό ξυράφι BIC δουλεύει μια χαρα.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.116
Like
1.900
Πόντοι
216
Ξερει κανεις αν εχει αλλαξει κατι στα astra superior platinum?
Ξυριζομαι απο την αρχη με αυτα, περιπου δλδ εναν χρονο. Επειδη μου τελειωσαν ξαναπηρα, παρολα αυτα δεν ξυριζουν καθολου καλα ,δλδ πρεπει να πιεσω πιο πολυ την μηχανη και γενικα δεν εχουν την ιδια αποδοση οποτε αναγκαστικα αλλαξα
Καπου ειχα διαβασει,για τα μπλε ομως, οτι οι καινουριες με τον λογοτυπο με λειζερ ειχαν θεμα και αυτες αλλα δεν τις ειχα δοκιμασει ποτε απλα εκανα την συνδεση και λεω μηπως και οι πρασινες εχουν θεμα.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.388
Κριτικές
90
Like
32.505
Πόντοι
24.700
Ξερει κανεις αν εχει αλλαξει κατι στα astra superior platinum?
Ξυριζομαι απο την αρχη με αυτα, περιπου δλδ εναν χρονο. Επειδη μου τελειωσαν ξαναπηρα, παρολα αυτα δεν ξυριζουν καθολου καλα ,δλδ πρεπει να πιεσω πιο πολυ την μηχανη και γενικα δεν εχουν την ιδια αποδοση οποτε αναγκαστικα αλλαξα
Καπου ειχα διαβασει,για τα μπλε ομως, οτι οι καινουριες με τον λογοτυπο με λειζερ ειχαν θεμα και αυτες αλλα δεν τις ειχα δοκιμασει ποτε απλα εκανα την συνδεση και λεω μηπως και οι πρασινες εχουν θεμα.

Όντως υπάρχει θέμα με μια συγκεκριμμένη παρτίδα. Υπάρχουν αναφορές και σε ιστοσελιδες του εξωτερικού.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.116
Like
1.900
Πόντοι
216
Όντως υπάρχει θέμα με μια συγκεκριμμένη παρτίδα. Υπάρχουν αναφορές και σε ιστοσελιδες του εξωτερικού.
Σε ευχαριστω για την ενημερωση.
Αναγκάστικα να ανοιξω 3 διαφορετικα κουτια και να δοκιμασω απο 2 λεπιδες απο το καθενα γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι μπορει να συμβαινει,οποτε μαλλον πανε στον καλαθο των αχρηστων.
Θα μπορουσε να παραθεσεις λινκ, μιας και το ανεφερες, απο σελιδες εξωτερικου που αφορουν το ξυρισμα?
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.388
Κριτικές
90
Like
32.505
Πόντοι
24.700
Σε ευχαριστω για την ενημερωση.
Αναγκάστικα να ανοιξω 3 διαφορετικα κουτια και να δοκιμασω απο 2 λεπιδες απο το καθενα γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι μπορει να συμβαινει,οποτε μαλλον πανε στον καλαθο των αχρηστων.
Θα μπορουσε να παραθεσεις λινκ, μιας και το ανεφερες, απο σελιδες εξωτερικου που αφορουν το ξυρισμα?


Πληκτρολογείστε traditional wet shaving και θα σας βγάλει δεκάδες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: soul3

The Keeper

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2019
Μηνύματα
608
Κριτικές
21
Like
5.629
Πόντοι
1.436
Ανέβαλλα καιρό αυτή την ανάρτηση. Ξεθάβω το νήμα της ιεροτελεστίας του παραδοσιακού ξυρίσματος. Είμαι από τους λίγους που αποκόμισαν όφελος και στο οικονομικό του ζητήματος. Λόγω αυτοσυγκράτησης στις αγορές. Ανά μερικούς μήνες κάνω μια σχετικά μεγάλη παραγγελία, όχι τίποτα τρελό, πριν ξεμείνω από κάτι (ή με το που ξεμείνω). Έτσι λοιπόν τον Σεπτέμβριο αγόρασα από γνωστό κατάστημα το αγαπημένο μου σαπούνι DR Harris σε άρωμα "Marlborough". Tο ίδιο σαπούνι το έχω πάρει άλλη μια φορά το 2019 και όταν μου τελείωσε (2020) το πήρα σε άρωμα "Arlington" (μου τελείωσε τον Μάρτιο). Έχω δοκιμάσει πολλά σαπούνια από το 2016 που ασχολούμαι αλλά το DR Harris παραμένει στην κορυφή των προτιμήσεών μου.

Καθότι απόλυτα ευχαριστημένος από τα σαπούνια της εταιρείας, είπα να δοκιμάσω και την κρέμα της. Είναι γνωστό ότι η DR Harris δε φημίζεται για τις κρέμες της. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι από τις χειρότερες. Σε επίπεδο ιδιοτήτων πάντα. Ιδιαίτερα προστασίας από το ξυράφι. Δε συστήνεται για ευαίσθητες επιδερμίδες. Ευτυχώς υπήρχε σε δείγμα και δεν πλήρωσα την κανονική συσκευασία.

Στον αντίποδα βρίσκεται η Truefitt and Hill. Και στο παρόν νήμα έχει γραφτεί ότι οι κρέμες της είναι τρομερές (εν αντιθέσει με τα σαπούνια της). Αν και φαν του (σκληρού) σαπουνιού, οφείλω να το ομολογήσω. Ίσως η καλύτερη κρέμα που έχω δοκιμάσει. Και αυτή σε δείγματα. Μία Trafalgar (εσπεριδοειδή), μία 1805 (περισσότερο ο μόσχος μου "χτύπησε") και Grafton (ξυλώδες, πιο βαρύ).

Πριν από καμιά τριετία (2018) δοκίμασα από φίλο το Balm της ίδιας εταιρείας. Από όλα τα Balm που έχω δοκιμάσει θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο με διαφορά -παρά την τσουχτερή τιμή του. Έτσι, αφού μου τελείωσε του Κορρέ (περγαμόντο) μετά από 10 μήνες, έκανα την επένδυση.

Τέλος, όσον αφορά τις λεπίδες, παρά το γεγονός ότι οι Wilkinson μου κάθονται τέλεια, πήρα και μερικές άλλες να δοκιμάσω.

Συνοπτικά, πήγα στα σίγουρα αλλά δοκίμασα και δυο νέα (για εμένα) πράγματα λόγω ύπαρξης δειγμάτων.
:hi:
Αυτά από εμένα φίλοι. Οποιος έχει καμιά άλλη πρόταση ας γράψει!
ΠΞ.jpg
 

tzonyboyboy

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2019
Μηνύματα
158
Like
898
Πόντοι
81
4B59A654-B44C-4A3B-B2E8-AC0E54B0FD97.jpeg
97FCE782-42AD-4748-B934-C671CDEA140F.jpeg
D8347201-366D-4355-8DA9-4C752D30220D.jpeg

Στον Σκλαβενίτη ολα τα παραπάνω σε προσφορές !
 

tzonyboyboy

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2019
Μηνύματα
158
Like
898
Πόντοι
81
Αγόρασα αυτη στην πρώτη φωτό της Gillette
Δεν την δοκίμασα ακόμη .
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.200
Like
1.862
Πόντοι
216
Δεν ξέρω πόσοι είστε παραδοσιακοί στο ξύρισμα, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια έχει γίνει τρελή μόδα.
Μιλάω για το wet shaving που λένε στο εξωτερικό, μηχανή, ξυραφάκια, πινέλα, λεπίδες, σαπούνια.
Μπήκα στο κόλπο τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Η διαφορά είναι τεράστια σε σχέση με τα Gilette και τους αφρούς χημικών.
Άσε που είναι και πιο φτηνό στο τέλος.
Βέβαια είναι μία διαδικασία να βρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει, γιατί έχει μηχανές που σε σκίζουν και μηχανές που ξυρίζουν σαν πούπουλο.
Προσοχή, μιλάω για το πρόσωπο πάντα, μην παρεξηγηθώ...:grin:
 

Aggalitsas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2019
Μηνύματα
89
Κριτικές
5
Like
618
Πόντοι
301
Εγώ ξυρίζομαι εδώ και 5 χρόνια έτσι , έχει γίνει χόμπι πλέον σαπούνια μηχανές ψάχνω στα παλιατζίδικα …
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.804
Πόντοι
3.385
Κάποτε ξυριζόμουν με κρέμα ξυρίσματος (ήταν σε σωληνάρια όπως οι οδοντόκρεμες), που έβαζες το πινέλο και έκανε αφρό και μετά με ξυραφάκι, είχαν αρχίσει στο μεταξύ να βγαίνουν οι αφροί ξυρίσματος και αντικατέστησαν ουσιαστικά τις κρέμες.
Ένα μεγάλο διάστημα ξυριζόμουν με μηχανή, γλίτωνες τα κοψίματα αλλά νομίζω ότι ''έσπαγε'' το πρόσωπο.
Τώρα πλέον αφρός, δε νομίζω ότι θα ξαναγύριζα στο κλασικό πινέλο.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.200
Like
1.862
Πόντοι
216
Κάποτε ξυριζόμουν με κρέμα ξυρίσματος (ήταν σε σωληνάρια όπως οι οδοντόκρεμες), που έβαζες το πινέλο και έκανε αφρό και μετά με ξυραφάκι, είχαν αρχίσει στο μεταξύ να βγαίνουν οι αφροί ξυρίσματος και αντικατέστησαν ουσιαστικά τις κρέμες.
Ένα μεγάλο διάστημα ξυριζόμουν με μηχανή, γλίτωνες τα κοψίματα αλλά νομίζω ότι ''έσπαγε'' το πρόσωπο.
Τώρα πλέον αφρός, δε νομίζω ότι θα ξαναγύριζα στο κλασικό πινέλο.
Τι εννοείς "έσπαγε";
Μιλάς για ηλεκτρική μηχανή;
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.804
Πόντοι
3.385
Τι εννοείς "έσπαγε";
Μιλάς για ηλεκτρική μηχανή;
Ηλεκτρική εννοώ, σα να μου το τσίτωνε και μετά να ζάρωνε. Ίσως και να ήταν ιδέα μου, τότε κάπνιζα, μετά το τσιγάρο όλα ήταν καλύτερα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.200
Like
1.862
Πόντοι
216
Πάντως μετά το ξύρισμα με μηχανή και μονή λεπίδα, το δέρμα έχει αλλάξει προς το καλύτερο.
Δεν υπάρχει ερεθισμός πουθενά.
Το όλο ζήτημα είναι να έχεις χρόνο να ασχοληθείς και να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.
Δεν είναι όλες οι μηχανές και λεπίδες ίδιες.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.391
Κριτικές
10
Like
2.804
Πόντοι
3.385
Πάντως μετά το ξύρισμα με μηχανή και μονή λεπίδα, το δέρμα έχει αλλάξει προς το καλύτερο.
Δεν υπάρχει ερεθισμός πουθενά.
Το όλο ζήτημα είναι να έχεις χρόνο να ασχοληθείς και να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.
Δεν είναι όλες οι μηχανές και λεπίδες ίδιες.
Ίσως να είναι όπως το λες, ίσως να ήταν κακή επιλογή μηχανής, την έχω σταματήσει 15 χρόνια πλέον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom