Νέα

Οι ένδοξες εποχές των τσοντοσινεμάδων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Filippos3739
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 125
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.261
Κριτικές
112
Like
17.938
Πόντοι
20.686
Λόγω γήρατος, δεν μπορώ να θυμηθώ το πραγματικά πρώτο τσοντοσινεμά που ήταν στον Αγ. Αρτέμιο και το οποίο, παρέμβαλε όντως τσόντες (απο εκεί και ο όρος) πορνό, σε σέξυ ταινίες. Νομίζω Εύα; Σήμερα νομίζω είναι αίθουσα ψυχαγωγίας (πατινάζ;)
Επίσης ένα υπέροχο κινηματογράφο στους Αμπελόκηπους, πίσω από το Δικαστικό μέγαρο (του οποίου δεν θυμάμαι πλέον τ' όνομα). Κάπου έπιασε το μάτι μου ότι σήμερα είναι super market. Τι κρίμα που δεν θυμάμαι τ' όνομά του. Είχα φίλους απο την περιοχή και πηγαίναμε το 1975 (μετά Χριστόν :-)). Μερικές φορές μπούκαρε και η αστυνομία για έλεγχο. Τότε ήταν απαγορευμένες οι τσόντες
Στον Αγιο Αρτεμιο λεγοταν Ευα .Ηταν πραγματικο τσονταδικο.Εκοβε τη ταινια και εβαζε πορνο εξ ου και τσοντα.
θυμιζω και το Ολυμπια στο Παγκρατι.Απο τα πρωτα σινε πορνο.Θρυλικο.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.231
Like
402
Πόντοι
36
Εσπέρια (Αχαρνών) και Νέγκρο (Κυψέλη).



Στο Ν ο ΘΕΟΣ Κώστας Γκουζγκούνης έσκαγε στις πρεμιέρες των ταινιών του. Και μετά το τέλος της παράστασης (των ίδιων ταινιών) στο Ε, ξεκίναγε η πορεία (με άπειρο χαβαλέ) από Ε προς Ν.

Το Ολύμπια είναι σήμερα Χόντος, στην πλατειούλα που είναι ο Δεληολάνης.

Και Γουδή (Δήμο Ζωγράφου) η Φρύνη στην Παπαδιαμαντοπούλου (τώρα σουπερμάρκετ) και το Άιφελ λίγο παραπάνω (Σπηλιωτοπούλου, το σημερινό Yava Ζωγράφου). Και τα 2 σοφτ.




 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Κίρκη στον Βύρωνα δίπλα στην Παπαστράτειο σχολή.
Μοναδικές στιγμές. Μόνο που τον κωλόγερο μηχανικό τον έπιανε ο ύπνο και σκοτείνιαζε η οθόνη.
Φως μαλάκα φως φώναζε ο κόσμος.
 
OP
OP
F

Filippos3739

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2019
Μηνύματα
306
Κριτικές
4
Like
214
Πόντοι
1
Καλησπερα Φιλιππα.αν δεν σε ενοχλει εχεις αφησει 4 classic Μεγαθηρια
Στην Αθηνας ηταν ο Αριων.....σκληρο σινεμα....μονο απεξω και τρεχοντας
Στην Λενορμαν,μετα την Αχιλλεως ηταν του Λαου,ντεμι αλλα με παρεα....
Αλασκα επι της Πατησιων.....ντεμι με παρεα....και classic all time....Κεραμικος 2 εργα....1 καρατε 1 πορνο.....Καλα να περνας....Υ.Σ Αυτα ηταν της εποχης μου....αλλα λειτουργουν αλλα κλεισανε.....εχουνε περασει και αρκετα χρονια....

Δεν με ενοχλεί καθόλου ίσα ίσα αυτό είναι το ζητούμενο να θυμυθούμε τα παλιά
 
OP
OP
F

Filippos3739

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2019
Μηνύματα
306
Κριτικές
4
Like
214
Πόντοι
1
OP
OP
F

Filippos3739

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2019
Μηνύματα
306
Κριτικές
4
Like
214
Πόντοι
1
Στην δε Αντινέα θυμάστε που άνοιγε!! και η οροφή το καλοκαίρι.
 

xp-user

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2007
Μηνύματα
75
Like
16
Πόντοι
0
Ο πρώτος σινεμά που προέβαλε τσόντα -έκοβε την κανονική ταινία και έβαζε εμβόλιμη - τσόντα 5-10 λεπτό ταινία σεξ ,από εκεί βγήκε και η έκφραση να δούμε καμιά τσόντα- ηταν η Εύα στη Γούβα -Αγ.Αρτέμιος και τον είχε κάποιος Αχιλλέας απο Σέρρες.Έφυγε απο εκεί και πήγε το μαγαζί στο cine Χαραυγή στην Άνω Χαραυγή - Δάφνη.Απο εκεί έφυγε και πήγε στο Παγκράτι Στο Ολύμπια νυν Χοντος . Κλασική η ατάκα όταν αργούσε να βάλει  τη τσόντα.....Αχιλλέα θα πεινάσεις...Και ύστερα ήρθαν οι μελλισες ....Άνοιξαν ολα τα άλλα που αναφέρονται πιο πάνω.
 

citizen(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
792
Like
1.949
Πόντοι
206
Μαρίνα το Star δεν ξέρω αν ήταν το παλιότερο, εκείνη την εποχή που εγώ ξεκίνησα να πηγαίνω σε τσοντοσινεμά υπήρχαν αρκετά αλλά χαρακτηριστικά θυμάμαι τα Αλάσκα, Ομόνοια, Αβέρωφ, Κεραμεικός, Λαού, Αρίων, Κοσμοπολίτ, Σταρ κ.α
 

Kost_as

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
16
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
0
Μαρίνα το Star δεν ξέρω αν ήταν το παλιότερο, εκείνη την εποχή που εγώ ξεκίνησα να πηγαίνω σε τσοντοσινεμά υπήρχαν αρκετά αλλά χαρακτηριστικά θυμάμαι τα Αλάσκα, Ομόνοια, Αβέρωφ, Κεραμεικός, Λαού, Αρίων, Κοσμοπολίτ, Σταρ κ.α
ήταν και το Picolo αρχές Συγγρού... η πρώτη ταινία που είδα το 1982 ήταν με τον Τζων Χολμς...σοκ!
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Καθόλου urban legend. Το Σταρ κράτησε λίγο παραπάνω από τους άλλους στα περιξ πριν ολοκληρωτικά στραφεί στο hard core.
Ήταν επιπέδου Ιντεάλ πριν την ανακαίνιση του τελευταίου.
Η Ομόνοια δεν του επέτρεψε να ακολουθήσει με ανακαίνηση. Η ανακαίνηση ήταν η εγκατάσταση βίντεοπροβολέα γιατί πλέον υλικό προβολής σε 35mm σταμάτησε να βγαίνει.
 

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
279
Like
200
Πόντοι
21
Λόγω γήρατος, δεν μπορώ να θυμηθώ το πραγματικά πρώτο τσοντοσινεμά που ήταν στον Αγ. Αρτέμιο και το οποίο, παρέμβαλε όντως τσόντες (απο εκεί και ο όρος) πορνό, σε σέξυ ταινίες. Νομίζω Εύα; Σήμερα νομίζω είναι αίθουσα ψυχαγωγίας (πατινάζ;)
Επίσης ένα υπέροχο κινηματογράφο στους Αμπελόκηπους, πίσω από το Δικαστικό μέγαρο (του οποίου δεν θυμάμαι πλέον τ' όνομα). Κάπου έπιασε το μάτι μου ότι σήμερα είναι super market. Τι κρίμα που δεν θυμάμαι τ' όνομά του. Είχα φίλους απο την περιοχή και πηγαίναμε το 1975 (μετά Χριστόν :-)). Μερικές φορές μπούκαρε και η αστυνομία για έλεγχο. Τότε ήταν απαγορευμένες οι τσόντες
στους αμπελοκηπους λεγοταν λινα αν θυμαμαι καλα
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.935
Like
6.777
Πόντοι
1.056
Την Καλησπερα στους Φιλους.....Citizen το κακο με του Λαου ηταν......χαχχαχα μονο ενα....ηταν και κεντρικο......ανεβαινανε και τα λεωφορεια,ηταν και αρκετα τοτε......οσο για τον Κεραμεικο....επειδη ειχε και το Καρατε βγαιναμε απο το σινεμα ετοιμοι να Δειρουμε  και να Πηδηξουμε......χαχαχαχα.....
Το Star στην Αγ.Κωσταντινου ηταν σε συγκριση με εκεινους που ανεφερα ηταν ωραιος{για μενα}εξωστης...καθισματα ανετα.....
Για την Αλασκα....αν τυχαινε να πας μετα απο καμμια πορεια και απεργια..σε κερναγανε και καμμια καπνιστη Ρεγγα και κανενα μισοκιλο και σκυλοβρωμαγε ο σινεμας{αφηγησεις παλιων}
Καλα να περνατε......
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1
Την Καλησπερα στους Φιλους.....Citizen το κακο με του Λαου ηταν......χαχχαχα μονο ενα....ηταν και κεντρικο......ανεβαινανε και τα λεωφορεια,ηταν και αρκετα τοτε......οσο για τον Κεραμεικο....επειδη ειχε και το Καρατε βγαιναμε απο το σινεμα ετοιμοι να Δειρουμε  και να Πηδηξουμε......χαχαχαχα.....
Το Star στην Αγ.Κωσταντινου ηταν σε συγκριση με εκεινους που ανεφερα ηταν ωραιος{για μενα}εξωστης...καθισματα ανετα.....
Για την Αλασκα....αν τυχαινε να πας μετα απο καμμια πορεια και απεργια..σε κερναγανε και καμμια καπνιστη Ρεγγα και κανενα μισοκιλο και σκυλοβρωμαγε ο σινεμας{αφηγησεις παλιων}
Καλα να περνατε......
:2funny: :2funny:
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Για όσους μπερδεύτηκαν με το ΑΣΤΥ
1979
 

baroc

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
25 Οκτ 2017
Μηνύματα
5.261
Κριτικές
112
Like
17.938
Πόντοι
20.686
Συλλεκτικο κομματι.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Συγγρού ήταν η υπόγα Πίκολο το οποίο λέγεται ότι θα ξανά ανοίξει ως θέατρο κτλ.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.327
Πόντοι
2.356
Την Καλησπερα στους Φιλους.....Citizen το κακο με του Λαου ηταν......χαχχαχα μονο ενα....ηταν και κεντρικο......ανεβαινανε και τα λεωφορεια,ηταν και αρκετα τοτε......οσο για τον Κεραμεικο....επειδη ειχε και το Καρατε βγαιναμε απο το σινεμα ετοιμοι να Δειρουμε  και να Πηδηξουμε......χαχαχαχα.....
Το Star στην Αγ.Κωσταντινου ηταν σε συγκριση με εκεινους που ανεφερα ηταν ωραιος{για μενα}εξωστης...καθισματα ανετα.....
Για την Αλασκα....αν τυχαινε να πας μετα απο καμμια πορεια και απεργια..σε κερναγανε και καμμια καπνιστη Ρεγγα και κανενα μισοκιλο και σκυλοβρωμαγε ο σινεμας{αφηγησεις παλιων}
Καλα να περνατε......
Αυτο με τη ρεγγα το εχω ακουσει κι εγω,επισης στο Ιντεαλ οταν επαιζε μεταμεσονυχτια πηγαιναν πολλοι αστεγοι για υπνο,ειχε πολυ χαμηλο εισητηριο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom