Νέα

Δουλειά από το σπίτι

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

έχω δουλέψει από το σπίτι και είναι κάτι που βρίσκω θετικό

  • έχω δουλέψει από το σπίτι και δεν μου αρέσει. καλύτερα στον εργασιακό χώρο της επιχείρησης

    Ψήφοι: 4 10,8%
  • έχω δουλέψει από το σπίτι. καλύτερο μοντέλο είναι το μικτό, και από το σπίτι και στη δουλειά.

    Ψήφοι: 16 43,2%
  • Δεν έχω δουλέψει από το σπίτι αλλά είναι κάτι που βρίσκω θετικό

    Ψήφοι: 7 18,9%
  • Δεν έχω δουλέψει από το σπίτι και δεν θα το ήθελα

    Ψήφοι: 4 10,8%
  • Δεν έχω δουλέψει από το σπίτι αλλά πιστεύω ότι το μικτό μοντέλο είναι το καλύτερο

    Ψήφοι: 1 2,7%
  • είμαι εργοδότης και διαφωνώ με την εργασία από το σπίτι

    Ψήφοι: 2 5,4%
  • είμαι εργοδότης και βρίσκω την εργασία από το σπίτι ωφέλιμη για την επιχείρησή μου

    Ψήφοι: 1 2,7%
  • είμαι εργοδότης και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν με συμφέρει η όχι η εργασία από το σπίτι

    Ψήφοι: 2 5,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    37

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.540
Like
12.050
Πόντοι
3.656
Προσφατα ειδα ενα documentary για digital nomads, οπου παρουσιαζαν μια ομαδα νεων σε ενα caravan που τσξιδευαν σε ολοκληρη τη Νοτιο Αμερικη ενω παραλληλα δουλευαν παρεχοντας καποιες ψηφιακες υπηρεσιες σε πελατες απο διαφορα μηκη και πλατη της γης.
Αν και ενδιαφέρον σαν concept απεχει μακραν απο την συνηθη πραγματικοτητα, στην οποια οι πελατες θελουν αμεση εξυπηρετηση, να εισαι ανα πασα στιγμη διαθεσιμος τηλεφωνικα και οτο προβλημα τους να λυνεται στο λεπτο, διοτι στο κατω κατω γι’ αυτο πληρωνουν την ψηφιακη υπηρεσια.
Αν θελεις λοιπον να εισαι καλος επαγγελματιας σε τομεις ψηφιακων υπηρεσιων, δεν εισαι με το λαπτοπ στην παραλια ουτε πινεις φραπεδιες κλπ. Εισαι σπιτι σου, στην εδρα σου τελος παντων με καλη συνδεση και μοχθεις να παρεχεις καλυτερες υπηρεσιες απο ολους τους (πολλους) αλλους που εχουν την ιδια φιλοδοξια με εσενα και προτιθενται να θυσιασουν περισσοτερα απ’ οτι εσυ.
τύπε δεν ισχύει αυτό που λες για τον εξής λόγο...

η εταιρεία σου έχει έδρα μια χώρα...εσύ βρίσκεσαι σε μια άλλη...και ο υπάλληλος που έχεις να ασχολείται με τον πελάτη σου βρίσκεται στο σπίτι του περιμένοντας να του πεις τι να κάνει. Άσε που πλέον υπάρχει σύνδεση σχεδόν παντού μη κοιτάς στην Ελλάδα που πληρώνουμε για χρυσό το adsl...ειδικα στις υπηρεσιες digital...δε θελει τοσο κοπο..αλλα τροπο
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.892
Κριτικές
1
Like
6.259
Πόντοι
2.306
τύπε δεν ισχύει αυτό που λες για τον εξής λόγο...

η εταιρεία σου έχει έδρα μια χώρα...εσύ βρίσκεσαι σε μια άλλη...και ο υπάλληλος που έχεις να ασχολείται με τον πελάτη σου βρίσκεται στο σπίτι του περιμένοντας να του πεις τι να κάνει. Άσε που πλέον υπάρχει σύνδεση σχεδόν παντού μη κοιτάς στην Ελλάδα που πληρώνουμε για χρυσό το adsl...ειδικα στις υπηρεσιες digital...δε θελει τοσο κοπο..αλλα τροπο
τυπε οποιος εχει την ψευδαισθηση οτι θα κανει σοβαρη δουλεια απο μια παραλια και θα καμακωνει κα τη διπλα γκομενα στο ενδιαμεσο, κι ας εχει καλη συνδεση, δεν εχει ανθοσπαρτο εργασιακο βιο μπροστα του.
Προφανως μπορεις να δουλεψεις απο οποιαδηποτε αποσταση σε μια σειρα επαγγελματων, ομως αν θες να εισαι καλος σε αυτο που κανεις πρεπει να εισαι προσηλωμένος και σοβαρος.
Αυτο δεν γινεται απο παραλιες, με παρεα γκομενες και χαλαρες φραπεδιες. Παραλληλα, οπως ειπαν και αλλοι εδω, ειναι δυσκολο να κρατας ωραρια διοτι οπως πολυ εύστοχα ειπες εσυ εισαι σε μια χωρα - time zone και ο πελατης / συνεργατης σε μια αλλη.
Επιπλεον αφου η δουλεια γινεται απομακρυσμενα, ο ανταγωνισμος σου ειναι παγκοσμιος αρα χρειαζεται διπλη προσπαθεια απο πλευρας σου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
13.540
Like
12.050
Πόντοι
3.656
τυπε οποιος εχει την ψευδαισθηση οτι θα κανει σοβαρη δουλεια απο μια παραλια και θα καμακωνει κα τη διπλα γκομενα στο ενδιαμεσο, κι ας εχει καλη συνδεση, δεν εχει ανθοσπαρτο εργασιακο βιο μπροστα του.
Προφανως μπορεις να δουλεψεις απο οποιαδηποτε αποσταση σε μια σειρα επαγγελματων, ομως αν θες να εισαι καλος σε αυτο που κανεις πρεπει να εισαι προσηλωμένος και σοβαρος.
Αυτο δεν γινεται απο παραλιες, με παρεα γκομενες και χαλαρες φραπεδιες. Παραλληλα, οπως ειπαν και αλλοι εδω, ειναι δυσκολο να κρατας ωραρια διοτι οπως πολυ εύστοχα ειπες εσυ εισαι σε μια χωρα - time zone και ο πελατης / συνεργατης σε μια αλλη.
Επιπλεον αφου η δουλεια γινεται απομακρυσμενα, ο ανταγωνισμος σου ειναι παγκοσμιος αρα χρειαζεται διπλη προσπαθεια απο πλευρας σου.
Δεν έθιξα το θέμα για ποσό σοβαρός και προσηλωμένος πρέπει να είσαι ούτε το ποσό μεγάλο ανταγωνισμό έχεις.

Έθιξα μόνο το θέμα του ότι πρέπει οπωσδήποτε να βρίσκεσαι στην έδρα σου.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
26
Like
2.335
Πόντοι
6.955
Ήμουν από εκείνους που δούλεψαν τηλεργασία την περίοδο της κοινωνικής αποστασιοποίησης λόγω covit 19 και όταν λέω δούλεψα εννοώ ότι δούλευα κανονικά, ήμουν παραγωγικός. Η κατάσταση είχε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που παραθέτω παρακάτω. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως αν είσαι χαμηλά στην ιεραρχία υπάλληλος τότε τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα, η δουλεία σου δεν ανταμείβεται κι αντίθετα βολεύει τον προϊστάμενο για τον οποίο δουλεύεις.
Πλεονεκτήματα: Κερδίζεις ύπνο, γλυτώνεις χρήματα για καύσιμα και σνακ, δεν φθείρεις τα οχήματα σου ούτε νευριάζεις στον δρόμο, βάζεις λιγότερα πλυντήρια, μπορείς ταυτόχρονα να σερφάρεις όσο το δυνατόν μπορείς στο διαδίκτυο, δεν βλέπεις αντιπαθητικούς συναδέλφους, μαγειρεύεις ταυτόχρονα με το να δουλεύεις, κερδίζεις τον χρόνο του πήγαινε έλα στην δουλειά, ακούς μουσική και σε γενικές γραμμές έχεις την ησυχία σου.
Μειονεκτήματα: Χάνεις την κοινωνική επαφή με τον χώρο εργασία σου, δεν μαθαίνεις κουτσομπολιά, φήμες και τεκταινόμενα σε άλλα τμήματα. Μπορεί να χωθείς εσύ και να δουλεύεις κι αντίθετα οι συνάδελφοι σου να κάνουν πως δουλεύουν και να ψωλαρμενήζουν. Αν είσαι παραγωγικός τότε βολεύεται ο προϊστάμενος σου διότι του βγάζεις την δουλεία και δεν υπάρχει περίπτωση (καμία όμως) να σε ανταμείψει, να σε μετακινήσει ή να σε φέρει στο γραφείο. Του βγάζεις δουλεία κι αυτός καρπώνεται την επιτυχία. Αν επιδιώκεις να γίνεις γνωστός ή επιθυμείς να τραβάς την προσοχή στον επαγγελματικό σου χώρο διότι αυτό σημαίνει για εσένα επιτυχία τότε με τηλεργασία ξέχνα το διότι δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να το πετύχεις. Σε καθεστώς τηλεργασίας ενδέχεται η διοίκηση να μειώσει τον αριθμό των υπαλλήλων στο project δίχως να το αντιληφθείς και να αυξήσει με τον τρόπο αυτό την ποσότητα εργασίας που πρέπει να βγάλεις. Απομακρύνεσαι από την διοίκηση και καθίσταται δυσκολότερο να ζητήσεις κάτι όπως μια άδεια, μια απουσία μιας ώρας, εσωτερική μετακίνηση κτλ.
Η τηλεργασία ήρθε για να μείνει κι έγινε πραγματικότητα. Παραπάνω από μια εβδομάδα τον μήνα δεν το βλέπω κι αν σας συμβεί να γνωρίζεται ότι το πιθανότερο είναι η θέση εργασίας σας να είναι χαμηλής αίγλης.
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 220472
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.017
Κριτικές
30
Like
20.566
Πόντοι
8.846
διαβάζοντας πάντως τι γράφετε και βλέποντας την ψηφοφορία, φαίνεται να συμφωνείτε σχεδόν όλοι σε ένα μεικτό μοντέλο...
 

Papageorge21

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
11
Κριτικές
2
Like
31
Πόντοι
0
Ακούγεται σωστή ανάλυση.
Εσυ για την απόδοσή σου τι θα έλεγες?
Μια χαρά η απόδοση, τα περί μειωμένης απόδοσης τα λένε συνήθως εργοδότες που θέλουν να πηγαίνεις συνέχεια το extra mile..θέλει όρια όπως έγραψαν και άλλοι για να μη καείς μένοντας παραπάνω ώρες συνδεδεμένος σαν το μαλάκα..αν είσαι επαγγελματικά ώριμος και όχι κάνα παιδαρέλι που γενικώς του αρέσει να λουφάρει, θα αποδίδεις τα δέοντα είτε από σπίτι είτε από γραφείο (και το αντίθετο)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.821
Πόντοι
3.846
Προσφατα ειδα ενα documentary για digital nomads, οπου παρουσιαζαν μια ομαδα νεων σε ενα caravan που τσξιδευαν σε ολοκληρη τη Νοτιο Αμερικη ενω παραλληλα δουλευαν παρεχοντας καποιες ψηφιακες υπηρεσιες σε πελατες απο διαφορα μηκη και πλατη της γης.
Αν και ενδιαφέρον σαν concept απεχει μακραν απο την συνηθη πραγματικοτητα, στην οποια οι πελατες θελουν αμεση εξυπηρετηση, να εισαι ανα πασα στιγμη διαθεσιμος τηλεφωνικα και οτο προβλημα τους να λυνεται στο λεπτο, διοτι στο κατω κατω γι’ αυτο πληρωνουν την ψηφιακη υπηρεσια.
Αν θελεις λοιπον να εισαι καλος επαγγελματιας σε τομεις ψηφιακων υπηρεσιων, δεν εισαι με το λαπτοπ στην παραλια ουτε πινεις φραπεδιες κλπ. Εισαι σπιτι σου, στην εδρα σου τελος παντων με καλη συνδεση και μοχθεις να παρεχεις καλυτερες υπηρεσιες απο ολους τους (πολλους) αλλους που εχουν την ιδια φιλοδοξια με εσενα και προτιθενται να θυσιασουν περισσοτερα απ’ οτι εσυ.
Δεν ξέρω τι δουλειές έχεις στο μυαλό σου, μάλλον υπάλληλος τηλεφωνητή εξυπηρέτησης πελατών.
Οι πιο πολλοί digital nomads είναι project based. Πέρα από κάποια calls ή meetings είναι ακριβώς όπως τα λεω. Χαλαροί μέσα στην ημέρα να κάτσουν να δουλέψουν από όπου θέλουν. Αυτοί ρυθμίζουν πόση ώρα θα δουλέψουν και πότε, αρκεί να βγει η δουλειά όταν πρέπει.

Εσύ τα ξέρεις από ντοκυμανταίρ, εγώ ζω μαζί τους εδώ και χρόνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Δουλευω απο αποσταση και ειναι χαωδης η διαφορα και τα πλεονεκτηματα σε σχεση με τη δουλεια στο γραφειο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.497
Κριτικές
28
Like
19.548
Πόντοι
5.896
Άλλη μια χαζομάρα της "κοινωνίας της πληροφορίας" που ήδη καταρρέει. Ως εργαζόμενος remotely πριν χρόνια, όχι με τον covid αρχικά ήταν καλά. Μετά από 2 βδομάδες άρχισε η κάμψη. Ως εργαζόμενος remotely πρέπει να έχεις φιλότιμο ή απλά να ντρέπεσαι μην εκτεθείς, μη σου κάνουν παρατηρήσεις κλπ για να μπορείς να δουλεύεις απομακρυσμένα και να μην το δεις ως ευκαιρία να ξύνεις τα @@ σου.
Ως προϊστάμενος είδα 50% πτώση απόδοσης υφιστάμενων και αδιαφορία/γαϊδουριά. Ειδικά όταν έχεις να κάνεις με άτομα κάτω από 30 χρονών πρέπει κυριολεκτικά να κάνεις την baby sitter και να ελέγχεις αυτιστικά τι κάνουν, πότε το κάνουν, αν το κάνουν κλπ εκτός αν κάνουν κάτι πολύ απλό και άρα μετρήσιμο στο τέλος της μέρας. Ακόμα και το ότι δεν ντύνονται και πάνε να δουλέψουν δήθεν με το ένα @ έξω από το σώβρακο επειδή δεν τους βλέπει κανείς και κάθονται μισοκοιμισμένοι στην καρέκλα και αθλητικά στο ράδιο έχει αντίκτυπο στην απόδοση αν είσαι γαϊδούρι και πρέπει να πιεστείς από το περιβάλλον για να δουλέψεις έστω επειδή δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο για να περάσει το 8ωρο και επειδή σε βλέπουν οι γύρω.
Τους έγραψα όλους στα @@ μου και ησύχασα :rockon:
....σωστα! Δουλεψα ετσι στην καραντινα (μικτο, 4 ημερες απο το σπιτι και 2 ημερες με φυσικη παρουσια). Στην αρχη ηταν ολα καλα κ βολικα γι μενα, με το μποξερακι και τον καφε στο χερι ή ξαπλα κ καναν υπνακο μεχρι να ερθει ειδοποιηση. Μετα απο 2 εβδομαδες ομως αρχισα να βαριεμαι, να μην αποδιδω, να αφηνω tasks στην μεση κτλ. Μεχρι που μια φιλη που δουλευει χρονια με τηλεργασια μου ειπε καποια tips και διορθωθηκε το πραγμα! Ολα θεμα συνηθειας ειναι μαγκες!
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Απο κει και περα να τονισω την απολυτη ελευθερια που εχεις στο σπιτι, ειδικα στην περιπτωση ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΟΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ. Ειναι πολυ σημαντικη αυτη η παραμετρος, καθως στην περιπτωση που παρακολουθειται πληρως, δηλαδη τα κλικ και τα πληκτρα που πατας ανα λεπτο, κλπ τοτε μειωνεται δραματικα η ελευθερια σου.
:think: Εκτός από την περίπτωση που σε υποχρεώνουν να δουλέψεις με λαπτοπ της εταιρείας, ξέρεις άλλους τρόπους που μπορούν να σε παρακολουθήσουν τόσο λεπτομερώς;

Εγώ δύο περιστατικά έχω αντιμετωπίσει. Το ένα σε web-based πρότζεκτ, όπου φαινόταν η εισαγωγή και έξοδος από το πρότζεκτ κι έμπαινε timestamp σε κάθε ενέργεια και το άλλο σε e-learning πλατφόρμα για το δίπλωμα pix για digital advisor όπου είχε μερικά τεστς όπου έπρεπε να απαντήσεις χωρίς ψάξιμο στο ιντερνέτ. Επειδή τα περισσότερα επέτρεπαν ψάξιμο, από κεκτημένη ταχύτητα την πάταγα και με τα άλλα κι έπεφτε ειδοποίηση. Από περιέργεια δοκίμασα από άλλο προφίλ browser κι ακόμα κι άλλο browser και με καταλάβαιναν.
H ειδοποίηση ήταν ότι άλλαξα σελίδα και δεν επιτρέπεται.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
:think: Εκτός από την περίπτωση που σε υποχρεώνουν να δουλέψεις με λαπτοπ της εταιρείας, ξέρεις άλλους τρόπους που μπορούν να σε παρακολουθήσουν τόσο λεπτομερώς;

Εγώ δύο περιστατικά έχω αντιμετωπίσει. Το ένα σε web-based πρότζεκτ, όπου φαινόταν η εισαγωγή και έξοδος από το πρότζεκτ κι έμπαινε timestamp σε κάθε ενέργεια και το άλλο σε e-learning πλατφόρμα για το δίπλωμα pix για digital advisor όπου είχε μερικά τεστς όπου έπρεπε να απαντήσεις χωρίς ψάξιμο στο ιντερνέτ. Επειδή τα περισσότερα επέτρεπαν ψάξιμο, από κεκτημένη ταχύτητα την πάταγα και με τα άλλα κι έπεφτε ειδοποίηση. Από περιέργεια δοκίμασα από άλλο προφίλ browser κι ακόμα κι άλλο browser και με καταλάβαιναν.
H ειδοποίηση ήταν ότι άλλαξα σελίδα και δεν επιτρέπεται.
Νομιζω πως τα VDI, τα Docker κλπ μπορουν να παρακολουθουνται εξονυχιστικα.
Επισης υπαρχουν Timetracker συστηματα, που μπορουν να σε παρακολουθουν λεπτομερως, με κλικ, πληκτρα, screenshots, κλπ
Εκει η δουλεια χανει το 95% της αιγλης της και φυσικα το 8ωρο γινεται εφιαλτης, ειδικα να υπαρχει μικρομανατζμεντ του στυλ "βλεπω 30 λεπτα χωρις κανενα κλικ, τι εκανες εκεινη την ωρα," κλπ
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.752
Κριτικές
10
Like
2.135
Πόντοι
3.187
Προφανώς δεν έχεις νιώσει την άνεση να δουλεύεις από το μπαλκόνι με το φρέντο σου ή να πηγαίνεις στην καφετέρια δίπλα στην παραλία και παράλληλα με την εργασία σου να βλέπεις διαφορά μουνάκια με το μπικίνι να κάθονται στα διπλανά τραπέζια. Και γιατί όχι να πιάνεις και κουβέντα για κονέ.

Αλλά είπαμε, όσα δεν πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμασταρια.:glasses:
Αυτό που αποκαλείς """""άνεση""""" εγώ το λέω κοροιδία.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Μοντέλο εργασίας «η περιπέτεια», μου πάει μια χαρά. Τρία χρόνια που δούλεψα σε μία κτηματομεσιτική ως ελεύθερος συνεργάτης, πέρναγα μία βόλτα από το γραφείο να ενημερώνομαι για τα καθέκαστα, τσίγκλαγα καμμιά μουνίτσα να πάει καλά η μέρα και μετά αυτοκίνητο και όλη μέρα δρόμο από ακίνητο σε ακίνητο. Αλλάζεις παραστάσεις, αλλά για όποιον πάει για καριέρα είναι πολύ εξουθενωτικό, αν και βγάζεις καλά λεφτά. Εγώ έκανα το μίνιμουμ για να πτυχιοποιήσω την προυπηρεσία και να δουλέψω σύμβουλος.

Σαν ελεύθερος σύμβουλος και σεμιναρίστας η δουλειά ήταν σε κέντρα επιμόρφωσης και σεμιναριακούς χώρους σε κάτι βίλες και gites (αγροικίες), σε ένα coworking space που νοίκιαζα καθώς και στο πίσω μέρος καφετεριών που προβλέπεται για businesspeople (στο βάθος κήπος).

Επίσης κάποια πρότζεκτ με τηλεεργασία. Στα θετικά: ξεκούραστη δουλειά με το σώβρακο, στα αρνητικά ότι κολλάω με τις ώρες στον υπολογιστή. Έχω όμως domiciliation σε ένα επιχειρηματικό κέντρο, δηλ. πληρώνω για να έχω μία επιχειρηματική διεύθυνση, κι αν χρειαστεί νοικιάζω ευκαιριακά και κάνα coworking space. Χρησιμεύει επίσης για να συναντάω κόσμο, για γνωριμίες, ευκαιρίες και events.
Βασικά με τον κορονοιό, πήρα την απόφαση να αυτοσυνταξιοδοτηθώ, αλλά δεν μπορώ να συνηθίσω στην ιδέα. Η εργασία στη σωστή δόση τονώνει τον άνθρωπο και θέλω να αισθάνομαι ενεργός.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.537
Κριτικές
8
Like
11.511
Πόντοι
3.786
Είναι πολύ απλό: Σου λέει ο πελάτης/προϊστάμενος τη Δευτέρα το πρωί - αυτό το θέλω ως την Πέμπτη το απόγευμα με βάση τη δική μου τοπική ώρα. Εσύ μπορεί να δουλεύεις ώρες που για αυτούς είναι μεταμεσονύχτιες και να θυσιάζεις τον ύπνο σου για την online επικοινωνία, μπορεί να θες να δουλεύεις βράδυ για σένα και τη μέρα να πηγαίνεις για μπάνιο, το σημαντικό είναι να είσαι εντάξει στις προθεσμίες σου.

Για παράδειγμα: Είσαι κομμάτι μιας εταιρείας στις ΗΠΑ (ας πούμε ανατολική ακτή). Ζεις Ελλάδα. Άρα 6 ώρες πιο μετά. Όταν οι άλλοι πιάνουν δουλειά στις 9 π.μ. για σένα είναι 15:00 ,ούτε ξυπνάς νωρίς να πάρεις το μετρό ,ούτε τίποτα. Πήγες για μπάνιο και μετά για δουλειά. Αν τώρα δουλεύεις στην Ινδονησία πας 12 ώρες διαφορά περίπου. Ίσως να πρέπει να θυσιάσεις τη νυχτερινή ζωή αλλά τη μέρα θα κάνεις ό,τι θες.
Δείτε και τις μετακινήσεις των digital nomads - από τα δυτικά στα ανατολικά συνήθως. Άρα οι μάγκες με το αμάξι που πήγαν Νότια Αμερική ή θα δούλευαν για αμερικανικές εταιρείες (μικρές χρονικές διαφορές) ή η δουλειά τους θα ήταν να κρατάνε μία βάρδια.
Και επειδή στα ντοκιμαντέρ είναι πολύ εύκολο να παραμυθιάζεις τον κόσμο ή γυρνούσαν τον κόσμο με τον έναν να δουλεύει και τους άλλους να οδηγούν ή έπεφτε πολύ παραπληροφόρηση (ας πούμε μετακινούταν μόνο Σαββατοκύριακο).
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Βασικά με τον κορονοιό, πήρα την απόφαση να αυτοσυνταξιοδοτηθώ, αλλά δεν μπορώ να συνηθίσω στην ιδέα. Η εργασία στη σωστή δόση τονώνει τον άνθρωπο και θέλω να αισθάνομαι ενεργός.

Δες και για freelancer. Πολλοι Αμερικανοι συνταξιουχοι δουλευουν ως freelancers ειτε για εξτρα εισοδημα ειτε επειδη απλα βαριουνται να ξυνουν τα @@ τους ολη μερα.
 

economy man

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Δεκ 2012
Μηνύματα
484
Κριτικές
16
Like
1.488
Πόντοι
1.291
Φάση τηλεργασια δεν είναι κακή ιδέα.Αλλα καμία φορά ξεπερνάει το κλασικό ωράριο.
Έχει θετικά η δουλειά αυτή αλλά συγχρόνως έχει και αρνητικά.
Φίλος μου δουλεύει τηλεφωνητής και με εκτροπή οι κλήσεις χτυπούν στο εταιρικό τηλέφωνο το οποίο έχει αυτός.
Ξεκινάει από 11 το πρωί μέχρι 12 το βράδυ
Αρκετές ώρες αλλά είσαι σπίτι.Και κάποιες στιγμές έχει και ηρεμία δεν χτυπάει φουλ.
Κάποια πρωινά όμως γίνεται πόλεμος
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Δες και για freelancer. Πολλοι Αμερικανοι συνταξιουχοι δουλευουν ως freelancers ειτε για εξτρα εισοδημα ειτε επειδη απλα βαριουνται να ξυνουν τα @@ τους ολη μερα.
Εκεί στο επιχειρηματικό κέντρο που νοικιάζω έχει γραφείο για ευκαιριακή δουλειά κι έχω καταθέσει ένα γενικό βιογραφικό. Όταν έρχονται δουλειές γίνεται match με λέξεις κλειδιά και λαμβάνω ειδοποίηση συνοδευόμενη με κριτικές για τον εργοδότη (αυτοματοποιημένες, αλλά updated) από το γραφείο. Αν κάτι με ενδιαφέρει, απαντώ και προσαρμόζουν το βιογραφικό το οποίο στέλνουν με τις κριτικές που έλαβα εγώ από προηγούμενες δουλειές. Ούτε συνέντευξη καν περνάω, αλλά το καλύτερο είναι ότι τις περισσότερες φορές με παίρνουν τηλέφωνο κατευθείαν από προηγούμενες δουλειές.

Κυρίως είναι για σεμινάρια και εμπειρογνωμοσύνη σε θέματα ακινήτων. Η εμπειρογνωμοσύνη έχει πολλά λεφτά, αλλά πρέπει να βάλεις και υπογραφές που πολλές φορές σε καθιστούν υπεύθυνο. Τα σεμινάρια είναι ευχάριστα και γνωρίζεις και γυναίκες και κυρίως αποκτάς ένα «πάσο», πχ και ένα σεμινάριο μίας ώρας το μήνα να εξασφαλίσεις σε έναν όμιλο, μπορείς να μπαινοβγαίνεις στον όμιλο αυτόν όποτε θες χωρίς να σου κάνει κανείς έλεγχο. Και προφανώς γνωρίζεις περισσότερο κόσμο κι ευκαιρίες.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.892
Κριτικές
1
Like
6.259
Πόντοι
2.306
Δεν ξέρω τι δουλειές έχεις στο μυαλό σου, μάλλον υπάλληλος τηλεφωνητή εξυπηρέτησης πελατών.
Οι πιο πολλοί digital nomads είναι project based. Πέρα από κάποια calls ή meetings είναι ακριβώς όπως τα λεω. Χαλαροί μέσα στην ημέρα να κάτσουν να δουλέψουν από όπου θέλουν. Αυτοί ρυθμίζουν πόση ώρα θα δουλέψουν και πότε, αρκεί να βγει η δουλειά όταν πρέπει.

Εσύ τα ξέρεις από ντοκυμανταίρ, εγώ ζω μαζί τους εδώ και χρόνια.
Ναι , οπως τα λες ειναι, ευχαριστώ που τα μοιραζεσαι μαζι μου. Αλλωστε τα καλυτερα projects τρεχουν απο τη παραλια, συνοδεια φραπεδιας και γκομενας. Ποιoς ασχολειται με deadlines, o μαλακας που πληρωνει να ειναι καλα.
Γι’ αυτο και εχουν τοσο καλα αποτελέσματα.
ασχετο, εχεις σχεση με Θεσσαλονικη?
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.752
Κριτικές
10
Like
2.135
Πόντοι
3.187
όλες αυτές οι "δουλειές" από το σπίτι είναι μια φούσκα που κάποια στιγμή θα σπάσει και θα μείνουν χωρις δουλεια όλοι αυτοί οι τεμπελχανάδες που το παίζουν και καλά πως καποιοι είναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom