Νέα

Πού θα επενδύατε 300Κ ευρώ;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Nemo 37

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2021
Μηνύματα
3.031
Like
26.488
Πόντοι
4.656
Πρώτη ιδέα-Αγοραζω χρυσό σε λίρα, δολάριο (όχι δεν είναι μαλακία ψάξτε το υπάρχει δολάριο σέ χρυσό)και μικρή πλάκα και εφόσον είμαι καλυμμένος από ανάγκες(γιατί το αρχικο κονσεπτ είναι να μην τα έχω ανάγκη γενικά για ξοδεμα για βιοπορισμό)τα φυλάω κοντά στο θερμοσιφωνο.Οταν σκάσει το μπαμ, φεύγω με τις λίρε και ότι άλλο και πάω για το χωριό.Εκει ΔΕΝ θάβω το χρυσό,τον χτίζω συγκεκριμένα κοντά στο τζάκι η στη ξυλόσομπα,τα <θάβω> σε τοίχο,όχι κάπου έξω η σε χώμα γενικά ωπος σε γλάστρα. Οταν τελειώσει η αναμπουμπουλα που ζούμε τότε κοιτάω πως να τα επενδύσω,όταν θα έχω τις κατάλληλες ευκαιρίες διότι μετά τη καταιγίδα πάντα καλυτερεύει ο καιρός,αν με εννοείτε και με χαμηλό προφίλ σε ότι και αν κάνω.
Δεύτερη ιδέα-Αν έχω 300 χιλιάρικα στην άκρη ξεκινάω εκτός Ελλάδας και εκτός Ευρώπης το ο-τι-δη-πο-τε γιατί πάμε για καραμπινατο μπαμ.Εκει πάω η νότια Αφρική η κάπου Αυστραλία,αφού έχω μετατρέψει το ευρώ σε αυστραλέζικο δολάριο,ζω σε αγρόκτημα,με πάντα χαμηλό προφίλ.
Τρίτη ιδέα-αγοραζω ωπος ωπος ένα οικόπεδο σε περιοχή εντός πόλης για να αυξηθεί η αξία του οπότε μιλάμε για στάνταρ επένδυση και ας πάρει καμία 20αρια χρόνια ωπος π.χ. στο μελισουργο στο Λαγονήσι και έχω ένα οικόπεδο που πριν δεν είχα.
Γενικά στην εποχή που ζούμε το να έχω τέτοιο χρήμα στην άκρη έχει δύο καλές εκβάσεις;η τα μαζεύω και περιμένω να τελειώσει το αισχος (ωπος τελειώσει,ακομα και με παγκόσμιο πόλεμο,όχι δεν είμαι καμμένος-συνωμοσιολογος και καλά το διαβάσατε)η φεύγω από την Ευρώπη και πάω Αυστραλία ζώντας μια ήρεμη και ήσυχη ζωή.Ελπιζω να το καλυψα το θέμα.
 

Tzimakos99

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2021
Μηνύματα
247
Like
421
Πόντοι
21
γιατι ρε φίλε εγω που εχω 3 άδειες δε ξύνω τα αρχίδια μ αν θέλω? ασχετα αν δουλευω τη μια θα μπορουσα να μη δουλευω καμια και να περνω 750 εκαστος. βγάλε εφορίες και οαεε θα μου μενανε 1700-1800 με κεφάλαιο 240 χιλ.

Ποιο ταξι ρε τυπε .. εαν εχεις 4 εισαι οκευ με τρεις ελα να σου δώσω ενα μαντήλι να κλάψεις

Επιπλέον η πελατεία σου μειώνεται λόγω των νέων στάσεων μετρο κ της πανδημίας που ηρθε για να μεινει .
Σε λιγο θα μπουν εταιρειες με ηλεκτρικα ταξι κ πανω απο δεκα άδειες η καθε εταιρεια
Το ταξι στην αθηνα ΕΣΒΗΣΕ

Με νδ θα σε καταπιούν οι μεγαλοκαρχαρίες κ οι νταβατζηδες με τις πολλες άδειες κ τον στόλο σε λιγο των ηλεκτρικών ταξι


Πουλά Τίς άδειες σου τωρα που ειναι νωρίς γιατι με Κούλη θα μηδενιστεί σταδιακά η αξία τους
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Ποιο ταξι ρε τυπε .. εαν εχεις 4 εισαι οκευ με τρεις ελα να σου δώσω ενα μαντήλι να κλάψεις

Επιπλέον η πελατεία σου μειώνεται λόγω των νέων στάσεων μετρο κ της πανδημίας που ηρθε για να μεινει .
Σε λιγο θα μπουν εταιρειες με ηλεκτρικα ταξι κ πανω απο δεκα άδειες η καθε εταιρεια
Το ταξι στην αθηνα ΕΣΒΗΣΕ

Με νδ θα σε καταπιούν οι μεγαλοκαρχαρίες κ οι νταβατζηδες με τις πολλες άδειες κ τον στόλο σε λιγο των ηλεκτρικών ταξι


Πουλά Τίς άδειες σου τωρα που ειναι νωρίς γιατι με Κούλη θα μηδενιστεί σταδιακά η αξία τους
δεν παιζει αυτο εταιρεια με 10 οχηματα δεν υπαρχει...μονοπροσωπη ΝΑΙ...
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΕΣ το λιγοτερο 200-300 οχηματα κ λιγα λεω...
ο κοβιντ ειναι για ολες τις δουλειες ΜΕΙΟΝ...εκτος ταχυμεταφορες κ ιατρικα ειδη...
με 3 αδειες ειναι μια χαρα αν δουλευει κ την δικη του 70 ωρες την βδομαδα..
το @@@ ειναι η νυχτα πεθανε κ ολοι δουλευουν 7-με 7 λεει ο φιλος..---
τιποτα δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΛΕΟΝ απο το 2000+ εχουν αλλαξει πολλα,ασχετα με κριση τα βλεπουμε τωρα-
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
δεν παιζει αυτο εταιρεια με 10 οχηματα δεν υπαρχει...μονοπροσωπη ΝΑΙ...
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΕΣ το λιγοτερο 200-300 οχηματα κ λιγα λεω...
ο κοβιντ ειναι για ολες τις δουλειες ΜΕΙΟΝ...εκτος ταχυμεταφορες κ ιατρικα ειδη...
με 3 αδειες ειναι μια χαρα αν δουλευει κ την δικη του 70 ωρες την βδομαδα..
το @@@ ειναι η νυχτα πεθανε κ ολοι δουλευουν 7-με 7 λεει ο φιλος..---
τιποτα δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΛΕΟΝ απο το 2000+ εχουν αλλαξει πολλα,ασχετα με κριση τα βλεπουμε τωρα-
Αυτο με τα ιατρικα το εχω σκεφτει αλλα πλέον τα αγοράζουν μεταχειρισμένα.Το αλλο με τις ταχυμεταφορές σκεφτομουν να πουλήσω τη μια αδεια να τα ρίξω εκει αλλα ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος.Υστερα δεν ειμαι και τύπος που εχω όρεξη να μπλέκω με υπαλλήλους.Αυτο το κλεινω,τελος εχω φυγει 3 μήνες διακοπές και δε σκέφτομαι τιποτα και κανέναν.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
OI αγορες μεσω ιντερνετ θα ανεβουν, ασχετα κορονα τωρα....ομως κοιταξε κ το αλλο...
εδω και 3 χρονια περιπου ηρθε παλι ο φορος τελωνειο αμερικη/αυστραλια/ΚΙΝΑ ΚΥΡΙΩΣ...
οποτε αν μπουν πιο πολλοι δασμοι μελλοντικα για ΚΙΝΑ ποτε δεν ξερεις τι ξημερωνει....
οι δασμοι κ φπα απο το αεροδρομιο ειναι γεγονος εξαρταται παντα την ΑΞΙΑ..
μενει η ε.ε για αγορες...
αυτα εγγυημενα τα λεω...
------------
ιατρικα ειδη θες ανθρωπο στον τομεα αυτο σαινι---
βλεπω οτι η νυχτα εχει σβησει αφηνουμε 2 μηνες καλοκαιρι και γιορτες ο κοσμος ξοδευει στο φαι...ολο το χρονο..εξω..---
δεν ειναι και ευκολο να αλλαξεις κλαδο γενικα εδω εχουμε την νοοτροπια θα "πεθανεις" με αυτο που αρχισες...(συνταξη)...
-------------------
τα 300κ και παλι δεν ειναι ατελειωτα λεφτα...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.264
Κριτικές
1
Like
31.015
Πόντοι
8.006
Μην ειστε γίδια γιατι σας λυπαμε εαν μπλέξετε με ταξι

Για να επενδύσεις τα 300.000 στο μπανανιστάν η λύση ειναι ΑΠΛΗ

αγοράζεις γκαρςονιερες κοντά σε ΤΕΙ , ΑΕΙ , κ τις νοικιάζεις ή αγοράζεις παραθαλάσσια οικόπεδα σε νησιά κ τα πουλάς

Μετα αγοράζεις κ μια ΤΣΟΥΓΓΡΑΝΑ κ ξύνεις τα αρχιδια σου

2η λύση : τα δίνεις σε ενα βουλευτή , οχι ολα και σε κανει ΔΥ , στην βουλη ( το εχει κανει γνωστός μου ,ο μπαμπάς του έσκασε 200.000 ευρω )
Ωραιος ο μπαμπας του γνωστου, ειχε 200 χιλιαρικα και αντι να τα δωσει στο γιο του να ανοιξει καμια δουλεια, τα εδωσε σε εναν βουλευτη για να παιρνει ο γιος του δυο χιλιαρικα το μηνα και να βγαζει φωτοτυπιες στη βουλη

Αν ειναι αληθες, ειναι τραγικό
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Ωραιος ο μπαμπας του γνωστου, ειχε 200 χιλιαρικα και αντι να τα δωσει στο γιο του να ανοιξει καμια δουλεια, τα εδωσε σε εναν βουλευτη για να παιρνει ο γιος του δυο χιλιαρικα το μηνα και να βγαζει φωτοτυπιες στη βουλη

Αν ειναι αληθες, ειναι τραγικό
η βουλη εχει μισθο μ.ο 4 χιλιαρικα...ακομη κ αυτος που αλλαζει τα νερα στα εδρανα
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
με σωστες γνωριμιες ΛΕΣΧΗ χωρις πλακα με συναιτερο να βαλει αλλα 300κ-
βασικο χωρος, γνωριμιες---και τα αλλα ερχονται--
και πολυ βασικο να εχεις το στομαχι να το κανεις-
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ο μισθος νεοπροσλαμβανομενου υπαλληλου βουλης ειναι 1.900 ευρω
14 μισθοι...
κ εξαρταται την θεση...
τα 200 θα τα εχει παρει εφαπαξ σχεδον οταν φυγει οποτε μια η αλλη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.264
Κριτικές
1
Like
31.015
Πόντοι
8.006
με σωστες γνωριμιες ΛΕΣΧΗ χωρις πλακα με συναιτερο να βαλει αλλα 300κ-
βασικο χωρος, γνωριμιες---και τα αλλα ερχονται--
και πολυ βασικο να εχεις το στομαχι να το κανεις-
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


14 μισθοι...
κ εξαρταται την θεση...
τα 200 θα τα εχει παρει εφαπαξ σχεδον οταν φυγει οποτε μια η αλλη
Μην το κουραζουμε.
Το να δωσεις 200 χιλιαρικα σε βουλευτη για να κανει το παιδι σου ΔΥ οποιουδηποτε μισθου ειναι ανοησια
Επρεπε να τα δωσει στο παιδι του να φτιαξει τη ζωη του
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
στα πιο σοβαρα τωρα αν εισαι κατω απο 23..τα επενδυεις ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ....
ΤΟΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙς ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΕς..ΟΠΟΤΕ ΘΕς....
διαλεγεις τι σου αρεσει...υπομονη μια 5τια..κ ξεκινας κ παλι σου εχουν μεινει λεφτα απο αρχικο κεφαλαιο-
παραδειγμα θες ΣΕΦ...πας ΕΛΒΕΤΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ---
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.264
Κριτικές
1
Like
31.015
Πόντοι
8.006
στα πιο σοβαρα τωρα αν εισαι κατω απο 23..τα επενδυεις ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ....
ΤΟΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙς ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΕς..ΟΠΟΤΕ ΘΕς....
διαλεγεις τι σου αρεσει...υπομονη μια 5τια..κ ξεκινας κ παλι σου εχουν μεινει λεφτα απο αρχικο κεφαλαιο-
παραδειγμα θες ΣΕΦ...πας ΕΛΒΕΤΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ---
Κατσε ρε φιλε, παλι δεν καταλαβαινω.
Αν εισαι απενταρος, μεταναστευεις για να βγαλεις κανενα φραγκο.
Αν εισαι με 300 χιλιαρικα, παλι θα μεταναστευσεις?
Δηλαδη αν ειχες φυγει απενταρος και εβγαζες 300 χιλιαρικα στο εξωτερικο, δεν θα γυρνουσες να τα κάνεις κατι στην Ελλαδα να μην σε φαει και η ξενιτια?
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Κατσε ρε φιλε, παλι δεν καταλαβαινω.
Αν εισαι απενταρος, μεταναστευεις για να βγαλεις κανενα φραγκο.
Αν εισαι με 300 χιλιαρικα, παλι θα μεταναστευσεις?
Δηλαδη αν ειχες φυγει απενταρος και εβγαζες 300 χιλιαρικα στο εξωτερικο, δεν θα γυρνουσες να τα κάνεις κατι στην Ελλαδα να μην σε φαει και η ξενιτια?
ΑΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ που θα εκανα και ηταν κ η σωστη εποχη μου αφηνε καλα χρηματα ωστε τα 300κ δουλευοντας ναταν βγαζα για πλακα σε μερικα χρονια any day...
 

ARAVOTOURKOS(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2020
Μηνύματα
919
Like
1.336
Πόντοι
206
Γιουνάνιαααααααααααααααααααααααααααααααααα :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:

Τι γιουνανίστικα κόλπα είναι αυτά με τα διακοσαχίλιαρα σε βουλευτές :tickedoff::tickedoff::tickedoff:

Θα σας ξεπατώσουμε στη φάπα, τζιχάντια, ταλιμπάνια, μεχμέτια και λοιπή αφρόκρεμα:alivedick::alivedick::alivedick:
 

Tzimakos99

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2021
Μηνύματα
247
Like
421
Πόντοι
21
Ωραιος ο μπαμπας του γνωστου, ειχε 200 χιλιαρικα και αντι να τα δωσει στο γιο του να ανοιξει καμια δουλεια, τα εδωσε σε εναν βουλευτη για να παιρνει ο γιος του δυο χιλιαρικα το μηνα και να βγαζει φωτοτυπιες στη βουλη

Αν ειναι αληθες, ειναι τραγικό

Δεν ειναι η μοναδική περπτωση Άλεξ . Η ταρίφα ήταν απο 250 εως 300
Κανεις λαθος ομως γιατι σε 7-10 ετη εχει κανει ΑΠΟΣΒΕΣΗ ο μπαμπάς κ οι μισθοί ειναι παραπανω απο 12 για τους υπαλλήλους Βόυλης ..

Ξερω 2 περιπτώσεις , φαντασου τι γινεται

Το θεμα ειναι για εσένα ως δικηγορο
Ποιος ειναι ο ανήθικος
Ο μπαμπάς που τα δίνει ή ο βουλευτής που τα πέρνει ; Για βάλτα σε μια ζυγαριά
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
Πάντως αν κάποιος έχει κόρη (ως 21 ετών), αντί να τρέχει σε βουλευτές, να έρθει σε μένα να δώσει 200.000 και θα της δίνω εγώ 2.000 το μήνα για τα επόμενα 30 χρόνια...:confused::confused::confused:
 

ΜrKavlopoulos

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.251
Κριτικές
81
Like
3.553
Πόντοι
12.986
Ας υποθέσουμε, ας υποθέσουμε λεω, ότι είχατε 300 χιλιάρικα στην άκρη τα οποία δε τα χρειάζεστε για βιοπορισμό, ούτε τρώτε από αυτά για να την οποία ανάγκη ή επιθυμία.
Που θα κάνατε κίνηση να ρίξετε ένα ποσό ή ακόμη και όλο;
Μου είχε κάποιος να αποφεύγω να βάζω λεφτά σε κάτι που δεν γνωρίζω πολύ καλά.Αλλοι λένε να ψάξεις κάτι καινοτόμο!
Τι πιστεύετε; Μοιραστείτε όποιος θέλει εμπειρίες, συμβουλές και ότι άλλο σας κατέβει!
Σου δίνω 6% σε μια εταιρεία μου και βγάζεις ένα καλό ποσό ετησίως!! :sunglasses:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936

Cooper S

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Απρ 2021
Μηνύματα
1.128
Κριτικές
31
Like
3.975
Πόντοι
2.846
Δεν ειναι η μοναδική περπτωση Άλεξ . Η ταρίφα ήταν απο 250 εως 300
Κανεις λαθος ομως γιατι σε 7-10 ετη εχει κανει ΑΠΟΣΒΕΣΗ ο μπαμπάς κ οι μισθοί ειναι παραπανω απο 12 για τους υπαλλήλους Βόυλης ..

Ξερω 2 περιπτώσεις , φαντασου τι γινεται

Το θεμα ειναι για εσένα ως δικηγορο
Ποιος ειναι ο ανήθικος
Ο μπαμπάς που τα δίνει ή ο βουλευτής που τα πέρνει ; Για βάλτα σε μια ζυγαριά

Ανήθικοι είναι και οι δύο αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Και αυτό είναι που σε εξασφαλίζει για μια ζωή
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom