Νέα

Ελληνικός Στρατός και Αλητεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα FanisChristo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
869
Like
1.334
Πόντοι
206
Είχα πιάσει την βάση για την Σ.Μ.Υ.Ν.αλλα δεν την είχα δηλώσει...δεν με ενδιέφερε να είμαι στα κύματα της θάλασσας μέχρι να βγω στην σύνταξη.
Δεν το μετάνιωσα ΠΟΤΕ...ούτε καν όταν ήμουν άνεργος .

Καλά και εγώ με θάλασσα μακρυά. Πλάτσα πλούτσα τα πόδια και έξω.

Αλλά δε θα με χάλαγε ο ΣΞ και η Αεροπορία. Ειδικά το δεύτερο είναι άλλο πράγμα. Άλλη φιλοσοφία εντελώς. Έχω φίλο από ΣΤΥΑ ο οποίος ασχολείται με τις κτιριακές υποδομές της ΠΑ. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά στρατιώτη ΔΕΝ τον λες.

Γενικά όμως πέραν του σταθερού οικονομικού και της συνεχούς προαγωγής έστω και στα 7 χρόνια που έχουν οι Υπαξιωματικοί έχεις ευκαιρίες εξέλιξης αν το θες. Πχ επιπλέον πανεπιστήμιο, μεταπτυχιακό κτλ. Αυτά δεν περνάνε στο ντούκου. Άλλο είναι να είσαι "ντουγάνι" με σκέτη ΣΜΥ και άλλο να έχεις ένα μεταπτυχιακό.

Σήμερα όπως καταντήσαμε σαν χώρα τα πράγματα είναι πολύ σκατά. Έλλειψη αξιοκρατίας και αν δεν ματώσεις δεν προάγεσαι. Τουλάχιστον στο Στρατό μόνο οι πολύ υψηλές θέσεις είναι κομματικές. Οι "μικροί" τρώνε σκατό αλλά το τρώνε όλοι μαζί.
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.723
Κριτικές
25
Like
10.079
Πόντοι
4.746
Δεν μπορεί για ψύλλου πήδημα να σαλταρε έτσι...
οταν σου εχουν κανει τα αρχιδια να τοσα χρονια λογικο και επομενο να τα κανεις πουτανα
υνηθως αυτοί που μπαίνουν εκεί δεν μπορούν να διεκδικήσουν τίποτα καλύτερο.

Εκει μπαινεις συνειδητα το πρωτο για μενα ειναι η αγαπη για την πατριδα τελος δεν πας για καριερα οπως καραβανια τυπου Φλωρου η Αποστολακη
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.723
Κριτικές
25
Like
10.079
Πόντοι
4.746
Εδω δεν αντεχουν τα φλωρια δωδεκα μηνες στο στρατο μαμα μπαμπα παρε με απο εδω .
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
20.013
Κριτικές
8
Like
26.729
Πόντοι
6.536
Τυπου Ισραηλ τουλαχιστον να ηταν οι περισσοτερες επιτελικες σε γραφεια εχουν ολα τα κωλοβυσματα στο ΓΕΣ .Αν ημουν κυβερνηση θητεια Ειδικες δυναμεις δυο χρονια οποιος γουσταρει παει και ολοι οι υπολοιποι δεκαπεντε μηνες νησια Εβρος και οι γυναικες γραφεια Νοσοκομεια κλπ τελος
:hi::hi::hi::hi:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.433
Κριτικές
62
Like
41.165
Πόντοι
8.530
οταν σου εχουν κανει τα αρχιδια να τοσα χρονια λογικο και επομενο να τα κανεις πουτανα


Εκει μπαινεις συνειδητα το πρωτο για μενα ειναι η αγαπη για την πατριδα τελος δεν πας για καριερα οπως καραβανια τυπου Φλωρου η Αποστολακη
Ο Φλώρος και ο Αποστολάκης είναι από Σ.Σ.Ε.
Όλοι σχεδόν οι Ε.Π.Υ.και ΕΠ.ΟΠ.πανε εκεί με προοπτική να μείνουν για καριέρα.Στην.πορεια κάποιοι βλέπουν ότι δεν τους πάει αυτό και μόνο τότε φεύγουν...ποιος έχει περιθώριο να ψάχνει για δουλειά στον ιδ.τομεα;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.433
Κριτικές
62
Like
41.165
Πόντοι
8.530
Τυπου Ισραηλ τουλαχιστον να ηταν οι περισσοτερες επιτελικες σε γραφεια εχουν ολα τα κωλοβυσματα στο ΓΕΣ .Αν ημουν κυβερνηση θητεια Ειδικες δυναμεις δυο χρονια οποιος γουσταρει παει και ολοι οι υπολοιποι δεκαπεντε μηνες νησια Εβρος και οι γυναικες γραφεια Νοσοκομεια κλπ τελος
Η θητεία πρέπει να είναι το λιγότερο 18 μήνες.
Αντιρρησίες συνείδησης κτλ διπλάσια άοπλη θητεία ως λαντζιερηδες σε χώρους λαθρομεταναστών και όχι σε εφορίες και άλλες δημόσιες υπηρεσίες .
 

michaele

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2011
Μηνύματα
1.303
Like
827
Πόντοι
96
Σκηνικό από την αντίθετη. Ήμουν στο 1ο γραφείο και μου έφεραν ένα τύπο μια σειρά μετά. Το παλικάρι φαινόταν ότι δεν του έκοβε και πολύ. Μου έκανε τρομερή εντύπωση καθώς και ο Διοικητής αλλά και ο Αξιωματικός ήταν πολύ ψείρες και ήθελαν να έχουν τα πάντα στην "πένα". Το παλικαράκι είπε πως ο πατέρας του ήταν προμηθευτής σχεδόν σε όλη την ευθύνη της Στρατιάς. Αλλά τον έβλεπες ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Λίγο βραδύνους. Κάποια στιγμή ανακαλύπτει ότι μπορούσε να κάνει μειωμένη θητεία και μάλιστα να φύγει ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. Αντί να εξαφανιστεί σκεφτόταν ότι δεν ήθελε να μας "κρεμάσει". Ήθελε να καθίσει λίγες μέρες ακόμη μέχρι να βρούμε αντικαταστάτη. Εγώ τον παρακίνησα ώστε να πάει να κάνει τα χαρτιά του την ίδια μέρα.
Τίμιος όμως.
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.723
Κριτικές
25
Like
10.079
Πόντοι
4.746
Ο Φλώρος και ο Αποστολάκης είναι από Σ.Σ.Ε.
Όλοι σχεδόν οι Ε.Π.Υ.και ΕΠ.ΟΠ.πανε εκεί με προοπτική να μείνουν για καριέρα.Στην.πορεια κάποιοι βλέπουν ότι δεν τους πάει αυτό και μόνο τότε φεύγουν...ποιος έχει περιθώριο να ψάχνει για δουλειά στον ιδ.τομεα;
ναι καριερια με βαθμο ανθυπασπιστη το ανωτερο τι να λεμε ουσιαστικα δεν μετραει ο βαθμος ειναι για τον μισθο και μονο αιντε να φτασεις το 1300 ποσο να φτασεις ;; και αυτη η δουλεια δεν πληρωνεται .Το μονο που μετραγε ηταν η βατραχοπουλαδα τελος .Καριερα στο στρατο κανουν οι παραγωγικες στρατιωτικες σχολες Ευελπιδων και οχι ολοι παραδειγμα Αποστολακης, Μανωλακος κλπ μπαινουν εξι ωρα το πρωι και φευγουν εντεκα το βραδυ απο το στρατοπεδο
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.084
Like
11.736
Πόντοι
3.656
Αν έκαναν οι γυναίκες υποχρεωτικό στρατό τι διαφορά θα είχε για το στράτευμα?

Δηλαδή πέραν από το ότι θα γεμίσουν μερικές θέσεις γραφείου κλπ....ποιο θα ήταν το χρηματικό κόστος για τον στρατό για να στελεχώσει το διπλάσιο δυναμικό?

Και αφού θέλουν κάποιοι ίση μεταχείριση και για τις γυναίκες πως είναι ίση μεταχείριση εγώ να κάνω πύλη μέσα στο χιόνι και η γυναίκα να κάνει μόνο θαλαμοφύλακας?

Πάντως στην ευελπίδων αν τις δει κανείς...(που έχουν πάει από επιλογή) μια χαρά και καλύτερες από τους άντρες είναι

απλά κάνουν πολλά σκουπίδια :confused::confused::confused::confused:
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
869
Like
1.334
Πόντοι
206
Ο Φλώρος και ο Αποστολάκης είναι από Σ.Σ.Ε.
Όλοι σχεδόν οι Ε.Π.Υ.και ΕΠ.ΟΠ.πανε εκεί με προοπτική να μείνουν για καριέρα.Στην.πορεια κάποιοι βλέπουν ότι δεν τους πάει αυτό και μόνο τότε φεύγουν...ποιος έχει περιθώριο να ψάχνει για δουλειά στον ιδ.τομεα;

Γι' αυτούς δεν υπάρχει καριέρα. Είναι κυριολεκτικά καραβανάδες. 7 χρόνια σε κάθε βαθμό. Και δεν ξέρω το κατά πόσο μπορούν να πηδήξουν κάποια χρόνια λόγω σπουδών. Από την άλλη οι Υπαξιωματικοί επειδή είναι από παραγωγικές σχολές έχουν άλλη εξέλιξη. Σαν να λέμε απόφοιτοι ΤΕΙ. Και νομίζω πως αν πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο γίνονται κατευθείαν αξιωματικοί Ανθυπολοχαγοί. Τουλάχιστον αυτό είχε συμβεί με έναν τέτοιο το 2009 που ήμουν φαντάρος.

Χοντρικά τότε που ήμουν εγώ ίσχυε το εξής.

ΕΠΟΠ 18 χρονών
ΕΠΟΠ ΔΕΚΑΝΕΑΣ 25 χρονών
ΕΠΟΠ ΛΟΧΙΑΣ 32 χρονών
ΕΠΟΠ ΕΠΙΛΟΧΙΑΣ 39 χρονών

ΣΜΥ 21 χρονών
ΣΜΥ ΕΠΙΛΟΧΙΑΣ 24 χρονών
ΣΜΥ ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ 31 χρονών
ΣΜΥ ΑΝΘΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ 38 χρονών

Καμία σχέση στην εξέλιξη.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.433
Κριτικές
62
Like
41.165
Πόντοι
8.530
ναι καριερια με βαθμο ανθυπασπιστη το ανωτερο τι να λεμε ουσιαστικα δεν μετραει ο βαθμος ειναι για τον μισθο και μονο αιντε να φτασεις το 1300 ποσο να φτασεις ;; και αυτη η δουλεια δεν πληρωνεται .Το μονο που μετραγε ηταν η βατραχοπουλαδα τελος .Καριερα στο στρατο κανουν οι παραγωγικες στρατιωτικες σχολες Ευελπιδων και οχι ολοι παραδειγμα Αποστολακης, Μανωλακος κλπ μπαινουν εξι ωρα το πρωι και φευγουν εντεκα το βραδυ απο το στρατοπεδο
Με τέτοια ωράρια οικογένεια δεν κρατιέται...
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.528
Like
4.810
Πόντοι
1.706
Ο Φλώρος και ο Αποστολάκης είναι από Σ.Σ.Ε.
Όλοι σχεδόν οι Ε.Π.Υ.και ΕΠ.ΟΠ.πανε εκεί με προοπτική να μείνουν για καριέρα.Στην.πορεια κάποιοι βλέπουν ότι δεν τους πάει αυτό και μόνο τότε φεύγουν...ποιος έχει περιθώριο να ψάχνει για δουλειά στον ιδ.τομεα;
Ο Αποστολάκης είναι της ΣΝΔ.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.528
Like
4.810
Πόντοι
1.706
Αν έκαναν οι γυναίκες υποχρεωτικό στρατό τι διαφορά θα είχε για το στράτευμα?

Δηλαδή πέραν από το ότι θα γεμίσουν μερικές θέσεις γραφείου κλπ....ποιο θα ήταν το χρηματικό κόστος για τον στρατό για να στελεχώσει το διπλάσιο δυναμικό?

Και αφού θέλουν κάποιοι ίση μεταχείριση και για τις γυναίκες πως είναι ίση μεταχείριση εγώ να κάνω πύλη μέσα στο χιόνι και η γυναίκα να κάνει μόνο θαλαμοφύλακας?

Πάντως στην ευελπίδων αν τις δει κανείς...(που έχουν πάει από επιλογή) μια χαρά και καλύτερες από τους άντρες είναι

απλά κάνουν πολλά σκουπίδια :confused::confused::confused::confused:
Σε μια χώρα με σοβαρό πρόβλημα λειψανδρίας θα ειχες καλύτερη επάνδρωση μονάδων εκστρατείας
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.084
Like
11.736
Πόντοι
3.656
Σε μια χώρα με σοβαρό πρόβλημα λειψανδρίας θα ειχες καλύτερη επάνδρωση μονάδων εκστρατείας
Μα δεν είπε αυτό....

είπε να στελεχώσουν γραφεία του γεεθα για να μην πηγαίνουν τα βύσματα. Δεν θα πάνε οι γυναίκες σε θέσεις σε μονάδες εκστρατείας

Πιο καλά θα ήταν να είχαμε μισθοφορικό στρατό όπως έχει η Αμερική.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.528
Like
4.810
Πόντοι
1.706
Μα δεν είπε αυτό....

είπε να στελεχώσουν γραφεία του γεεθα για να μην πηγαίνουν τα βύσματα. Δεν θα πάνε οι γυναίκες σε θέσεις σε μονάδες εκστρατείας

Πιο καλά θα ήταν να είχαμε μισθοφορικό στρατό όπως έχει η Αμερική.
Μα εννοείται ότι αυτό θα κάνουν. Γραφεία και βοηθητικές εργασίες μόνο γυναίκες. Οι άντρες μάχιμες ειδικότητες και ολοι σε μάχιμες μονάδες. Ακόμα και οι Ι4 βοηθητικοί σε μάχιμες μονάδες. Οπότε θα αυξηθεί το ποσοστό επάνδρωσης σε κρίσιμες μονάδες. Και αν υπάρχουν γυναίκες να επιθυμούν μάχιμη ειδικότητα ευπρόσδεκτες.
 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
252
Like
255
Πόντοι
1
Εγώ πάντως θα ήθελα να γίνω μόνιμος εποπ, να ζεις σε διαφορετικό νησί κάθε 2 χρόνια, να έχεις χαλαρή δουλειά, πχ απόψε σκοπιά, αύριο ρεπό, ωράριο 8 με 2 δεν είναι άσχημα, πουλάς και μούρη στις ελλεεινιδες ότι είσαι κόμμαντο και εχεις πολεμήσει θα τσιμπήσει καμία ελλεεινιδα μακαρι να ειχα γίνει εποπ παρακαλούσαν πριν δέκα χρόνια να πας και εγώ δεν ηθελα φάτε ιδιωτικό τομέα τωρα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.084
Like
11.736
Πόντοι
3.656
Μα εννοείται ότι αυτό θα κάνουν. Γραφεία και βοηθητικές εργασίες μόνο γυναίκες. Οι άντρες μάχιμες ειδικότητες και ολοι σε μάχιμες μονάδες. Ακόμα και οι Ι4 βοηθητικοί σε μάχιμες μονάδες. Οπότε θα αυξηθεί το ποσοστό επάνδρωσης σε κρίσιμες μονάδες. Και αν υπάρχουν γυναίκες να επιθυμούν μάχιμη ειδικότητα ευπρόσδεκτες.
Γιατί τώρα σε περίπτωση επιστράτευσης τι θα γίνει? Δε θα γεμίσουν οι μάχιμες μονάδες? θα γεμίσουν.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνεται υποχρεωτική θητεία με σοβαρή εκπαίδευση για όλους (τους άντρες) και για τα υπόλοιπα να υπάρχει και μισθοφορικός στρατός που θα γίνει σοβαρή δουλειά.

Έτσι και αλλιώς σε περίπτωση πραγματικής σύρραξης μόνοι οι ειδικές δυνάμεις θεωρούνται μάχιμοι...το ότι ρίξαμε 5 βολές και κάναμε μισό πυρ και κίνηση δεν μας καθιστά μάχιμους.

Για να καθαρίζουμε πατάτες όλοι καλοί είμαστε.....cannon fodder θα είμαστε
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.528
Like
4.810
Πόντοι
1.706
Γιατί τώρα σε περίπτωση επιστράτευσης τι θα γίνει? Δε θα γεμίσουν οι μάχιμες μονάδες? θα γεμίσουν.

Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνεται υποχρεωτική θητεία με σοβαρή εκπαίδευση για όλους (τους άντρες) και για τα υπόλοιπα να υπάρχει και μισθοφορικός στρατός που θα γίνει σοβαρή δουλειά.

Έτσι και αλλιώς σε περίπτωση πραγματικής σύρραξης μόνοι οι ειδικές δυνάμεις θεωρούνται μάχιμοι...το ότι ρίξαμε 5 βολές και κάναμε μισό πυρ και κίνηση δεν μας καθιστά μάχιμους.

Για να καθαρίζουμε πατάτες όλοι καλοί είμαστε.....cannon fodder θα είμαστε
Ώσπου να γεμίσουν γαμηθηκες. Το ζητούμενο να είναι γεμάτες πριν το μπαμ.
Εξαρτάται τι ειδικότητα είχες. Δεν είναι μόνο οι καταδρομείς μάχιμοι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.084
Like
11.736
Πόντοι
3.656
Ώσπου να γεμίσουν γαμηθηκες. Το ζητούμενο να είναι γεμάτες πριν το μπαμ.
Εξαρτάται τι ειδικότητα είχες. Δεν είναι μόνο οι καταδρομείς μάχιμοι.
Άντρες γυναίκες έφεδροι θα είναι...θα γεμίσουν οι μονάδες με τον ίδιο ρυθμό που θα γέμιζαν και μόνο με άντρες.

Εξαρτάται με το πως ορίζεις το μάχιμοι.....

εγώ μιλάω για σωστά εκπαιδευμένους με τον εξοπλισμό και το ''επάγγελμα'' του οπλίτη γενικότερα...ψυχολογικά και σωματικά.

Και οι μόνιμοι αξιωματικοί μπορεί να είναι μάχιμοι.....σχεδόν κανένας έφεδρος δεν είναι όμως.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom