Νέα

Άνδρες δημόσιοι υπάλληλοι και σχέσεις με γυναίκες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 854
  • Εμφανίσεις 62K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
601
Like
1.275
Πόντοι
206
Λοιπον για το θεμα μιζέριας δεν παιζει ρολο η δουλεια σου αλλα πως εισαι και σαν ανθρωπος.
Εχω φιλο ιδιωτικο υπάλληλο που δουλευει σε αποθηκη με 700ευρω και εχει πηδηξει τις μισες απο το εργοστάσιο,
δεν ειναι ιδιαιτερα ομορφος αλλα αν κατσεις μαζι του για καφε θα θελεις να σε πηδηξει και εσενα ο τυπος το εχει!
Απο την αλλη ξερω συμβολαιογραφο με πολλα πολλα λεφτα που την την πεφτουν γκομενες και μετα απο μια ωρα μαζι του
θελουν να σηκωθουν να φυγουν και δεν του λενε ουτε γεια στον δρομο γιατι πολυ απλά ειναι τσιπις και λεει εξυπναδες.
Τωρα για τους δημόσιους τα λεφτα ειναι λίγα, το αν εισαι η οχι ομως μιζερος ειναι δικο σου θεμα.
Δημόσιος ειναι και ενας μπάτσος της ΔΙΑΣ αλλα πηδάνε χωρις αυριο ή τα παιδια απο τα ΟΠΚΕ που παλι πηδανε σαν τρελοι.
Δημόσιος ειναι και ενας δικαστικος που τσιμπαει και καλα λεφτα και εχει αιγλη και οι γκομενες τους θελουν σαν τρελες.
Με λίγα λόγια υπάρχουν δημόσιοι και δημοσιοι οπως και ιδιωτικοι και ιδιωτικοι υπάλληλοι, ο ανθρωπος και οχι το επαγγελμα σε κανει μιζερο ή οχι.
Προσωπικά εχω περάσει και απο τον ιδιωτικο τομεα με πολυ καλοπληρωμενη δουλεια και τωρα στο Δημόσιο που ειμαι με οχι και τοσο καλοπληρωμενη δουλεια τρωω γκομενες μονο οταν εγω τα εχω βρει με τον εαυτο μου και ειμαι σε περιοδο που νοιωθω ομορφος με εμενα! Οταν δεν εχω αγχος και στρες ή κουραση ψυχολογικη (γιατι δεν ειναι μονο η σωματικη)
Ολα αυτα λοιπον μετράνε και οι γκομενες ειναι σαν τα σκυλια το μυριζουν. Τωρα αν τρωω γκομενες απο το πανω ραφι; Η αλήθεια ειναι πως ποτε μου δεν ετρωγα
τοπ γκομενες και ελαχιστες ειναι αυτες που ηταν τοπ και τις ετρωγα, αλλα σε αυτο δεν παιζει ρολο μονο το επαγγελμα αλλα και εσυ! Οποτε λοιπον εκανα γυμναστηριο και πραγματικα προσεχα τον εαυτο μου ετρωγα καλα και ομορφα μουνια, οταν αφηνα τον εαυτο μου οχι..
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.554
Κριτικές
21
Like
10.126
Πόντοι
3.346
εγώ πάντως, δεν βλέπω και πολλούς μιζερους δ.υ.
οι περισσοτεροι, έχουν τον σίγουρο μισθό τους και παράλληλα κάνει ο καθένας ότι παραπάνω μπορεί, κάποιο συμπλήρωμα εισοδήματος ή κανονική δεύτερη δουλειά.
Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος, βάση νόμου απαγορεύεται να ασκείς δεύτερο επάγγελμα νόμιμα, εκτός αν εισπράττεις παθητικό εισόδημα από ενοίκια ή ασχολείσαι με το χρηματιστήριο (ή εργάζεσαι κάπου μαύρα).
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
601
Like
1.275
Πόντοι
206
Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος, βάση νόμου απαγορεύεται να ασκείς δεύτερο επάγγελμα νόμιμα, εκτός αν εισπράττεις παθητικό εισόδημα από ενοίκια ή ασχολείσαι με το χρηματιστήριο (ή εργάζεσαι κάπου μαύρα).
Φιλε μου μια χαρα μπορεις να κανεις δευτερη εργασια νομιμα με αδεια ασκησεως ιδιωτικου εργου.
Υπάρχουν ομως καποιοι περιορισμοι π.χ. το εισοδημα σου απο την δευτερη δουλεια να μην ειναι μεγαλυτερο απο την πρωτη
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.554
Κριτικές
21
Like
10.126
Πόντοι
3.346
Φιλε μου μια χαρα μπορεις να κανεις δευτερη εργασια νομιμα με αδεια ασκησεως ιδιωτικου εργου.
Υπάρχουν ομως καποιοι περιορισμοι π.χ. το εισοδημα σου απο την δευτερη δουλεια να μην ειναι μεγαλυτερο απο την πρωτη
Εμένα συγγενής μου συνταξιοδοτημένος καθηγητής λυκείου και γνωστός μου αστυνομικός μου έχουν πει αυτό που προανέφερα. Τώρα αν με δουλεύουν ή έχουν ελλιπείς γνώσεις δεν το γνωρίζω....
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
601
Like
1.275
Πόντοι
206
Εμένα συγγενής μου συνταξιοδοτημένος καθηγητής λυκείου και γνωστός μου αστυνομικός μου έχουν πει αυτό που προανέφερα. Τώρα αν με δουλεύουν ή έχουν ελλιπείς γνώσεις δεν το γνωρίζω....
Αν ειναι συνταξιουχος δεν μπορεις. Παλιοτερα δνε μπορούσες μετα τα μνημονια ομως υπήρξε νομοθετική ρύθμιση επειδη κοπηκε περίπου το 60% του μισθου!
Σκέψου οι καθηγητες νομιμα δουλευουν σε ΙΕΚ, τωρα για τους αστυνομικους ειναι ισως λιγο πιο δυσκολο να τους δωσουν γιατι πρέπει η ιδιοτητα της πρωινης δουλειας να μην σχετίζεται με την ιδιοτητα της δευτερης.
Παρόλα αυτα γιατι να δουλεψεις νομιμα ειναι το ερωτημα; :P
Ειδικα αν εισαι αστυνομικος μαχιμος εχεις πολλα τυχερα π.χ. δεν ξερω καμια γυναικα αστυνομικου να μην δουλευει και αν ειναι σε ιδιωτικη εταιρεια σιγουρα παιρνει λιγο παραπανω απο τις αλλες που δουλευουν εκει με τα ιδια προσοντα!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.435
Κριτικές
18
Like
16.757
Πόντοι
4.546
Εμένα συγγενής μου συνταξιοδοτημένος καθηγητής λυκείου και γνωστός μου αστυνομικός μου έχουν πει αυτό που προανέφερα. Τώρα αν με δουλεύουν ή έχουν ελλιπείς γνώσεις δεν το γνωρίζω....
Παίρνουν άδεια από την υπηρεσία τους πάρα πολλοί, για δεύτερη νόμιμη εργασία.

Αυτό που ξέρω, είναι ότι δυστυχώς, από υπηρεσία σε υπηρεσία, διαφέρουν τα προγνωστικά, αν θα πάρεις την άδεια ή αν θέλουν να σε βοηθήσουν.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.554
Κριτικές
21
Like
10.126
Πόντοι
3.346
Παίρνουν άδεια από την υπηρεσία τους πάρα πολλοί, για δεύτερη νόμιμη εργασία.

Αυτό που ξέρω, είναι ότι δυστυχώς, από υπηρεσία σε υπηρεσία, διαφέρουν τα προγνωστικά, αν θα πάρεις την άδεια ή αν θέλουν να σε βοηθήσουν.
Εξαρτάται αν θα θέλουν να σε καλύψουν οι συνάδελφοι. Επίσης, η δεύτερα νόμιμη εργασία, αν ασκείται, θα γίνεται ανεξάρτητα την άδεια. Υποτίθεται ότι κάνεις 2 δουλειές, ακριβώς όπως στον ιδιωτικό. Όμως, αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο επιτρέπεται νομικά, μιας και η δουλειά του αστυνόμου είναι ιδιαίτερη...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.703
Κριτικές
62
Like
41.533
Πόντοι
8.530
Ακόμα και εκείνοι που δουλεύουν πολλές ώρες, δεν είναι όλο τον χρόνο /24 ώρες, υπάρχουν ημέρες για βόλτα, ψώνια, διασκέδαση.

Μιζέρια είναι να μένεις στο σπίτι επειδή δεν έχεις χρήματα αντί να βγεις βόλτα , να μην μπορείς να ψωνίσεις αυτό που θες στο σούπερ μάρκετ, να σκέφτεσαι το ενοίκιο και τους λογαριασμούς σε σημείο εμμονής και ποιος θα σε δανείσει.

Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να το αναλύουμε, ο καθένας ότι γουστάρει και όπως στρώσει.

Χρόνια πολλά και υγεία.
Πες το αυτό σε φίλο μου σεκιούριτι που κάνει δεύτερη δουλειά μαύρα και ίσα ίσα ξεκουράζεται από την μια δουλειά για να πάει στην άλλη....σιγά μην αγοράζει και μετοχές και κάνα σκάφος αναψυχής με τα έξτρα λεφτά που βγάζει...ακούς εκεί ψώνια,διαδκεδαση κτλ...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Παίρνουν άδεια από την υπηρεσία τους πάρα πολλοί, για δεύτερη νόμιμη εργασία.

Αυτό που ξέρω, είναι ότι δυστυχώς, από υπηρεσία σε υπηρεσία, διαφέρουν τα προγνωστικά, αν θα πάρεις την άδεια ή αν θέλουν να σε βοηθήσουν.
Αληθές...είναι διευθυντικό δικαίωμα η χορήγηση σχετικής άδειας.
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
601
Like
1.275
Πόντοι
206
Πες το αυτό σε φίλο μου σεκιούριτι που κάνει δεύτερη δουλειά μαύρα και ίσα ίσα ξεκουράζεται από την μια δουλειά για να πάει στην άλλη....σιγά μην αγοράζει και μετοχές και κάνα σκάφος αναψυχής με τα έξτρα λεφτά που βγάζει...ακούς εκεί ψώνια,διαδκεδαση κτλ...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Αληθές...είναι διευθυντικό δικαίωμα η χορήγηση σχετικής άδειας.

Πες το αυτό σε φίλο μου σεκιούριτι που κάνει δεύτερη δουλειά μαύρα και ίσα ίσα ξεκουράζεται από την μια δουλειά για να πάει στην άλλη....σιγά μην αγοράζει και μετοχές και κάνα σκάφος αναψυχής με τα έξτρα λεφτά που βγάζει...ακούς εκεί ψώνια,διαδκεδαση κτλ...
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Αληθές...είναι διευθυντικό δικαίωμα η χορήγηση σχετικής άδειας.

Ολοι μας εχουμε τα προβληματα μας, αλλα σοβαρα τωρα δεν θα βρεις χρονο για να πας μια βολτα ή να ψωνισεις; Τοτε φιλε μου δεν σου φταίει η δουλεια ειναι μιζερος απλα το ριχνει εκει..
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.554
Κριτικές
21
Like
10.126
Πόντοι
3.346
Αν ειναι συνταξιουχος δεν μπορεις. Παλιοτερα δνε μπορούσες μετα τα μνημονια ομως υπήρξε νομοθετική ρύθμιση επειδη κοπηκε περίπου το 60% του μισθου!
Σκέψου οι καθηγητες νομιμα δουλευουν σε ΙΕΚ, τωρα για τους αστυνομικους ειναι ισως λιγο πιο δυσκολο να τους δωσουν γιατι πρέπει η ιδιοτητα της πρωινης δουλειας να μην σχετίζεται με την ιδιοτητα της δευτερης.
Παρόλα αυτα γιατι να δουλεψεις νομιμα ειναι το ερωτημα; :P
Ειδικα αν εισαι αστυνομικος μαχιμος εχεις πολλα τυχερα π.χ. δεν ξερω καμια γυναικα αστυνομικου να μην δουλευει και αν ειναι σε ιδιωτικη εταιρεια σιγουρα παιρνει λιγο παραπανω απο τις αλλες που δουλευουν εκει με τα ιδια προσοντα!
Αν είσαι συνταξιούχος και εργάζεσαι, το κράτος σου παρακρατεί το 30 με 40% της σύνταξής σου. Αυτό ισχύει αν έχεις συνταξιοδοτηθεί από ιδιωτικό τομέα. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται με τον ίδιο τρόπο και στο Δημόσιο.
Οι μάχιμοι αστυνομικοί είναι συνήθως στα ΟΠΚΕ ή στα ΜΑΤ. Όλοι οι άλλοι είναι απλοί άνθρωποι, πάνε, κάνουν την υπηρεσία τους ήσυχα και ωραία, λαμβάνουν τον μισθό τους και πάνε σπίτι τους. Τώρα αν είσαι μπλεγμένος με τη νύχτα εκεί αλλάζει το πράγμα....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.703
Κριτικές
62
Like
41.533
Πόντοι
8.530
Ολοι μας εχουμε τα προβληματα μας, αλλα σοβαρα τωρα δεν θα βρεις χρονο για να πας μια βολτα ή να ψωνισεις; Τοτε φιλε μου δεν σου φταίει η δουλεια ειναι μιζερος απλα το ριχνει εκει..
Δεν έχει χρόνο...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.703
Κριτικές
62
Like
41.533
Πόντοι
8.530
Αν είσαι συνταξιούχος και εργάζεσαι, το κράτος σου παρακρατεί το 30 με 40% της σύνταξής σου. Αυτό ισχύει αν έχεις συνταξιοδοτηθεί από ιδιωτικό τομέα. Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται με τον ίδιο τρόπο και στο Δημόσιο.
Οι μάχιμοι αστυνομικοί είναι συνήθως στα ΟΠΚΕ ή στα ΜΑΤ. Όλοι οι άλλοι είναι απλοί άνθρωποι, πάνε, κάνουν την υπηρεσία τους ήσυχα και ωραία, λαμβάνουν τον μισθό τους και πάνε σπίτι τους. Τώρα αν είσαι μπλεγμένος με τη νύχτα εκεί αλλάζει το πράγμα....
Παλιότερα έπαιρνε 30-40% της σύνταξης αν ταυτόχρονα εργαζόταν ενώ τώρα το κράτος παρακρατα το ίδιο ποσοστό...τώρα πλέον συμφέρει.
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
601
Like
1.275
Πόντοι
206
Καταλαβαινω τι λες η δευτερη δουλεια ειναι τοσο απαιτητικη σε χρονο οσο και η πρωτη; Λογικα οχι.. Δεν μπορει να παρει μια αδεια; Μπορει..
Καταλαβαινω τι θελω να μου πεις αλλα πιστεψε με ημουν παλια και εγω σε ενα παρομοιο μουντ ολα με εφταιγαν εκτος απο εμενα.. Στην τελικη αφηνεις την δευτερη δουλεια και ΖΕΙΣ! Δεν ηρθαμε στον κοσμο για να πληρωνουμε λογαριασμους μονο
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.703
Κριτικές
62
Like
41.533
Πόντοι
8.530
Καταλαβαινω τι λες η δευτερη δουλεια ειναι τοσο απαιτητικη σε χρονο οσο και η πρωτη; Λογικα οχι.. Δεν μπορει να παρει μια αδεια; Μπορει..
Καταλαβαινω τι θελω να μου πεις αλλα πιστεψε με ημουν παλια και εγω σε ενα παρομοιο μουντ ολα με εφταιγαν εκτος απο εμενα.. Στην τελικη αφηνεις την δευτερη δουλεια και ΖΕΙΣ! Δεν ηρθαμε στον κοσμο για να πληρωνουμε λογαριασμους μονο
Το μόνο που παρηγορεί τον φίλο μου είναι ότι αυτό θα είναι προσωρινό...έχει οικογένεια που πρέπει να συντηρήσει και μαζί με το μισθό της συζυγου δεν βγαίνει να πληρώσει φροντιστήρια και λοιπά παρελκόμενα...
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.741
Πόντοι
2.306
Εμένα ένας φίλος μου γιατρός μου έχει πει ότι στους δημοσίους υπαλλήλους παρουσιάζεται το φαινόμενο τους μεγαλώνουν πολύ τα αρχίδια.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.435
Κριτικές
18
Like
16.757
Πόντοι
4.546
Εμένα ένας φίλος μου γιατρός μου έχει πει ότι στους δημοσίους υπαλλήλους παρουσιάζεται το φαινόμενο τους μεγαλώνουν πολύ τα αρχίδια.
Ο γιατρός δημόσιος ή ιδιώτης;
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.033
Πόντοι
96
Μπατσοι και πυροσβεστες εχουν παντα γκομενες,απο την αλλη οσοι δουλευον σε δημους ειναι ολοι μακροχρονια μπακουρια,απο οτι εχω δει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom